Автор Тема: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР  (Прочетена 199593 пъти)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 376
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #75 -: Юли 29, 2015, 11:36:35 pm »
Не разбирам защо на това му викате РОТОВЕРТЕР.
То си е РОТОВЯТЪР!!

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #76 -: Юли 30, 2015, 12:36:19 pm »
dymelsoft, прав си, грешката явно е моя, за което съжалявам. Извинявам се и на колегите, на които съм загубил времето. Вчера като го написах, като че ли всичко беше наред, днес дава някаква грешка в сървъра. Когато мога да бъда по коректен ще повторя опита.
« Последна редакция: Юли 30, 2015, 03:22:41 pm от atos »

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #77 -: Юли 30, 2015, 07:17:52 pm »
Много хора в този форум се опитват, използвайки центробежните сили да създадат постановки,от които да се извлече СЕ.Склонен съм да мисля,че тези сили играят роля и в ускорението на ротора на машината,която разглеждаме,доколкото те в крайна сметка са виновник за неговото разрушаване.Та колега dmitarp тъй като явно си на ти с Нютон и често си говорите би ли ни казал какво място заемат те в неговата механика,каква според него е тяхната природа и защо се появяват или изчезват в зависимост от характера на движението на материалната система? Колега Ksurnew имаш навика да се появяваш да хвърляш някоя и друга бомбастична приказка и да изчезваш,оставяйки ни да си пънем немощните мозъци над твоите мисловни бисери.Бъди добър, моля те,разясни ни защо трябва да го наричаме РОТОВЯТЪР?

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #78 -: Август 01, 2015, 12:11:59 am »
Здравейте,
днес се срещнах с колегата kd_dinev.
Обсъждахме идеята му за "опростен" ротовертор.
Аз се наемам да изпълня експеримента с постояннотоков електро двигател с последователно възбуждане.
Ето и линка, който мистериозно не работеше:

https://www.wisc-online.com/learn/technical/industrial-automation/iau12508/series-motor-run-away

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #79 -: Август 13, 2015, 11:39:17 am »
Интересно,на никой ли не му направи впечатление,че след скъсването на ремъка,респективно след оставането на двигателя без товар,големината на тока,преминаващ през машината рязко намалява и клони към нула,докато същевременно оборотите на ротора се увеличават и единственото им ограничение е механичната издръжливост на конструкцията му,т.е. не е възможно енергията черпена от външния източник на захранване да бъде причина за непрекъснатото нарастване на кинетичната енергия на въртящите се части на двигателя.Само ще посоча,че тяло въртящо се с 15000 об/мин. и притежаващо инерционен момент 0.5 кг.м има кинетична енергия от порядъка на 560 килоджаула,пък вие ми кажете дали това е СЕ или не е...

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #80 -: Август 13, 2015, 05:22:51 pm »
Нещо подобно се случва и с трифилярна "бединка" - изключването на товара (зареждаемия акумулатор) води до бясно увеличаване оборотите на ротора при намаляване на консумацията... при положение че всъщност в същото време зареждаме с Третата намотка Кондери... до каквито си искаме напрежения...

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #81 -: Август 13, 2015, 08:40:42 pm »
kd_dinev, може да гледаш филма: Peter Lindemann -- Electric Motor Secrets. Там много добре е обяснена и демонстрирана работата на тези мотори. Процеса за който говориш е следния ... мотора изразходва входната енергия за преодоляване на товара. Когато товара се откачи, енергията за въртене на товара увеличава оборотите на мотора, като с това се увеличава тока който се генерира в опозиция на захранването, което естествено кара потреблението да падне.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #82 -: Август 13, 2015, 10:44:09 pm »
Това е един механичен boost converter ! Точно като в постановката на Бедини ! С тази разлика че, тук се повишават оборотите без товар, а при Бедини напрежението !
Ако вкл. в анализа простите формули от началното училище , P=UxI  и  A=Pxt, следва че A=UxIxt ! Ako I клони към нула то А също ще клони към нула ! Тогава за какво ни е това СЕ, което не върши никаква работа ?
kd_dinev, не си ли обясняваш защо като вържеш ремъка всичко отива по дяволите ! В случая, оборотите са идентични със заряда на кондензатора, както Майстора написа по горе ! Цъкнеш ли товар на кондензатора той угасва за миг !
Ако тук има СЕ, то в Бедини също има ! Но не би ! Няма ТОК който да свърши работата ! Напрежение има колкото щеш, липсва условието да протече ток ! Когато се появи това условие, напрежението пада главоломно и P започва да става = на UxI  !! Тогава умножено по t (времето) имаме свършената работа ! Никакво СЕ просто шоу като ТТ !
Останете със здраве !

Неактивен burgas61

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #83 -: Август 14, 2015, 03:06:39 pm »
Колеги,
Какво ще се получи..ако към оста на постояннотоковия електро двигател с последователно възбуждане монтираме маховик,...няма ли да се получи голяма тяга,която да е достатъчна за получаване на СЕ.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #84 -: Август 14, 2015, 03:15:14 pm »
burgas61, по-скоро ще получиш по-добро акумулиране и използване на енергията...принципът на велосипеда,
което също не е за пренебрегване, разбира се.
Особено ако успееш да подаваш импулси за захранване на този двигател...

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #85 -: Август 14, 2015, 07:42:06 pm »
Майсторе,за съжаление никога не съм се занимавал с Бедини, така че не мога да дам смислен отговор на поста ти.Но бих ти предложил нещо друго,което се надявам да те заинтересува.След определени обороти големината на тока,който протича през машината на практика е равен на нула,но вътре в нея има остатъчен магнетизъм.Дали бихме могли да отдадем продължаващото движение с ускорение на ротора/доколкото той се явява част от магнитната система на двигателя/на действието на неговите полюси,но вече като постоянни магнити?Колега Кузмов,напълно съм съгласен с първата част на поста ти.Действително в резултат на това,че тока е нула,върху ротора не се извършва никаква външна работа.Проблема е там,че той продължава да увеличава скоростта си и съответно своята енергия въпреки липсата на външни сили,които да извършват работа върху него.Ще ми е много интересно да видя как връзваш ремък на вал,който се върти с 15000 об/мин. и  какво точно ще цъкнеш,за да отиде в небитието или по дяволите без следа енергия от порядъка на 560 килоджаула?
burgas61, ще се получи това, че двигателя вече ще работи под товар и ще има съвсем други характеристики, които са извън темата, която разглеждаме. И защо ви е допълнителен маховик, ротора и енергията, която се акумулира в него не са ли ви достатъчни?
« Последна редакция: Август 15, 2015, 01:34:42 am от atos »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #86 -: Август 14, 2015, 09:00:11 pm »
Можеш ли да проведеш експеримента?
Колко пари са ти нужни, може да се пробваме да ги съберем във форума..
« Последна редакция: Август 15, 2015, 01:35:12 am от atos »

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #87 -: Август 14, 2015, 09:44:51 pm »
Не са ми нужни пари. Трябват ми хора, с които да организираме заедно провеждането му и при евентуален успех създаването на работещ прототип. Колкото по-навътре навлизам в материята, толкова повече се убеждавам, че идеята има потенциал, но расте и убеждението ми, че не е по силите само на един човек.От друга страна, все още не искам да се обръщам към професионалисти, защото при тях комерсиализмът е доста силно изразен , а не ми се ще идеята да бъде опорочена още преди реализацията си.....
« Последна редакция: Август 15, 2015, 01:36:45 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #88 -: Август 14, 2015, 10:21:18 pm »
Добре де ... защо решаваш че "клони към нула" е равнозначно на "равно е на нула"? Тока ще е равен на нула, ако намотките са от суперпроводник с нулево съпротивление и ротора левитира върху поле с нулево триене и всичко това е във абсолютен вакуум. Тогава ще имаш товар нула и съответно ток нула.
А тия килоджаули си ги натрупал докато мотора е ускорявал - нали се съгласи, че намаляването на тока става при увеличаване на оборотите. Тоест когато оборотите клонят към нула, тока ще клони към безкрайност.
Всеки опит да свалиш енергия от въртящия се ротор ще доведе до спадане на оборотите му и оттам до качване на консумацията.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #89 -: Август 14, 2015, 11:08:26 pm »
Само ще посоча,че тяло въртящо се с 15000 об/мин. и притежаващо инерционен момент 0.5 кг.м има кинетична енергия от порядъка на 560 килоджаула,пък вие ми кажете дали това е СЕ или не е...
За да ги извадиш тия 560kJ, трябва оборотите от 15000 да станат 0. После за да ги възстановиш пак на 15000 ще вложиш 600kJ, като си загубил 40 за да правиш вятър и да разбиваш греста в лагерите.

Както и да е. Имам два мотора на ДИНАМО-Сливен, но мисля, че са с магнитен статор - 36V
Имам и един правотоков на 17000 об. 220V, само кажи какво искаш да стане? Да се мъча да ги разрушавам, да им меря тока без товар или....   казвай, не смятам, че са нужни няколко човека за това.