Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
kd_dinev:
Знам, че си бил главен конструктор батВанко споменавал си го вече в тази тема.Не разбрах какво общо имат медните пръстени за снаряди при положение, че говорим за гладкостволно танково оръдие, ама ти си знаеш. Юлиане не твърдя че цялата енергия на заряда отива за ускоряване на снаряда.Моето твърдение е, че в конкретния пример трябва да се прилагат законите за запазване на импулса. Мислех, че ще се съсредоточим върху това вие го подпукахте в съвсем друга посока. Както и да е...Да пробваме с нещо по просто.Човек с маса 100 кг опрян в стена тласка топка с маса 10 кг като й придава скорост от 1 м/сек.След това му дават топка с маса 1 кг и той прилага спрямо нея абсолютно същата сила и за същото време както и към десет килограмовата. Какви ще са според вас резултатите?
juliang:
--- Цитат на: kd_dinev в Октомври 29, 2022, 10:05:13 pm ---... топка с маса 10 кг като й придава скорост от 1 м/сек.
... абсолютно същата сила и за същото време както
--- Край на цитат ---
Нека да приемем че 10 килограмовата топка я е бутал със такава сила, че я е ускорил до 1 м/сек за 1 секунда. Тогава той ще е прилагал сила от 10 нютона в продължение на 1 секунда.
Отиваме на килограмовата топка - сила от 10 нютона в продължение на 1 секунда ще я ускори до 10 метра в секунда.
"Ама как така - кинетичната енергия на леката топка ще е много по-голяма от тази на тежката! ЗЗЕ отива на кино!"
А грешката, с която се опитваш да ни впечатлиш е че отъждествяваш "работа", "енергия" и "скорост". Силата върши работа, а работата по ускоряването на едно тяло не е линейна, защото работата е свъзана с преместване, което е функция от скоростта. Ако едно неподвижно тяло го ускоряваш с определена сила от 0 до 1 м/сек това ще стане за определена дистанция. Но когато ускоряваш същото това тяло със същата тази сила от 1 до 2 м/сек, това ще стане за по-голямо разстояние, съответно ще иска да се извърши повече работа.
Ksurnev:
За всички велики физици да кажа, че енергията е равна на масата по скоростта на КВАДРАТ, надявам се, че можете да смятате.
Поздрави. :'( :'( :'(
Bat_Vanko:
--- Цитат на: kd_dinev в Октомври 29, 2022, 10:05:13 pm ---Знам, че си бил главен конструктор батВанко споменавал си го вече в тази тема.Не разбрах какво общо имат медните пръстени за снаряди при положение, че говорим за гладкостволно танково оръдие, ама ти си знаеш.
--- Край на цитат ---
kd_dinev както по горе написах, за стабилизиране на снаряда се използват жироскопични ефекти. Без това завъртане снаряда започва да се премята и може да се случи да удари обекта със страничната си повърхност и взривателя изобщо да не се задейства. Като добавим и факта че не може да следва траекторията си и не се знае какво точно ще удари, излиза че крайният ефект е все едно да замяргаме танка с камъни.
Във въпроса си ти даде ТТ данните за обикновен снаряд и отделно за подкалибрен боеприпас, без да споменаваш с какво изобщо ще ги изстрелваш. Ако си забелязал аз започнах с уточнението че това са два различни процеса. Няма как да изстреляш съвременен снаряд с аеродинамична форма от гладкостволна цев, все пак това не са старите гюлета. А това че ни си разбрал какво общо имат медните пръстени си има логичното обесняние - повече философствате, по малко мислите.
kd_dinev:
Грешиш Юлиане, грещиш и за снаряда и за топката и за енергията на отката също си в грешка.Сега по дефиниция импулс на тяло е физична величина характеризираща количеството движение на това тяло спрямо някаква отправна система Р = m . v от друга страна импус на сила също е физична величина отнасяща се до действито на силата спрямо времето и изразяваща се в промяна на импулса на тялото върху което въздейства тази сила делта t .F =m2.v2-m1.v1 Работата на тази сила се изразява в промяната на импулса на тялото т.е.ако прилагаме еднаква по големина сила за един и същ интервал от време промяната на импулса на телата ще зависи единствено и само от големината на масите им. Това много ясно се вижда в случая със снарядите-пътя, който изминават е един и същ-дулото на танковото оръдие, времето за въздействие на силата е почти еднакво за двата снаряда даже подкалибрения както отбеляза и БатВанко напуска по бързо цевта но дулната им скорост е с огромна разлика заради разликата в масите им.Същото се отнася и за човека, който тласка топките, пътя който изминава ръката му е един и същ мускулната сила която прилага е еднава, но импулса, който получват топките е различен!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия