Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори

Вертикален ветрогенератор

<< < (2/16) > >>

Радико:
Абе за ветрогенератор най добрият вариант е от Мерцедес Актрос или друг подобен, че са на много малко обороти а имат и голяма мощност. май към 3 киловата бяха.

макс1962:
А колко са минималните необходими обороти за този случай и подобни?

Радико:
при 5 метра в секунда типичните обороти на турбината са 75 об/мин. Ако се вярва на документа прикачен по горе. от там нататъка пресмяташ каква предавка и каква машина ще се комбинират добре с такава турбина.

krasias:
Здравей sasma, вертикалните ветрогенератори развиват много малки обороти, и затова им трябва многополюсен генератор без желязо в бобините, за да улавят и по слаби ветрове. Всякакви опити с динамо, алтернатори, ремъци, предавки ще доведат до големи загуби, огромни конструкции и завъртане на генератора при по силен вятър. Моят съвет е да си купиш анемометър и да измериш има ли някакво течение при теб и каква е скоростта му, например при мен има едно постоянно течение което варира от 0,4 до 1,7м/с. По добре е да се разчита на нещо постоянно макар и по слабо. Аз имам вертикална турбина все още без генератор, и съм правил доста тестове с анемометър и оборотомер. Сега преправям турбината по този вариант https://www.youtube.com/watch?v=oLGBBCPvKWY. И после почвам генератора, тази година мисля да я пусна в действие. Виж и това може да ти е интересно https://www.youtube.com/watch?v=VkObbBmiiho. 

nizo:
Нека отбележа, че преди време се бях чудил, защо дизайна на вятърните турбини е с 3 тънки витла, а не някакъв друг, който да хваща вятъра по-добре. Тази ми чуденка ме отведе до доста комплексни обяснения, около изработката на вятърните турбини. С две думи, вятърната турбина е сложно нещо.  ::) Основно дизайна се стреми да намали загуби от турбуленция около самото витло. По-малко витла ... по-голяма ефективност. Това е малко контра интуитивно, но е доказано. Възникват проблеми при използването на 2 витла, защото имат съосие и възникват резонанси, които чупят витлата. 3 витловата вятърна турбина е компромис, но все пак дизайнът се е наложил.
Витлото на вятърната турбина си е цяла наука, защото е изработено чрез изчисление на множеството разрези, които са специфично изчислени за скоростта на вятъра в точно тази част на витлото. Скоростта на вятъра в тази част на витлото пък зависи от оборотите на които е желателно да работи тази турбина, според генератора, който ще върти турбината. Най-добрият подход за такива самоделки е да се копира дизайна на комерсиална турбина ... т.е. да се наподоби, доколкото е възможно. Наистина, такива планове от рода на "ще взема к'ва да е перка (бидони) и ще въртя какъв да е генератор с каква да е скорост", са просто гаранция за много слаби добиви.

Радико, този PDF съдържа адски грешна информация. Първо, човека е писал, че не е сглобявал или пускал такава турбина, а всичко е теория. Хубаво, но теорията която той ползва е за хоризонтални витлови турбини, а той с кой знае какви методи и измислици си смята турбина с бидони. За витловите, диаметъра D се взима като площ на вятъра, които ще се лови. В пдф-а, човека взима диаметъра, но площта която лови вертикалната турбина няма нищо общо с диаметъра. Този PDF е една голяма измислица и не мисля, че мястото му е в mazeto.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия