Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (236/329) > >>

Радико:
Ами при всички методи за резонансно напомпване, било механични било електрически които на мен са ми известни няма никакви несъответствия със ЗЗЕ. Ако ти знаеш някакъв екзотичен начин който не ми е известен на мен, сподели да го обсъдиме тук.

juliang:
Аз друго питане имам - какво разбираш под "резонанс" в случая? Имаш да речем една пружина с тежест, и тежестта подскача нагоре-надолу на пружината. Какво значение има дали ще бутнеш тежестта нагоре докато е в горна мъртва точка, или надолу когато е в долна мъртва точка, или ще я подбутнеш някъде по пътя й?

Една топка за тенис по време на игра - тя постоянно се движи наляво-надясно, като в нея се влага енергия в момента на промяна на посоката й - играчите я удрят с ракетите си. Това що да не е резонанс?

Една кола се движи по път, който се изкачва и слиза. Водача натиска газта само като се изкачва, или само когато е на равното в горната или долната мъртва точка. Това резонанс ли е?

Щото... "резонанс"... когато го разглеждаш в микросекунден режим... не можеш да го видиш.

kd_dinev:
По скоро като пример бих използвал детска люлка.При нея за да постигнем резонанс силите на триене трябва да са много малки и външната принуждаваща сила трябва да се прилага когато люлката достигне най високата си точка-тогава след няколко тласъка дори и с малка сила амплитудата нараства значително. Въпросът е каква е физическата същност на това явление и може ли то да се обясни с принципа на суперпозицията?

juliang:

--- Цитат на: kd_dinev в Август 15, 2021, 09:35:14 pm ---... тогава след няколко тласъка дори и с малка сила амплитудата нараства значително...

--- Край на цитат ---
Струва ти се че силата е малка. А ти се струва защото люлката е почти спряла. На практика няма значение кога ще вложиш тази сила - скоростта която ще добавиш винаги ще е еднаква, тъй като тя зависи само от силата и масата на обекта, но не и от скоростта му в момента на прилагането на силата.
Разбираш ли... като люлката се движи с 1 км/ч и ти добавиш още 1 км/ч разликата е очевидна - 100%, но когато се движи с 20 км/ч и добавиш 1 км/ч имаш чувството че не правиш нищо, щото разликата до 21 км/ч е само 5%...

kd_dinev:
Не мисля, че това е същноста на проблема...Да предположим, че люлката представлява прът несвиваем и с пренебрежимо малко тегло с дължина от 5 метра без сили на триене в нея-малко е прекалено идеализирано но все пак търсим отговор за механизма на действие. На долния й край е закачена тежест с маса 100 кг. Чрез прилагане на външна сила сме я отклонили под ъгъл от 90 градуса и така тя си извършва незатихващи трептения. В момент когато тежестта е достигнала максимална амплитуда прилагаме еднократно действаща сила, която ще увеличи скороста на тежеста от 0 до 10 м/сек.Какво ще се случи оттук нататък?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия