Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите

<< < (2/2)

Радико:
PyroVeso
За производството на такива батерии има само един проблем, нарича се Итрий. без него и циклите са плачевно малко на брой и капацитета е нищожен. Евтините литиево-йонни батерии в Илиянци дето ги продават китайците за по 2лв. бройката това им е проблема, че за по евтино са спестили итрият. Измисли ли се начин да няма нужда от този елемент в батериите, тогава вече света ще се промени драстично.
 Иначе dmitarp Литият нито е рядък нито е скъп дори в България.
Все пак вече сме от ЕС и единственият проблем за пазаруване от цяла Европа е само разстоянието.

juliang:
ПироВесо, ако нямаш ток или имаш ток от време на време - да, такова нещо е оправдано. Но ... ако имаш 6 бона които да похарчиш за батерия, едва ли живееш в колиба на село. Предполага се, че човек, който си е "насмогнал на харча" дотолкова, че да хвърли 6 бона за енергиен източник, има бизнес който се нуждае от непрекъснато захранване, или човека има висок жизнен стандарт и не иска да му мигат крушките. А хората с висок жизнен стандарт обикновено живеят на места, където тока не спира.
Просто ... губи ми се логическата връзка. Такава батерия финансово ще могат да си позволят доста ограничен брой хора, а такива хора обикновено живеят на места, където няма проблем със захранването.
Да не говорим, че такова нещо в единична бройка е неподходящо за места, където непрекъсваемото захранване наистина е жизнено необходимо - болници, хотели, производства с непрекъснат цикъл. Просто му е малък капацитета. А ако ти трябват 600 киловата едва ли ще купиш 100 такива батерии за 1/2 милион... за много по-малка сума ще си вземеш прекрасен дизелгенераторен агрегат и UPS който да закрепи нещата за 1-2 минути докато дизела запали и развърти.

GreenHulk:
За България 6000 лв може да са много пари, но на запад ако получаваш 10000 долара заплата месечно (като за нормален добър програмист) кво те бърка? :D
А да не говорим че цената на едно жилище може да е над половин милион - даже към 800000.
Мащаба е друг.

PyroVeso:
Точно, допълвайки мисълта на GreenHulk, продължавам да твърдя, че е наложително да мислим за наш вариант на батерията, съответно на поносима за българина цена. От хубава батерия винаги има нужда, каквото и щете да ми разправяте - за домашната компютърна система ли ще е, за помпичката която върти водата през слънчевите панели за топла вода ли ще е, за някакви инкубатори или апаратура за научни експерименти ли ще е - значение има и то голямо. Това с дизеловите агрегати хич не ми го рекламирайте, нали гледам в Нигерия какво е... нафтата е 70 стотинки, държавата гарантира 4 часа ток в денонощието, и навсякъде грухтят като трактори, и в жегата смърди на най-долнопробен и полу-изгорен-полу-изпарен дизел...

Доколкото до итрия - не съм запознат с технологията, но Макс-Планк Инститют в Германия, където работи понастоящем и жена ми, усилено работят по молекулния дизайн на сплави за силни магнити, където рядко землени елементи (неодим и самарий) са избегнати за сметка на орбитални конфигурации от по-обикновени елементи. Точно във връзка с електромобилите, където трябват силни (подобно на неодимовите) магнити, а в момента китайците държат монопола върху рядко землените елементи. Със сигурност подобно решение е възможно и за LiPo-клетките.

До RUS: Приятелю, тези елементи (rare earth elements REE, или rare earth metals REM) на български се наричат "редкоземни елементи" или накратко "редки земи"... Откъде го измисли това "рядко землени елементи" не знам... Може по времето на дядовците ни и така да са ги наричали или пък се влияеш от някакво руско наименование, но това което съм учил аз, и което е и до ден днешен го бях написал горе.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия