Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488844 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1005 -: Октомври 10, 2022, 06:59:10 am »
Само за Михаил Кузмов! Оня иначе ще се обиди :)
Постоянно токовата комутация с тиристори на времето се правеше поради липса на подходящи транзистори (достъп до тях, малки токове и цена).
Прави се с друг тиристор и кондензатор. Мисля, че в тези времена няма смисъл да се прави (на транзистора пада е много по-малък).
Ако те интересува мога да изровя схемата?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1006 -: Октомври 10, 2022, 08:42:49 am »
Да valex, времената сега са други. Тогава нямаше днешните транзистори, дори някои хора не бяха родени! Налагаше се и се правеше. Само че сега на някой като кажеш MOSFET гледа като отровен! Аз уважавам решението на ELPUNTO да опрости нещата до макс. И нека бъдем прагматици, простото е лесно за поддръжка!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1007 -: Октомври 10, 2022, 09:50:10 am »
Здравейте EDM electronics с нетърпение ви чакам да дадете вашата 100% работеща схема.

които сте ги разконспирирали на фирмата , защото никъде не намирам тяхните схеми, а вие сте ги дали, че даже два варианта с различни входни напрежения, още веднъж Благодаря ви.
Много търсих досега с гоогъла в интернета, но нищо, като вашето първото схема не излиза.

Нищо не съм разконспирирвал, дори не знаех, че съществува такава фирма. Схемите са мои, къде ги търсиш из дебрите на Интернет...
Да не мислиш, че схемите ги носи щъркела на пролет, те се съставят от хора също както писателя си пише произведенията. Не съм плагиат, никога не представям чужди неща за свои. Правил съм ги преди години според нуждите ми.

За постояннотоковия ключ /реле/:
Нали казах, че това е един най прост транзистор с резистор и ценер на входа, за да се разшири обхвата на входното напрежение. Не можеш ли да си го представиш или трябва да си губя времето да чертая?

Тия релета на пловдивската фирма обаче са с галванично разделяне, т.е. входа няма връзка с изхода, докато това което описах горе е с галванична връзка - обща маса.

Ако искаш ключ с галванично разделяне трябва да има захранване входната верига и понеже виждам, че на пловдивската фирма няма /има само два входни извода/, остава единствения вариант входа да е реализиран с инвертор, който е трансформаторен и изходната верига захранва гейта на транзистора. Така ще се получи галваничното разделяне.

Инвертор може да се направи с един обикновен мултивибратор с два транзистора или с една NE555. Последната струва 2 ст. в Алиекспрес. Имам на склад около 1 кг.  ;) Два маломощни транзистора 2N2222 също са по 2 ст. бройката. Ако трябва да съм по-точен, ще се включа в бюджет от под 50 ст.

Най-прост вариант да си го направиш сам е, купуваш си за 1 лв. от Арлиекспрес най-маломощния микро инвертор, настройваш изхода на 12 В, връзваш го към гейта и сорса на транзистора и ще получиш галванично разделен ключ с два извода вход и два извода изход. Само че при този вариант бързодействие не се търси, само проста комутация. При първия вариант може да клатиш с високи честоти.

Нещо неясно?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1008 -: Октомври 10, 2022, 11:46:14 am »
Сетих се и за друг вариант с галванично отделяне, много елементарен:
Биполярен мощен високоволтов транзистор дарлингтон.
Един резистор и един оптрон последователно от колектора към базата. Тази верига ще отпушва транзистора от високото напрежение през резистора, а входната верига е светодиода на оптрона.  Т.е. само 3 елемента.  :D

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Домашна електроцентрала
« Отговор #1009 -: Октомври 11, 2022, 08:28:25 am »
СОЛАРНИ ФОТОВОЛТАИЧНИ ПАНЕЛИ монокристални от ф-ма Галенков - СТОУН ЕООД
цени към 9 септември 2022г.

1. LONGI  545WP    -- 333 .00 лв./брой /
  0,31.5  Евро цент за ват

2. RISEN  540 WP  -- 318.00 лв./брой размер 2,40м/1,05м /
  0,30  Евро цент за ват

3. RISEN  595 WP  -- 363 .00 лв./брой
  0,31 Евро цент за ват

4. CANADIAN SOLAR "А" клас
435WP  -- 268 .00 лв./брой  размери 2,11м/1,05м
  031,5 Евро цент за ват

Притежават:
СЕ -- Сертификат 
Евро сертификат с 12/25 години гаранция.

Посочените цени са без ДДС
За количество  -  цената се договаря

НАЛИЧНИ НА СКЛАД
Вие трябва да си намерите транспорт, аз (Галенков - СТОУН ЕООД) нямам собствен

Контакти:
0899 139 016  - Петър Галенков
galenkov@abv.bg
info@galenkov.com
https://galenkov.com/

Адреси:
Гр. София
Кв. Люлин, бул. Европа 150
(до м-н Бриколаж)
склад: +359 897 820 787

гр. Благоевград
Кв. Струмско,
Местност „Гладно бърдо“
офис: +359 883 233 113

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1010 -: Октомври 13, 2022, 05:45:14 pm »
https://technews.bg/article-147161.html.          малко инфо, относно живота на ФВ

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1011 -: Октомври 13, 2022, 06:13:24 pm »
Нямя да е лошо и към централата да се включи вятърен генератор. Днес гледах в Алиекспрес продават много хубави. Примерно 2 кВт за 1 000 лв.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1012 -: Октомври 13, 2022, 07:12:06 pm »
Аз ще правя 4.5KW фотоволтаична централа.
Инвертора ми е  HUAWEI 6KW . Има 2 стринга. Идеята ми е останалата мощност 1.5KW да я добавя от ветрови генератор или друг допълнителен источник. Може и съседа да се включи, че е на друга линия и когато аз нямам ток той има.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1013 -: Октомври 14, 2022, 09:33:32 pm »

                                                      ЕЛЕКТРО ЕНЕРГИЕН  СИСТЕМЕН  ОПЕРАТОР – ЕСО

                                             Статистика за производството на ел. енергия през 2021 г. и 2022 г. в БГ

Попаднах на интересна статистика за производството на ел. енергия в БГ. Данните са на ЕСО и обхващат едни и същи
периоди от 2021 – 2022 г.

Лично за мен тези данни са интересни и навеждат на размисъл.
Ще коментирам някои от данните посочени в таблицата :

Производството на ел. енергия през 2022 г. е увеличено с 11,5 %. Аз не си спомням да са откривани нови ел. централи
през 2022 г. Помня, че имаше няколко аварии в АЕЦ Козлодуй, имаше спиране на реакторите за ремонт. Имаше едно безумно решение за спиране на ТЕЦ Брикел поради "недопустими за държава от ЕС – БГ условия на труд" !?!
Въпреки това в БГ имаме увеличение на произведената ел. енергия. От къде идва това увеличение ?

Потреблението на ток е намаляло незначително с 0,62 %.

Салдото ВНОС – ИЗНОС е увеличено с 70,63 %. Това е много голямо увеличение, не разбирам само кое е увеличено ВНОСА, ИЗНОСА или и двете пера.

Производството на ток от базовите централи е увеличено с 16,13 %. Без коментар.

Производството на ток от ВЕИ в преносната мрежа е увеличено с 26,01 %.
Ето как е разпределението в отделните ВЕИ :
ВяЕЦ увеличение с . . . . . .12,91 %
ФЕЦ   увеличение с . . . . . .54,23 %
Биомаса увеличение с . . . . .0,42 %

Производството на ток от ВЕИ в разпределителната мрежа е увеличено с 15,01 %.
Ето как е разпределението в отделните ВЕИ :
ВяЕЦ увеличение с . . . . . . . . . . . 15,01 %
ФЕЦ   увеличение с . . . . . . . . . . . 19,53 %
Биомаса намаление с  . . . . .19,41 %

Производството на ток от ВЕЦ е намалено с  24,76 %.

                   

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1014 -: Октомври 15, 2022, 07:45:20 am »
 ELPUNTO
Може би това увеличение е нормално. Сраняват се 2021 - ковит година с намаление на производства и що годе нормална 2022.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1015 -: Октомври 27, 2022, 11:13:25 am »

                                                                       СЛЪНЧЕВО  ЗАТЪМНЕНИЕ 
                                                                              25 октомври 2022 г.

Странни неща стават на малката ни планета. Каквото и да се случи : Икономическа криза, Финансова криза, Икономически подем, Пандемия, войни и пр., цените на ЕНЕРГОНОСИТЕЛИТЕ растат !

Каквото и да се случи в нашата Слънчева система : Слънчево затъмнение, Парад на планетите, блуждаещи комети, Слънчева активност, Слънчева пасивност и пр., цената на Слънчевата енергия е НЕИЗМЕННА ! Цената е 0,00 $ !

Доказателство за това е слънчевото затъмнение на 25 октомври 2022 г.  Затъмнението по никакъв начин НЕ оказа влияние на моите слънчеви системи. ДЕлЦ – 2 и Слънчевото парно – 2 работиха на МАХ дори и в пиковата фаза на затъмнението към 14:20 ч.

Към 14:20 ч. добивът на ток от ДЕлЦ беше близко до максималния, ел. уредите грееха и отопляваха стаите, Буферния съд на Слънчевото парно акумулираше слънчева топлина. През целия ден на 25 октомври и през нощта, къщата се отопляваше с ЕКОчистата и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия.

ФВ панели на ДЕлЦ произвеждаха слънчев ток, а топлинните панели на Слънчевото парно приемаха слънчевата топлина и я акумулираха в Буферния съд, за да я пратят в радиаторите през нощта.

                                                                               ELPUNTO

                                                             Топлинната енергия да бъде с вас .   


Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1016 -: Октомври 27, 2022, 03:46:22 pm »
Меко е да ти кажа че почти ти завиждам! Благородно разбира се! Защо ли? Моите възможности да добивам "безплатно слънце" може би са повече от твоите! Къща в полите на Родопите, над Пловдив. Прибави към локацията и целогодишен сондаж, с приличен дебит. Тава ще рече, термо помпа вода-вода или вода-въздух за отопление и охлаждане. Известно е че този тип термо помпи достигат най висок КОП. Да ама не! Просто не ми се разрешава! Както и да е!
СЕ да бъде с теб!!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1017 -: Ноември 01, 2022, 08:57:34 pm »

                                                                   СЛЪНЧЕВО ПАРНО – 2  &  ДЕлЦ – 2

                                                                    енергиен баланс октомври 2022 г.      

Месец октомври за мен е месец от отоплителния сезон, това е така вече 15 год.Този октомври се оказа много слънчев,
26 слънчеви и полуслънчеви дни, а през втората половина с високи, почти летни дневни температури.

През целия октомври (без един ден) ДЕлЦ – 2 произвеждаше ЕКОчист и БЕЗПЛАТЕН ток, който захранваше 3 ел. уреда за отопление на стаите.Още към 9:00 ч. напрежението на ФВ панели е около 140 V, а към 9:15 ч. Енергийният Оптимизатор – ЕО
вече включва 2 или 3 уреда. Уредите греят до към 16:00 ч., в стаите става много топло, често ми се налага да отварям прозорчетата за разхлаждане.   

Октомври се оказа последният месец за Слънчево парно – 1, Солар – 1 излезе в "пенсия"  :) на негово място дойде Слънчево парно – 2.Смяната стана на 22 октомври, на 23 вече работеше Солар – 2. Новият Солар работи по различен начин, трябваха ми
3 – 4 дни докато свикна с работата и направя оптимални настройки, като налягане и температура на включване/изключване.
Принципът разбира се е същият, но топлината акумулирана в 750 л. Буферен съд, позволява да се поддържа температура 21,5* – 22,5* в стаите през нощта, докато изгрее слънцето и ДЕлЦ – 2 поеме отоплението.


На практика от 23 октомври до 1 ноември вкл. имам 100 % отопление от Слънчево парно – 2 и ДЕлЦ – 2. Енергонезависимата
къща, към която се стремях вече е ТУК и СЕГА.Двете слънчеви системи доказаха, че могат да осигурят на 100 % отоплението в слънчевите дни.Бъдещето ще покаже какво ще стане в облачните, зимни дни.

Ето какво показват цифрите за енергийния баланс на домакинството ми през м. октомври :

Изразходвана ел. енергия общо дневна + нощна . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 150    кВт/ч
Разход на газ за отопление, БГВ и готвене . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  24,6 куб.м.
Газ бойлерът е работил  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26    дни
Газ котелът за отопление е работил . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  6   дни

Стаите са отоплявани 100 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .12  дни
Стаите са отоплявани 60 – 90 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12 дни
Стаите са отоплявани от газ – котела  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7  дни

От януари до октомври, домакинството ми е изразходило  . . . . . . . . . . . . . .  . 572 куб. м. газ.
Предвиждам че, за цялата 2022 г. общият разход на газ ще бъде . . . . . . . . . . .700  куб. м. газ

Последните 3 год. разходът на газ е 800 – 900 куб. м.

Двете системи Слънчево парно – 2 и ДЕлЦ – 2 се допълват чудесно, те отварят възможности за 100 % Енергонезависима
къща, в която отоплението, БГВ и готвенето ще се захранват от собствени енергийни източници.

                                                        Топлинната енергия да бъде с вас.
 

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1018 -: Ноември 02, 2022, 11:10:45 am »
Месец октомври за мен е месец от отоплителния сезон, това е така вече 15 год.Този октомври се оказа много слънчев, 26 слънчеви и полуслънчеви дни, а през втората половина с високи, почти летни дневни температури.
ELPUNTO, едно е сигурно, пожеланието ви за топла есен се сбъдна :).

При мен, все още няма пуснати никакви спомагателни отоплителни системи (даже не съм сложил и "зимните дрехи" на прозорците). Енергията за отопление е всичко което влезе през прозорците през хубавите есенни слънчеви дни, както и топлия въздух от зиманата градина (едно вентилатор от абсорбър работи като "термопомпа"). При положение че дните се запазят така слънчеви, може да се изкара и до Декември само с отопление от слънчевите лъчи и без каквато и да е спомагателна система за тяхното разпределение.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1019 -: Ноември 26, 2022, 02:49:48 pm »

                                                              Цифров електромер за ПРАВ ТОК

Работата по Слънчево парно – 2 и ДЕлЦ 2 отива към своя край.Трябваше да захраня нагревателя с мощност 3 кВт,
който е монтиран в Буфер 2. Това направих през последните 2 – 3 дни. Пуснах една кабелна линия захранвана от
ел. мрежа с 220 V до Буфер 2.По този начин нагрявам водата в Буфер 2 през нощта с ел. енергия но нощната тарифа.

Няколко нощи нагрявах Буфер 2 с ток от мрежата, от 22:00 ч. до към 6 – 7 ч. сутринта. Водата се загрява до 65* – 70* С
градуса и в същото време Буфера поддържа радиаторите в стаите на температура 21,5* – 22* С. Оказва се, че мощност 3 кВт
са достатъчни да загреят 750 л. вода. Изразходват се 20 – 25 кВт/часа ел. енергия по нощна тарифа.

Пуснах и втора кабелна линия от Енергийния Оптимизатор до Буфер 2.По тази линия тече "слънчев ток" произведен от
ДЕлЦ 2. Втори ден (25 и 26 ноември) при слабото ноемврийско слънце и високата разкъсана облачност ДЕлЦ 2 успява да
захрани 3 ел. печки в стаите и да пуска ток към 1 кВт нагревател на Буфера.

Тук вече основната работа се пада на ЕО, който включва/изключва Буфера или някоя печка в зависимост от слънцегреенето.
Цифровият електромер ясно показва възможностите на ДЕлЦ 2. ДЕлЦ 2 може да произведе 1 500 – 1 600 Вт при ясно небе,
когато има облак, добивът спада до 600 – 800 Вт. За два дни 25 и 26 ноември, ДЕлЦ 2 ще произведе около 12 кВт/часа
ел. енергия. Енергията ИЗЦЯЛО се използва за ОТОПЛЕНИЕ.

Газ котелът работи рядко за отопление, по 2 – 3 часа през 3 – 4 дни. Домакинството използва газ метан за БГВ и за готвене.
Предполагам, че за м. ноември разходът на газ ще бъде около 60 куб. м.

Удоволствие е, да се наблюдава как къщата и буфера се отопляват с Екочиста и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия.
Аз продължавам да работя по Слънчево парно – 2 и ДЕлЦ 2, да ги усъвършенствувам и повишавам тяхната ефективност.
Профилът на ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМАТА КЪЩА вече ясно се очертава.

                                                        Топлинната енергия да бъде с вас

                                                                      ELPUNTO