Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (290/351) > >>

Bat_Vanko:

--- Цитат на: kd_dinev в Април 11, 2023, 10:39:03 am ---  F.∆t=∆p
Тази формула е оригиналния запис на Нютон на неговия втори принцип на механиката. Отляво е импулса на силата,от дясната страна е промяната на импулса на тялото. Трябва да се подчертае,че силата е векторен резултат от всички сили действащи върху тялото. Чрез тази формулировка знаейки силата и времето й на действие ,както и първоначалния импулс на тялото много лесно можем да изчислим крайния импулс и съответно промяната в кинетичната енергия, което се явява работата на силата.

--- Край на цитат ---
dinev измисляш си някакви свои термини които нямат нищо общо с действителността. Никъде тука не виждам скорост как разбра че тя има промяна. Работата зависи на какво разстояние една сила премества тялото – виждаш ли тука някакво разстояние или за по лесно ще го приемем.

--- Цитат на: kd_dinev в Април 11, 2023, 10:39:03 am --- 
   Например сила от 10 Нютона приложена в хоризонтално направление в продължение на 1секунда върху тяло с маса1килограм  намиращо се в покой ще промени импулса му с 10 Н.сек и скоростта му ще се увеличи до 10 м/сек. Кинетичната му енергия ще е 50 джаула, което е работата на силата.
  Сега да видим работата на същата сила върху същото тяло, но посоката на силата е вертикално нагоре. Приемаме, че тялото е получило първоначален импулс от 1м/сек.

--- Край на цитат ---
Как така го приемаш? Ами дай тогава да приемем че посоката „нагоре“ е насочена към центъра на земята а ние се намираме на нейната повърхност

--- Цитат на: kd_dinev в Април 11, 2023, 10:39:03 am --- 
Тъй като имаме и втора сила- силата на тежестта, чиято посока е срещуположна на приложената от нас сила, то резултатната сила действаща върху тялото ще е равна на нула.

--- Край на цитат ---
Аха, значи силите станаха две а не една както в първият случай. Не мислиш ли че това вече е съвсем различен  случай

--- Цитат на: kd_dinev в Април 11, 2023, 10:39:03 am --- 
След една секунда тялото запазвайки първоначалния си импулс ще се е издигнало на височина 1 метър. Потенциалната му гравитационна енергия ще е m.g.h=10 джаула.

--- Край на цитат ---
Е да, така е. Но това няма да е в резултат от действието на силата а от началната скорост, която ти не знам защо прие да бъде само 1 м/сек. Дай да я приемем за 1000 м/сек – повече енергия ще изкараме.

--- Цитат на: kd_dinev в Април 11, 2023, 10:39:03 am --- 
  Вижда се, че една и съща сила, действаща върху едно и също тяло, за едно и също време , но в различна посока извършва различна по големина работа.

--- Край на цитат ---
Това последното няма да го коментирам.

Аtos:
Сила...енергия...
Голяма каша е в нечии глави.


--- Цитат на: kd_dinev в Април 11, 2023, 10:39:03 am ---             
  Вижда се, че една и съща сила, действаща върху едно и също тяло, за едно и също време , но в различна посока извършва различна по големина работа.


--- Край на цитат ---

Абсурдно!!!
Не можеш да игнорираш които си избереш сили в уравнението, а да оставиш тези, които са ти симпатични на теб!
Това, че веднъж действаш по посока на гравитационната сила, а другият път - срещу нея, не означава, че я няма тази сила!

Силата, която  извършва работата, винаги е векторен сбор от силите, действащи на дадено тяло!
Дали една от тези сили е благодарение на теб, на Хасан или на гравитацията...за уравнението е все тая. Ако скочиш от покрива хоризонтално, ще паднеш вертикално.
Това значи ли, според теб, че с малко сила се върши много работа?

kd_dinev:

--- Цитат на: kd_dinev в Март 30, 2023, 11:41:05 am ---Промяната на импулса на едно тяло е резултат от векторната сума на всички действащи върху тялото сили за определен период от време. Физически е невъзможно Пикси да получите една и съща промяна на импулса на тялото ако в единия случай упражнявате сила, която няма противодействаща сила спрямо тялото, а в другия такава сила е налична като посоката й е противоположна на посоката на действащата сила и периода от времето на действие е един същ.

--- Край на цитат ---
 
 Атос, както виждаш съм написал абсолютно същото няколко поста преди твоя. Коя сила съм игнорирал? Ако визираш гравитационната сила, то при движение на тялото в хоризонтална равнина на нея се противопоставя силата на реакция на опората и тъй като двете сили са еднакви по големина и с противоположни посоки векторния им сбор е нула. В този случай гравитационната сила не оказва влияние на ускорението на тялото.

  Ето следния пример. Тяло с маса 1 кг е в покой. В някакъв момент му въздейства в хоризонтално направление сила с големина 10 Нютона в продължение на 1 сек. Тялото ще се ускори до 10 м/сек като пътя, който ще измине е 5 метра. Работата на силата ще е 50 джаула, съответно кинетичната енергия на тялото ще е 50 джаула. В случая тялото се движи по някаква хоризонтална равнина без сили на триене и съпротивление.

 Същото тяло с маса 1 кг отново е в покой. Сега му прилагаме сила от 11 Нютона насочена вертикално нагоре отново действаща за една секунда. В този случай срещу тази сила действа силата на гравитацията, която е равна на m.g или 10 Нютона. Резултатната сила действаща на тялото е 1 Нютон насочена вертикално нагоре. За 1 секунда тялото ще се идигне на височина от 1 метър и потенциалната му енергия ще бъде m.g.h или 10 Джаула. При липса на сили на триене и съпротивление това се смята за КПД равно на единица.

Bat_Vanko:

--- Цитат на: kd_dinev в Април 13, 2023, 08:45:11 pm ---Същото тяло с маса 1 кг отново е в покой. Сега му прилагаме сила от 11 Нютона насочена вертикално нагоре отново действаща за една секунда. В този случай срещу тази сила действа силата на гравитацията, която е равна на m.g или 10 Нютона. Резултатната сила действаща на тялото е 1 Нютон насочена вертикално нагоре. За 1 секунда тялото ще се идигне на височина от 1 метър и потенциалната му енергия ще бъде m.g.h или 10 Джаула. При липса на сили на триене и съпротивление това се смята за КПД равно на единица.

--- Край на цитат ---
Всъщност тялото ще се издигне само на 50 см. Но да не издребняваме за някакви си 50% грешка. По същественото е да разберем какво се опитваш да докажеш, освен това че не разбираш нищо от механика. Ако искаш да сравняваш нещо постарай се поне началните условия да бъдат еднакви.

kd_dinev:
  Добре Бат Ванко приемам забележката. Нека във втория случая приемем, че имаме наклонена равнина с дължина 2 метра и височина 1 метър. Към нея приближава тяло с маса 1кг движещо се по инерция със скорост 2м/сек. В момента в който стъпи на наклонената равнина върху тялото започва да действа сила с големина 5 Нютона, която се уравновесява от онази част на силата на тежестта насочена противоположно срещу нея. Така тялото се катери по рампата без ускорение изминавайки дължината от 2 метра за една секунда, като веднага щом се издигне на 1 метър височина силата от 5 Нютона престава да действа и тялото продължава движението по хоризонтална равнина със скоростта си по инерция от 2 м/сек. Нашата сила от 5 Нютона е действала 1 сек като тялото е изминало 2 метра, което е равно на сила от 10 Нютона преместила тялото за 1 сек на 1 метър височина, като въпросното тяло с маса 1 кг в резултат на действието на силата е придобило гравитационна потенциална енергия от 10 Нютона.

  Сега се надявам началните условия да са еднакви. Очевидно е, че когато силата действа в хоризонтално направление и не среща противодействие от гравитационната сила тялото получава ускорение в резултат на което се увеличава скоростта му и съответно неговата кинетична енергия.

  Тук би следвало за да разгадаем този феномен да разгледаме следната формула:
                                                                         P=F.V
   Това е формулата за механична мощност развивана от дадена сила. Вижда се, че при колкото по висока скорост прилагаме силата толкова повече расте нейната мощност т.е. енергията която тя вкарва в тялото за единица време. В разгледаните примери когато прилагаме силата във вертикално направление скоростта на тялото не се променя и мощността на силата е постоянна във всеки един момент. Когато прилагаме силата в хоризонтално направление нейната скорост расте от 0 до 10 м/сек за една секунда, като мощността й нараства през цялата тази една секунда. Тук са верни прогресиите на Пикси но той бърка като си мисли, че за да получи тялото повече кинетична енергия трябва непрекъснато да увеличава силата,която му действа, докато в действителност трябва да прилага една и съща сила при постоянно увеличаваща се скорост.

   Това според е и начинът за обяснение на механичния резонанс при махало, където периодична сила с една и съща големина предизвиква много големи амплитуди стигащи до саморазрушаване на системата, ако тази сила се прилага при определени условия...
 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия