Автор Тема: Схема за автоматично зарядно устройство  (Прочетена 68155 пъти)

Velektra

  • Гост
Схема за автоматично зарядно устройство
« -: Октомври 25, 2015, 11:02:39 am »
Здравейте, колеги!
Не ползвайте зарядни, които постоянно зареждат с ток например 5А и киселината в акумулатора ври и кипи.
Направил съм си едно зарядно още при соца по схемата от файла, който качвам.
Страхотно зарядно! И супер проста схема.
След като се зареди акумулатора, тока вече е милиампери. Може да го оставите включено 5 дена и няма да ви скапе акумулатора.
Всички познати на които съм го давал, остават очудени как добре им зарежда акумулаторите и колко по-дълго им работят.
Tази схема е изпитана и работи вече 28 години!

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #1 -: Октомври 25, 2015, 07:14:22 pm »
lz1jer, даде този линк, който е с подобна идея за зарядно: http://www.aaroncake.net/circuits/charger2.asp




R1, R3   2   330 Ohm 1/4W Resistor   
R2   1   100 Ohm 1/4W Pot   
R4, R5, R7, R8   4   82 Ohm 2W Resistor   
R6   1   100 Ohm 1/4W Resistor   
R9   1   1K 1/4W Resistor   
C1   1   220uF 25V Electrolytic Capacitor   
D1   1   P600 Diode   Any 50V 5A or greater rectifier diode
D2   1   1N4004 Diode   1N4002, 1N4007
D3   1   5.6V Zener Diode   
D4   1   LED (Red, Green or Yellow)   
Q1   1   BT136 TRIAC   
Q2   1   BRX49 SCR   
T1   1   12V 4A Transformer   See Notes
F1   1   3A Fuse   
S1   1   SPST Switch, 120VAC 5A   
MISC   1   Wire, Board, Heatsink For U1, Case, Binding Posts or Alligator Clips For Output, Fuse Holder

Неактивен lz1jer

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 166
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #2 -: Октомври 25, 2015, 10:05:17 pm »
  Добавям, платка към поста на nizo. Схемата е пробвана нееднократно и работи нормално. На моята зарядна станция съм добавил ключе, с което избирам типа на батерията, оловно-киселинна или оловно-гелова, съответно зареждане до 14.4V или 13.7V. Обърнете внимание на еднопътното изправяне. Преди време се считаше, че подобен тип зареждане с импулси е добро за батерията, а сега тази концепция се налага все повече.
  Платката е в архива Acid-gel battery charger.rar и е във формат *.lay (Sprint-Layout v.5)
  Q1 и D1 са изнесени на радиатор.
« Последна редакция: Октомври 26, 2015, 12:30:58 pm от atos »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #3 -: Октомври 26, 2015, 09:00:37 am »
Коментираната схема има един важен недостатък - зарядният ток не се ограничава или го прави мощен резистор. Доброто зарядно устройстмо би трябвало да работи като генератор на ток със стойност 0.1C и генератор на напрежение при достигане зададения праг. Импулсното зареждане от част на едната полувълна мрежов синус има смисъл ако се правят десулфатизиращи цикли заряд/разряд със съотношение на времената 1:3 и токовете 10:1. Зареждан по този начин веднъж/два пъти годишно стария ми акумулатор изкара близо 12 години.

Vesay

  • Гост
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #4 -: Ноември 22, 2016, 01:09:41 pm »
Здравейте,

Нужно ми е да направя автоматично зарядно за оловно-киселинни акумулатори по някоя от публикуваните схеми тук, но с тази разлика, че няма да има трансформатор т.е. входното напрежение към схемата Грец ще е 220-230 волта. Идеята е изходното напрежение да е такова, че да се заредят повече акумулатори свързани последователно - предполагам 23 на брой. Кои компоненти трябва да се сменят и с какви стойности?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #5 -: Ноември 22, 2016, 01:38:20 pm »
Зареждането на много акумулатори едновременно не е добра идея. Особено пък когато ги връзваш последователно. Независимо от типа им.
А причината е, че при последователно свързване през всичките акумулатори трябва да тече един и същ ток - нали ... затворена верига е все пак. Обаче не всички акумулатори са еднакво разредени. И се оказва, че през някои от акумулаторите ще тече ток, който само ще ги грее тъй като те са достигнали максималния си заряд. Другия вариант е да прекратиш заряда по-рано и някои от акумулаторите да останат недозаредени.

Vesay

  • Гост
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #6 -: Ноември 22, 2016, 02:41:12 pm »
Въпросните акумулатори освен че ще се зареждат заедно и ще се разреждат заедно така че би трябвало да са еднакво разредени. Нямам вариант да ги зареждам по отделно, тъй като те ще са постоянно свързани последователно - няма как да ги откачам всеки път при зареждане. Всъщност става въпрос за стационарни акумулаторни батерии.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #7 -: Ноември 22, 2016, 03:33:12 pm »
Потърси схемата на UPS модел " APС Silcon 10 kW". Там последователно са навързани две банки с по 32 броя 12 волтови акумулатори със средна точка. По памет беше нещо към 410 V на стринг. Формирането на синуса става спрямо тази средна точка и зареждането е без трансформатор - директно през тиристори към трите фази. Самата схема е доволно сложна, но поне може да се види принципа на зареждане. Предполагам, че и за по-мощните модели, ще важи същата схема.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #8 -: Ноември 22, 2016, 03:37:32 pm »
Най доброто зареждане е паралелното,така всеки акумулатор си дърпа ток колкото си иска. Накрая на зареждането всички акумулатори са с еднакво напрежение.Неудобството е че трябва да се превключват паралелно при заряд и последователно при разряд.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #9 -: Ноември 22, 2016, 04:41:24 pm »
Да помогна и аз...
Няма проблем да се зареждат последователно батерии стига напрежението на всички акумулатори да се поддържа еднакво по време на заряда, той тока няма как да не е еднакъв при последователно свързване.
Във всяка съвременна електроника се ползва преди всичко последователно свързване на батериите и там този проблем е решен с BMS-модул. Това е нещо като електронен ценер за всяка клетка, който уеднаквява напреженията им. Не ми е известно дали е реостатен, но по-скоро си мисля, че е импулсен. Това е изключително ползвана електроника при литиевите батерии, без нея не може. Кой ще си играе да зарежда отделно всяка клетка или пък да ги връзва паралелно, пак не става, тогава всяка ще дърпа различен ток и няма да изключи автоматичния заряд? Примерно електромобилите се захранват с батерия от 300-400 V и заряда става в последователно свързани да речем примерно 100S литиеви клетки, за които BMS-модул следи напрежението на всичките да е еднакво. Модула име и други функции - защита от късо и по ток и т.н.

Не бях се замислял дали има BMS-модул за киселинен акумулатор, порових се в Алиекспрес и се оказа, че има:
https://ru.aliexpress.com/item/12V-lead-acid-battery-balancer-which-keep-your-batteries-voltage-difference-within-10mV-good-protector-new/32233346673.html?spm=2114.03010208.3.34.3BZ7vS&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_10084_10083_10080_10082_10081_10060_10061_10062_10056_10055_10037_10054_10059_10032_10099_10078_10079_10077_10093_10073_10100_10096_10070_423_10052_10050_424_10051,searchweb201603_6&btsid=5e3bcb41-c351-45ef-8512-4bd22a2c5527

Впрочем има и програмируеми-процесорни BMS-модул и си ги правиш на каквото си напрежение искаш.  ;)
Та аз мисля няма никакъв проблем да се зареждат последователно киселинни или каквито и да било други батерии.

Да се зареждат обаче батерии директно от мрежата ми се струва твърде несериозно решение и опасно. Един дефект в регулиращия елемент и цялата мощ на електрическата мрежа ще се стовари върху акумулаторите, а те правят "бум". Прави се инверторно зарядно-стабилизатор. Това е съвременното зарядно...
« Последна редакция: Ноември 22, 2016, 05:07:55 pm от EDM electronics »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #10 -: Ноември 22, 2016, 06:34:53 pm »
Да, ако имаш интелигентна система която да следи и коригира зарядния ток на всеки един от елементите - тогава няма проблем да се зареждат колкото искаш батерии последователно.
Най-просто BMS (Battery Management System) работи по този начин:


Това ти гарантира еднакъв заряд на всички елементи. Но за система работеща с 20-тина батерии по 100 амперчаса (съвсем примерно) вързани последователно цената на такава система ще е ... стряскаща :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #11 -: Ноември 22, 2016, 09:28:23 pm »
Не съм си правил труда да разглеждам принципна схема на BMS-модул, но съм убеден, че тя е импулсна. Самите мосфети, които играят ролята на ценер са или без радиатор за по-малки мощности или на малък радиатор за големи мощности. Реостатните схеми не отговарят на съвременните изисквания.

Цените на тези модули са толкова ниски, че не си заслужава човек сам да си ги прави, а и те са направени със специализирани схеми /китайските обикновено/ или процесорни с високо качество и мултифункционалност /примерно на някои майстори от БГ/.

Та колеги, не са скъпи тези модули. Примера който съм дал горе с модул за киселинен акумулатор е малко скъп, като се има предвид, че вече никой не ползва киселинни акумулатори - те се намират вече в аналите на историята...все едно да говорим за кинескопи...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #12 -: Ноември 22, 2016, 10:21:27 pm »
Доколкото съм запознат (а аз не съм се интересувал много от тая технология) BMS-а има връзка с всяка точка между 2 клетки. Тя мери разликата в напреженията между входа и изхода на всяка клетка и така разбира коя клетка колко е заредена. Когато пада на напрежението на дадена клетка падне под определена граница, BMS-а включва резистор в паралел с нея, като по този начин намалява тока преминаващ през клетката.
Това ме навежда на мисълта, че BMS-а трябва да бъде конструират съобразно тока на зареждане на дадения пакет, за да може да се подберат съответните байпасиращи резистори. Не можеш да байпасираш батерия 18650 и автомобилен акумулатор с един и същ резистор, нали? :)
Затова казвам, че стойността на един BMS който балансира 20 бр. 100 амперови акумулатора ще е стряскаща - не толкова електрониката, колкото силовите елементи и резисторите ще са скъпи. Резистор байпасиращ 10 ампера при 12 волта (демек 150 вата) си е цифра, а ще трябват поне 20 парчета...

Vesay

  • Гост
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #13 -: Ноември 23, 2016, 09:48:03 am »
Мда, разбирам, че BMS е едно много добро решение, но ми се струва твърде скъпо за оловно-киселинни батерии. 25 долара парчето за мен губи смисъл да се прилатаг при оловно-киселинни батерии. Ако има по-евтини ОК. Варианта на locco изглежда финансово приемлив, но ми се струва, че е малко енерго неефективен - може и да греша все пак не съм чак толкова добре с електрониката.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Схема за автоматично зарядно устройство
« Отговор #14 -: Ноември 23, 2016, 11:14:43 am »
Еми има ли байпасващи ре-/транз-истори, дето греят простора, няма как да не е енергийно неефективно, особено за по-големи мощности...
Импулсно му е майката, с процесорче - за да следи и оптимизира режима на зареждане, но пък цената...
За съжаление хубавите неща са скъпи и/или трудо-/време-емки за направа сам.
Решението на locco е иделано примерно за соца, когато токът и времето бяха евтини, а акумулаторите - съответно скъпи :)
И сега е екстра за малки мощности и скъпи акумулатори... Със сигурност е по-добро от зарядните на много от прехвалените марки UPS-и, които за 2 години скапват акумулаторите и то почти без да са ползвани.