Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488860 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1020 -: Ноември 26, 2022, 03:22:13 pm »
Аз като един абсолютен лаик на тема отопление ще се обадя плахо...
Имаш един буферен съд, в който топлиш вода. Физиката постулира, че по-топлата вода се събира отгоре, а отдолу остава по-студената.
Сега... само предполагам че за да въртиш тая вода в охладителната система ползваш някаква помпа. Избора на дебита на тази помпа и възможностите за регулиране на нейните обороти (или регулиране на дебита по някакъв друг начин) е от изключително значение за да можеш да "изцедиш" всичко запасено в буферния съд. Помпа с голям дебит много бързо "разджурква" топлата и студената вода в буфера и така намалява възможността да вземеш всичкото топло в него.
Решението в този случай е следене на температурата на връщащата се от отоплителната инсталация вода, и подаване само на такъв дебит, който да се оползотвори напълно от работещите в момента радиатори или други отоплителни уреди. Примерно искаш да топлиш къщата до 22 градуса. Ако в съда помпата връща повече от 25 градуса вода, това означава че си "разходил" един топлоносител из къщата (при което си натрупал и някакви загуби на топлина по трасето) и го връщаш топъл в съда, като при това го смесваш с още горещата вода в него.

Има помпи, които са с възможност за следене на температурата на флуида и управление на оборотите въз основа на тия показания. Така дори и външно управление няма да ти е необходимо, то си е вградено в помпата:

Такава помпа ще ти спести малко и от сметките за ток за захранването й.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1021 -: Ноември 27, 2022, 02:42:20 pm »
                                                              Цифров електромер за ПРАВ ТОК
Няколко нощи нагрявах Буфер 2 с ток от мрежата, от 22:00 ч. до към 6 – 7 ч. сутринта. Водата се загрява до 65* – 70* С
градуса и в същото време Буфера поддържа радиаторите в стаите на температура 21,5* – 22* С. Оказва се, че мощност 3 кВт
са достатъчни да загреят 750 л. вода. Изразходват се 20 – 25 кВт/часа ел. енергия по нощна тарифа.
ELPUNTO, нещо не разбирам как правите тези изчисления ???  Как тези 750 л се загряват ( от каква температура ) до 65о с енергиино подаване от "25 кВт/часа ел" Нека колегите които разбират от енерергиини превръщания да помогнат че на мен нещо не ми се вързват сметките (даже и без нергиини загуби). Само споменавам 25 кВт/часа ел са 90 MJ и 90000/(4.2*750) = 28.57 о С, за тези които виждат зависимостите.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1022 -: Ноември 27, 2022, 03:22:14 pm »
Просто преди да се включи нагревателя водата в съда е била с температура 30+ градуса...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1023 -: Ноември 27, 2022, 04:15:18 pm »
Просто преди да се включи нагревателя водата в съда е била с температура 30+ градуса...
Така да, при стартова температура от 35 С, сметките се вързват.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1024 -: Ноември 27, 2022, 08:10:43 pm »

Вижда се, че във ФОРУМА има повече ПИСАТЕЛИ и малко ЧИТАТЕЛИ.

ELPUNTO, нещо не разбирам как правите тези изчисления ???  Как тези 750 л се загряват ( от каква температура ) до 65о с енергиино подаване от "25 кВт/часа ел" . . . . . .

epwpixieq-1 ако примерно водата в Буфера сутринта се е загряла до 65* С, Слънчевото парно – 2 черпи топлина от Буфера
през деня, то вечерта в Буфера остава 35 – 40* С температура. При 35*С в Буфера, такава е настройката,
системата за Мониторинг & Контрол спира помпата на Солар 2 и стаите се отопляват от газ котела.
Когато в 22:00 ч. аз включвам нагревателя, в Буфера има вода с температура 33 – 34* С.
Тези 33 – 34 градуса до сутринта стават 65 градуса.

Всичко това, аз многократно съм писал, може да се наблюдава в реално време, в графичен вид в сайта Thingspeak.com
на графиките ясно се вижда : температурата в стаята, външната температура, на колекторите и на Буфера.
   

Системата за М & К изпраща данните непрекъснато в сайта thingspeak.com . Всеки може да влезе като външен наблюдател и да види всичко това.
Коментари като  " . . . .  че на мен нещо не ми се вързват сметките . . . . "    просто са неуместни, когато всичко е на показ публично.

Вместо да се правят сметки, просто трябва да се влезе в сайта thingspeak.com .
При този поток от данни 24/365 т.е. 24 часа в денонощието 365 дни в годината не може да се търси някаква "стъкмистика".

                                                              Топлинната  енергия  да  бъде  с  вас
                                                                                         ELPUNTO

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1025 -: Ноември 27, 2022, 09:09:56 pm »

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Решението в този случай е следене на температурата на връщащата се от отоплителната инсталация вода, и подаване само на такъв дебит, който да се оползотвори напълно от работещите в момента радиатори или други отоплителни уреди. Примерно искаш да топлиш къщата до 22 градуса. Ако в съда помпата връща повече от 25 градуса вода, това означава че си "разходил" един топлоносител из къщата (при което си натрупал и някакви загуби на топлина по трасето) и го връщаш топъл в съда, като при това го смесваш с още горещата вода в него.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


juliang  помпата която използвам във външния, "слънчев кръг" е  ? Grunfos ? Тази помпа е с мощност 60 W при MAX
натоварване, при мен няма такова натоварване, без да съм правил замерване на тока на помпата,
мисля че тя се товари най много 30 – 40 W.

Помпата има 4 степени за оборотите, аз я настройвам ръчно. Лятото на MAX обороти, пролет/есен на средни, а зимата
на MIN обороти.Може би тази настройка се прави и от компютър, външно, но не знам как.

juliang  идеята ти за измерване температурата на водата на "студения" щранг на парното е добра и работи.
Точно по този начин управлявах вътрешната циркулационна помпа преди . . . .  5 години, с диференциален регулатор.
След като IT специалиста Евгений направи системата за Мониторинг & Контрол, вече управлението става според
ТЕМПЕРАТУРАТА измерена в една от стаите.

Управление по температура е МНОГО по ефективно и точно. Системата за М & К снижи разхода на газ над 20 %,
поддържа температурата с точност от 0,5* С при което температурния комфорт се запази. 

Всичко това аз съм го описал някъде в началните постова на Слънчево парно, може би през 2014 или 2015 г.

                                                            Топлинната  енергия  да  бъде  с  вас
                                                                                     ELPUNTO   






 

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1026 -: Ноември 27, 2022, 09:47:40 pm »
... След като IT специалиста Евгений направи системата за Мониторинг & Контрол, вече управлението става според
ТЕМПЕРАТУРАТА измерена в една от стаите.

Управление по температура е МНОГО по ефективно и точно. Системата за М & К снижи разхода на газ над 20 %,
поддържа температурата с точност от 0,5* С при което температурния комфорт се запази. 

OK, давам ти пример, ти ми кажи как ще реагира системата: Имаш 2 стаи в които температурата е достигната, и 2 в които не е. Една от студените е тази, в която е сензора за температура.
В този случай помпата ще се опитва да достави максимум топлина, за да достигне заданието. Ако нямаш терморегулиращи глави на всеки радиатор, в другите стаи ще стане ненужно горещо. А по-страшното за мен е че в буферния съд ще връщаш огромно количество вода с температура от примерно 40 градуса. Тази вода ще се смесва с онази, която е загрята до 60+ градуса, и накрая ще имаш някаква с 50 градуса. Ще ти трябва още по-голям дебит, за да докараш топлинаа до стаите, което ще доведе до още по-голямо смесване на водата в буфера. И към края на деня (да не кажа още към обед, съдейки по графиките) свършваш с буферен съд, пълен с вода с температура около 35-40 градуса.

Ако имаш термоглави и следене на връщащата вода, то при затопляне на дадена стая термоглавата ще затвори, към буфера ще почне да се връща по-топла вода, което ще е сигнал за помпата да намали дебита. Намаления дебит ще позволи по-добро разслояване на топлата и студената вода в буфера, и ще ти остави за по-дълго време вода с температура 60 градуса в горната му част и вода с температура под 30 градуса в долната му част.

Естествено говоря наизуст - нямам никаква идея как точно работи системата, на какво ниво е поставен сензора за температура. Поне се надявам входовете и изходите за солара и бойлера да са на правилните места, както и ел. нагревателя.

Като правило всяка една помпа която работи с буферния съд трябва да е с минималния дебит, позволяващ тя да си върши работата. Всяко претакане на излишна вода води до смесване на водата и намаляване на капацитета на буфера, който можеш да ползваш.
Ако няма топло в солара - помпата не трябва да върти вода в него. Ако няма нужда от топло в някое помещение - другата помпа не трябва да върти повече вода от небоходимото за отопление на оставащите стаи.

П.С. Добре, а ако не ти трябва топло в стаята със сензора, но искаш да е топло в друга - тогава какво? Щото през деня искаш топло във всекидневната, а през нощта - в спалнята... как се оправя тогава системата с един сензор в една стая?

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1027 -: Ноември 28, 2022, 08:37:32 am »
Проблема с смесването на топлата и студената вода може да се реши с два разделни съда или един съд разделен  с поплавъчна преграда, мек двоен съд в съда или мембрана.
Тогава може да се използва 'изцяло' запасената топлина. По-скоро по-ефективното и отдаване от отоплитемните уреди.
Но това не е тема за тоази тема :)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1028 -: Декември 08, 2022, 03:08:24 am »

                                                                  НИКУЛДЕН  –  ДЕлЦ 2

След поредица от ДЕВЕТ последователни облачни дни (имаше плътна дъждовна облачност) на 6 декември, 2022 г.
на Никулден слънцето се показа.Не мога да кажа, че 6 декември беше слънчев ден, дори не беше и полуслънчев ден,
но имаше слънце, което плахо се показваше зад облаците.

Това плахо, оскъдно декемврийско слънце беше достатъчно за ДЕлЦ 2. ФВ панели произведоха малко над 4 кВт/часа.
Тази енергия изцяло отиде за отопление.Реотана на "Баба печка" нагря до зачервяване, маслените радиатори загряха до
45* – 50* С. Така ДЕлЦ поддържаше отоплението в стаите до 16:00 ч., след това Слънчевото парно започна да черпи топлина от
Буфера до 22:00 ч. След 22:00 ч. включих нагревателя на Буфера и отоплението беше от тока на ел. мрежа.

Газ котела беше в "почивен ден"   :) , това е моята цел, да използвам газ за отопление възможно най малко.
При цена 2 – 3 лв. за 1 куб. м. отоплението на газ е 3 – 4 пъти по скъпо от отоплението на ток от мрежата – нощна тарифа.
Напомням, че отопление на Слънчево парно и ДЕлЦ е НАЙ ЕФЕКТИВНО при цена 0,00 лв. за слънчевата енергия.   


На 7 декември слънцето беше още по силно, Слънчевото парно и ДЕлЦ 2 отопляваха къщата близо 50 % със слънчева енергия.

Прилагам снимки за електромера на прав ток и за ел. печки захранвани от ДЕлЦ 2.

                                                       Топлинната енергия да бъде с вас
                                                                               ELPUNTO
                                                   



   

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1029 -: Декември 11, 2022, 04:16:49 pm »

                                                                           СЛЪНЧЕВО  НАНО  ФОЛИО


Слънчевото нано фолио е нагревател за подово отопление.Производителят от Южна Корея го препоръчва за подово отопление , което се поставя под ламиниран паркет.

Аз го монтирам на стена, преди 8 год.  поставих около 3 линейни метра фолио на стената в приземния етаж – кухня.Стените в кухнята бяха наводнени и трябваше да ги изсуша, нано фолиото се оказа перфектно за това изсушаване.
Нано фолиото се захранва с променлив ток 220 V, един линеен метър е с мощност  150 Вт.В кухнята аз захраних фолиото с прав ток от ДЕлЦ 1.
Фолиото се загряваше до около 45* С , изсушаваше стената , както и шкафовете пред него.

Сега направих същото, но в северната стая.Започнахме ремонт на стаята, но се оказа, че зад гардероба стената е покрита обилно с мухъл, плесен и всякаква неприятна флора.Стената е със северно изложение, има външна топлоизолация, има и 2,5 см. фибран от вътре.Въпреки солидната вътрешна и външна топлоизолация ъгълът бе покрит с мухъл и плесен.

Моята половинка арх. Данка Василева и аз решихме , че нано фолиото е добро решение за защита от мухъл.Освен защита, фолиото ще излъчва топлина и ще загрява допълнително малката стая със северно изложение.   През отоплителния сезон, тази стая винаги е по студена поради външните стени и северното си изложение.

Монтирах три платна нано фолио,всяко с дължина 1,75 м. с обща дължина около 5 м., захраних фолиото с прав ток от ДЕлЦ 2. Трите платна са с обща мощност около 500 Вт, при напрежение 220 V прав ток.Фолиото се загря до 40* С след 1 час.
Очаквам това фолио да блокира мухъла зад гардероба изцяло и да повиши допълнително температурата в тази северна стая.
                                             
                                                                   Топлинната  енергия  да  бъде с  вас
                                                                                           ELPUNTO



Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1030 -: Декември 27, 2022, 12:45:40 pm »


                                                                   СЛЪНЧЕВО  НАНО  ФОЛИО
                                                                        работа в зимни условия

Преди две седмици монтирах три платна нано фолио,всяко с дължина 1,75 м. с обща дължина около 5 м., захраних фолиото с прав ток от ДЕлЦ 2. Трите платна са с обща мощност около 500 Вт, при напрежение 220 V прав ток.
Фолиото  загрява до 40* С , загрява гърба на гардероба, както и въздуха вътре в самия гардероб.Идеята ми е това нано фолио да спре развитие на мухъл и плесен зад гардероба, да поддържа дрехите сухи от влагата и допълнително да отоплява стаята, която е със северно изложение.

Оказа се, че фолиото работи така както очаквах, дори надмина очакванията ми.Фолиото се захранва от моята Домашна Ел. Централа 2 с прав ток, така използвам ЕКОчистата и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия.
Освен 5 линейни метра фолио, ДЕлЦ 2 захранва три ел. уреда които през деня отопляват стаите със слънчевата енергия.
Разбира се, през декември денят е къс, слънцето е ниско и ДЕлЦ 2 не може да поеме изцяло отоплението на къщата, но не по малко от 10 – 15 % от енергията за отопление се произвежда от ДЕлЦ 2.

Три последователни слънчеви дни през декември. Дневните температури са необичайно високи, нощем има малък минус от 3* С.
Слънчевите системи, Слънчевото парно – 2 и ДЕлЦ 2 работят на МАХ , те отопляват къщата с над 70 % от енергията.
Газ котелът работи само в режим БГВ. Това става в края на м. декември, когато слънцето е най ниско, а денят е най къс.

През януари, февруари и т.н. денят расте, слънцето става по силно и двете слънчеви системи Слънчево парно – 2 и ДЕлЦ 2 ще произвеждат повече топлинна енергия. Очаквам през отоплителния сезон 2022 – 2023 г. Солари  те да произведат над 50 % от енергията за отопление. Бъдещото ще покаже дали това ще стане.

                                                                  Топлинната енергия да бъде с вас ! 
                                                                                          ELPUNTO                                                               



Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1031 -: Декември 28, 2022, 02:49:54 pm »
Относно фолиото? Не помня от колко години съм монтирал такова, в целият панелен апартамент в Пловдив. Обща мощност при 220в. захранване 880w. Специално на 3те най студени ъгъла, където преди години едва ли не течеше вода, сега няма мухъл в никакви моменти. Само в ъглите мощността е мижава, не помня колко. В най тежките зими денонощно не изкл. цялата мощност. Никъде в апартамента не са поставени врати, освен баня и wc. Така имах комфортна t от около 17 градуса денонощно като след прибиране късен сл. обед подпирах с климатик и маломощен адакс стенен конвектор но само в помещения където беше необходимо. В студените зимни месеци съм стигал до 190 лв. сметка за ток заедно с бойлера. Не съм се лишава от комфорт. Определено смятам че IR фолиото в този спектър върши работа. Но към мрежата, не се надявай те на икономия!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1032 -: Януари 02, 2023, 01:31:30 pm »

                                                              Слънчево парно – 2  &  Домашна Ел. Централа 2
                                                                ЕНЕРГИЕН  БАЛАНС  декември 2022 г. 

Изпратихме 2022 година, вече сме в 2023 г. Може да правя равносметка на енергията изразходвана от домакинството през
декември 2022 г. и през цялата 2022 г.
Този декември от 2022 г. не е типично зимен месец.Високи дневни температури, слаби отрицателни нощни температури,
малко сняг, много слънчеви и полуслънчеви дни. Този декември по скоро може да се сравни с месец март.

Ето какво показва статистиката за м. декември 2022 г. :

Изразходвана ел. енергия общо дневна + нощна . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .1 100       кВт/ч
Разход на газ за отопление, БГВ и готвене . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  52,7,6 куб.м.
Изразходвана ел. енергия за отопление дневна тарифа. . . . . . . . . . . . . . . . . . .250       кВт/ч
Изразходвана ел. енергия за отопление нощна тарифа. . . . . . . . . . . . . . . . . .  .700       кВт/ч

Стаите са отоплявани 100 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0  дни
Стаите са отоплявани 50 – 60 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .11 дни
Стаите са отоплявани 10 % <  от Соларите. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .16  дни
Стаите са отоплявани   0 %     от Соларите. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  4  дни

Енергия произведена от Слънчевото парно – 2 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .140 кВт/ч
Енергия произведена от ДЕлЦ 2 . . . . . . . . . . .  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 99 кВт/ч

Цифрите показват един доста сложен енергиен МИКС и за да стане картината още по сложна, към
топлоизточниците може да добавим и "слънчевите прозорци" т.е. прозорците с южно изложение.
При мен те са най големи и през слънчевите зимни дни на практика най голямата стая 6 – 7 часа се отоплява от
"слънчевите прозорци".

Нямам представа за топлинната енергия, която влиза през "слънчевите прозорци" като количество кВт – и,
но определено енергията НЕ Е МАЛКО и ще трябва да направя методика за пресмятане на тази енергия.

Енергията от Слънчевото парно е . . . . . . . .14,7 % от енергията изразходвана за отопление.
Енергията от ДЕлЦ 2 е . . . . . . . . . . . . . . . .10,4 % от енергията изразходвана за отопление.
Или общо Соларите произведоха близо . . . 25 %   от енергията изразходвана за отопление през м. декември.

В заключение, в малкото слънчеви декемврийски дни (6 дни ) се оказа че, не достигат около 10 – 12 кВт енергия за да
захранят Соларите на 100 % стаите с енергия за отопление. Това ясно се вижда когато има няколко последователни слънчеви
дни. Но за късите декемврийски дни и оскъдното декемврийско слънце аз мисля, че този резултат е много добър.

                                                                  Топлинната енергия да бъде с вас ! 
                                                                                          ELPUNTO                                 







 




Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1033 -: Януари 13, 2023, 04:29:15 pm »
ELPUNTO
Забелязах ,че характеристиките на мойте панели LONGI имат характеристики спрямо слънцегреенето винаги с максимум на мощността около 40V (самите панели са до 49.5V)
Погледни характеистиките на твоите панели и ако има подобна зависимост може грубо да сметнеш на колко волта ти е максимума на мощността на панелите без да имаш MMPT. Просто товариш панелите до достигане около това напрежение.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1034 -: Януари 13, 2023, 05:58:05 pm »
Че то това си го пише на самите панели и е един от най важните папараметри - напрежение при пълна мощност.