Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Стърлинг

Да направим заедно Стърлинг!

<< < (10/13) > >>

dmitarp:
Радико, и едното е вярно и другото. Дори, при 100о С градуса температурна разлика максималния теоретичен КПД е 25 %, каквото и да правиш повече от 70% от теоретичния няма да постигнеш. А представи си при температурна разлика от 20о С градуса, какво КПД ще извадиш. Що се отнася за работния флуид, за еднофазните двигатели ( т. е. двигателите, при които флуида не променя фазовото си състояние) , най добре е да са едноатомни газове. За ДВГ, по обясними причини това е невъзможно, за по груби сметки там се приема , че работния газ е азот. При Стърлинг двигателите, може да се използва всякакъв газ, който не променя фазовото си състояние при работните условия. С едноатомните газове , тези двигатели биха дали на-голяма мощност за единица обем. Причината е, че при тези газове Cp/Cv е най-голямо. Но тези газове трябва да отговарят на едно друго условие също, да имат добра топлопроводимост, за намаляване на мъртвия обем, оттам увеличаване на КПД, защото тези двигатели са с външно горене, и преноса на топлина става през стените. Затова професионалните Стърлинг двигатели обикновено работят при високи налягания, използват водород ( този газ има най-висока топлопроводимост ), по-рядко и хелий, и нагряващата повърхност представлява стотици тънки тръбички. Фреони, амоняк, и други газове се използват за органичните парни машини, работещи по цикъла на Ренкин, така наречените ORCр системи

lazy:
Прилагам таблица с температурата на фазовия преход като функция на налягането на фреон R 134 A. Вижда се, че при ниски температури налягането се променя с около един бар на всеки 5 градуса.

Радико:
Температура на фазов преход. Което означава, че това е най ниското необходимо налягане за да удържиш фреона в течно състояние.
За да се направят някакви дори и елементарни сметки за стърлинга е необходимо да се знае при промяна на температурата на газообразно вещество  в затворен съд с колко се променя налягането в съда.
Примерно:
при Т. от таблицата 54 'С фреона е с налягане 3.6 бара. Това съвсем определено ще е газ след като повишим температурата в съда до 64 'С колко ще се повиши налягането. Това налягане е много важно защото умножено по площа на буталото ще даде въртящият момент на двигателя. Е трябва да се раздели на един коефициент заради синусоидалната характеристика  на коляномотовилковия механизъм ама това са подробности. 

RUS:

--- Цитат на: Радико в Септември 28, 2015, 05:56:29 pm ---
Примерно:
...при Т. от таблицата 54 'С фреона е с налягане 3.6 бара. ...

--- Край на цитат ---

Фактологична грешка поради недоглеждане най-вероятно.Таблицата е сбита по двойки в колони.
От таблицата се вижда че:
-при 54 градуса налягането на фреон 134 А в затворен обем ще е 14 бара или около 14.56 атм.
-при 10 градуса налягането ще е 3,6 бара =3.67 атм.
В затворен обем при:
-Температура −101 °С -има фреон в твърдо състояние и започва отделяне на течна фаза
Нормална температура на кипене  (Р=0,1 МПа), −26.5 ° С -в течната фаза започва отделянето на пари от което следва увеличаване на налягането
Критична температура  101.5 °С - фреона се разлага на съставните си части без горене или взрив.
Дроселирането на фреон има чувствителен хладилен ефект свързан с понижаване на темепратурата му предвид неговите свойства.


Радико:
RUS
Исках да кажа поставили сме толкова фреон в съда, че при температура 54 °С той има налягане от 3,6 бара. Няма грешка в таблицата малко неясно съм се изразил и не си ме разбрал правилно.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия