Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника
Метод за намаляване консумацията на мощни светодиодни матрици
Аtos:
x_name41, EDM electronics, спорът ви е безсмислен без коректно измерване на осветеност.
mzk:
Ако бялата точка не бяга по кинескопа, тогава ще имаш прегорял фосфор :). Ако имаш 20 светодиода, светещи с по 1 ват мощност, това са 20 вата. Ако имаш един светодиод, светещ с 20 вата (последователно редиш всичките за 1/20 от времето), тогава пак ще имаш същата консумация, дори малко по-неефективно, поради свойствата на светодиода (светлината пада с покачването на тока, макар и малко).
Поинтересувай се за възприятието на окото.
--- Цитат ---When a short-cycle pulse voltage with a frequency of approximately 60Hz is applied to an LED at a duty ratio of about 5%, the LED looks about twice as bright to the human eye in comparison with an LED driven by a direct voltage, the research group said.
--- Край на цитат ---
http://www.ledsmagazine.com/articles/2008/05/pulse-driven-leds-have-higher-apparent-brightness.html
http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20080407/150114/
x_name41:
--- Цитат на: mzk в Февруари 04, 2015, 09:57:49 pm ---Ако бялата точка не бяга по кинескопа, тогава ще имаш прегорял фосфор :) . Ако имаш 20 светодиода, светещи с по 1 ват мощност, това са 20 вата. Ако имаш един светодиод, светещ с 20 вата (последователно редиш всичките за 1/20 от времето), тогава пак ще имаш същата консумация, дори малко по-неефективно, поради свойствата на светодиода (светлината пада с покачването на тока, макар и малко).
Поинтересувай се за възприятието на окото.
http://www.ledsmagazine.com/articles/2008/05/pulse-driven-leds-have-higher-apparent-brightness.html
http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20080407/150114/
--- Край на цитат ---
това означава ли че един 1 ватов бял светодиод като мига с висока честота ще потребява 20 вата?
Аtos:
Не, x_name41, MZK казва "Ако имаш един светодиод, светещ с 20 вата ".
Може да приравниш 20 едноватови диода с един 20 ватов, ако мигат с еднакви честоти, доколкото разбрах?
Въпреки, че при 20 едноватови би следвало светлината да е "по-разпиляна".
dymelsoft:
x_name41, здравей. Значи за да получиш еднаква осветеност от светодиоди захранени импулсно-динамично същите трябва да имат голяма инертност, а за светодиодите тя е изключително малка. Давам ти пример. Ако палиш последователно 250 светодиода всеки един ще свети само 1/250 част от времето. При факта че инертността на светлинния поток при светодиодите е много малка, ако първия диод му подадем импулс със широчина 1/250 от работната честота, мога да ти гарантирам че този светодиод едвам ще се види. Ако ги чифтосаш по редичка да кажем 10 бр. едновременно , тогава времето за светене на комплекта от десет диода ще бъде 1/25. Ако тактовата честота е висока с цел премахване на трептенето, тогава пак имаш нямаляване на общата осветеност поради същата тази малка инертност на светодиода. Между другото един от начините за плавно регулиране силата на светене на един светодиод се прави предимно с ШИМ схеми. Има и такива специализирани интегрални схеми.
Има обаче нещо друго което може да даде по силно светене с по-малка мощност, ако диодите се захранят динамично, но с по-голям импулсен ток и с балансирано съотношение при което осветеността да бъде повече от консумацията на схемата като цяло. По справочни данни светодиодите могат да понасят 10 пъти и повече импулсен ток отколкото постоянен работен. В този режим един светодиод може да даде и в пъти повече осветеност. Точно това се използва и в някой скъпи фабрични светодиодни лампи. Това ги прави много икономични и в същото време с много голяма сила на светене. Като цяло решението на тази задача изисква тестове и замервания за намиране на оптимално решение в конкретния случай. Допускам положителен ефект, но не чак такъв какъвто смяташ, че ще получиш.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия