Автор Тема: Извличане на енергия от гравитация  (Прочетена 122277 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Извличане на енергия от гравитация
« -: Април 25, 2016, 09:42:33 pm »
Здравейте,

тук ще изложа някои размисли около извличането на енергия от гравитация. Тези размисли са основани на една румънска установка, чийто автор е Даниел Бентеа. Може да я видите тук: https://www.youtube.com/watch?v=980UZtrzuC8

Както се вижда, има тежести и един голям маховик. След доста чудене относно как може това нещо да дава енергия, мисля, че стигнах до някакво предположение. Според мен енергията идва от способността на висящите тежести да преодолеят големия инерционен момент на маховика. Може да разгледаме 2 варианта, един с мотор и маховик и втория е гравитационна тежест с маховик.

При вариант 1, мотора изпитва огромно затруднение при преодоляването на големия интерционен момент на маховика, при което се хаби доста енергия за да започне маховика своето въртене.

При вариант 2, нещата са малко по различни. Тук нашата тежест в първоначалния момент виси и с това преодолява този инерционен момент за сметка на времето, но не и за сметка на потенциалната си енергия, защото докато маховика не иска да се върти, то и нашата тежест не губи височина и съответно потенциална енергия. Така излиза, че когато тежестта стигне най-ниската точка, то ние получаваме маховик които е запасил потенциалната енергия на тежестта в кинетична енергия, но и имаме безплатно преодолян инерционен момент. Това вероятно означава, че маховика може да вдигне тежестта обратно нагоре и след това да му остане инерционен момент, който да ползваме безплатно.

Идеята за това ми се стори интересна и реших да я дам за обсъждане. Ако това е вярно, то излиза, че това е може би първата гравитационна система, която позволява да ползваме гравитацията като източник на енергия, а не само като начин на съхранение на енергия.  :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #1 -: Април 25, 2016, 10:19:41 pm »
Съхранение е.
По-точно е по-добра ефективност! Аз от този клип нищо не разбрах, повече разбрах от обясненията ти, направо не знам къде, как и какво си видял, но поне го описваш добре:)
Доколкото те разбирам, падащ баласт задвижва маховик, върху който се наслагва и въртящ момент от двигател.
При издигането на тежестта, инерцията на маховика вдига баласта, а придаденият момент от двигателя компенсира триене и т.н. загуби, така ли е?
В следствие на инерцията на маховика (при вдигане на баласта), двигателят се товари малко.
Дотук правилно ли го схващам?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #2 -: Април 25, 2016, 10:38:02 pm »
Да ви кажа има нещо което ме смущава леко в цялата работа въпреки това което съм учил че един маховик с колкото енергия го заредиш толкова ще извадиш от него. Това разбира се е точно така, но. За да измине едно тяло определено разстояние със скорост "Х"
му е нужна енергия "А" за скорост "2Х" е нужно "2А" За да се върне обратно със скорост "А" ще отдаде "А"+"А" а сме го заредили с "А"+"2А" Вярно поради по ниската скорост "надолу ускорително нагоре равномерно" ще се изкачва повече време и нещата стават много неясни. Едното уравнение обаче е линейно другото квадратно и ми се струва, че няма да има равенство. Напълно възможно е и да греша, но пък припомнете си и тези теми:
http://mazeto.net/index.php/topic,8149.0.html
http://mazeto.net/index.php/topic,9594.0.html

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #3 -: Април 25, 2016, 11:20:23 pm »
Не, атос, друго казвам. Няма мотор в конструкцията, просто дадох сравнение, че ако има мотор, той ще хаби енергия да преодолее инерционния момент, а гравитацията сама по себе си го преодолява с течение на времето.

Според мен това преодоляване идва безплатно, защото падащата маса има в себе си енергия m*g*h, но когато маховика не иска да се върти, h-височината не спада ... т.е. потенциалната енергия не се хаби, а инерционния момент на маховика бива преодоляван с настоятелното дърпане на гравитацията. Разликата е, че ако това дърпане идва от мотор, той ще хаби енергия, а гравитацията просто го прави безплатно.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #4 -: Април 25, 2016, 11:25:20 pm »
Извинявай, но не те разбирам?
Когато "маховикът не иска да се върти" какво значи? Спира? И следва - връщане...?
Цялата работа ми изглежда, като да залюлееш махало...
Я го обясни като за профани?

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #5 -: Април 26, 2016, 12:31:09 am »
Цитат
Аз от този клип нищо не разбрах

Цитат
Извинявай, но не те разбирам?

Atos, предлагам ти да почистиш темата от собствените си неразбирания и да оставиш хората, които са разбрали, да изкажат мнението си. Ако имаш неясноти, ела в чата да ги изясняваме, а не да се пълни темата с разни несъществени въпроси и пояснения.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #6 -: Април 26, 2016, 01:15:59 am »
Е тук си в грешка!
Никой не е разбрал напълно тезата ти, обзалагам се! Обясни заради всички, не само за мен...едно тяло пада докато падне, после трябва някой да го вдигне...и то с повече енергия, отколкото е акумулирало тялото при падането си.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #7 -: Април 26, 2016, 01:23:47 am »
защото падащата маса има в себе си енергия m*g*h, но когато маховика не иска да се върти
Падащата маса също има инертност, която всъщност ти прехвърляш в инерционния момент на маховика. Пак ще има равноускорително движение < 9,8м.с, което ще е в пряка зависимост от големината на маховика (при големи височини, скоростта ще стане постоянна).

Ако ти спусна с въже един акумулатор от първия етаж, няма да е същото, ако просто го пусна.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #8 -: Април 26, 2016, 04:00:10 am »
Тъй като явно някои хора не разбират, а и щом не разбират, им иде да се обзалагат, че и другите не разбират, то мога да пусна само една графика - експеримент.

В този експеримент имаме една тежест от 10 килограма вдигната на 10 метра височина. Очевидно сме сложили в края на полета системи, които да задвижат определена неподвижна маса. Едната има голяма инерционна маса от 10 тона, а другата има инерционна маса от 1 килограм. За да се разбере същността на написаното от мен, трябва човек да проведе този експеримент или поне да е наясно с очевидната разлика в реакциите на тези 2 системи. Направете експеримента, вижте разликата, после вижте какво се предлага и тогава ако искате дори може да не пишете, защото то вече е написано.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #9 -: Април 26, 2016, 11:26:28 am »
nizo, това което виждам на клипа са две еднакви тежести като едната се спуска а другата се изкачва, плюс маховик. Най вероятно става въпрос за полиспаст.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #10 -: Април 26, 2016, 12:04:20 pm »
Асансьорът е отдавна измислен, колеги...не колкото топлата вода, но отдавна.
« Последна редакция: Август 22, 2018, 03:34:30 pm от atos »

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #11 -: Април 26, 2016, 12:52:12 pm »
Който си мисли, че от гравитация може да изкара нещо да ми се обади да му обясня безплатно някои неща. Аз ги научих по трудния и скъпия начин.  ;D :-[
Иначе няма лошо, може да си спускате каквито си искате тежести и от каквато си искате височина.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #12 -: Април 26, 2016, 01:42:47 pm »
Сещам се и за играчката "Йо-йо", с която могат да се оприличат някои от споменаваните по-горе движения:
1.Свободно падане на тежест само поради гравитационно привличане - имаме равноускорително движение в посока надолу с около 9,8 м/сек
В посока нагоре обаче, скоростта преодоляваща гравитацията на земята и откъсване от нея е почти 8 км/сек
2. При "йо-йо-то" имаме падане на тежест куплирана с въртене на същата около неин гравитационен център на тежестта, в който имаме напречна (перпендикулярна) на гравитационния радиус ОС около която се развива и навива въжето - тук  също имаме равноускорително движение надолу, но зависещо вече и от Масата на тялото и Въртящият момент, който се създава.
Сещам се и за скоростта на падане на 1 кг желязо и 1 кг памук, която само в пълен вакуум би била еднаква... а ако тези две еднакви тежести ги пуснем да падат във въздушна среда вече няма да имаме равни скорости на падането им - основно поради разликата в Обема им.
Знаем и това, което забелязваме при "йо-йо-то", че въртейки се, като стигне ДМТ то тръгва нагоре поради инерчния момент създаван при въртенето му. Проблемът е, че никога не достига отново ГМТ ако го оставим само на себе си, защото в посока нагоре имаме равнозабавително движение, и при каквито и да е обстоятелства (във въздушна среда) въртящият момент не може да компенсира гравитационната сила на притегляне.

Друг става въпросът, ако скоростта на въртене по периферията на диск с диаметър примерно 1 метър и тегло 1 кг надмине тези 8 км/сек.
В този случай незнам какво ще се случи?!?!

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #13 -: Април 26, 2016, 01:50:41 pm »
Макс 1962...Който си мисли, че от гравитация може да изкара нещо да ми се обади да му обясня безплатно някои неща.    Най после някой да отвори смислена тема, че доста се колебаех дали да я започвам. Аз например не само вярвам ами съм на повече от 100% убеден, че по достъпна ,по-чиста и безкрайна енергия няма. А този който не е убеден във нейната сила да направи опит и да се изтърколи от леглото на пода. Ако и тогава не може да се убеди, да скочи по дупе от 1-вият етаж и ако отново не е достатъчно има 5-6-7 и т.н. Не зная дали харесваш народната музика, но ако се заслушаш в някоя ще чуеш/ Като не можеш да любиш защо се барем захващаш/ та добре е , че поне си опитал. Тук във форума има инфо като например Алдо Коста е направил нещо макар и непризнато от някои хора но който може да чете м/у редовете ще проумее за какво става въпрос и след съответната интерпретация може да изглежда като машина, не като Виенско колело
« Последна редакция: Април 26, 2016, 02:37:36 pm от Теню »

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Извличане на енергия от гравитация
« Отговор #14 -: Април 27, 2016, 10:30:10 pm »
Тенчо, два пъти четох поста ти, втория много бавно. Уж на кирилица, уж на български, но нищо не разбрах. И да, харесвам българска народна музика, но не препоръчвам хвърляне на акордеони от деветия етаж с цел получаване на СЕ.