Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
Коев:
Понижаването на атмосферното налягане се дължи на изтъняването на атмосферния слой, при появата на локални бури, или циклони, и др. атмосферни депресии, влошаващи времето.
merlinbg:
Мисля, че по-скоро е обратното.Поради ниското атмосферно налягане навлиза по-тежък студен въздух и се зараждат бури, циклони и т.н. Атмосферното налягане е пряко зависимо от слънчевото греене. Може да се види кога е по-високо: лятото или зимата.
hyparh:
Понижаването на атм. налягане се дължи на издигане на приземния въздушен слой на по-голяма височина. Тогава започво приток на страничен въздух, който се стреми да запълни празнината, т.е. възниква вятър. Колкото по-бързо се издига въздухът (и съответно пада налягането) - толкова вятърът е по-силен.
Издигането на приземните въздушни маси може да се дължи на различни фактори - температурен контраст м/у две маси (често с различен процент влажност), възникване на струйно течение във височина, прегряване на земната повърхност от Слънцето... като тези фактори са взаимосвързани. Едва след падане на налягането започва адиабатно разширяване и кондензация, т.е. бурите и циклоните не са причина за спадане налягането, а следствие. Макар, че след първоначалното формиране, възниква положителна обратна връзка и взаимоусилване на процесите.
Циклоните са системи с център на ниско атм. налягане и въртене обратно на ч.с. (гледано отгоре) в Северното полукълбо, а антициклоните имат център с високо налягане и въртене по ч.с. При последните процесите са противоположни спрямо циклоните - при тях от височина се спускат хладни/студени (в зависимост от сезона) маси, които натискат надолу и съответно налягането расте. Въздухът се сгъстява и кондензация обикновено липсва, освен по разни повърхности или при висока влажност с формиране на мъгла или ниска инверсионна слоеста облачност. През студеното полугодие те благоприятстват за най-големи температурни спадове в нощните и сутрешни часове с образуване на инверсии (топло горе и студено при земята).
А относно Земята и Луната само вмъквам изречение за размисъл... Когато едно тяло хвърля сянка върху друго, то не му отдава никаква енергия по този начин :)
Радико:
Сянката не е взаимодействие между телата докато гравитацията е Сянката не предизвиква приливи или отливи. Относно климата колеги много заорахте във взаимосвързани следствия и изпускате от мисълта си най важното, е а то е, че ако нямаше гравитация всички тези неща нямаше как да се случат. А да и вторична причина с най осезателен ефект за спадане на налягането при циклоните е ефекта на Бернули.
Интересно ми стана и друго. Накой спомня ли си защо приливите и отливите са по два в денонощие. логически луната би трябвало да предизвиква един прилив. а те са два. Понеже това сме го разисквали в друга тема и ми стана интересно някой поми ли го.
Коев:
Засенчващото тяло предизвиква физични промени на засенчената повърхност на другото тяло, ако преди засенчването повърхноста е била облъчвана.
При тези физични промени се отделя енергията от засенчената повърхност.Но...
Ако говорим за гравитационното взаимодействие, или облъчване, идващо от Слънцето, тогава напротив-''засенченото'' тяло бива подложено на най-силното възможно облъчване/гравитационно/, в периода на ''засенчването''.
Тогава се отделя и най-много енергия от взаимодействието м/у гравитацията на ,,засенченото'' тяло/Луна, или Земя/ и космическата гравитация.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия