Автор Тема: Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите  (Прочетена 22397 пъти)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Моля коментирайте техническите параметри.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите
« Отговор #1 -: Септември 26, 2015, 07:57:25 pm »
6 киловатчаса, гарантирани 6 000 цикъла. Това значи че за живота на батерията през нея могат да минат 36 000 киловатчаса. Аре, 40 000 да са ... 50 000 да са.
Ако приемем че разликата между дневна и нощна тарифа е 10 стинки, то такава батерия ще ти спести 5 бона за живота си.
Ако цената е близка да батериите на Тесла ($3500, което е около 6 бона в наши тугрици) то ползването на такава система с мрежово захранване е чисто набутване с пари. Ако имаш отнякъде ток без пари нещата са други, но пък тогава и сумата нараства.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите
« Отговор #2 -: Септември 26, 2015, 08:50:54 pm »
Така както леко се загатва, дали няма да е по-висока от на Тесла 8)
Според мен основното приложение на такива системи би си струвало да си трупаш през деня соларна и вятърна енергия и да си я ползваш през нощта. Това с мрежата дали не е маркетингов трик, разчитайки че хората не могат да смятат.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите
« Отговор #3 -: Септември 27, 2015, 08:52:10 am »
Колеги, по вашата логика UPS-ите са абсолютно безсмислени и са пълна набутвация...
В действителност една такава батерия би дала на потребителите комфорт и пълна независимост от глупостите на енергото и на обстоятелствата, а ако можеш и по всяко време (физически) да си я откачиш от инсталацията и да си я ползваш в електтомобила - дюшеш!
Не отчитате и факта, че 6000 цикъла са двойно, да не кажем и тройно по отношение на сегашните VRLA с удължен експлоатационен живот (10-12 години), което и икономически, и всякак е по-изгодно.
Да не говорим колко добре би се съчетала подобна батерия със соларни, вятърни и всякакви други алтернативни източници, при които липсва възможност за непрекъснат добив на енергия.

По-добре да се замислим как можем да си произвеждаме подобни батерии тук - в България, вместо да внасяме от Корея или САЩ(/Китай), защото материалите за производството им нито са скъпи, нито са дефицитни или някакви, дето не разполагаме с тях. Всичко е въпрос на ноу-хау и на организация - все неща, които през последните 20 години в родината ни въпиющо липсват...
Сигурен съм, че и цените ще са драстично по-ниски - представете си само какви разходи за транспорт, мита и т.н. се спестяват...

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите
« Отговор #4 -: Септември 27, 2015, 09:54:43 am »
Pyro-Veso, напротив, материалите са доста, трудни за намиране, малко ще е трудно в България да намериш литеиви соли или метален литий

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите
« Отговор #5 -: Септември 27, 2015, 10:03:50 am »
PyroVeso
За производството на такива батерии има само един проблем, нарича се Итрий. без него и циклите са плачевно малко на брой и капацитета е нищожен. Евтините литиево-йонни батерии в Илиянци дето ги продават китайците за по 2лв. бройката това им е проблема, че за по евтино са спестили итрият. Измисли ли се начин да няма нужда от този елемент в батериите, тогава вече света ще се промени драстично.
 Иначе dmitarp Литият нито е рядък нито е скъп дори в България.
Все пак вече сме от ЕС и единственият проблем за пазаруване от цяла Европа е само разстоянието.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите
« Отговор #6 -: Септември 27, 2015, 12:07:06 pm »
ПироВесо, ако нямаш ток или имаш ток от време на време - да, такова нещо е оправдано. Но ... ако имаш 6 бона които да похарчиш за батерия, едва ли живееш в колиба на село. Предполага се, че човек, който си е "насмогнал на харча" дотолкова, че да хвърли 6 бона за енергиен източник, има бизнес който се нуждае от непрекъснато захранване, или човека има висок жизнен стандарт и не иска да му мигат крушките. А хората с висок жизнен стандарт обикновено живеят на места, където тока не спира.
Просто ... губи ми се логическата връзка. Такава батерия финансово ще могат да си позволят доста ограничен брой хора, а такива хора обикновено живеят на места, където няма проблем със захранването.
Да не говорим, че такова нещо в единична бройка е неподходящо за места, където непрекъсваемото захранване наистина е жизнено необходимо - болници, хотели, производства с непрекъснат цикъл. Просто му е малък капацитета. А ако ти трябват 600 киловата едва ли ще купиш 100 такива батерии за 1/2 милион... за много по-малка сума ще си вземеш прекрасен дизелгенераторен агрегат и UPS който да закрепи нещата за 1-2 минути докато дизела запали и развърти.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите
« Отговор #7 -: Септември 27, 2015, 02:25:07 pm »
За България 6000 лв може да са много пари, но на запад ако получаваш 10000 долара заплата месечно (като за нормален добър програмист) кво те бърка? :D
А да не говорим че цената на едно жилище може да е над половин милион - даже към 800000.
Мащаба е друг.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Батерии от LG - като алтернатива на Тесла Батериите
« Отговор #8 -: Септември 27, 2015, 07:40:41 pm »
Точно, допълвайки мисълта на GreenHulk, продължавам да твърдя, че е наложително да мислим за наш вариант на батерията, съответно на поносима за българина цена. От хубава батерия винаги има нужда, каквото и щете да ми разправяте - за домашната компютърна система ли ще е, за помпичката която върти водата през слънчевите панели за топла вода ли ще е, за някакви инкубатори или апаратура за научни експерименти ли ще е - значение има и то голямо. Това с дизеловите агрегати хич не ми го рекламирайте, нали гледам в Нигерия какво е... нафтата е 70 стотинки, държавата гарантира 4 часа ток в денонощието, и навсякъде грухтят като трактори, и в жегата смърди на най-долнопробен и полу-изгорен-полу-изпарен дизел...

Доколкото до итрия - не съм запознат с технологията, но Макс-Планк Инститют в Германия, където работи понастоящем и жена ми, усилено работят по молекулния дизайн на сплави за силни магнити, където рядко землени елементи (неодим и самарий) са избегнати за сметка на орбитални конфигурации от по-обикновени елементи. Точно във връзка с електромобилите, където трябват силни (подобно на неодимовите) магнити, а в момента китайците държат монопола върху рядко землените елементи. Със сигурност подобно решение е възможно и за LiPo-клетките.

До RUS: Приятелю, тези елементи (rare earth elements REE, или rare earth metals REM) на български се наричат "редкоземни елементи" или накратко "редки земи"... Откъде го измисли това "рядко землени елементи" не знам... Може по времето на дядовците ни и така да са ги наричали или пък се влияеш от някакво руско наименование, но това което съм учил аз, и което е и до ден днешен го бях написал горе.
« Последна редакция: Септември 27, 2015, 10:19:28 pm от PyroVeso »