Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата
Електролизер на Краси
juliang:
--- Цитат на: atos в Декември 16, 2016, 12:31:48 pm ---... Тук водата се ползва като вид "гориво" (или като начален продукт, за получаване на гориво). Това, че е евтин продукт не отменя горното.
Ако петролът ни е безплатен и можем да си правим от него бензин сами, това не значи, че имаме СЕ.
А ако енергията, вложена за добив на гориво от суровина не е по-малко от получената от самото гориво, ничии сметки няма да излязат, просто никой няма да го прави!
В случая се пренебрегва енергийната стойност на водата като суровина (за цената няма да говоря).
--- Край на цитат ---
Добре де ... ма ти взимаш вода, "гориш" я, и като продукт на горенето получаваш пак ... вода. Просто няма начин да изкараш нещо, като продукта на горенето всъщност е самото гориво.
Без да задълбавам в това колко е точен модела на атомите и молекулите който се ползва в момента, ма по него имаш "вдигане" и "сваляне" на електрони от едни на други орбити, при което се отдава или поглъща енергия. Няма как да получиш енергия след като електроните ще се премесят и после пак ще се върнат обратно на местата си. Да, един момент ще имаш някаква енергия в "+", но в следващия ще трябва да я вложиш за да получиш отново вода.
Михаил Кузмов:
Анджък де atose, никой не го прави с водата, та била тя и безплатна! Един лт. вода се разлага на 1866 лт. B.G. 2/3 от тях е горивото водород. Ако вложим този водород в горивна клетка, няма да получим електричество с което отново да разложим 1 лт. на 1866 лт. B.G.
За вложена и получена енергия говорим.
Аtos:
И с 1200 литра браун газ не можеш да изкараш енергията, която би разложила 1 литър вода?
Абсурдно звучи, даже за лаик.
juliang, това, че се получава пак вода не е цел, а естествен процес. Че се ползва кислорода от атмосферата за повторно съединяване на молекулите във вода е паразитен процес, резултат от "отпадъчните" продукти.
Все едно дядо ти го е интересувало какво става с газовете излетели през комина на печката...че да хукне и да ги събира?
В случая се разчита на природата да си образува отново водата, ти не си натоварен с това задължение :D
Това би било валидно само ако си в затворена система (в космически кораб, примерно) и нямаш неограничени запаси вода, а трябва да рециклираш.
juliang:
--- Цитат на: atos в Декември 16, 2016, 02:51:52 pm ---И с 1200 литра браун газ не можеш да изкараш енергията, която би разложила 1 литър вода?
Абсурдно звучи, даже за лаик.
--- Край на цитат ---
Изобщо не е абсурдно. Кузмов ти казва, че се получават 1800 литра газ, в които 1200 литра е водорода, и 600 литра - кислорода. Обаче водорода тежи 16 пъти по-малко от кислорода. Тоест от кило(литър) вода изкарваш около 111 грама водород и 888 грама кислород. Да, калоричността на водорода е около 5 пъти по-голяма от тази на природния газ и бензина, ама ... само 5 пъти. Т.е. като енергия ще имаш равностойността на няма и литър бензин.
--- Цитат на: atos в Декември 16, 2016, 02:51:52 pm ---juliang, това, че се получава пак вода не е цел, а естествен процес. Че се ползва кислорода от атмосферата за повторно съединяване на молекулите във вода е паразитен процес, резултат от "отпадъчните" продукти.
--- Край на цитат ---
Точно получаването на водата ти е целта - този процес ще ти даде енергията. Дали ще ползваш кислород от атмосферата или тоя дет си получил при разлагането на водата не е от значение. Също така е без значение дали ще ползваш "свежа" вода или тази която си получил при изгарянето на водорода.
Михаил Кузмов:
Налага се малка корекция и на двамата!
Първо/говорим за обемни части 2:1 водород кислород, от даден обем разложена вода.
Второ/при браун газ, атмосферният кислород не взема участие в горивният процес. Стехиометрията 2:1 е напълно достатъчна за пълно изгаряне на водорода, и отново превръщане във вода.
Като допълнение ще добавя, че точно това налага вземането на по специални мерки относно обратният огън.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия