Автор Тема: UPS  (Прочетена 28853 пъти)

Неактивен stoqn4o_9212

  • Неактивен
  • Публикации: 8
UPS
« -: Април 05, 2016, 08:24:16 pm »
Здравейте създавам нова тема защото не отких вече съществуваща такава. Искам да си изчисля UPS 
със входно 48VDC изходно 230VAC, мощност 3кW, честота 50Hz , и евентуално някой схемни решения да предложите, че изчетох толково много неща и толкова много схеми разгледах, че вече се обърках тотално ;D. Ще съм благодарен ако някой може и има желание да ми помогне. :)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: UPS
« Отговор #1 -: Април 05, 2016, 08:43:31 pm »
Не си казал каква е формата на тока, модифицирана или чиста синусоида. Пък това е сериозна мощност дето искаш та може би по-добрия вариант е да си купиш готов, евентуално без акумулатори ще намериш по-тънко. Без опит да се хвърляш на такива мощности е чиста загуба на време и средства, едва ли ще ти излезе по-евтино от готов, пък ако е за спорта и с учебна цел вземи направи нещо 100-500 вата понатрупай опит и тогава скачай в дълбокото.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: UPS
« Отговор #2 -: Април 05, 2016, 08:45:16 pm »
Виж тука ако те устройва това http://mazeto.net/index.php/topic,9442.0.html.

Неактивен stoqn4o_9212

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: UPS
« Отговор #3 -: Април 05, 2016, 09:12:36 pm »
Точно с учебна цел е ;D, задание за курсов проект.  За реализиране на някоя схема отдавна искам да си направя един към 500W :)

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: UPS
« Отговор #4 -: Април 06, 2016, 10:35:16 am »
Това нещо е много добро с учебна цел и не само.

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: UPS
« Отговор #5 -: Април 06, 2016, 11:21:38 am »
А ето тук и с полеви транзистори.

Неактивен stoqn4o_9212

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: UPS
« Отговор #6 -: Април 06, 2016, 12:00:10 pm »
Мерси много, само не разбрах тези с каква изходна мощност са?

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: UPS
« Отговор #7 -: Април 06, 2016, 01:35:44 pm »
Последните 2 схеми са с правоъгълен сигнал. Мощността си я правиш колкото си искаш - изчисляваш си тока според напрежението с което разполагаш, подбираш си транзистори, подбираш си трансформатор (имай предвид че мрежов трансформатор не обича правоъгълен сигнал), ако е необходимо да държиш постоянно напрежение на изхода си правиш обратни връзки, които да променят шим сигнала според товара, добре е да си направиш защита от прекомерно разреждане на батериите, добре е да направиш софт старт, че първоначалното подмагнитване на желязото ще ти гърми транзистори, особено ако ползваш тороидален траф. филтрирай си входа с голям капацитет, направи си управление на мос транзисторите с драйвери, направи си и защита по ток с шунт, че няма да могат да ти насмогнат  доставчиците на ел елемнти. Трябва да си разчетеш правилно пистите по платката или ако е голяма мощността използвай шини или ПВА1 или 2 запоен по платката. Още нещо много важно! На всякъде където превключваш прави токове си сложи диоди които да ти забиват ОЕДС към + иначе ще ти се палят транзисторите и ще ти капе калай от платката. В общи линии това е ... може да съм пропуснал нещо дребно.
Успех, ако има нещо което не си сигурен по добре питай преди да видиш колко много пушек се съдържа в един транзистор.
А ако решиш да правиш синусов инвертор ще ти дам тел номер да си говорим, че не ми се пише толкова .... Поздрави и не се отказвай

Неактивен stoqn4o_9212

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: UPS
« Отговор #8 -: Април 06, 2016, 02:22:32 pm »
Благодаря за инфото, първо трябва да си направя проекта, че в университета дават зор ;D. За реализиране на схема ще премина малко по-напред във времето, когато нямам толкова много струпани неща на главата и със сигурност ще имам въроси :D. От това което съм изчел до момента разбрах, че за помпа за парно ups-а трябва да е със синусоида на изхода, така че трябва да подбера някое схемно решение което ми я осигурява. :)

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: UPS
« Отговор #9 -: Април 06, 2016, 04:07:53 pm »
Помпите за парно работят безупречно с тези 2 схеми вече 3 години и не съм имал никакви проблеми.Но ако искаш за по специални цели тогава търси синусоида.Нарочно сложих лесни схеми понеже каза че са за парно и за проект и мисля че са идеални за целта.

Неактивен stoqn4o_9212

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: UPS
« Отговор #10 -: Април 06, 2016, 04:26:30 pm »
Да, не изглеждат трудни, ще пробвам да ги симулирам довечера, след като си сметна транзисторите, за да получа 3000W мощност.
« Последна редакция: Април 06, 2016, 07:33:52 pm от atos »

Неактивен stoqn4o_9212

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: UPS
« Отговор #11 -: Април 06, 2016, 09:36:00 pm »
Нещо не мога да намеря този мултивибратор HCF4047 в никоя библиотека на OrCAD, какво да изплзвам? ???

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: UPS
« Отговор #12 -: Април 06, 2016, 10:06:09 pm »
Пробвай CD4047BC. Low Power Monostable/Astable Multivibrator.

Неактивен stoqn4o_9212

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: UPS
« Отговор #13 -: Април 06, 2016, 10:08:47 pm »
Мерси, няма модел за този но ще пробвам да видя какво ще стане  :)

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: UPS
« Отговор #14 -: Април 07, 2016, 08:02:38 am »
Това е обикновена CMOS интеграла и като напишеш в чичко гугъл 4047 цена, ще видиш много информация за нея. Включително и удобен магазин да си я купиш струва не повече от 80 стотинки.Успех.