Автор Тема: Извличане на енергия от гравитация  (Прочетена 123658 пъти)

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #60 -: Май 01, 2016, 01:21:46 pm »
И това ще стане, но в момента съм на патерици и ми пречат да работя. |То и затова имам време да пиша.. де.....

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #61 -: Май 01, 2016, 02:03:15 pm »
Аз доколкото разбрах, на Алдо установката се предполага, че от инерцията на голямото колело се превключва на по-голям радиус преминаващите през мястото стърчащи части. Но според мен, ако предположим, че механизма му е работещ, той определено може да бъде оптимизиран, особено с използване на съвременна електроника/контролери, а не само силата на триене.
Да, за предвиждането на малките маси трябва да се отдели енергия (Е=(H2-H1).m.g ) (която може да е и електрическа от малко акумулаторче), но кинетичната енергия на въртящо се тяло зависи  от радиуса и ъгловата скорост на квадрат (и двете на квадрат!). И може да се направи едно  уравнение, от което да се види при какви маси и програмируемо променяни разстояния на масата от оста на въртене, бихме имали равновесна система, над което само с едно леко външно бутване, тя би се задвижила без да спре, като отчитаме примерно и триенето. Моля съвсем сериозно някой от тези, които са по-навътре в математиката да се заеме с това. Мисля, че може да е нужно и малко интеграли, понеже по-вероятно е задвижващите издадени тежести на нов радиус R2 - САМО ОТ ЕДНАТА страна на колелото да не се предвижват моментално и да се получава една сложна крива от наслагване на въртеливо и линейно движение.

Тук не става дума за системата на Макс или на Скинър, а за идея за подобряване на принципа, по който работи Алдо.
Имам основания да смятам, че ако всички почнем да мислим и действаме по този проект, може да се получи нещо, вместо да се крием и всеки нещо да копа насаме - закона за запазване на енергията НЕ ВАЖИ за отворени системи. А гравитацията я имаме (за сега уж безплатно), въпроса е как да я канализираме така, че да има практическа полза, трябва механизъм за това, а не а чакаме да стане от само себе си.

Да има и в нашия форум нещо работещо накрая:)
Хайде, почти всичко съм загатнал, трябва да се направи работеща установка и имам вече идеи за това, но искам да видя и вашите предложения - по същество - как да стане, има повече от един, искам да намерим най-ефективния и най-малко енерго потребляващ начин, за да е най-висок коефициентът на полезно действие.

« Последна редакция: Май 02, 2016, 01:33:42 am от atos »

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #62 -: Май 01, 2016, 04:22:01 pm »
       Най-напред поздрави на Макс че има доблеста да признае че от тоя проект нищо не става. Щеше да е по - честно и други да си бяха признали неуспехите но...
       Не ти трябва уравнение, трябва ти ЦИКЛОГРАМА. Попълваш и сам ще  разбереш къде грешиш.Лично мое мнение-от механична система не може да се извади нещо различно от общоизвестното.
« Последна редакция: Май 02, 2016, 01:34:19 am от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #63 -: Май 01, 2016, 05:00:26 pm »
Според мен чак от циклограма няма нужда - системата би трябвало може да работи и с две рамена - в горна мъртва точка разпъваме рамото , в долна мъртва точка го свиваме - като по този начин имаме винаги генериран въртящ момент от едното разпънато рамо. Разбира се може да е направи и с повече рамена за по-голяма ефективност - като по този начин гарантираме че рамената отдясно са разпънати, а от ляво свити - всички контролирано , без да чакаме сами да се прибират, а да ги прибираме специално и целенасочено.
Изхабената енергия в случая отива само за прибиране и свиване на рамената и моя въпрос е към всички за идеи как с най-малко енергия да разгънем възможно най-дълго рамо като идеята е увеличението на рамото да не надвишава 1 метър, за да може да се прави опита и при домашни условия. Ако работи с малко дискче и малки рамена , после би трябвало да стане и с дълги рамена и тежък маховик. 8)
Хайде на СЕ-то:)
« Последна редакция: Май 02, 2016, 01:35:10 am от atos »

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #64 -: Май 01, 2016, 07:20:30 pm »
       Глупости. Извинявай , но ГМТ и ДМТ защо се казват така?

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #65 -: Май 01, 2016, 07:26:35 pm »
       Глупости. Извинявай , но ГМТ и ДМТ защо се казват така?

Използвах съкращенията по аналогия (в случая нямаме двигател с вътрешно горене):)
Идеята е точно там да не "умрем", като се вземат мерките, които съм указал, а не да чакаме нещото "само да си се върти от самосебе си"!  8)

Надявам се че достатъчно ясно е описана идеята, предпочитам да е ясно какво имам предвид, преди да го коментираме.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #66 -: Май 01, 2016, 07:30:48 pm »
    Добре , но все пак ? Каквото и да правиш скоростта в тези точки и/или еквивалентните  им е НУЛА. Това обезсмисля всички спорове.
« Последна редакция: Май 02, 2016, 01:35:49 am от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #67 -: Май 01, 2016, 07:44:13 pm »
    Добре , но все пак ? Каквото и да правиш скоростта в тези точки и/или еквивалентните  им е НУЛА. Това обесмисля всички спорове.
нямаме скорост равна на нула, тъй като става въпрос не за махало, а за въртящ се със скорост маховик, от който на 12 часа (условно) (в най-горната част от маховика) изскача  едно рамо и на 6 часа(в най-долната)  рамото се прибира.
Използването на долна и горна мъртва точка е по скоро използвано в координатен смисъл, а не като място, където скоростта е нула.  Тоест - точките там не са мъртви, а оживяваме маховика по-скоро там:)

Има ли нужда и от графика?
« Последна редакция: Май 02, 2016, 01:36:42 am от atos »

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #68 -: Май 01, 2016, 08:04:16 pm »
     Постановката ми е ясна. Няма да направи повече от 3/4 оборот.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #69 -: Май 01, 2016, 08:18:50 pm »
     Постановката ми е ясна. Няма да направи повече от 3/4 оборот.

Според мен рамената е по-хубаво да са повече поне 4 или 6. Но все пак по каква причина смятащ че няма да направи даже цял оборот?
В момента, в който едното рамо се прибира, срещуположното му на 180 гр. се изпъва, така че винаги от едната страна да имаме изпънати рамена, а от другата само свити, Идеята е именно колелото да не спира, а да се движи чрез взети специално за това мерки, което няма как да стане при падащите "от самосебеси" рамена на фейковете в ютуб.
 Всичко това да се управлява прецизно и целенасочено с контролер, отчитащ чрез датчик преминаването през най-високата и най-ниската точка и активиращ съответно разпъването и прибирането на съответното рамо.
И това, което допускам е, че за разпъването и прибирането на рамената ще е нужно по-малко енергия, отколкото това което може да получим от момента, който ще генерира изпънато рамо. Ускорението може да не е голямо, но гравитацията ни е безплатна. ;D

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #70 -: Май 01, 2016, 08:26:41 pm »
   Това ми прилича на страшно не ефективен електродвигател.Но все пак направи си циклограма на завъртанията и положенията на рамената.Най-малко за да знаеш какво да зададеш на микропроцесора.Гледал съм такива проекти  и с четни рамена и с не четни .
Нищо работещо.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #71 -: Май 01, 2016, 08:34:28 pm »
   Това ми прилича на страшно не ефективен електродвигател.Но все пак направи си циклограма на завъртанията и положенията на рамената.Най-малко за да знаеш какво да зададеш на микропроцесора.Гледал съм такива проекти  и с четни рамена и с не четни .
Нищо работещо.

Идеята е по-скоро за генератор, а не за електродвигател. Електрическата компонента е да контролираме броя на издадените и свитите рамена - да сме сигурни, че от едната страна имаме само издадени, а от другата страна само свити рамена - което да реши напълно и окончателно въпроса с гравитационните колела. Защото когато едно рамо е издадено - ще генерира момент, а когато е свито няма да пречи на въртенето.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 416
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #72 -: Май 01, 2016, 08:45:40 pm »
Може и да тръгне, но рамената не трябва да се свиват и разпъват в ГМТ и ДМТ а примерно към 2 часа да се опъва и към 5 часа да се прибира, тва е моя идея, щото преди 2 и след 5 нищо не се печели от стърчащи топузи.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #73 -: Май 01, 2016, 08:53:47 pm »
Може и да тръгне, но рамената не трябва да се свиват и разпъват в ГМТ и ДМТ а примерно към 2 часа да се опъва и към 5 часа да се прибира, тва е моя идея, щото преди 2 и след 5 нищо не се печели от стърчащи топузи.
да, това са вече подробности, още повече че за самото разпъване ще трябва малко време и тъй като колелото се върти може да стане нещо такова 2 и 5, но това ще е хубаво да се тества експериментално с ръчна настройка къде е най-подходящото място за датчиците, каква е скоростта на разпъване и др.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #74 -: Май 01, 2016, 08:59:30 pm »
Посоката на сгъване и разпъване на рамената винаги е в една посока, противоположна на посоката на гравитацията. Т.е. енергията за сгъване и разгъване е равна на получената енергия от въртенето, или с други думи, пускаш едното рамо да падне от разстояние, равно на диаметъра, и после вдигаш две полу-рамена на разстояние равно на радиуса.