Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488989 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #975 -: Октомври 03, 2022, 05:38:10 pm »

                                                                              ДОМАШНА  Ел.  ЦЕНТРАЛА – 2
                                                                                  Енергиен  Оптимизатор

Домашната Ел. Централа – 2,  ДЕлЦ – 2 е естествено продължение на ДЕлЦ – 1. ДЕлЦ – 1 бе монтирана през 2014 г., тя добросъвестно и вярно работи повече от 8 години.

През март 2022 г. демонтирах старите ФВ панели, една бригада от 4 души качихме нови 10 бр. ФВ панели на покрива, монтирахме, свързахме ги и . . . . . ДЕлЦ – 2 заработи.

Новите ФВ панели са с мощност 450 Вт/пик или общо 4,5 кВт/пик това е  повече от два пъти от мощността на старите ФВ панели. Тази мощност от 4,5 кВт/пик покрива нуждите на моето домакинство за едно денонощие или казано просто за 1 час ДЕлЦ – 2 ще произведе достатъчно ток, който ще захранва с ток жилището 24 часа.

Предвиждам  ел. енергия произведена от ДЕлЦ – 2 да се използва изцяло за отопление и БГВ, което значи ДЕлЦ – 2 и Слънчевото парно да произвеждат  до 50 % от топлинната енергия на домакинството за една година.
За тази цел направих втора ел. инсталация, независимо от старата ел. инсталация, която се захранва от ел. мрежа.Новата – „слънчева ел. инсталация” се захранва директно от ФВ панели с прав ток.Във всяка стая монтирах „слънчев контакт” и към този контакт включих ел. уред.

Вече трета седмица тези ел. уреди отопляват стаите през деня.Въпреки, че дневните температури са все още високи, през нощта температурата пада под 10* C, и без отопление в стаите става хладно, особено след дъжд поради високата влажност.
ФВ панели захранват 3 ел. нагревателни уреда, с обща мощност около  2,5 кВт.Новите ФВ панели са монокристални и дори при облачно време, без слънце, само от разсеяната светлина през облаците произвеждат ток, достатъчен да загрява трите ел. уреда. А когато няма облаци и слънцето е в зенита си, уредите греят на пълна мощност.

Двете слънчеви системи, Слънчевото парно и ДЕлЦ се допълват взаимно.  През деня ДЕлЦ поддържа отоплението на стаите, а през нощта Слънчевото парно отоплява стаите с акумулираната през деня слънчева енергия.
Накратко, ФВ панели могат да захранват с прав ток отоплителни ел. уреди, ел. готварска печка и бойлер без да се поставя инвертор и акумулатори.
Това дава възможност с минимални инвестиции да се използва ЕКОчиста  та и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия много ефективно.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #976 -: Октомври 03, 2022, 07:17:40 pm »
Здравейте ELPUNTO, много добре е станало, та чак и аз се радвам.

Искам да питам може ли някой от форума да ги начертае тези вашите схеми, които ги описахте с думи и допълнителната инсталация и да ги сподели в темата да ги видим.

Мисля, че е много интересно, че ДЕлЦ-2 няма модерен Хибриден Диспечер (скъп) и Акумулатори (консуматив).

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #977 -: Октомври 03, 2022, 07:23:50 pm »
добре де,не е ли по ефективно ако се захранват климатици вместо реотани

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #978 -: Октомври 03, 2022, 07:53:53 pm »
ELPUNTO, не нагарят ли пластините на контакторите в следствие дъгата при изключване на правият ток?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #979 -: Октомври 03, 2022, 08:32:52 pm »
Привет alvion благодаря за поздравлението. Този някой който да начертае принципната ел. схема мога да бъда и АЗ.
Имам зад гърба си няколко ДЕКАРА чертежи, още от времето когато се чертаеше на паус с рапидографи.   :)
Това което би представлявало интерес за ел. специалистите и IT специалистите от Форума е схемата на Енергийния Оптимизатор – ЕО.
alvion припомням, че още през м. април, по точно 23 април, аз писах във Форума за ДЕлЦ – 2 и за това че правя експеримент с ЕО. НИКОЙ от Форума не прояви интерес към ЕО, не разбрах защо.

Разбира се, че ще дам работещата схема на ЕО, който успешно премина експериментите и работи във вида който е на снимката (снимката с двете кафяви плоскости една под друга) вече 3 месеца. ЕО е проста, изчистена схема и ако има колеги във Форума които се интересуват от ЕО ще си направя труда. Но да си "чешам" клавиатурата и ЕГОТО . . . НЕ, просто не съм такъв човек.
В някой от следващите постове ще дам подробно описание на ЕО, този пост ще стане дълъг и отегчителен.

Номак ДЕлЦ би могла да захранва и климатик, НО климатикът трябва да се ПРЕРАБОТИ за ПРАВ ТОК.
Ако някой колега във Форума има "стар" "пенсиониран" климатик и ми го предостави, мога да се заема с тази работа.  :)
Мога да съдействам на човек, който е преработил климатик за прав ток, да експериментира с моята ДЕлЦ.
Аз в къщи нямам климатици и не смятам да инвестирам в климатици.

Bat_Vanko НЕ, не нагарят пластините на контакторите. "Хитринката" е в това, че контактите на един контактор са свързани
ПОСЛЕДОВАТЕЛНО, повтарям ПОСЛЕДОВАТЕЛНО, а не паралелно. При последователно свързване при включване/изключване дъгата се разпада на 3 – 4 дъгички в зависимост от броя на контактите. Това предпазва контактите от
прегаряне. Трите контактора на ЕО работят така под товар вече 3 месеца и няма признаци на прегаряне.

 

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #980 -: Октомври 03, 2022, 09:10:19 pm »
Вече трета седмица тези ел. уреди отопляват стаите през деня.Въпреки, че дневните температури са все още високи, през нощта температурата пада под 10* C, и без отопление в стаите става хладно, особено след дъжд поради високата влажност.
ELPUNTO, това сериозно ме изненадва, понеже показва че нямате добра изолация на къщата (и така се разхищава много енергия). Доколкото си спомням къщата ви се намира някъде около София. Моята обител също се намира в района (за добро или лошо) и до сега не само че не съм пускал никакво отопление но все още съм целодневно (и докато си легна) по къс ръкав и шорти. Само, предната седмица, когато имаше няколко дни без слънце и когато седя вечерта на едно място за дълго време, ми се наложи да сложа къси чорапи ;D При положение че се запзи така времето и има сутрешно и обедно слъчице (а май го дават сравнително топло този месец) очаквам да пусна моята отоплителна инсталация чак следващия месец (надявам се към средата).

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #981 -: Октомври 03, 2022, 10:35:52 pm »
epwpixieq-1 къщата в която живея се намира в Банкя, на 50 м. до реката. Къщата има топлоизолация, 10 см.
стиропор + замазката. В някои от стаите на северните стени съм поставил вътре 2,5 см. фибран. Всички тавани са
боядисани с "термошилд" разновидност на латекс с микрокапсули, които правят допълнителна топлоизолация.

Всичко това дава добра топлоизолация. Разбира се има още какво да се прави, но основните неща ги има.

epwpixieq-1 не знам какви са нощните температури при теб, но аз няколко пъти чегъртам ЛЕД сутрин в 7:30 ч. от
стъклата на колата. Това беше ако не се лъжа 16 – 18 септември. НЕ МОЖЕ да се мисли за къс ръкав при външна температура
2 – 3* C.

Другото при мен е в семейството, дете на 13 г. и жена ми. По време на отоплителния сезон който при мен е от октомври до края на април, в къщата се поддържа температура 22 – 23* C. Това благодарение на Слънчевото парно и локалното газ парно.
Ако температурата в стаите падне под 20 – 21* С,  детето и жена ми се навличат с пуловери и одеяла и зъзнат.  :(

Аз мога да живея и съм живял зимата при 14 – 15* С, но при децата  и жените терморегулацията на тялото не е както при мъжете.
Тяхната е значително по слаба.

Така или иначе, аз все още НЕ СЪМ пускал газ котела, все още съм на ДЕлЦ и Слънчево парно. Когато топлинната енергия е
FREE пускам отоплението и се ГРЕЯ !  ;D
В заключение, да не бъда голословен, работата на Слънчевото парно и ДЕлЦ може да се наблюдава в реално време в
сайта THING SPEAK. Там микрокомпютрите пращат в реално време данни за температурите, включено Сл. Парно, включен газ котел, включени/изключени нагревателни ел. уреди и др.Всеки може да ги види 24/365.
Това многократно го пиша във Форума.

Желая на всички СЛЪНЧЕВА и ТОПЛА есен !

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #982 -: Октомври 06, 2022, 04:36:16 am »
...Този някой който да начертае принципната ел. схема мога да бъда и АЗ.
Имам зад гърба си няколко ДЕКАРА чертежи, още от времето когато се чертаеше на паус с рапидографи.   :)

Здравейте ELPUNTO, ако вие намерихте време и вече са готови схемите, чертежите и обясненията на ДЕлЦ-2 и ЕО, моля покажете/споделете ги. Благодаря.

А въпрос имам: защо избягвате употребата на SSR релета с MOSFET-транзистор IRFP460 и драйвер за него с оптрон TLP250 управлявани от Шели, вместо контакторите?, които бръмчат на 220 волта 50Hz бобинките им и щракат силно - много са шумни тея българските контактори, които мисля такива ползвате, как спите не знам.
« Последна редакция: Октомври 06, 2022, 04:54:24 am от alvion »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #983 -: Октомври 06, 2022, 01:13:06 pm »
Къщата има топлоизолация, 10 см. стиропор + замазката. В някои от стаите на северните стени съм поставил вътре 2,5 см. фибран. Всички тавани са боядисани с "термошилд" разновидност на латекс с микрокапсули, които правят допълнителна топлоизолация.
Браво на вас. Постарали сте се с изолацията и това е похвално. Много хора не осъзнават колко е важна тя. Добра инвестиция е 10 лева в изолация отколко 1 в топлина.

Температурите при мен са както и при вас. Ето днес сутринта беше около 2-3 С. Когато няма за дълго (2-3 дена) слънце започва да се усещата хладно, но имали слънчице, сутрин и до към 14:00 - 15:00 (следобед има огромни дървета от запад които закриват слъцнето та те ми "крадат" от топлината  ;D), директно вкарвам около 30-40 KW само през прозорците, та затова при мен все още може по къс ръкав (поне аз, за детенцето ни което е на 20 месеца, явно не става).

До толкова съм доволент от тази система, за топлене на въздуха без каквито и да е преобразователни системи ( както при соларните електрички), че се замислям да поставя големи поликарбонатни рамки по външните стени на къщата, там където има най-много слънце през зимата ( подобно на тези: https://www.youtube.com/watch?v=OxCroNxU9eM ). Това е най-оптималното (и едновременно най-икономичното) когато се мисли за слънчево отопление с топъл въздух. Един такъв 3х3 панел, спокойно може да прихване около 4-5 KW (около 50% ефективност, въпреки че според изследвания може да достигне 70% : file:///home/tesla/Downloads/energies-15-01360.pdf ) при слънцеогряване и дори може да се мине без вентилаторче (по обясними причини) мкар че според мен е добре да се сложи.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #984 -: Октомври 06, 2022, 09:32:37 pm »
alvion привет, видно е, че само ти се интересуваш от схемата на моята ДЕлЦ – 2. ще ти изпратя принципната
ел. схема на ДЕлЦ на личния. Разгледай я, ако има въпроси, аз съм на разположение. В поста ми от 3 октомври, давам кратко описание на ДЕлЦ. Като имаш принципната схема, нещата се изясняват, но всъщност няма нищо сложно.

Не знам колко подробно и какво да пиша за ДЕлЦ, ето защо очаквам въпроси на които да отговоря.
За Енергийният Оптимизатор ще напиша отделен пост.

alvion за SSR релето не знам нищо, ако може прати ми някакво техн. описание и параметрите на релето. Нямам нищо против да заменя контакторите с SSR релета.

Контакторите действително щракат при включване/изключване, но през нощта ЕО "спи", всичко е изключено, ел. уреди и контактори. Просто няма слънце.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #985 -: Октомври 06, 2022, 09:55:14 pm »
epwpixieq-1 ти многократно пишеш за твоите "вълшебни прозорци"  :) , че не мога да се сдържа.
Предлагам ти да дадеш чертежи, снимки и пр. документация на твоята къща. Моята нежна половинка арх. Данка Василева
от 10 год. води упражнения по Градоустройство на студентите.

Арх. Василева и колегите ѝ, архитекти в УАСГ – София ще разгледат твоя проект ( ? кой архитект е проектирал къщата ? ),
а това са професионалисти от висока класа. Ако в проекта/къщата има новости и удачни решения за "пасивна къща",
ще дават твоята "пасивна къща" като пример на студентите.

