Форум > Филми, видео лекции
Как работи електричеството (филм)
nizo:
Ето как работи електричеството, според хората от 1945 година.
https://www.youtube.com/v/9pdQdV8dpXo/
Аtos:
В общи линии, това, което сме учили в училище някога.
А как работи според "хората от 2016 година"?
В тоя ред на мисли, ако приемем за вярно, че при променливия ток имаме вълни (от електрони), сменящи посоката си 50 пъти в секунда и движещи се със светлинна скорост, как би протекъл такъв ток в проводник дълъг...330 000 км.?
Значи ли това, че честотата му ще падне до половин херц (приемаме теоретично, че 330 000 км/сек е скоростта на вълната)?
mzk:
Дължината на вълната lambda е равна на скоростта на светлината разделена на честотата:
lambda = c/f
lambda = 3*10^8 / 50 = 6000000 метра
По дефиниция lambda се измерва от връх до връх, т.е. ако в проводник с дължина 6 млн. км. протича ток с честота 50 Hz и в началото на проводника стойността на тока е в максимум, тогава на 1/4 от това разстояние стойността на тока ще е 0.
Сега, ако на проводник с дължина 1 метър пуснеш ток с честота 300MHz, тогава на 25-тия сантиметър ще имаш 0 на тока, на 50-тия отрицателен максимум, на 75-тия отново 0 и на 100-тния - положителен максимум.
Във връзка с въпросът ти (макар, че той не ми е много ясен) - честотата НЯМА да се промени, тя е еднаква. По дължината на проводника (или вълновода) ще се промени фазата.
Честотата би се изменила, ако измениш условията на средата (диелектричната и магнитна проницаемост). Така например, честотата в две различни среди (въздух и вода) няма да е еднаква.
Как се преобразуват вече, ако ти е интересно, потърси за "гранични условия".
ПС: скоростта на светлината във вакуум е почти 300 000 км/с, или 3*10^8 метра в секунда (299792458 m/s)
dmitarp:
Електроните в проводник по който , има ток не се движат със скоростта на светлината, а с много, много по-малка скорост, от порядъка на няколко сантиметра в секунда. Дори във вакуум електроните не се движат със скоростта на светлината, а скоростта им се определя от приложеното напрежение между електродите. Високо честотните лампи , почти всички са триоди, са с много малко разстояние между електродите именно поради ограничената скорост на електроните
mind:
dmitarp, горе-долу е така, както казваш. Според физиката, електрона е масова частица, която забавя движението си във времето в зависимост от средата и от там следва, че и честотата трябва да намалее. Виж фотона е безмасова частица и затова в днешно време се ползват оптични кабели за пренос на информация.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия