Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
kd_dinev:
Юлиане, доколкото знам първите изследвания с цел теоретична обосновка на удар между две тела са проведени от Нютон и са записани в Математически начала на натуралната философия. Провеждал експерименти пускайки сферични тела да падат свободно и да се удрят в масивна плоча, като резултат е въвел коефициент на възстановяване на телата след удар. Пак той е смятал, че втория закон на механиката е по правилно да бъде изписван в импулса форма където има физична величина импулс на сила, която е пряко обвързана с времето. Така че можеш на него да му обясниш, че удар в механиката няма и времето го ползваме просто за удобство.
kd_dinev:
Пикси посочил съм въпросната книга просто защото в нея много добре са обяснени проблемите възникващи при ударните взаимодействия и какви методи използва теорията на удара в механиката за да ги реши. Ако беше прочел по внимателно щеше да видиш, че поради ред причини работата на ударната сила се замества от работата на нейния ударен импулс а тя съответно е равна на разликата между импулса на тялото преди и след удара, а не на изминатия от него път както ти се опитваш да го представиш. Да поразсъждаваме над следния пример - човек с маса 100 кг има на гърба си раница 50 кг и скача в хоризонтална посока от борда на лодка неподвижно закрепена към кея. Веднага след скока скоростта му е 1м/сек. После прави втори опит прилагайки същата сила за същото време но сега е оставил раницата на лодката. Каква ще е според теб скоростта му в този случай и каква кинетична енергия ще притежава този човек след скоковете?
Ksurnev:
https://www.youtube.com/watch?v=K2GFjPFzqKo
kd_dinev:
Ако приложим закона за запазване на импулса към този пример ще се получи следното. В първия случай тяло с маса 150 кг. ще приложи импулс на сила спрямо общата маса на лодката и Земята. Тъй като тяхната маса е огромно число можем да приемем, че на практика остават неподвижни. Но от друга страна съгласно третия закон на Нютон те ще въздействат на човека с раницата със същата сила но насочена в противоположна посока. Импулса, който ще получи човека с раницата ще е равен на 150 кг.м/сек. Във втория случай пак заради третия закон човека ще получи същия импулс от 150 кг.м/сек. но скоростта му ще бъде 1.5 м/сек. Какви ще бъдат кинетичните енергии?
juliang:
Динев, сега си представи че лодката (примерно с тегло 150 кг) е неподвижна, ма не е закрепена към кея. Ти кажи в двата случая след като човека се приземи в нея тя с каква скорост ще почне да се отдалечава от пристана?
И вземи предвид че в единия случай в лодката ще се приземят човек и раница, а в другия - само човек...
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия