Автор Тема: Супернагревател  (Прочетена 95868 пъти)

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #15 -: Март 23, 2016, 12:21:42 am »
т.е. маса*температура за единица ват консумирана мощност

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Супернагревател
« Отговор #16 -: Март 23, 2016, 12:58:21 am »
Тъпчеш на едно място...
За загряването на дадено количество материал (въздух, вода, стена... все тая) е необходимо точно определено количество енергия. Ако не го "крадеш" отнякъде (примерно както климатика го прави), то как ще го вложиш, няма никакво значение.
Трябва да похарчиш точно една калория, за да загрееш един милилитър вода с 1 градус. 1 калория е равна на 4,1841 джаула. 1 джаул ще получиш ако влагаш 1 ват за 1 секунда.
А вата откъде ще го вземеш си е твоя работа. Ако ще го взимаш от ел. мрежата все ще си е 1 ват.
В тая формула, ако забелязваш не участва температурата на нагревателя.

Както колегите ти казаха по-горе колкото по-малко нагряваш нагревателя, толкова по-добре. И е по-добре, защото имаш по-малко загуби.
Още - много по-комфортно е загряване с източник с по-ниска температура. Много по-безопасно е, също така. Загрятото парче желязо до 1000 градуса какво ще го правиш? Ако го полееш с вода ще получиш прегрята пара, която ще се чудиш как да я транспортираш, в какви тръби да я караш, как да опазиш хората да не се докоснат до нея. Ако нещо се повреди по тръбопровода, такава температура направо сваля месото до кокала.
« Последна редакция: Март 24, 2016, 01:56:12 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Супернагревател
« Отговор #17 -: Март 23, 2016, 05:01:03 am »
zapadug, имаш цели 5 последователни (без чужди отговори) поста един след друг в рамките на по-малко от 4 часа, това противоречи на правилата на форума!
Мисли какво пишеш, измисляй го добре и тогава пиши!
Не може всеки да си разбива постовете на по 2-3 изречения и по този начин да се "наваксват" брой постове, които от своя страна класифицират участието  в този форум като степен на активност и добиване на "форумна квалификация"!

П.П. Не схванах добре кое е приоритет в идеята на "Супернагревателя" - бързо нагряване на нещо или някаква икономия евентуално (понеже аз не виждам такава) ?

Мисля че има голяма разлика в маса*температура между двете неща.
Това се нарича топлинна енергия - топлинната енергия от нагрят до 30 градуса 10 килограмов камък, би изпепелила за секунда дървена клечка, тежаща 5 грама, ако можеш да я прехвърлиш върху нея!

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #18 -: Март 23, 2016, 02:32:43 pm »
@atos пари изкарват ли се от този форум за участие ?
Съжалявам просто ми хрумнаха по-добри концепции.

металната маса , която се нагрява е много по голяма , сравнена с тази на обикновен нагревател.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Супернагревател
« Отговор #19 -: Март 23, 2016, 03:21:31 pm »
Дали се "изкарват пари" - що за въпрос?
Хайде да не свеждаме оценката си за нещата само до "пари"?
Значи - като не се изкарват (или харчат) пари всичко е наред и може да се задръстват темите? Достатъчно съм толерантен към подобни изяви на участници, за които много съфорумци са били директно банвани в миналото на форума при старите админи, затова нека да не се злоупотребява с това, моля!
Да, хрумнало ти е нещо друго - допиши, един, два още...но 5 ? Бих ти ги слял без проблем, но ще си "заминат" картинките ти, а не искам да ти осакатявам постовете (пак от толерантност)!

Да, масата, която се нагрява е по-голяма, това значи повече вложена енергия...или се лъжа?

Yoro

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #20 -: Март 23, 2016, 03:38:52 pm »
Здравей  atos!

За това (Дали се "изкарват пари" - що за въпрос?
Хайде да не свеждаме оценката си за нещата само до "пари"?)

Чуйте тази стара песен.И се замислете.
Според мен е спам тук, но е много точен текста.

https://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg

Ако бъркам го премахни.

Това де.

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #21 -: Март 23, 2016, 04:13:56 pm »
Отговора е в масата (топлинния капацитет) температура (работна) на обикновения нагревател  <  масата (топлинния капацитет) температура (работна) на този.
« Последна редакция: Март 24, 2016, 01:54:27 am от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Супернагревател
« Отговор #22 -: Март 23, 2016, 05:15:22 pm »
zapadug
Ти прочете ли поста на juliang?
А и Въпроса после на atos? Никой в този форум не може да схване каква ти е идеята, залегнала в цялата работа. Икономия на енергия ли, добив на енергия повече от вложената ли, или просто те кефи печка работеща на различен принцип?
« Последна редакция: Март 24, 2016, 01:57:13 am от atos »

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #23 -: Март 23, 2016, 05:18:28 pm »
един пост нагоре спрямо твоя :) при една и съща кнсумация на ток. (220Волта 50 Херца захранване).

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Супернагревател
« Отговор #24 -: Март 23, 2016, 07:17:37 pm »
Западуг, явно не искаш да приемеш, че 1 киловат електрическа енергия е точно равен на 1 киловат топлинна енергия. Няма как от 1 киловат ел. да получиш 2 киловата топлинна, нито пък само 1/2 киловат топлинна (без никаква друга енергия извадена от системата по друг начин - механична, във вид на електромагнитни вълни или светлина или нещо друго). ВИНАГИ 1 квтч ел. енергия ще ти даде 1 квтч топлинна (или сумата от топлинна + някаква друга).

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #25 -: Март 23, 2016, 08:09:20 pm »
1 квтч топлинна (или сумата от топлинна + някаква друга). при обикновенния нагреател е топлинна и индуктивна.
при този индуцтивната се елиминира от желязното ядро, а ако има остатъчна такава, тя се елиминира от последователно свързания кондензатор в резонанс.

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #26 -: Март 23, 2016, 08:15:37 pm »
Благодаря за подсещащите въпроси.
Което е лесно да се каже.
т.е. остатъчната индуктивност (тази , която не е редуцирана от желязното ядро) от последователно свързания кондензатор.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Супернагревател
« Отговор #27 -: Март 23, 2016, 08:45:59 pm »
zap..... , дай го по интелигентно бе човек ! Просто направи устройството ! Измери, сравни, покажи суперските характеристики и работа му на форума ! Така ще удариш в земята, целият отрицателен вот на колегите ! Толкова лесно изглежда ! Пък и не виждам  нищо сложно в експеримента !
Поздрави и успех !

zapadug

  • Гост
Re: Супернагревател
« Отговор #28 -: Март 23, 2016, 09:13:41 pm »
Това се надявах, някой, ако има желание сам да провери и ако работи да си го реализира като продукт . За мен някакво процентче.

Ако стане според очакванията, самия нагревател като конструкция за мен е много добър, незаемащ място ако се ползва като печка и може лесно да се монтира/сервизира в отоплителни уреди.
« Последна редакция: Март 24, 2016, 01:59:10 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Супернагревател
« Отговор #29 -: Март 23, 2016, 09:21:21 pm »
Добре де, защо мислиш че загряването с индукция ще е по-икономично от класическото загряване с нажежаем нагревател? Явно решаваш, че щом индукционния котлон е по-икономичен от класическия, то и в твоето въображаемо устройство ще е така. Обаче ще трябва да те разочаровам ...