Алтернативни енергоизточници > Генератори на Tariel Kapanadze и Donald Smith

Електричество в древен Египет

<< < (17/18) > >>

Angeli:
Има хубаво филмче по темата Christopher Dunn - The Giza Power Plant
Има интересна идея, за цялата пирамида като генератор.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: hyparh в Март 19, 2017, 02:25:21 pm ---Електретът не успя да натрупа ел. заряд в диелектрика си.

--- Край на цитат ---
Не знам дали електрета натрупва заряд в него, който може да се разреди, по-скоро, до колкото си го представям, така направения диелектрик, с много по-висока диелектрична константа от тази на обкръжаващия го въздух, фокусира/концентрира диелектричното поле. Извличането си го представям като метални пластинки (свързани на едно, или във фази) преминаващи в близост до този електрет(и) зареждащи се ( както при електрофорус: https://en.wikipedia.org/wiki/Electrophorus  ) и в същия този момент, отдаващи заряда. Подобно на намотка при генератор (част от намотките даващи една фаза), минаваща над постоянен магнит (интересно е каква реактивна сила ще действа в системата). Това е само в главата ми, никога не съм провеждал подобен експеримент, но някакси е (симетрично и) логично, в подобие на генераторите действащи на магнитен принцип.
В допълнение, на това ми виждане ще посоча, че Хевисайд концептуализира електрета, чисто мисловно, разглеждайки магнита и неговите свойства, и заключавайки, че подобна физическа структура със свойствата на магнит ( "магнет" звучи на Английски, и от там идва и симетричността на термина "електрет") и магнитното поле ще трябва симетрично да съществуват при електрета с диелектричното поле.
 

--- Цитат на: hyparh в Март 19, 2017, 02:25:21 pm ---Любопитно е как под въздействието на полета, диелектриците (а вероятно и друга материя) могат да променят свойствата си, особено като преминават от едно агрегатно състояние в друго. При наелектризиране на масивен диелектрик (в случая епоксидна смола), той придобива магнитни свойства и бива силно привлечен от електромагнит, захранван с променлив ток - лично тествано.

--- Край на цитат ---
Интересно физическо действие си забелязал, за първи път чувам да има такова физическо изражение, но когато човек се замисли има логика. Не знам дали придобива магнитни свойства (опитвал ли си да доближиш директно магнит към него, ако има магнитни свойства без да има промяна на магнитното поле ще трябва да има физическа реакция, привличане или отблъскване) или концентрираното диелектрично поле около електрета, реагира със промяната на полето около електромагнита и при това се получава ефект на реакция. Точно както ако се поднесе магнит към установката.

mito_kupona:
Ето още информация за съществуването на електричество в древен Египет. http://electrik.info/main/fakty/61-jelektrichestvo-v-drevnem-egipte.html
http://earth-chronicles.ru/news/2013-05-14-43774
https://www.youtube.com/watch?v=IvI5yoCUZJ4

hyparh:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Март 30, 2017, 08:18:27 pm ---Интересно физическо действие си забелязал, за първи път чувам да има такова физическо изражение, но когато човек се замисли има логика. Не знам дали придобива магнитни свойства (опитвал ли си да доближиш директно магнит към него, ако има магнитни свойства без да има промяна на магнитното поле ще трябва да има физическа реакция, привличане или отблъскване) или концентрираното диелектрично поле около електрета, реагира със промяната на полето около електромагнита и при това се получава ефект на реакция. Точно както ако се поднесе магнит към установката.

--- Край на цитат ---

При доближаване на силен нео-магнит (със сила на привличане 23кг.), се долепваше и до него, но с по-малка сила спрямо електромагнита. Доколкото си спомням се привличаше и от двата полюса на магнита, т.е. до някаква степен смолата се държи като метал.
Тогава правих електрогравитични (или електрокинетични) експерименти с този кондензатор и реших да доближа различни източници на магнитни полета до него да видя дали ще има някаква реакция. Ел. зарядите се влияят от магнитни полета и предполагам точно това е станало с насищането на диелектрика с напрежение над 50kV.
Иначе тяга от такъв тип кондензатори се създава, но е доста слаба. За силен електрокинетичен ефект трябва да има редуване на колкото се може повече +-+-+-+-, разделени от слоеве диелектрици с различна диелектрична константа - най-малка откъм отрицателния електрод и най-голяма откъм положителния. Епоксидната смола има диелектрична константа около 3.5, но смесена с пудра от титаниев диоксид или бариев титанат, скача на около 30.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: hyparh в Март 31, 2017, 04:12:39 pm ---При доближаване на силен нео-магнит (със сила на привличане 23кг.), се долепваше и до него, но с по-малка сила спрямо електромагнита. Доколкото си спомням се привличаше и от двата полюса на магнита, т.е. до някаква степен смолата се държи като метал.

--- Край на цитат ---
Имате в предвид като парамагнетичен материал. Интересно е че може да се държи като такъв, имайки в предвид, че през метала не минава (концентира) (ди)електричното поле ("Е" полето), и в тази си част те се различават. Възможно ли е изявата на „магнитни свойства“ да свързано с взаимодействието на концентираното "Е" поле с "B" полето на Земята и то там, материала така да се каже се „обвива“ по концентирано "B" и изявява парамегнитни свойства, поне срещу поднесен постоянен магнит, в този случай липса на реакция на при обръщането на полюсите на постоянния магнит изисква допълнително обяснение. Разбира се може да греша в това си виждане и ти да си напълно прав. Интересно е, че това може лесно да се разясни с допълнителен експеримент в който към така направения, и проявяващ посочените свойствата, електрет се поднесе парамагентичен метал. Ако вашата версия е валидна тогава не трябва да има взаимодействие и електрета ще има видимо държание като метал, ако моята версия има почва, то тогава трябва да има някакво привличане межуд тях.


--- Цитат на: hyparh в Март 31, 2017, 04:12:39 pm ---Иначе тяга от такъв тип кондензатори се създава, но е доста слаба. За силен електрокинетичен ефект трябва да има редуване на колкото се може повече +-+-+-+-, разделени от слоеве диелектрици с различна диелектрична константа - най-малка откъм отрицателния електрод и най-голяма откъм положителния.

--- Край на цитат ---
Не знам дали оприличаването на електрета с кондензатор в този случай е уместна въпреки, че имат обща същност, най-вече поради факта на натрупана инерция в нашето мислене (правилно или неправилно) при споменаването на кондензатор. При направения електрет както вие споменахте имаме различна диелектрична константа от обкръжаващия го електрет въздуха, и така през двата имаме проникване на "Е" полето, докато при това което разбираме под кондензатор, имаме два метала с диелектрична константа 0, където "Е" (диелектричното) поле не прониква, обгърнали диелектрика. Едното е затворена система за "Е" полето (кондензатора) а другото е отворена. Мисля си, че при отворената, ако от едната страна имаме диелектрици с нарастваща (интересно, че вие виждате намаляваща) диелектрична константа към отрицателния електрод това би дало възможност за така наречено „натрупване“ на "Е" полето преди да „докосне“ метала. В това отношение, ми е направило впечатление описанието на металната плоча при един патент на Тесла:
https://teslauniverse.com/nikola-tesla/patents/us-patent-685957-apparatus-utilization-radiant-energy
В патента е записано, че плочата е изолирана. Аз го разбирам като поставяне на диелектриков слой по повърхността на метала ( подобно на метала при кабелите ). По такъв начин имаме преход от диелектрик в по-малка диелектрична константа към такъв с по-висока обгръщаш (метала, минуса), даващо възможност за натрупване/концентриране на "Е" полето, преди спирането (и провеждането) на тази наситеност към кондензатора.
Възможно е и да не е така, и динамиката да е различна, но нали затова дискутираме тук, и ще ми е интересно да видя вашата гледна точка.


--- Цитат на: hyparh в Март 31, 2017, 04:12:39 pm ---Епоксидната смола има диелектрична константа около 3.5, но смесена с пудра от титаниев диоксид или бариев титанат, скача на около 30.

--- Край на цитат ---
Възможно ли се да посочите източник на тази информация или тя е изцяло от ваши лични опити?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия