Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
juliang:
Hivan, при затваряне на втория кран единственото което правиш е да качиш налягането в целия водопровод. Кинетичната енергия от движещата се вода се разпределя като натиск по стените на цялата дължина на водопровода. Същото важи и при образуването на вакуум при спирането на първия кран.
При чисто идеално разглеждане на нещата ще има енергията само на това количество вода, което е изтекло. реалния живот поради свиваемостта на водата и разширяването/свиването на тръбите ще имаш някаква енергия, акумулирана във водата и тръбите, но тя е циклична - ще трябва да я вложиш ако я събереш.
Аtos:
hivan, ти не разбираш, че изтичането на водата ще е ЕДНАКВО, както при тръба 20 метра, така и при 1000 метра при идеален случай, както каза Юлиан!
Постановката ми изглежда адски безсмислена...
Давам ти следния пример, за да не бъркаш водонапорното налягане с енергията от гравитацията при свободно изтичане:
Вземи един бидон за зеле и свържи към кранчето му силиконов маркуч около 2-3 метра(за да виждаш водата в него).
Първият тест го направи, като извиеш нагоре маркуча (на 90 градуса) след 20 см. Спри крана и виж колко ще се повиши нивото по вертикала.
После отпусни да е по хоризонтала 2 метра, пак спри крана и виж колко ще се повиши нивото.
Ако отчетеш разлика - ще черпя ;D
hivan:
Атос, Юлиан,
Или аз съм наистина ама наистина много тъп или не сте разбрали постановката друг вариант няма.
Давам следния контра пример. (защото не разбрах много тоя на атос)
Вземаме една права тръба с монтирано коляно в единия край, другия край е затапен. Поставяме я хоризонтално пред една язовирна стена - коляното стърчи нагоре. Напълваме тръбата с вода – тапата и коляното, което стърчи на горе, не дават на водата да изтече и тя си стои вътре в тръбата. С една „мека връзка” (или пожарникарски шланг) подаваме налягане от напорния изход на язовира през коляното към тръбата. Избиваме тапата, водата започва да изтича от тръбата под налягане т.е. притежава по цялата дължина на тръбата някаква еднаква и не малка скорост и съответните импулс и енергия защото си има и маса. Една две секунди след избиването на тапата откачаме меката връзка ( по бързо ще стане с пожарникарската „бърза” връзка)..
Питам какво става с водата в тръбата, която си има и маса и скорост съответно и импулс и енергия и инерция. Аз мисля, че ще продължи да си изтича по инерция. Наистина поради линейното съпротивление скоростта и ще започне до намалява, но трудно ще спреш 1000 тонен влак движещ се с 36 км/час. Вие как мислите?
juliang:
Ще ти е много интересно да наблюдаваш какво се случва, ако имаш тръба дълга 100 метра със сферичен кран накрая. Отваряйки рязко крана ще забележиш че малко след като го отвориш налягането за момент ще падне. Това е времето, което е необходимо за да се ускори водата в тръбата. И това време зависи от съотношението между дължината на тръбата и диаметъра на отвора.
Оки, при рязко затваряне на крана получаваш хидравличен удар и рязко повишаване щото водата се движи и има кинетична енергия. Но не знам защо решаваш че при рязкото отваряне на крана не е необходимо същото количество енергия, което да ускори неподвижната вода в тръбата.
Вероятно тази подробност остава незабелязана тъй като хидравличния удар при затваряне зависи единствено от скоростта на водата, и може да бъде наистина разрушителен, докато закъснението при отваряне не е толкова зрелищно - при него не може да се счупи нищо.
И понеже спомена хидротарана ще ти предложа да проведеш един мислен експеримент: слагаш един бързодействащ електромагнитен вентил на края на 100 метрова тръба и почваш да цъкаш вентила със скорост 10 импулса в секунда. Дали ще имаш някакъв ефект? Аз залагам на "НЕ". Водата няма да има време да се ускори, за да получиш хидравличен удар.
Ако почнеш да цъкаш с 1 имп./секунда хидравличния удар ще почне да се забелязва отчетливо. Опитно можеш да стигнеш до време, след което вече няма да имаш увеличение на силата на удара, тъй като водата ще е достигнала максималната си скорост с която може да тече в дадената тръба.
Обаче забележи нещо - силата на удара е в зависимост от времето в което крана е бил отворен, т.е. времето през което водата е изтичала свободно през края на тръбата.
ЕТО ТОЧНО ТАЗИ ЕНЕРГИЯ, която си прахосал изпускайки водата свободно е тази енергия, която ще си върнеш при хидравличния удар.
Колкото по-дълга ти е тръбата, толкова по-дълго време ще трябва вентила ти да стои отворен за да може водата да се ускори до максималната си скорост. Да, енергията на хидравличния удар ще е по-голяма, но ти ще си изпуснал и по-голямо количество вода (и съответно енергия) чакайки скоростта да се увеличи.
hivan:
Юлиан,
аз не правя перпетуум мобиле никъде не съм говорил за използване на инерциалното движение на водата (след прекъсване подаването на налягането) за получаване на енергия, .Само питам има ли такова - нищо по-вече и очаквам отговор. ДА или НЕ - ИМА/НЯМА (ДВИЖЕНИЕ ПО ИНЕРЦИЯ на водата в тръбата)
Единственото за което съм говорил най-общо казано е това, че при определени условия (почти винаги) може лесно, при почти статични условия и с относително малко изразходвана енергия, да се създаде в голям обем (целия) някакво вътрешно напрежение в телата (твърди и течни - почти несвиваеми), съответно те да придобият някаква не малка по количество вътрешна енергия (някъде я наричат ЕНТАЛПИЯ), а в последствие тази вътрешна енергия може да се прояви и като кинетична. Не знам кой какво разбра от последното изречение, но на мен ми звучи добре - сигурно съм луд за връзване. Който РАЗБРАЛ - РАЗБРАЛ ...
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия