Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори

Вятърна помпа за вода

<< < (3/6) > >>

Maistora52:
Уважаема Т.Андреева, казано на шега, поставяте на изпитание изобретателската чест на всички в нашия Форум. Разбираме ви, имате желание и ентусиазъм, да облагородите имота си, но, ето, и аз ще споделя и попитам туй-онуй:
1. Пропускате важна информация за евентуалния "сръчко" - каква е дълбочината от която ще се черпи водата във вашия кладенец - това е фундаментален въпрос отнасящ се до помпите, защото има основно два вида помпи: 1/ Засмукващи от някаква дълбочина (като същите са горе - на отверстието на кладенеца) и 2/ Изтласкващи от нивото на водата (потопени в нея) нагоре към повърхността.
Разликата между двата вида е огромна, не само като конструкция, но и като дебит. Засмукващите помпи например не могат да изпомпват от дълбочини по-големи от 7-8 метра, а Изтласкващите (тип "Бибо") за вашия конкретен случай просто е невъзможно накой "сръчко" само с подръчни материали да я направи. То и за засмукващите е валидно същото.
2. Какъв дебит ви устройва - само за миене и пране, или и за поливане на градината? Важно е! И в двата случая обаче, изпомпаното количество вода ще пълни някакъв резервоар.

Каквото и друго да си помислите, имайте предвид, че проектирането и изпълнението на подобна цялостна конструкция опира (независимо от вида и произхода на подръчните материали) до цени от порядъка на над 1500-2000 лева.

Предвид всичко това, ще ви попитам простичко - заслужават ли си въобще усилията да се прави такова съоръжение?!
С едно електрическо "Бибо" ще имате много по-надеждни и евтини резултати.
Поздрави!
пп. Да не забравяме, че още в древен Египет, Гърция и други древни поселения, е правен опит да се реши вашият "мерак" - в почти всички случаи - неуспешно!
Всичко друго е само гол ентусиазъм!
...
Изхождайки от заданието Ви, с вятър директно да задвижваме помпа, мисля, че това е обречена на неуспех кауза.
Ако трябваше за себе си да правя нещо такова, бих се спрял на вариант - Перката да върти генератор на ток, и с този ток да захраня споменатото "Бибо".

az_skeleta:
Не съм специалист в областа, но имам една идея: За какво отивате на бутало? То според мене върви трудно. Не е ли по добре да се използва схемата с бидоните и в долния и край да се закрепи обикновенна помпа без ел. двигателя. Така имаме стандартно изделие с резервни части, и независимост от посоката на вятъра.
 Другото което е по удачно и според мене е фотоволтаичния панел както писа електрос. Така има и ток и вода. А като не се ползва, се прибира за да не хваща погледа.

Т. Андреева:
Цялата дълбочина на сондажа е 7 м. Водното огледало е някъде по средата. Ще има резервоар на височина около 1 - 1,50 м. Ще се ползва за неинтензивно поливане на лична (не за пазара) зеленчукова градина и домакински нужди.

--- Цитат ---Каквото и друго да си помислите, имайте предвид, че проектирането и изпълнението на подобна цялостна конструкция опира (независимо от вида и произхода на подръчните материали) до цени от порядъка на над 1500-2000 лева.
--- Край на цитат ---
"Надежда всяка тука оставете."   :D

--- Цитат ---Уважаема Т.Андреева, казано на шега, поставяте на изпитание изобретателската чест на всички в нашия Форум.
--- Край на цитат ---
Ами, това е проста конструкцийка, тука се третират къде по-сложни и футуристични технологии. Преди няколко години и аз дадох своя доброволчески принос в превеждане от френски на 16 уебстраници с текст, схеми и чертежи за реактора на Пантоне.

GMG:
   Колега Андреева, не слушайте колегите!
Давайте смело, то ще си покаже  ;)

Т. Андреева:

--- Цитат на: GMG в Февруари 22, 2016, 10:57:28 am ---   Колега Андреева, не слушайте колегите!
Давайте смело, то ще си покаже  ;)

--- Край на цитат ---
Благодаря, колега.  :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия