Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (279/351) > >>

dmitarp:
Прочети първо тази книга (виж снимките), за да бъдеш готов да спориш, сега всичко ти е мъгла. Тази книга е замислена в три части, първата част е статика, третата част е трябвало да бъде аналитична механика, но после се решило, че последното си е чиста математическа наука, и затова са я опростили и включели във втората част, динамика, на която виждаш корицата. Второто издание е в тираж 10000, така че можеш да я намериш лесно. Ако случайно си я чел, трябва отново да я отвориш, явно един път не е достатъчно.

kd_dinev:

--- Цитат на: dmitarp в Март 20, 2023, 07:19:00 pm ---Ти нещо си в грешка, сила по време не е работа. Физична работа е сила по разстояние (това също не винаги е изпълнено, но в случая е така), докато топката ти се ускори до 10 м/с, тя вече ще е изминала 5 метра, така че работата изразходена от силата ще 500 Дж.

--- Край на цитат ---
.                                                                        Димитър аз по принцип не споря с теб защото не виждам особен смисъл -ти не вярваш в това че казионната наука може да греши за някои неща и не смяташ че други явления могат да бъдат тълкувани по различен начин. Примерно ако вместо 100 ватов двигател сложим такъв от 10 000 вата, който ще приложи стартова сила от 10 000 Нютона за 0,01 сек колко метра ще измине топката докато се ускори до 10 м/сек? Или прав централен удар между две билярдни топки. Едната остава на  място а другата продължава с нейната скорост. Изминала ли е удрящата топка някакъв път? Не... Работа извършила ли е? Очевидно да! Как ще е я пресметнеш тази работа без да я смяташ сила по разстояние? Тук ще ти трябва да работиш с величината ударен импулс искаш или не искаш...Също както и Пикси смята, че за да ускориш тяло от 1кг до 1м/сек ти трябва сила от 1нютон, а за го доускориш от 1 м/сек до 2 м/сек ще ти трябва сила от 2 Нютона. Нищо че цялата теория и практика по използване на реактивните двигатели показва точно обратното!

juliang:

--- Цитат на: kd_dinev в Март 21, 2023, 09:19:48 pm ---.... Или прав централен удар между две билярдни топки. Едната остава на  място а другата продължава с нейната скорост. Изминала ли е удрящата топка някакъв път? Не...

--- Край на цитат ---
Последното твърдение не е вярно. Топките макар и изключително твърди, се деформират еластично при удара и именно тази деформация позволява енергията да се предаде. Да, деформацията е части от милиметъра, силите действат за изключително кратко време.... но това че нещо клони към нула не означава че е нула. Ако времето на контакта е нула, то силата която би действала между тоопките трябва да е безкрайна.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: kd_dinev в Март 21, 2023, 07:13:24 pm ---втория закон на Нютон може да бъде записан и в импулсна форма където импулса на силата променя импулса на тялото върху което е приложена. По късно ще приложа линк.

--- Край на цитат ---
Всеки механичен закон може да се запише във форма на сила приложена в (теоретично безкрайно) малък времеви интервал (вижте при флуидната динамика нещата са по различни, но това прозлиза от фактори които липсват при твърдите тела, като тъй наречените "degrees of freedom" на, а и огромния брой, частици). Всъщност на тези физични зависимости се основават изчисленията на цялата наука за екслпозивните химически и ядрени реакции, или си мислите че нама как да се изчисли какво става при тях  :)

Но понеже ми стана интересно, дайте първо да видим как така вие дефинирате (или от къде вземате дефиницията на) "импулс", за да разберем какво имате в предид под "импуслна форма", "импулс на силата" и "импулс на тялото", че нещо този понятиен апарат който вие преставяте е като ново измерение за мен ( а мисля и за колегите ) :)

С нетърпение очакваме да приложите линка на вашите източници на познание, но незабравяйте че веднъж вече посочихте един, който се оказа че явно сам не го разбирате :)

kd_dinev:
http://sci.vanyog.com/index.php?pid=73

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия