Справочници, схемотехника, теория > Компютри, мрежи, freeware софтуер, операционни системи и др.

Всичко за WINDOWS 10

<< < (3/57) > >>

g1905:
Тук не искам да говоря за това как изглежда Windows 10, за мен външния вид е изключително грозен, неконсистентен и му липса ергономичност, но това е субективно. По-интересното е, че приключи анализа на лицензионното споразумение с което просто се съгласяваме без да прочетем. Отне близо 4 дни на група юристи да се запознаят с него, и там пише някой много интересни неща. Едно от тях е, че Windows 10 ще събира следната информация за вас:
•Кой и кога е на компютъра – тоест всеки ще има профил. Има се предвид профил на някакви сървъри на MS а не локалният ви профил
•Колко време се използва компютъра
•Какво пишете по клавиатурата
•Кои програми сте отворили и какво правите в тях
•Всяко едно съобщение, независимо дали е по поща, чат или друга система
•Календари, бележки и букмаркове
•Камера, микрофон и периферия
•При наличие на биометрия, данните от биометричните сензори.

На практика Microsoft си заявяват директно, че ще събират всяка една възможна информация за вас, но никъде не се казва за какво ще се използва тази информация. Единствения текст по темата е нещо като „Информацията може да бъде използвана за защита на нашите партньори“. Кои са тези партньори, как ще се използва?

Ще си кажете, че може да изключите тези опции, нали все пак има някакви чекбоксове по настройките? Да ама не, в лиценза се споменава, че дори да ги изключите по-голяма част от тази информация пак ще се събира.

Другото интересно нещо е, че ключа за bitLocker, което е криптогравския механизъм на Windows 10 ще се съхранява в OneDrive. Това е безумно, всеки с достъп до OneDrive може да вземе ключа и да декриптира всичко. Това е като да оставите вълка да пази агнето.

Windows 10 също така ще съхранява ВСИЧКИ пароли в OneDrive. Всички!!! Не можете да го промените (е някой хакер ще намери начин, но за сега легално не можете)

Интересна е и концепцията за споделяне на пароли за WiFi. Ако аз и ти сме приятели, ти отидеш в някое заведение и запомниш WiFi паролата на това заведение, когато аз отида в същото заведение няма да има нужда да въвеждам парола, понеже моя Windows ще вземе паролата от твоя Windows. От уважение към интелекта ви няма да обяснявам колко е грешно това.

На практика не може просто да си качите Windows 10 в „самостоятелен“ режим. Трябва да е свързан с мрежата, и трябва да имате акаунт. Иначе много от нещата няма да работят както очаквате.

Windows 10 е нещо, което надминава нещата в  1984 на Оруел. Съвсем нагло Microsoft заявяват, че ще следят всяко едно нещо което правите или говорите 24/7.

Не, благодаря, аз ще си използвам Linux.

И ако някой от вас каже „Аз няма какво да крия“, моля ви, отидете и се застреляйте. Ще си направите услуга щом смятате, че това навлизане в личното пространство е нормално и ви препоръчвам да прочетете малко история, най-вече как са се сформирали тоталитарните строеве. Винаги подхода е един и същ, само технологията е различна.

И още едно нещо над което да помислите, един цитат от Уил Смит:

„Когато бях на 15 бях идиот, но бях идиот в анонимност. Сега всеки идиот на 15 остава следи в интернет, и тези следи ще го тормозят до края на живота му“

RUS:
Проблема с вирусите и всякакви други гадости съм го решил кардинално със Symantec Endpoint - антивирусна + firewall .
Не помня кога инсталирах WIN 7 и все още си работи безупречно без да се скапва.
Да не говорим че в нея си пиша правила относно коя програма да има достъп до мрежата или не.
Относно прехваления Edge в моя случай ползвам Maxhton Cloud browser който сравнен с изродясалите Chrome и Mozila Firefox направо лети и ползва несравнимо по малко ресурси.Последната версия идва с включен в нея Adblock Plus .Реже всякакви реклами от браузъра в движение.
Мисля че не след дълго ще се появят подобаващи софтуерни решения в мрежата които да изхвърлят на боклука всякакви опити на Микрософт за шпионаж на потребителите.Уверен съм в това.Преди време помня че за 7 бяха много сигурни че няма да има как да се ползват пиратски копия...днес вече активаторите за 7 са си стандарт .Същото се повтори с 8 и 8.1 .
Така че всичко е просто въпрос на време.
Линукс е нещо много хубаво като идея но мен лично ме дразни много това че за елементарни действия трябва в конзола да пиша команди или да чета часове наред кое как да се направи.Много голяма част от съвременния софтуер няма съвместмост с Линукс -факт.

EDM electronics:
RUS, пробвах Maxhton Cloud browser, бахти  :D, наистина лети. Много по-добър е от Crome и грозника Edge.

И аз, и аз чакам да дойде оня ден, когато ще изхвърлим не само компютърните боклуци на чичо Сам, ами и тях самите от държавата ни. Но за да се случи това трябва всички заедно да работим за тази кауза, кой с каквото може. Дано направят Линукса да е съвместим с всички програми и тогава не виждам кой ще си купува или пък пиратства от Бил ГЕЙ. Тоя последния ми идва да го стъпча, като фас с пета, да стане, като хербарий на асфалта  ;D  :D  ;D.

Това, като пожелаие за добро настроение през деня.... :D

Ksurnev:
За RUS
Maxton го има и за линукс. Добре се държи. Ама това с вирусите ме дразни много. Тази година особенно, се скъсах да чистя и да разкодирам бубулечки на клиенти!

Maistora52:
За WIN 10 - предостатъчни са ми грозните подпрозорци в отвратителни отровни цветове - имат основната цел да ни манипулират и превръщат в идиоти... също както и с музиката, която препоръчват "скритите сили"...
Всичко от 8-ица вкл. и нагоре е изродско за мен.
...
Днешна новинка: Майкрософт са измислили нов свой шпионин за откриване на нелегално инсталирани ОС.
Досегашният беше WGASetup - който се набутваше в Windows - Task.
Новият не можах да го идентифицирам.. . та същият този нов "щпионин" - въпреки че имам инсталиран Windows 7 Loader v1.6.2 (x86 _ x64) by Daz - днес ми се набутал при запуск на системата и ми направи екрана черен!
...
Преинсталирах отново със старата 7-ица (от 2009)! - и отново твърдо ще забраня всякакви ъпдейти и пр. простотии, които само товарят и съсипват ОС.
...
Така де - всичко трябва да се знае за "разбойниците" от MS.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия