Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори

Вертикален ветрогенератор

<< < (6/16) > >>

Maistora52:
Дали алтернатор, дали динамо... и двете си имат недостатъци, на което някои му казват - "ни така - ни вака!"
За алтернаторите oniatam е прав. При по-бавни обороти не вършат работа, само се амортизират от напразно въртене.
При динамото проблемът е друг - според оборотите скача и напрежението и то не само нагоре, но и надолу (според скоростта на вятъра в случая)...  а и те искат поне 200-300 RPM, за да изкарат някой волт. И не знам какъв ще да е тоя конвертор, който да балансира от 1,5 v до поне 12-13... а ако духне някой бурен вятър, напрежението може да скочи и до 30-40 волта (зависи от генераторните бобини - от навивки на волт, от фи на проводника, от съпротивлението му, от силата и броя на магнитите и още какво ли не!)...
Така че, работата не е проста!
Спасението е само с много опити и проби в конкретния случай! А както усещам sasma-та не е съвсем на ти с тоците, няма и най-прозаични неща за експериментите... а само с мерак и хъс - не става!
Но, успех!

coke2k:
Аз бих предложил мотор на Флин работещ на обратно. Като генератор. Използва се принудително разкъсване на магнитно поле в затворен магнитопровод. Генерира напрежение и ток при много ниски обороти. Грубо казано на 100 мин-1 без проблем генерира 12-18 волта около 3-4 ампера в зависимост от броя намотки и сечението на медта. Спирачния момент е малък и почти не се влияе от товара, за сметка на това и мощността има известен праг, който не зависи от оборотите. Т.е. ако при 200мин-1 изгенерира 200 вата при 500 мин-1 ща генерира пак толкова - а това може да бъде и положително качество в определен момент.
Проблем е, че няма от къде да се вземе готов такъв и трябва да се прави. На мен ми излиза около 400 лв 200 ватов мотор.
П.С. Ако някой се интерисува ще дам чертежи по, които аз съм си разработвал мои прототипи, но молбата ми е да не ме товарите мен с изработка в случай на интерес. Също така не претендирам, че моето е най - доброто и всеки който иска може да си го доработва по своя преценка.

Аtos:
Майсторе, то е измислено вече отдавна ;D
Ако си осигури достатъчно мощна (обемиста) турбина, може чрез предавка да я вкара в импеданса на оборотите от автомобилен двигател.
Нали като караш кола, може да натиснеш яко газта до 6-7000 об/мин. в следващия момент си работи "на оборот" - около 700-100 об/мин.
Акумулаторът не спира да се зарежда.
Релето не спира да си върши работата...
Или греша?

sasma, действай смело, няма какво да губиш, само може да спечелиш и да натрупаш опит :D

Радико:
Забелязвам малко погрешни мнения тук по нагоре.
Значи правотоковото динамо което се дава за пример като по добро решение въобще не е по добро защото при недостатъчни обороти работи в двигателен режим, сиреч като консуматор. Поради тази причина в релерегулаторите им се слага едно реле против обратен ток. което включва динамото чак когато достигне достатъчно високо напрежение. при което в нашият случай отпада възможността да се ползват ниските скорости на вятъра. Съвременните "западни" автомобили също имат релерегулатор. но за да изненадат atos са го маскирали като четкодържател и въобще не реже за разлика от релето за обратен ток.  Нещо повече поради използването на шотки диоди в изправителя който имат по малък спад на напрежение при еднакви други показатели "ниски обороти" дават с един волт повече. ако старият дава 6 волта новият ще даде 7 волта. Разбира се огато напрежението достигне 13,9 волта регулатора влиза в действие и ефекта не се усеща, но за ниски обороти аз лично дори да имах стар алтернатор от москвич бих му сменил изправителя с такъв от нов. Това ще повиши напрежението при недостатъчни обороти.

sasma:
Благодаря на всички за отговорите,
Дали правилно съм разбрал? Трябва ми динамо от новите автомобили и реле за обратен ток (това за обратния ток е много готино, ако има такова нещо) и високи обороти.  :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия