Автор Тема: Супернагревател  (Прочетена 95885 пъти)

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #30 -: Март 23, 2016, 09:27:25 pm »
при стандартния нагревател има индуктивно съпротивление , освен това с меден проводник се използва свойството :

темп. коеф. на съпротивлението (окло 3 при 800 градуса целзии).
т.е. консумирания ток пада 3 пъти. в началото е около 30 ампера при моя нагревател , после пада до 10.
При нихром и кантал нагревателите май е перманентно около 1-1,5 .



Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Супернагревател
« Отговор #31 -: Март 23, 2016, 09:37:28 pm »
Ето отново ...
Какво се случва с това "индуктивно съпротивление" Енергията, вложена за да се преодолее това съпротивление, в какво се превръща? Не е ли точно в топлина, която така или иначе ти трябва? Каква е разликата дали парчето желязо или проводника ще отдаде топлината?
А като ти падне 3 пъти тока, точно с толкова ти пада и енергията която нагрява парчето желязо. Защото вихровите токове, които възникват в желязото и го нагряват, са пропроционални на тока, течащ в проводника омотан около него...

А, да ... и още нещо:
Представи си бойлер, в който има керамичен нагревател с площ 10 кв.см, загрят до 3 000 градуса с мощност 2 кВт. И още един бойлер, с нагревател с площ 300 кв., но нагрят до 100 градуса пак с 2 кВт. Какво ще се случва с водата в първия бойлер, която е в непосредствена близост до нагрятата до бяло керамика? Дали няма да се превърне в пара? Какъв е коефициента на топлопреминаване на парата и какъв - на водата в течно състояние? Къде ли водата ще се загрее по-бързо?
« Последна редакция: Март 24, 2016, 02:00:29 am от atos »

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #32 -: Март 23, 2016, 09:43:44 pm »
Доколкото знам при соленоид топлина се отделя само при протичане на ток вследствие на активното съпротивление.

Загряващите токове на Фуко/ индуцираните токове загряват пов/ста, вследствие на активното съпротивление (ohmic heating).

При стандартния нагревател най-общо индуктивното съпротивление просто понижава входящото напрежение (така наречения back EMF).
« Последна редакция: Март 24, 2016, 02:01:50 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Супернагревател
« Отговор #33 -: Март 23, 2016, 09:50:36 pm »
Доколкото знам при соленоид/въздух топлина се отделя само при протичане на ток вследствие на активхото съпротивление.

Загряващите токове на Фуко/ индуктивни токове загряват пов/ста вследствие на съпритивлението активно.

При стандартния нагревател най-общо индуктивното супротивление просто понижава входящото напрежение.
Земи един канталов нагревател, премери му съпротивлението и тока който минава през него. После го изправи до права жица и пробвай пак. С учудване ще видиш, че тока, съпротивлението и загряването му ще са практически еднакви. Но нагревател във вид на права жица просто е неприложим.

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #34 -: Март 23, 2016, 09:53:43 pm »
Само за медта, без да броим желязото (нагряващите го индуцирани токове или токове на Фуко).

Маса (специфична топлина) температура  е  > маса (специфична топлина) температура нихром и кантал.
При една и съща консумация (благодарение на темп. коеф на съпротивление-до първите 10 секунди тока е над 30 ампера, после пада до 10 ампера) preece fusing current american wire gauge wikipedia
 8)
« Последна редакция: Март 24, 2016, 02:03:10 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Супернагревател
« Отговор #35 -: Март 23, 2016, 10:01:08 pm »
Добре ... вземи една бобинка и премери тока, който минава ако пускаш на прав ток и на ток с честота 1 мегахерц. Без сърцевина, без нищо. По формулата R=U/I можеш да сметнеш колко и е съпротивлението в двата случая.
Защо съпротивлението на бобината расте с честотата? Защо бобинката почва да грее с повишаване на честотата? Дали зависи само от активното съпротивление на проводника? Ако още не си убеден, можеш да направиш същия тест обаче с прав проводник. Там такива "странности" не се наблюдават, или са в порядъци по-малки.
Един траф вземи - защо когато на вторичната няма товар тока в първичната е малък? Защо като включиш товар във вторичната тока в първичната расте?

« Последна редакция: Март 24, 2016, 01:55:58 pm от atos »

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #36 -: Март 23, 2016, 10:12:37 pm »
И при моя и при стандартния нагревател, тече ток 50 Херца.
супернагревателят е за 50 Херца.

Основното е съпротивлението, колко се качва заради температурен коефициент на съпротивление (валиден и за AC и за DC).
При медта се качва 3 пъти при 800 Целзий , при нихрома и кантала се качва 1-1,5 .
« Последна редакция: Март 24, 2016, 02:09:13 am от atos »

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #37 -: Март 23, 2016, 10:21:48 pm »
Защо бобинката почва да грее с повишаване на честотата?

 заради  skin effect - а е.

с намотката си създавам изкуствено индуктивно съпротивление, което след това го преобразувам в токове на Фуко (индуцирани в желязото-допълнителни токове) т.е. компенсирам чрез токове на Фуко.  Остатъчното индуктивно съпротивление се компенсира от кондензатора.
(които може и да е излишен предвид колко ниско може да е остат. индуктивно съпротивление).
« Последна редакция: Март 23, 2016, 11:13:00 pm от zapadug »

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #38 -: Март 23, 2016, 11:11:44 pm »
Мерси за въпросите м/у другото доста инфо излезе около нагревателя, ако някой има още добра дискусия се получава.

Или направо някой решил да си го реализира.
Горе долу около това ми е идеята.

-Температурен коефициент на медта т.е. при висока температура (работна температура на нагревателя) съпротивлението се покачва а и от там пада консумирания ток.
-Изкуствено създадено индуктивно съпротивл, което се компенсира с токовете на Фуко в Желязото и последователно    свързания кондензатор в резонанс (ако има нужда).

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Супернагревател
« Отговор #39 -: Март 24, 2016, 02:23:07 am »
Това се надявах, някой, ако има желание сам да провери и ако работи, да си го реализира като продукт . За мен някакво процентче.

Ако стане според очакванията, самия нагревател като конструкция за мен е много добър, незаемащ място ако се ползва като печка и може лесно да се монтира/сервизира в отоплителни уреди.

zapadug, хвърляш идея и подканваш някой друг да я разработи?
И при това говориш за "процентче"?
При тази постановка се самокласифицираш като "великият мислител", а "шерпите" там да се потят над изпълнението ли?
Ами поне дай нещо? Нещо, което сам си пробвал, резултати до които сам си стигнал ПРАКТИЧЕСКИ!!!
Ако си срещнал трудност, ще ти помогнем с мнения и опит (при практическа доказана целесъобразност, може и някой материално)!
Кажи - "Ей, направих това и това, запецнах - помагайте!"

Не може да подканяш съфорумците да хвърлят труд и средства за всяка идея, която ти хрумне, па била тя и (ВЕРОЯТНО) ефективна, не е уважително!!!
Първо покажи нещо!

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #40 -: Март 24, 2016, 07:13:40 am »
@atos


Затова му се вика процентче :)
Плюс благодарности от мен за помощта.
Е все пак, ако работи както се предполага ... някой има доста добър продукт за пазара.

Та затова я мисля по-простичка. Нещо евентуално по-лесно за направа (което досега излиза май съвсем не е толкова просто :D).
« Последна редакция: Март 24, 2016, 01:54:58 pm от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Супернагревател
« Отговор #41 -: Март 24, 2016, 05:18:44 pm »
Ъхъ ! Не съвсем простичко ! Според описанието на картинката: The wire reach more than 1000℃ and the resistance will be increased more than 3 times.
T.e. температурата на проводника ще нарасне повече от 1000℃ и съпротивлението ще се увеличи повече от 3 пъти.
До тук добре, НО медта се топи при 1085℃ !
Какво ли ще се случи с почти топящата се мед, и изолаторът, който трябва да държи витките на разстояние, за да не стане късо ??
zap..., ако си готов да финансираш експеримента с медна жица и изолатор, аз съм готов да го изпълня !!
Поздрави и кураж !!
« Последна редакция: Март 25, 2016, 12:30:57 am от atos »

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #42 -: Март 24, 2016, 10:14:34 pm »
Мерси за помощ(т)а на всички, вероятно е по - удачно някои ако иска да го предложи за анализ на електролаборатория и ако има резултати ок.

или в някоя фирма за проектиране на нагреватели.

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #43 -: Март 26, 2016, 09:41:39 pm »
Някой да проявява интерес за търговско приложение на нагревателя.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Супернагревател
« Отговор #44 -: Март 26, 2016, 09:52:53 pm »
Аз проявявам интерес във отговор #8 съм дал линк, ето давам го пак:
http://www.banggood.com/Low-ZVS-12-48V-20A-1000W-High-Frequency-Induction-Heating-Machine-Module-p-1038472.html
поръчваш два такива един за мен един за теб останалата част аз ще я направя.