Алтернативни енергоизточници > Електромагнитни и импулсни мотори И генератори

ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР

(1/62) > >>

kd_dinev:
 Искам да предложа на вашето внимание един модел на ротовертер,който е опростен до краен предел,като в същото време запазва характеристиките на другите ротовертери.Базиран е на правотоков двигател с последователно възбуждане на полюсите.Този тип двигатели имат мека скоростна характеристика и не се допуска да  работят на празен ход,защото нямат ограничение на максималните обороти т.е. скоростта на ротора се стреми към безкрайност и зависи само от механичната му издръжливост.В същото време роторният ток,както и възбудителният е равен на нула.От това следва,че кинетичната енергия,която се акумулира в ротора по време на ускорителното му движение се дължи изцяло на намаляването на неговата вътрешна енергия.Ако пуснем двигателя на празен ход можем да използваме ротора му като маховик,в който се натрупва кинетична енергия,след което в определен избран от нас момент да променим режима му на работа в генераторен с динамично спиране и отдаване на енергията в спирачен реостат,разположен в друг пространствено разграничен обем.Така имаме трите компонента на ротовертера елдвигател,маховик и генератор събрани в една машина,която ни дава възможност да загряваме обема,в който се намира спирачния реостат до желаните от нас параметри.

juliang:
Отвътре ме напира въпроса: "А защо просто не закачим спирачния реостат към източника на захранване?". Надявам се да не прозвучи много тъпо, ама аз просто не виждам какво печеля с мотора по средата...

Радико:

--- Цитат ---В същото време роторният ток,както и възбудителният е равен на нула
--- Край на цитат ---
Ти добре ли си бе колега. Я прочети внимателно за постояннотоковите мотори.
Примерно справочника на Клисарови, има го в библиотеката на форума аз съм, го качил.
И след като го прочетеш помоли администраторите да изтрият темата да не се излагаме.

kd_dinev:
РАДИКО,ето част от техническата литература,която съм ползвал.ЕЛЕКТРИЧЕСКИ МАШИНИ Д.ИЗД.ТЕХНИКА 1988 год. ЕЛЕКТРОТЕХНИКА И ЕЛЕКТРОНИКА Д.ИЗД.ТЕХНИКА 1983 год.Първият учебник е предназначен за студенти от електротехническите специалности на ВТУЗ.Прочети съответните раздели и ми посочи поне едно несъответствие с това,което съм написал.Тук също има информация,мисля в раздела за Елекромобили,темата е КПД на различните типове електродвигатели,където подробно са обяснени особеностите на правотоковите двигатели с последователно възбуждане на полюсите.Това,че роторният ток при всички типове правотокови двигатели при работата им на празен ход е равен на нула е факт,който не подлежи на обсъждане.Тъй като в този с последователно възбуждане роторният и възбудителният ток се явяват един и същ ток,то следователно и двата ще бъдат равни на нула.       

CPU:
Токът на празен ход клони към нула, но не става нула. Това лесно се проверява с амперметър  :)

Теорията ти издиша най-вече с това, че точно моторите с последователно възбуждане не могат да влязат в генераторен режим, и това, че
"кинетичната енергия,която се акумулира в ротора по време на ускорителното му движение се дължи изцяло на намаляването на неговата вътрешна енергия", което не е вярно.

В същност самия ротовертер е една голяма глупост, преливане на вода от една кофа в друга.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия