Справочници, схемотехника, теория > Обща схемотехника

транзисторни драйвери

<< < (3/5) > >>

Иван Димов:
   Основното за биполярните транзистори е, че емитерният ток е сума от базовия и колекторния, т. е. Ie=Ib+Ic. Важен е и коефициентът на усилване, който показва колко пъти базовият ток е по-малък от колекторния ток. Наличието на резистор в колекторната верига води до съответно намаляване на тока.

владимир димитров:
Емитерен повторител-става само за (Буфер) както писа колегата Радико...но с ниско товарно R може да има някакво усилване по напрежение(при по високи честоти) зависи и от класа на работа..
 Тези анализи ги имаше в старите СОЦ книжки, бяха много интересни...

А може ли да работи биполярен транзистор едновременно в обща база и общ емитер?
 ;D

EDM electronics:

--- Цитат на: владимир димитров в Октомври 07, 2015, 01:32:33 pm ---Емитерен повторител-става само за (Буфер) както писа колегата Радико...но с ниско товарно R може да има някакво усилване по напрежение(при по високи честоти) зависи и от класа на работа..
 Тези анализи ги имаше в старите СОЦ книжки, бяха много интересни...

А може ли да работи биполярен транзистор едновременно в обща база и общ емитер?
 ;D

--- Край на цитат ---

Къде сте ги чели тия работи?
Съвсем проста математика е изходното напрежение на схема ОК или емитерен повторител. Напрежението на товара /без значение на съпротивлението му/ при ОК е равно на входното + потенциалния пад на напрежение върху прехода база-емитер. Т.е. няма как никога изходното да е по-голямо от входното. То винаги е по-малко.

При висока честота пък усилването на всяко стъпало рязко намалява. Колкото по-висока честота, толкова по-малко усилва транзистора. Класа на работа на транзистора пък въобще не влияе на усилването или влияе дотолкова, ако се преминава в по-стръмен участък, но в случая винаги под 1. Но при ОК въобще не може да се говори за усилване на напрежение.

Ако може малко разяснения по въпроса, че ми стана много интересно, как ОК усилва по напрежение?

dmitarp:
Замисли ли сте се защо се нарича емитерен повторител. Като проверите коефицента му на усилване по напрежение ще разберете.

владимир димитров:
Усилвател 145 mhz с трептящ кръг с висок Q фактор в емитерната верига клас С ...според мен това вече не е точно емитерен повторител,но това е лично мнение, не искам да споря ....
Съгласен съм с всички анализи до сега в темата.. ОК ползвам само за съгласуване ...

Имах един проект в ТУ-Варна Радиостанция с един транзистор,  с кварцова стабилизация и честотна модулация, транзистора работеше в два режима...разликата приемане-предаване беше само ,че антената се превключваше на приемане в емитерната верига,а на предаване в колекторната -слушалките  бяха в колектора,  след трептящия кръг и образуваха П филтър за шунт на високата честота ...модулацията беше през базата с кондензаторен микрофон..кварца беше на триточкова схема база емитер...
С един транзистор модулатор,генератор,смесител,НЧУ.....схемата си я биваше ;)
 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия