Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

Метод за намаляване консумацията на мощни светодиодни матрици

<< < (2/11) > >>

x_name41:
Най добре да се направи експеримент, той ще потвърди или отхвърли идеята. Както каза teofilius със една малка матрица от по 7х7 светодиода може да се пробва, излизат близо 30 лева. Не бързайте със изводите щото като гледам мултиплексния седемсегментен индикатор, и двата все едно светят едновременно със пълна яркост, а що е пробвано е отделен въпрос, щото голи приказки без факти са нищо, ако посочиш някъде да са го пробвали точно това, тогава бих се съгласил, макар че зависи и от самото захранване, какви импулси се подават, с какъв коефициент на запълване, какви светодиоди се използват, с какви характеристики и т.н., много лесно е да се плюе ей така, мисля че трябва да си вземете думите назад и то основателно и да се засрамите че пишете по подобен начин.

Ето го управлението на моя термометър със мултиплексна индикация, вместо 74LS244 съм използвал 74LS257, като превключването съм го направил със обикновен мултивибратор със два транзистора, със възможност за регулиране на честотата с потенциометър.

valex:
Никой ли не е пускал седемсегментен индикатор ????

x_name41:
забележете осветеноста при няколко мигащи светодиода и когато мигат всичките и се замислете добре дали осветеноста която ще създават всички диоди ще е като за един
https://www.youtube.com/v/HcsFiadAa0E

а тук на забавен каданс е посочено как мигат светодиодите
https://www.youtube.com/v/l9aof7q4EqI

и така нека сега направим технически разчет за диодна матрица съставена от 250 светодиода (25х10) от типа ET-5630. От справочните данни е видно че в импулсен режим диода консумира 400 милиампера при напрежение около 3.3 волта, това е около 1,32 вата. Световото отдаване на диода е около 50 лумена (или около 100 лумена на ватт), това означава че при 250 светодиода х 50 лумена = 12500 лумена при консумация в импулсен режим около 1,32 вата. Общата консумация в непрекъснат режим ще е 125 вата или 3,3 волта на 37,8 ампера (ако се вържат всички паралелно)

EDM electronics:
x_name41, сериозно ли мислиш, че при бягаща светлина /светеща точка/ ще консумира колкото един светодиод, а ще отдава колкото броя на светодиодите?  ;D

Това е трудно колкото задача: Кое тежи повече, едно кило памук или едно кило камъни?

Ти не си ли виждал бягаща светлина, как свети, а? ;D  Параметъра време къде го игнорира?

x_name41:
Да, виждал съм защото имам такава и се уверих че е точно така, мога да покажа и нагледно доказателство да се увериш


това е модифициран трети стоп, диодите бягат два по два, управлението е със 4017 в десетично броене (последните два не светят)
на първата картинка е непрекъснато светене само на два диода!, забележете осветеноста



на втората картинка мига (консумират) само по два светодиода в режим "бягаща светлина" забележете осветеноста и сравнете със първата



същото е при кинескопа, когато бялата точка бяга през редовете и създава светлинно поле с голяма светлинна интензивност

айде сега да те видим какъв кусур пак ще намериш?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия