Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Въздушен слънчев отоплител от бирени кутии.

<< < (2/14) > >>

Радико:
Много просто ако е само една права ламарина ще има по малък контакт с въздуха ламарината ще се нагрява до по висока температура и ще излъчва повече енергия обратно в атмосферата във вид на инфрачервени лъчи.

макс1962:
 ;D Ами караш ме да правя като децата - всеки отговор предизвиква 2 нови въпроса.
Защо е необходимо да има ламарина или каквото и да било?
В една оранжерия като няма ламарина доматите не растат ли? ;D
Същото е.

GreenHulk:
според мен с многото кутийки имаме по-голяма повърхност на нагряване и съответно на топлоотдаване. Площта в случая е важна.

Аtos:
Макс, ще ти го обясня така - представи си разликата между нагрявана вода на котлон, на обикновен бойлер и на проточен бойлер.
Първия вариант - ползваш еднократно и докато загрее вторият съд минава време, това е твоето предложение-да няма кутийки.
Втория вариант, това е сегашната постановка на lz1jer - то е все едно да включиш бойлера си на 4, но чрез тънка струйка да го ползваш като проточен. Има топлина, но ниска ефективност.
Третият и най - ефективен вариант е колоните кутийки да са свързани не паралелно, а последователно, така ще се получи СЕРПЕНТИНЕН ЕФЕКТ-все едно имаш истински проточен бойлер.
Представи си, че това са все-пак не бойлери, а нагреватели за въздух!
Знаеш какво е серпентина и ефектът от него, нали?
Ползва се както за топлопоемане, така и за топлоотдаване (дестилация на ракия, уиски и т.н.)
По-голяма допирна повърхност, по-дълъг изминат работен път от въздуха и повече време за нагряването му.

lz1jer:
   Има най-различни варианти - с ламарина, с гофрирана алуминиева тръба, с алуминиево фолио, но кенчетата са класика. Оригиналната идея е с кенчета, даже се продават готови отоплители с кенчета. Един даже беше правил изследване, каква е най-подходящата форма на дупката на дъното на бирената кутия. Според мен извивките на кенчето създават допълнителна турбуленция на въздуха и подобряват топлообмена. В тази връзка смятам, че скоростта на потока не трябва да е много голяма за да има време алуминия да отдаде енергията си на въздуха, който е лош топлоносител. Веднъж измерих 58 градуса на изхода при 6 градуса на входа - това е измерено директно на изхода при самия отоплител. Като сложих въздуховодите до стаята нещата се влошиха значително и сега обмислям как да изолирам по-добре тръбите. При слънчев ден като днешния получавам 35-40 градуса на изхода на системата т.е мерено на тръбата в стаята. Може да се оптимизира още.

   Да добавя една мисъл. При последователно свързване е ясно какво става, но при успоредно (както е в случая) не се знае дали през всяка колонка "тече" еднакво количество въздух дори ако напора се осигурява от вентилатор. Това може би е минус на тази конструкция.
   
  Поздрави.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия