Автор Тема: Всичко за WINDOWS 10  (Прочетена 209040 пъти)

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #120 -: Януари 18, 2016, 11:05:19 pm »
Доводи, какви доводи, направи си флашка и пробвай.
Та доводи колкото си поискаш.
Най добре пробвай, че тогава.
В момента пиша от комп с Убунту на него:-) Знам добре за какво иде на реч.

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #121 -: Януари 19, 2016, 02:55:44 am »
Един изчерпателен списък на текущите проблеми на Линуксите
http://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #122 -: Януари 19, 2016, 09:25:51 am »
Kall, макар изпратената статия да е нещо доста по-аргументирано от просто тъпото твърдение, че "чичо Сам гледа и вижда всичко, и следователно линуксите нямат никакъв шанс", все пак един един по-внимателен прочит води до следните изводи:

1. Писал я е отявлен Windows-фен, който се е чудил от кой пръст да си го изсмуче, за да нахвърля повече мат'рял върху страницата, с което да стресне някоя току позамислила се кифла за алтернатива...

2. 80% от описаните "недостатъци" касаят "външния вид" на OS-а, демек - аудиото и видеото, принтерчета и тем-подобни глупости, които далеч не са нито силните, нито съществените страни на една OS (да не говорим, че самото заглавие казва, че става въпрос за проблеми при употребата на Lиnux като desktop-enviroment, а не по принцип)

3. 90% пък от споменатите по-горе недостатъци произлизат не от самия Linux, а от нежеланието на фирми като Nvidia да публикуват драйверите си, или да ги разработят за него. Да ги питаш защо, след като така или иначе цената на хардуерния им продукт включва цената за разработката на драйверите. Но... "пазят си сиреннцето" по някаква причина. Хората обаче отдавна са намерили цаката на този проблем - включват уиндоуския драйвер като binary block и само пускат API-та към него от оупън-частта. Не е съвсем "легално", но върши чудесна работа...

4. Х-системата винаги можеш да я рестартираш в движение, стига да знаеш как. Нещо повече - за всяка сесия можеш да си стартираш отделна Х-система, и така да приютиш десетки потребители на един компютър. Не ми се мисли какво става, ако на уиндовса му забие видео-подсистемата. Направо се отива към копчето "Reset" на кутията или към рестартиране на виртуалката. За любителите на виртуализацията - KVM на Fedora е десетки пъти по-добър от VM-Ware и подобни глупости, около които се вдига пушилка като за световно.

5. И да - Линуксът е система в процес на постоянно развитие (не че Уиндоусът не е такава...) и нищо не ти е гарантирано. За сметка на това пък повечето съществени неща работят доста по-добре (в смисъл - работят без да бъдат рестартирани с години). Голямата разлика е, че Линуксът се разработва от милиони ентусиасти по цял свят, които са само-мотивирани и си го обичат като свое дете, а M$ колкото и "професионалисти" да наеме, те ще са все по-малко и по-малко като относителен процент на фона на линуксчиите... Освен това ще искат все по-големи и по-големи заплати, и ще са все по-некадърни и по-некадърни :)

6. За останалите "аргументи" - никога не ми е отнемало повече от половин час браузване и четене да подкарам под който и да е Linux какъвто и да е принтер, скенер, факс и т.н. Ако няма драйвер за конкретния модел, то все има някакъв по-общ драйвер за целия клас подобни принтери.

И накрая, какво да ви кажа - и аз бях с подобен род убеждения и мисли в главата, преди да подхвана Линукса. Търсех под вола теле и все си намирах всякакви оправдания да не седна и да почета малко :) То всъщност така беше и с Уиндовса преди 25 години, а преди това и с DOS-а...
Наистина не е необходимо да си авто-механик за да си караш колата, но според мен естественото любопитство на човек и неизбежните критични ситуации винаги го тласкат в посоката поне да може да си налее гориво сам, да си смени спуканата гума, а защо не и по някоя проста електрическа инсталация по колата да оправи.

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #123 -: Януари 19, 2016, 11:15:33 am »
Kall, макар изпратената статия да е нещо доста по-аргументирано от просто тъпото твърдение, че "чичо Сам гледа и вижда всичко, и следователно линуксите нямат никакъв шанс"
Това не съм го твърдял никога, това си си го измислил ти... Твърдя, че що се касае до сигурност на личните данни, ОС-а е без значение, има ли човек Интернет- край.

P.S. И пак и в това си писание го караш на неаргументирана емоция:-) Егаси и златния Линукс, все едно е изяден нечий десерт. Това е просто едно ядро на ОС, какво му е толкова специалното, че всички скачат като попарени за всяко вярно казано за него нещо- тъй и не разбрах...
А статията не е писана от фен на Уиндоус- напротив, писана е като своего рода мониторинг на текущите проблеми на Линукс.
Proof: "Most importantly this list is not an opinion. Almost every listed point has links to appropriate articles, threads and discussions centered on it, proving that I haven't pulled it out of my < expletive >. And please always check your "facts"."

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 405
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #124 -: Януари 19, 2016, 12:04:50 pm »
Ще кажа един виц за системите:
Операционните системи се оприличават на пъттуване със самолет.
МАК: Ще пътувате за някъде със самолет, купувате си билет и отивате на летището. Още с влизането ви наобикаля персонал, който се грижи за абсолютно всичко. Багаж, документи, билети, придвижване, терминал, качване в самолета, стюардеси, настаняване, колани, инструкции, храна, напитки т.е. аз всичко. Излитате както му е редът, пътувате разкошно и изведнъж рязко пропадане. Вдигаш ръка към стюардесата да питаш, и цап през ръката. Чуваш: Седнете си на мястото -пилота си знае работата!

Win: Същата история, както предната, смо че преди да попиташ - СИН ЕКРАН!

Линукс: Купуваш билет, да, ама летището е на майната си и някой трябва да те закара. Слизаш и гледаш поляна с голям хангар и никакви хора. Тук там, накрая от една врата излиза някакъв бараба и пита:
- Ти ли си за полета.
- Да. Казваш ти.
- Аха, идвай с мене.
Води те в хангара и ти казва:
- Гле'й сега. Това са чарковете, това са инструкциите. Сглобявай каквото искаш и хвъркай където щеш.
« Последна редакция: Януари 20, 2016, 12:35:13 am от atos »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #125 -: Януари 19, 2016, 01:29:23 pm »
 ;D Буахахаа...туй беше добро, колега, Ksurnev. Само че важи за малко по-назад във времето. В последните години отворените системи направиха голям скок. Предимството е, че могат да се ползват чисто потребителски без грам мисъл и знания, а възможностите за сглобяване на собствена оригинална система се запазват. На който му е любопитно и интересно да човърка, на който не, да кара слепешката. Същото като експлоатацията на хавтомобил  :). Има хора, каруцари им викат, дет знаят само да пъхнат ключа и да въртят геврека. Но има и други, дето им е кеф да почовъркат и понаучат разни неща покрай това.
Относно ОС, няма идеални такива. Въпросът е да се избере по-малкото зло, което да върши реална работа с минимум главоболия. Точно затуй бях писал някъде за смисъла от работа с Вин само при нужда от тежки комерсиални продукти, нямащи аналози под Линукс. За ежедневна работа - текстообработка, изображения, електронни книги, браузване, мултимедия и т.н. с Линукс се работи без грижа. Няма смисъл да продължавам, който има желание да пробва, който не, да си работи с каквото иска.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 600
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #126 -: Януари 19, 2016, 01:58:06 pm »
Аз пък ще направя една аналогия за случващото се по разразилата се сага:

Във форум с тема Фолксваген Пасат се обсъжда най-новия му модел - предимства и недостатъци със стария. Изведнъж някой недоволен от името Фолксваген дори, не само от самата вещ, казва, че японските трактори YTO са много по-добри от Фолксвагена по всички показатели. Заклеймява и анатемосва "заблудените" фолксвагенджии, дето нищо не разбират от МПС, те му се струват мързеливи, а пък ония дето много им знае устата са тролове.
Да речем фолксвагенджиите са технически натури и могат освен лек автомобил да карат и трактор, но като нямат земя да орат, защо им е да влагат тия усилия, пък и интересът им да речем е насочен на друго място и те натам се отдават - човъркат мозъка. Започва една сага, на кой са му по-големи мускулите. Забравя се обаче, че не всеки човек може да кара трактор, а и той не е така разпространен, като ППС, а за конкретен вид работа. Тези хора не искат да карат трактор. Те биха поискали, ако този трактор се превърне в трансформер и става и за лек автомобил. Ей тогава предполагам всеки ще иска да има трактор, защото хем ще оре с него, хем ще бяга по магистралите и хем ще си го вземе безплатно, за разлика от Фолксвагена.

За мен сагата е разбираема, основателни доводи в позициите имат и двете страни по нея, но при условие, че те са технически натури. А такива са на изчезване. От гледна точка на останалите, които не правят разлика между гаечен ключ и секретен ключ за брава е трудно да се постигне консенсус по темата Уиндоус-Линукс.

Аз проявих забравен интерес към Линукс и инсталирах УСУ-дескстоп от флашка. Първоначалните ми впечатления са добри. Работи твърде бързо за от флашка. Остава да изпробвам цялата периферия и всички програми с които работя, за да разбера докъде са стигнали нещата, защото преди 4-5 год. не работеха много уиндоуски програми с Линукса.

Ще се радвам, ако Линукса победи в съревнованието и никой повече да не потърси Уиндоус и поради чисто политически причини. Дано оттатък атлантиците се върнат на ниво лъкове и стрели, а не само да им се срине Уиндоуса, като цената на петрола. Толкова силни са пожеланията ми към нашите колонизатори.  :D ...и искрени  ;D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 260
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #127 -: Януари 19, 2016, 02:49:49 pm »
... Остава да изпробвам цялата периферия и всички програми с които работя, за да разбера докъде са стигнали нещата, защото преди 4-5 год. не работеха много уиндоуски програми с Линукса.
...

По-доброто решение е да потърсиш програми за линукс с които да си вършиш работата, а не да се опитваш да подкараш програма за windows под линукс.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #128 -: Януари 19, 2016, 03:37:23 pm »
Трябва да ти кажа, че с Mono-то и с Wine-то 90% от уиндоуските софтуери, които някога са ми трябвали, са тръгвали.

Да не говорим, че сериозен корпоративен софтуер, компилиран на Visual Studio 2013 под .NET/C# съм го подкарвал на Linux, търкалящ се на чудесия с визия на голяма USB-флашка и с двуядрен ARM-процесор вътре, при което ченетата на колегите са увисвали до земята...
Има ли желание - намира се и начин (и той най-често се оказва много по-лесен, отколкото изглежда в началото). Няма ли желание - има оправдания.

За Java-приложенията изобщо да не говорим - тръгват си навсякъде с чудесен прозоречен интерфейс. Пишете на Java и програмките ви ще вървят безпроблемно на: от таблети, смарт-часовници и телефони, до огромни клъстери и облаци...

Velektra

  • Гост
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #129 -: Януари 19, 2016, 03:43:37 pm »
EDM electronics има опасност пак да се разочароваш от Линукс.
По-добре пробвай това:
http://blog.linuxmint.com/?p=2978

После погледни например това:
http://kicad-pcb.org/
http://kicad-pcb.org/download/linux-mint/

Или това:
http://alternativeto.net/software/altium-designer/?platform=linux

Естествено и много други подобни.
Но няма да стане за половин ден и отгоре-отгоре.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 405
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #130 -: Януари 19, 2016, 06:52:24 pm »
За getca
Отдавна знам за Само, че-то. Това все пак е виц.

До сега Линух не ми е Гърмял сам. Ако е, то е било заради бъзици.

За EDM

Най- добре е да пробваш Mint 17.3 MATE, или Mint Debian MATE, KDE и Cinnamon имат много панделки, ама е по-добре да си сложиш отделен диск и там да си правиш инсталациите и  пробите. Можеш да го инсталираш като отделна ОС, или да си намери и Виндовската инсталация.
В къщи избирам от БИОСА кой диск да бутне и зареждам каквото ми трябва.
В работилницата съм го инсталирал с GRUB и избирам ОС от менюто.
Ако решиш да инсталираш с откриване на съществуваща ОС - НЕ ТРЯБВА ДА ГО ПУСКАШ АВТОМАТИЧНО, ще ти затрие целия диск.
Трябва да пуснеш инсталацията по избор, да посочиш дяла, на който да се инсталира, да посочиш локацията (/) и тогава инсталираш.
PDF-а е за 14 версия, но инсталирането няма разлика.
За сега е това.
Поздрави от Смолян.

Velektra

  • Гост
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #131 -: Януари 19, 2016, 07:29:40 pm »
Ние го побъркахме човека! ;D
EDM electronics, карай си на Windows10!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 600
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #132 -: Януари 19, 2016, 07:56:19 pm »
Колеги, благодаря Ви. Да, ще пробвам, но дано дадените от вас варианти на Линукс са на български, защото хептен ще се объркам. И ми трябва нещо с по-добра графична среда, да наподобява Уиндоуса. Доколкото се запознах от Интернет Линукс УСУ бил най-българизирания вариант, затова пробвах него. Повечето програми с които работя ги има вътре, като пакети, но имам и някой специализирани програми, които ще трябва да инсталирам и да видя, дано тръгнат. Аудиокартата Asus Xonar 7 ми е много важна, но видях че има драйвери за линукс - не мога без хеви метал  8)  :D.

Въпреки, че съм много доволен от Уин 10, тъй както от никой негов събрат досега, ще опитам и Линукса. Само едно нещо ме дразни в 10-ката. След като я скопих откъм ъпдейти и шпионаж, от време на време ми дава съобщение, че не можела да инсталира актуализациите, имало някакъв проблем, да съм проверял. Уж умна система, а не успя да разбере, че аз съм я скопил, а не филанкишията  :D.

А мога ли да инсталирам Гугал Хром на Линукса, че съм свикнал с него?

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #133 -: Януари 19, 2016, 08:23:58 pm »
А мога ли да инсталирам Гугал Хром на Линукса, че съм свикнал с него?
О да... И Гугъл Земя може, ама не препоръчвам...

Velektra

  • Гост
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #134 -: Януари 19, 2016, 08:27:22 pm »
И ми трябва нещо с по-добра графична среда, да наподобява Уиндоуса.
EDM electronics затова ти препоръчах това: http://blog.linuxmint.com/?p=2978
Става красив до неузнаваемост :)
(То не че Уиндоус10 е красив с тия плоски икони)

На всеки Линукс, след като го инсталираш, може да му сложиш какъвто си език искаш.

Гугъл хрома го сваляш от сайта им. Той сам ще познае че си на Линукс и ще ти предложи тая версия да свалиш.