Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?

<< < (226/351) > >>

EDM electronics:
Мисля, че колегата krasias най-правилно ги обяснява нещата.
Всеки двигател, без значения от какъв тип е, дори двигателя с вътрешно горене при първоначален пуск, когато роторът е в покой и следва да се приведе във въртеливо движение, ще изразходва по-голям пусков ток от обикновено. Та най-малкото ротора е маховик и за да го заредиш с механична енергия /щото в покой тя е равна на нула/ трябва да я получиш от електрическата. ДВГ при старт изразходва най-много гориво!

Ако приемем, че двигателят е еквивалент на трансформатор, то при първоначалния запуск все едно вторичната намотка сме я дали накъсо за кратко - времето на извеждане на ротора от покой. Ако на трансформатора окъсим вторичната то токът в първичната ще нарасне до степен на разрушаване, това ще се случи и ако спрем ротора на двигателя, това се случва и при първоначалния му запуск до момента на развъртането.

Всеки двигател при първоначален запуск подскача заради разликата от механичната енергия в ротора до развъртането му. Колекторния мотор също, и той не е изключение. Тогава токът е най-голям и понеже до развъртането на ротора схемата се явява своеобразно късо съединение, токът е най-голям и не е пропорционален на въртящия момент и работата на мотора, а както каза krasias по-голямата стойност на тока се преобразува в топлина и ако тоя ротор не се развърти по някакви причини, примерно лагерите затегнали, то тази топлина ще изгори статора.

Аз често ползвам електромотори в практиката си и почти винаги използвам при първоначален запуск плавно нарастване на напрежението, щото в противен случай и мотора подскача, и опъва неравномерно ремъка и нещото, което управлява и то подскача.

Сега правя едни плъзгащи електрически врати, умишлено съм направил цикъл в контролера, който прави плавно нарастване на ШИМ-а, който управлява двигателя при смяната на посоката на вратата, в противен случай ще се разруши механиката не след дълго, а така е съвсем плавно и няма разлика в натоварването на механиката при смяната на посоката на вратата.

krasias:

--- Цитат на: kd_dinev в Февруари 11, 2021, 08:31:26 am ---Абе адаш така ли се води спор???През цялото време изрично подчертавам че става въпрос за КОЛЕКТОРНИ ПОСТОЯННОТОКОВИ ДВИГАТЕЛИ и техният пусков ток и пусков въртящ момент!А ти избираш за пример съвсем друг двигател с възможно най лошите пускови характеристики...Все едно аз да ти говоря за болид от Ф1 и неговото ускорение а ти да ми викаш-ама да знаеш моя москвич 408 колко бавно набира..

--- Край на цитат ---
И какво му е различното бре адаш, при колекторните мотори пусковия ток е 2,5 пъти номиналния но пусковия въртящ момент отново си остава доста под номиналния. И пак и тука много зависи от полюси, навиване на ротора и разположение на четките в магнитната неутрална линия. Едва при многополюсните синхронни трифазни мотори пусковия въртящ момент и номиналния въртящ момент могат да бъдат изравнени и то при доста софтуерни упражнения с контролера.

dmitarp:
krasias не си прав за колекторните постоянно токови двигатели, те имат максимален въртящ момент при нула обороти. Затова в миналото а и сега в остарелите локомотиви се използват именно такива двигатели, при старта си те имат максимален въртящ момент. Имат мека предавателна характеристика, оборотите веднага падат когато видат зор тези двигатели, но не спират, а плавно се понижават.

montanar:
Радико ае като си толкова отворен си докажи експериментално твърдението ;)

krasias:
Ааааа dmitarp, ти отиваш на специални тягови двигатели, там може ама защо не сложиш обикновен колекторен двигател на мотрисата да видиш какви мъки и пушеци ще има. Специалните електродвигатели са нещо друго. Преди много години ми попадна един немски двигател, трифазен четриполюсен с двойнокафезен ротор, уникална машина. Ротора беше с медни шини, прави а каналите на статора бяха наклонени. Преизчислих го на двуполюсен монофазен с еднакви пускова и работна намотки които заемаха по 1/2 от статора, изобщо по всички правила за подобрени пускови характеристики. Получи се наистина нещо уникално, точно това което казва EDM electronics, гледаш как 40кг двигател подскача пъргаво във въздуха при пуск и се опитва да се претърколи. И досега не съм видял подобен пуск дори при трифазен мотор.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия