Автор Тема: Същност на гравитацията  (Прочетена 187020 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #270 -: Януари 23, 2016, 01:11:47 pm »
"Топенето на ледниците ще забави въртенето на Земята..."
Добре де... а когато същите тия ледници са се образували от снежинките, дето са се изпарили от морето над екватора и са достигнали до полярните ширини - тогава те не са ли ускорили движението на Земята, изнасяйки маса на север и юг? Или списвача на статията е решил, че Земята се е произвела ей така - с готови ледници по полюсите - и някой чак след това я е развъртял?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #271 -: Януари 24, 2016, 09:15:24 pm »
Никой обаче не отчита влиянието на милионите даже може би милиарди бясно въртящи се електрически "и неелектрически" машини. Тези от тях който са разположени с ориентация  изток - запад действат директно като спирачка на земното въртене.

А тези, които са разположени в ориентация запад - изток? Не ги ли компенсират???
Всъщност...това са глупости :D
Тук става дума за маси, много милиарди пъти по-големи от споменатите "бясно въртящи се електрически "и неелектрически" машини..." ,  така, че примерът...изобщо не е пример!
Все едно да кажеш, че въртенето на електроните забавя движението на тялото- хахаха ;D

В случая ентусиастът, който твърди, че топенето на ледниците забавя Земята се позовава на примера с въртенето при сварено и сурово яйце! Само че...яйцето е ограничено от ЧЕРУПКА, която предава кинетичната енергия на белтъка, а той я поема и чрез ИНЕРТНОСТТА си забавя движението му! В случая със Земята черупка нямаме - световният океан не е ограничен с диги около полюсите!
Освен това вискозитетът на водата е доста по-различен по стойност, а и плавният процес на топене не би позволил такава аномалия!
За да има подобен ефект, това трябва да стане РЯЗКО! Може би за часове, дори и за минути...
Все пак движението на Земята се забавя, макар и с много малки темпове! Това се дължи на разтопената магма, която е под мантията и всъщност поражда магнитното ни поле - "яйцето е сурово" и вътрешността му е течна, появява се разлика в ъгловото въртене между ядро, мантия и земна кора, откъдето се пораждат и магнитните земни сили!

П.П. Между другото...има една теория (само теория), че Земята със своето желязно ядро е нещо като ротор, който поставен в магнитното поле на Слънцето се върти по всичките ни известни закони на електротехниката...не знам какво да мисля по тоя повод?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #272 -: Януари 24, 2016, 10:00:02 pm »
Цитат
В случая ентусиастът, който твърди, че топенето на ледниците забавя Земята се позовава на примера с въртенето при сварено и сурово яйце
Не, не това имат в предвид. Имат в предвид ефекта, който се използва при фигурното пързаляне и балета. Фигуристът се завърта с разперени ръце и при събирането им до тялото му, скоростта му на въртене се увеличава многократно, после при разперването намалява отново.
Цитат
А тези, които са разположени в ориентация запад - изток? Не ги ли компенсират???
Хайде без глупави забележки, оста е една независимо дали я кръщаваш запад - изток или изток - запад. Освен това забавянето на въртенето е ФАКТ и въпроса е не дали го има а какво го причинява.

Цитат
П.П. Между другото...има една теория (само теория), че Земята със своето желязно ядро е нещо като ротор, който поставен в магнитното поле на Слънцето се върти по всичките ни известни закони на електротехниката...не знам какво да мисля по тоя повод?
Мисли за това като за поредният тъпизъм защото за завъртането на ротора е необходимо въртящо се магнитно поле което се осигурява или с променливотоково магнитно поле или с помощта на ламелите на колектора и четките. Нещата със земното магнитно поле са "мътна и кървава работа". Теориите на Айнщайн са много по-лесни и разбираеми.
« Последна редакция: Януари 24, 2016, 10:48:53 pm от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #273 -: Януари 24, 2016, 10:51:27 pm »
Още повече, ако се има предвид, че Земята е... куха!
http://www.otizvora.com/2016/01/7458

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #274 -: Януари 24, 2016, 11:09:04 pm »
Ъхъм...куха е, та трака отвътре чак...как не се спихва като спукана топка само не знам ;D ;D ;D

Имат в предвид ефекта, който се използва при фигурното пързаляне и балета. Фигуристът се завърта с разперени ръце и при събирането им до тялото му, скоростта му на въртене се увеличава многократно, после при разперването намалява отново.
То е все същото - ефектът на яйцето, когато масата е компактна и твърда се върти добре, когато се "разлее" към периферията - забавя се, само да има кой да мисли...
Хайде без глупави забележки, оста е една независимо дали я кръщаваш запад - изток или изток - запад.
Искаш да ми кажеш, че всички въртящи механизми по света са ориентирани в една съосност - ето това е глупаво вече!
Освен това забавянето на въртенето е ФАКТ и въпроса е не дали го има а какво го причинява.
Какво го причинява - казах го:
Все пак движението на Земята се забавя, макар и с много малки темпове! Това се дължи на разтопената магма, която е под мантията и всъщност поражда магнитното ни поле - "яйцето е сурово" и вътрешността му е течна, появява се разлика в ъгловото въртене между ядро, мантия и земна кора, откъдето се пораждат и магнитните земни сили!

Мисли за това като за поредният тъпизъм защото за завъртането на ротора е необходимо въртящо се магнитно поле което се осигурява или с променливотоково магнитно поле или с помощта на ламелите на колектора и четките. Нещата със земното магнитно поле са "мътна и кървава работа". Теориите на Айнщайн са много по-лесни и разбираеми.
Променливо токово поле - хахаха...а правотоковият двигател? А правилото на дясната ръка?
Не можеш да кажеш просто, че е тъпизъм, магнитното поле на Слънцето също търпи колебания, Земята се върти...достатъчно е да има слаби импулси от време на време, но да не могат да се забележат поради инертността на течното ядро (пак опираме до яйцето).
Не казвам, че е така, но е една от многото хипотези...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #275 -: Януари 25, 2016, 12:06:05 am »
Значи ако си забелязал безчеткови двигатели с постоянно поле не съществуват. Тези дето ги наричат безчеткови са по същество синхронни трифазни машини със вграден честотен инвертор, та не ми ги давай за пример. Ако Земята имаше колектор и четки някъде, бих допуснал да се случи това което казваш. Освен това май бъркаш посоката север-юг със запад- изток, а примера с яйцето е валиден само за ускоряващи се системи.
« Последна редакция: Януари 25, 2016, 08:25:38 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #276 -: Януари 25, 2016, 08:30:50 am »
Ще се повторя - не твърдя, че непременно е така.
А относно ускоряващите системи...забавянето на тяло също е ускорение, макар и с обратен знак.
Ако въртенето се предава от вътрешността-навън, допустимо е да има нещо вярно (хипотетично, разбира се).

П.П.Тук също няма четки:

http://vbox7.com/play:d41a4b15&pos=vr

Laic

  • Гост
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #277 -: Януари 25, 2016, 10:54:49 am »
П.П.Тук също няма четки:

Опс, май не е точно така. Четки като отделен / обособен елемент няма, но има "подвижни" контакти между статичната и въртящата се част, които контакти затварят ел. веригата - както контактите между колектора на ротора и четкодържача.
« Последна редакция: Януари 25, 2016, 10:06:43 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #278 -: Януари 25, 2016, 11:40:36 am »
Ха този клип ме изкефи, въпреки че както каза Laic и тук има четка. Освен това имаме и източник на електрически ток което го праща много в страни от темата.
Както и да е това е за друга тема, но:
това устройство се явява униполярен двигател на Фарадей и поражда един любопитен въпрос, а именно дали точно както униполярният генератор ще продължи да се върти дори и магнита да е твърдо закачен към статора. Което би го превърнало в крайно странно устройство

П.П.
Цитат
А относно ускоряващите системи...забавянето на тяло също е ускорение, макар и с обратен знак.
Естественно че е така което обаче означава, че посоченият от теб ефект може да бъде само следствие на забавянето, а не негов причинител.
« Последна редакция: Януари 25, 2016, 06:13:33 pm от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #279 -: Януари 25, 2016, 12:36:36 pm »
как не се спихва като спукана топка само не знам ;D ;D ;D
 

Е кората и не е много тънка все пак:)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #280 -: Януари 25, 2016, 06:05:31 pm »
Цитат
това устройство се явява униполярен двигател на Фарадей и поражда един любопитен въпрос, а именно дали точно както униполярният генератор ще продължи да се върти дори и магнита да е твърдо закачен към статора.
допуснал съм грешка в бързината исках да кажа твърдо закачен към ротора.
А относно спихването, ми спихва се те тия планини от какво мислиш са се образували.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #281 -: Януари 25, 2016, 06:31:05 pm »
Опс, май не е точно така. Четки като отделен / обособен елемент няма, но има "подвижни" контакти между статичната и въртящата се част, които контакти затварят ел. веригата - както контактите между колектора на ротора и четкодържача.

Именно за това говоря - нещо играе роля на четки, нали? Не са винаги непременно в тоя вариант, който сме свикнали да виждаме по роторите на двигателите.

Това устройство се явява униполярен двигател на Фарадей и поражда един любопитен въпрос, а именно дали точно както униполярният генератор ще продължи да се върти, дори и магнита да е твърдо закачен към статора. Което би го превърнало в крайно странно устройство.
Даааа, може би ще продължи и точно затова се опитах да разгледам Земята като точно такова "странно устройство"...просто повод за размисъл, не отхвърляне с лека ръка:)


Естествено че е така, което обаче означава, че посоченият от теб ефект може да бъде само следствие на забавянето, а не негов причинител.
Не трябва да се мисли еднопосочно само! Ако въздействието е върху вътрешната (по-течна) част - забързване или "спирачка", ефектът би бил точно този! И няма да е ефект, а причина, просто по-разчупено мислене!
Планините са образувани от нагъване (и на дете е ясно) и от това:
https://www.youtube.com/watch?v=Pxr-ShRCLMQ
Човек трябва да е....мноооого късоглед, че да не види как е издълбано това например:


Е кората и не е много тънка все пак:)
Мдаааа, аз доскоро работих като "запушвач на вулкани" ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D



« Последна редакция: Януари 25, 2016, 06:52:24 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #282 -: Януари 25, 2016, 07:20:03 pm »
Добре де, този американски каньон издълбан от водата го виждаш а Хималаите не ги виждаш. Те не са издълбани издигнали са се всъщност останали са си на нивото а около тях се е "спихнало" и са се получили Планината в която водата е прояла този каньон "Колорадо" също е в резултат на това "спихване", което ако го нямаше земята щеше да е равна гладка мазна топка със само няколко следи от ударите на метеоритите.
Това, че го отхвърлям бързо не значи, че е с лека ръка. Просто съм свикнал добре да "виждам" нещата в тази област. Като пример: каква работа върши според теб спирално навитата част от проводника в този клип.
А относно големината на земята и слабият ефект на жироскопите върху нея, нещата при точни изчисления много често се разминават драстично от представите ни добити от пръв поглед. За илюстрация пускам една "задачка закачка"
В съответната тема, разбира се.
« Последна редакция: Януари 25, 2016, 09:51:40 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #283 -: Януари 25, 2016, 08:02:22 pm »
Хахаха..."издълбан от водата" ;D ;D ;D ;D
Я ми покажи "ВОДОРАВНОТО" тук?
И всеки геолог ще ти каже, че на водата и трябва повече време да издълбае това от възрастта на самите скали!
Да не говорим за милионите милиарди тонове наноси, които биха попълнили цяла пустиня! Те къде са? В крайна сметка биха направили дига и езеро...а реката си тече...и днес...

А и водата прави овални форми, не такава, като от зъбите на гигантски багер:


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #284 -: Януари 25, 2016, 08:36:31 pm »
Цитат
И всеки геолог ще ти каже, че на водата и трябва повече време да издълбае това от възрастта на самите скали!
Напротив atos казали са ми съвсем друго. Казали са ми, че водата не е издълбала скалите. Разтворила ги е, и за твоя изненада, не отгоре надолу а отдолу нагоре.
Това обаче е много далеко от настоящата тема та не мисля да се задълбочавам.
П.П. забравил си да ми отговориш за какво служи според теб спирално навитата част от проводника в клипа с фарадеевият мотор. 
« Последна редакция: Януари 25, 2016, 09:33:42 pm от Радико »