Автор Тема: Всичко за WINDOWS 10  (Прочетена 201968 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #255 -: Декември 12, 2022, 10:14:28 am »
Това е от баба ми:

Доколко коректно работи не знам, защото аз се отказах да ги спирам след като дълги години се борих с тях (пак по съвет на баба ми).

И за да си по-спокоен - писана е от руснак доколкото знам.

Аз изрично казах - "личен реален опит".
Не на кой баба му му казала и как му се струвало - справка по-горния мой пост.
Не че и аз не съм опитвал с търсачката в Гугал и Ю-туп, не че не съм пробвал, но в крайна сметка не съм успял.

Очаква коментар само от практик с успех.

А за спокойствието ми, най бих бил спокоен, ако информацията беше от някоя Комунистическа партия - на тях им има доверие. Примерно Корейската комунистическа партия или Китайската комунистическа партия. От последната съм много доволен, защото благодарение на политиката й аз имам достъп до свръх евтини безброй промишлени стоки, които иначе не бих имал и пазарувам от Алиекспрес най-редовно комунистически вещи, оцапани, вмирисани и дамгосани с комунизъм.  :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #256 -: Декември 12, 2022, 10:21:01 am »
Ами намери си китайска оперционна система. Търси не в Гугъл, ами в Байду.

За мен най-безболенения и донякъде работещ вариант е да посоча че интернет вързката ми е "metered connection". Съобщава ми че има ъпдейти но не ги сваля. Успях да задържа ъпдейтите доста време, после нямам спомен по каква причина ми се наложи да изключа тая опция и повече не съм се връщал към това забавление.
Не съм на 100% сигурен че не сваля абсолютно никакви ъпдейти обаче. Не е изключено да си е дръпнал някакъв критичен патч или да е ъпдейтнал дифендъра без да ми съобщава. И това беше преди 4-5 години, не знам дали тоя номер още минава.

Май се сещам защо спрях това - трябваше ми да обновя Visual Studio-то, което искаше задължително нов .net framework и още камара неща...

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #257 -: Декември 12, 2022, 12:46:13 pm »
https://www.windowscentral.com/how-stop-updates-installing-automatically-windows-10
Разгледай и ще прецениш какво ти върши работа. При мене се получи, 5 точка.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #258 -: Декември 12, 2022, 01:38:07 pm »
Това съм го правил с Енейбъл, но не се получи. Ще го пробвам с Дизейбъл. Важното е да има ...ейбал  :D

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #259 -: Декември 12, 2022, 02:41:22 pm »
Точно с дизейбъл.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #260 -: Декември 12, 2022, 03:44:01 pm »
https://www.windowscentral.com/how-stop-updates-installing-automatically-windows-10
Разгледай и ще прецениш какво ти върши работа.
Да, това ще свърши работа, но ако има Critical updares е добре да се инсталират.
Може и тия да се скип-нат, но не е добра практика.
Ако има някакъв spy/security/antispy/adblock или какъвто там умисъл, да отворим нова тема,
що security-то е море, колкото и да го гребеш, няма да свърши.

Днес си инсталирах една такава играчка. Голям кеф. Канадците бяха спрели едни сървъри и нещото нямаше инсталация и толкозз... Решението беше просто: гледаш какво правят братушките. Ако имат решение - газ! на хапаратур'та.
Ако нямат - чакаш и/или не се занимаваш.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #261 -: Декември 12, 2022, 08:03:01 pm »
Аз използвам тази сборка /вариант компакт/ и съм много доволен. Ъпдейти не получавам никакви /не ми и трябват/, уиндоус дефендера го няма /създава само проблеми/ и има и някои други благинки. Разгледай, прочети и реши пасва ли ти или не.
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=6081245

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #262 -: Декември 12, 2022, 08:19:22 pm »
Каквото си реши, но Kaspersky-я е задължителен.
И добавката му към браузъра + още подобни ней...

И днес за N-ти път се убедих, колко е умен  8)
« Последна редакция: Декември 12, 2022, 08:34:27 pm от VITAN »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #263 -: Декември 13, 2022, 01:10:31 am »
Да, наистина е задължителен /забравих да спомена, че ползвам Kaspersky/.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #264 -: Декември 13, 2022, 07:28:02 am »
Никакъв Касперски не е задължителен.
Никога не съм имал подобни програми, никога не съм имал каквито и да било проблеми заради липсата им.
Правил съм проверки периодично за да се убедя в това.

За всеки случай имам запазена прекрасно работеща конфигурация (имидж), която мога да възстановя за 15 мин.
(И да успокоя ЕДМ -това е по съвет на баба ми.)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #265 -: Декември 13, 2022, 07:53:27 am »
ЕДМ, ако излезне това съобщение в червено, работата е готова.

*Some settings are managed by your organization

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #266 -: Декември 13, 2022, 08:53:15 am »
Не ползвам антивирусни, разчитам на уиндос дифендера и не съм имал проблеми.
Преди години ползвах Акронис и имидж-файл на флашка за презапис на системата, ако стане нещо. Но много ъбдейти на тоя Акронис, аз нямам време да следя промените и стана така, че не мога да работя вече с него - много го усложниха. Дайте някакъв акъл за друг лесен вариант, но естествено тоя на Виндоус не е решение, щото като се скапе, няма да може да се бутне от компютъра, трябва обезателно да е на външен диск-памет.

Не съм се занимавал с компютри и сега моя ми прави едни чакмаци, да питам някой дали знае такъв проблем:
При старт не винаги бутва /компютъра ми е Дел/, стои надписа с Дел и не мърда забил. Изключвам от тока, за да се рестартира и 50 на 100 тръгва или пак забива. После не ми разпознава аудиокартата - ползвам външна на АСОС - аудиофилска, не ще да чете УСБ-порта където е включена картата. Пробвах на друг УСБ-същата работа, но пък всеки порт чете флашка! Подразбирам, че не се записват драйверите на аудиокартата при старт на компа. Когато стартира компа, не разпознава аудиокартата и след 30 мин по някое време я разпознае и се включва. Къде може да е проблема? Според мен е в хардуера, който бутва. Пробвах, смених ССД с друг - чисто нов, неползван, на който има записан чисто нов Уиндос, същата работа, т.е. проблема не е да речем в ССД, щото нали имат някакъв живот на записи. Дали нещо по захранването има проблем, ако някой знае, да помага?

Мислех си, че проблема идва от драйверите на аудиокартата, които са от 2016 г. последните и актуализацията на Уиндоуса ги прави неактуални. Затова преинсталирах първообраза на ОС и ми трябваше да спра ъпдейтите, да разбера дали съм прав. Оказа се, че проблема не е в акуализацията на ОС. Понякога при старт разпознава аудиокартата и всичко е ОК, но понякога, в повечето случаи НЕ.
Заради този проблем се наложи да преинсталирам ОС, защото мислех, че се е скапала, 2-3 год. без антивирусна си работи без проблем, но явно проблема е хардуерен.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #267 -: Декември 13, 2022, 09:20:36 am »
ЕДМ, "Малкият принц" ми има телефона, искай му го и позвъни, да се сетим какво и къд да гледаш.
Поздрави от Смолян.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #268 -: Декември 13, 2022, 09:22:47 am »
EDM  8)
Не се знае от кой храст ще изскочи заека, но да спомена:
- Може да е марков компютър, но не е изключено да има изсъхнал електролитен кондензатор/кондензатори. Слабо вероятно, но не се знае.
- Dell support assist - инсталираш си го (нещо от тука някъде https://www.dell.com/support/home/en-bg?app=drivers&lwp=rt) и си ъпдейтваш драйверите и най-вече UEFI-то (BIOS-a). Не забравяй, че през цялото време на ъпдейт на UEFI трябва да имаш "ток в излишък"...
- Driver booster (но не за видеокарти!) и Advanced System care - и това са опции.

Kaspersky и add-ons-овете за браузъра най-вече ги ползвам, за да избягвам реклами и всякакви любопитковци и нагли сайтове, които зарибяват въпросния браузър да отваря и смъква боклук.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #269 -: Декември 13, 2022, 10:00:30 am »
След тия мерки, аз лично бих ъпдейтвал до Win 11, а за аудиокартата - правиш си виртуална ОС - и там си я слушаш.
Например VMware плеър, който да RUN-ва някаква OS, която перфектно поддържа тази аудиокарта.
Например на лаптопа съм сложил виртуалка Windows 7, за да работи кабела за диагностика на колата...