Автор Тема: Вертикален ветрогенератор  (Прочетена 91135 пъти)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Вертикален ветрогенератор
« -: Февруари 27, 2016, 10:49:15 pm »
Здравейте,
нов съм в областта и очаквам вашите съвети и коментари.
Идеята ми е да направя вертикален ветрогенератор и да го свържа към динамо или алтернатор (не ми е ясно каква е разликата) очаквам съвети. Мисля да си купя и акумулатори защото нямам постоянен вятър, искам поне за начало да мога да свържа поне осветлението.
Мисля че ще ми трябват:

1. динамо или алтернатор за 12 в. за да ми зареди акумулаторите
2. някакво реле за да регулира волтажа за да няма презареждане
3. някакъв инвертор поне 2 кв.   (продават за коли такива по 50 лв.) не знам дали ще ми върши работа.

Общо взето това ще е, ако има липси и имате някакви предложения моля да ги кажете.

Благодаря предварително...

Нещо подобно
https://www.youtube.com/watch?v=Od7c4fQlQms

Имам намерение за напред да си добавя и слънчеви панели в системата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #1 -: Февруари 28, 2016, 09:05:53 am »
Много добро клипче показва още един хитър начин за оползотворяване на евтини вече ненужни неща като варелите. Обаче ако забелязвате не се демонстрира в клипа вече работещо и даващо ток устройство. Това е, защото за съжаление, турбините тип ''савониус" имат много малка ефективност и за да работят реално е нужно да са с доста големи размери.
Прикачам долу един PDF, в който на страница 6 мисля, че беше има таблица на постигнатата мощност при различни скорости на вятъра за турбина от един и два варела. Разликата е, че в случая се ползва турбина със две лопати, но това не променя кой знае колко нещата.   

7
« Последна редакция: Февруари 28, 2016, 07:08:01 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #2 -: Февруари 28, 2016, 07:25:09 pm »
sasma, много добре, като за начало:)
Ако си във ветровит район (Сливен примерно или друг планински) е удачно.
Моят съвет е да ползваш готова комбинация от генератор и реле от стар автомобил - "Лада" или "Москвич" и акумулатора (стандартен, автомобилен).
За целта обаче е нужно да се сметне необходимият въртящ момент, който може да ти осигури съответните обороти (чрез предавка) - т.е. размерът е от значение (на перката)  ;D

Ако ще го ползваш първоначално само за осветление, препоръчвам ти да си спестиш разходите по инвертор и загубите, а да си ползваш директно 12 волта за осветление. Има вече всякакви лампи LED..."мед" и каквото се сетиш - стандартните лунички 12 волта светят перфектно и са по 20 вата едната!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #3 -: Февруари 28, 2016, 08:18:53 pm »
atos,    с какво са по-добри тези антикварни ретрочасти от много по-често срещаните в момента, примерно от Опел или Фолксфаген? По автоморгите е пълно с такива.

6
« Последна редакция: Февруари 28, 2016, 08:55:02 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #4 -: Февруари 28, 2016, 08:57:35 pm »
Не, не са по-добри, просто пример дадох...ако искаш и от  "Мерцедес СLК" можеш да ползваш ;D
От "Порше" също става...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #5 -: Февруари 28, 2016, 09:16:04 pm »
Абе за ветрогенератор най добрият вариант е от Мерцедес Актрос или друг подобен, че са на много малко обороти а имат и голяма мощност. май към 3 киловата бяха.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #6 -: Февруари 28, 2016, 09:18:56 pm »
А колко са минималните необходими обороти за този случай и подобни?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #7 -: Февруари 28, 2016, 09:44:06 pm »
при 5 метра в секунда типичните обороти на турбината са 75 об/мин. Ако се вярва на документа прикачен по горе. от там нататъка пресмяташ каква предавка и каква машина ще се комбинират добре с такава турбина.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #8 -: Февруари 28, 2016, 10:10:59 pm »
Здравей sasma, вертикалните ветрогенератори развиват много малки обороти, и затова им трябва многополюсен генератор без желязо в бобините, за да улавят и по слаби ветрове. Всякакви опити с динамо, алтернатори, ремъци, предавки ще доведат до големи загуби, огромни конструкции и завъртане на генератора при по силен вятър. Моят съвет е да си купиш анемометър и да измериш има ли някакво течение при теб и каква е скоростта му, например при мен има едно постоянно течение което варира от 0,4 до 1,7м/с. По добре е да се разчита на нещо постоянно макар и по слабо. Аз имам вертикална турбина все още без генератор, и съм правил доста тестове с анемометър и оборотомер. Сега преправям турбината по този вариант https://www.youtube.com/watch?v=oLGBBCPvKWY. И после почвам генератора, тази година мисля да я пусна в действие. Виж и това може да ти е интересно https://www.youtube.com/watch?v=VkObbBmiiho

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #9 -: Февруари 29, 2016, 02:15:09 am »
Нека отбележа, че преди време се бях чудил, защо дизайна на вятърните турбини е с 3 тънки витла, а не някакъв друг, който да хваща вятъра по-добре. Тази ми чуденка ме отведе до доста комплексни обяснения, около изработката на вятърните турбини. С две думи, вятърната турбина е сложно нещо::) Основно дизайна се стреми да намали загуби от турбуленция около самото витло. По-малко витла ... по-голяма ефективност. Това е малко контра интуитивно, но е доказано. Възникват проблеми при използването на 2 витла, защото имат съосие и възникват резонанси, които чупят витлата. 3 витловата вятърна турбина е компромис, но все пак дизайнът се е наложил.
Витлото на вятърната турбина си е цяла наука, защото е изработено чрез изчисление на множеството разрези, които са специфично изчислени за скоростта на вятъра в точно тази част на витлото. Скоростта на вятъра в тази част на витлото пък зависи от оборотите на които е желателно да работи тази турбина, според генератора, който ще върти турбината. Най-добрият подход за такива самоделки е да се копира дизайна на комерсиална турбина ... т.е. да се наподоби, доколкото е възможно. Наистина, такива планове от рода на "ще взема к'ва да е перка (бидони) и ще въртя какъв да е генератор с каква да е скорост", са просто гаранция за много слаби добиви.

Радико, този PDF съдържа адски грешна информация. Първо, човека е писал, че не е сглобявал или пускал такава турбина, а всичко е теория. Хубаво, но теорията която той ползва е за хоризонтални витлови турбини, а той с кой знае какви методи и измислици си смята турбина с бидони. За витловите, диаметъра D се взима като площ на вятъра, които ще се лови. В пдф-а, човека взима диаметъра, но площта която лови вертикалната турбина няма нищо общо с диаметъра. Този PDF е една голяма измислица и не мисля, че мястото му е в mazeto.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #10 -: Февруари 29, 2016, 07:04:43 am »
Пропуснал съм да уточня, че питането ми беше за алтернатора. На колите ремъчната шайба на алтернатора е 3 или 4 пъти по-малка от тази на коляновия вал. Не съм ги мерил, на око и по спомен. Което предполага яко въртене. При 75 изходни?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #11 -: Февруари 29, 2016, 07:59:12 am »
Файла, който е постнал Радико е достатъчно добър, има нужната информация относно това, което можеш да очакваш. Турбините с малък диаметър имата сравнително големи обороти, така че не мисля че ти е нужен специален генератор, може би ще се нуждаеш от едностъпална предавка. Но, както е спомената по-горе направи статистика с какъв потенциал на вятъра разполагаш, най-напред, за целта може да отвориш " Климатичен справочник на България", намира се в добрите библиотеки, там има данни за вятъра на всички метеорологични станции, за 40 години назад. Намери каква е средната стойност на вятъра за твоето място, ако е над 3.5, 4 м/с захващай се за работа.
« Последна редакция: Февруари 29, 2016, 08:27:05 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #12 -: Февруари 29, 2016, 08:53:56 am »
nizo, това, което казваш е точно така, но между витловата турбина и тази от тип "Савониус" има съществена разлика.
При витловата (в т.ч. и самолетните перки) има аксиална тяга - създава се оттласваща (или придърпваща) сила по оста на въртене на перката. Там целта на изчисленията за турбулентните вихри е едновременно да се предотврати попадането на едната перка във "вакуумна следа", предизвикана от предходната перка и да се намали аксиалната тяга (при генераторите) или да се увеличи (при самолетите).

При "Савониус" няма аксиална тяга.Там целта е да се "хване" и насочи възможно по-голям въздушен поток към лопатките и да се осигури достатъчно място (по направление на оста), за да може да се отвежда работния въздух. Последното важи за конструкции, снабдени с "насочващ кожух".
Да, спрямо скоростта на обичайния за региона вятър, трябва да се подбере броя на лопатките, защото при по-голяма скорост те също попадат във "вакуумната следа" на предходните.
Общо погледнато - колкото по-силен вятър, толкова по-малко лопатки (минималният оптимум е не по-малко от 3), за да има ефективност.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #13 -: Февруари 29, 2016, 10:34:57 am »
Цитат
Радико, този PDF съдържа адски грешна информация
И кое точно е адски грешното бе nizo Защото аз не можах да намеря такава. Всичко написано там съвпада напълно с моя личен опит. Ако ти имаш различен такъв сподели го да видиме каде точно съм се заблудил като съм експериментирал.
П.П. може и да не съм прав, но в този форум само един човек е публикувал собствен клип на такава въртяща се турбина.

Неактивен sbk1

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 198
    • sgcar.hit.bg
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #14 -: Февруари 29, 2016, 10:50:55 am »
https://www.youtube.com/watch?v=eOtGmBBAOTU
Работеща, вече няколко години, има и на повече киловати.