Арх. Василева ще дава твоята къща, като пример при изготвяна на реалните градоустройствени планове, на малки селища
около София и Соф. област.
Моята половинка има проектирани и изградени повече от дузина еднофамилни къщи, когато ѝ споменах за теб и твоите "вълшебни прозорци" тя отговори, че от всичките нейни проекти, само в ЕДНА къща е успяла да направи разпределението
на стаите ЮГ – ИЗТОК. Практически е много трудно или невъзможно всички стаи в една къща да имат ЮЖНО изложение.

При теб явно се е получило и това е голямо постижение, за което те поздравявам !
 


   

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #986 -: Октомври 06, 2022, 11:59:39 pm »
Предлагам ти да дадеш чертежи, снимки и пр. документация на твоята къща.
Вие като чели живеете в някяква измислена среда с тези си предоложения?

Документация давам само когато ми се поиска със съдебно решение. Това е публиличен форум и бих предупедил всеки който е решил да споделя каквато и да е лична информация да внимава с това.

За снимки съм помествал, и сме ги дискутирали, но вие може би не сте ги видели: https://mazeto.net/index.php/topic,9376.msg128952.html#msg128952  Тези дограми си имат спесификации така че всеки може най-мако да направи изчисления. Не съм написал че имам още наклонени прозорци, зимна градина и при нея имам още 9 м2, може да поместя снимка при интерес, въпреки че мисля съм я давал преди. Така че имам 25 м2, прозорци с югоизток-югозапад изложение (на един етаж). Имайки в предвид енергията на слънчевите лъчи на квадаратен метър (с определено отразяване) всеки може да направи изчисления за входящата енергия при слънцегреене за 5-6 часа. Забележете че това не са всички прозорци на къщата те са всъщност доста повече, но тук оговрим само за един етаж и две страни югоизток-югозапад.

А при положение че вашата половинка се интересува и иска да дава къщи за пример ето няколко много по-насевер от нас (една в северния полярен кръг където си отглеждат даже и земеделски култури): https://www.youtube.com/watch?v=NGDr3Xrv0Ko&t=136s и това https://www.youtube.com/watch?v=ZT2hrZDuZp0 и това https://www.youtube.com/watch?v=atc6-JCVIOs  Така че тези къщички трябва да се дават за пример, аз само си играя в сравнение с това което постигат тези хора.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #987 -: Октомври 07, 2022, 09:41:39 am »
Проява на наивност е, да се уйдисва на акъла на alvion, да му давате схеми и пр.
Той се е доказал, като пасивен нищоправещ субект, който търси с кой да си приказва във форума - нищо друго. Минава от ляво на дясно, само и само да предизвика полемика за забавление и да комуникира. Хора които нищо не правят не са богоугодни, защото животът е създаден човек да се мъчи, да преодолява някакви препятствия от всякакво естество. Седенето, философстването, гледането на сеир, пускането на фитили е загуба на ценно земно време, характерно за хора отказващи да се борят с предизвикателствата на живота.
Такива хора още от ранна детска възраст са си избрали да си почиват. Още на училище докато осъзнатите деца учат и си налягат парцалите, защото ще им трябват знания в живота, стремят се към професии за които се изисква преди всичко акъл, а не крака, те гледат "умно" абажура, гледат през прозорците, лапат мухите, а знанията минават от едното ухо през другото и няма никакво ресто в тъпата глава. Погледа става много прост и аз като видя такъв ме набива на смях и бъзик - веднага го разпознавам без дори гък да е казал.  :D Точно те нямат и 5 лв. в джоба и често се оплакват от това.   :)
Толкова с лириката.  ;)

SSR "релета" и какво е характерно за тях, биват разни видове и се различават съществено:

Основно се правят с комутиращ елемент симистор, който се управлява от оптосимистор. Те обаче са два вида. Първия е с оптрон, който отпушва симистора само когато напрежението стане нула волта. Т.е. в оптрона има нулев детектор. Целта е комутацията да се осъществява при нулев ток, а не при случайно време, когато амплитудата на променливото напрежение е да речем на върха и тогава комутацията ще с максимален токов удар. Така се премахват както смущенията в мрежата, така и гарантирана безпробойна комутация. Такива комутатори се използват ЗАДЪЛЖИТЕЛНО за светодиодните осветителни тела, защото в тях има електролитни кондензатори, които имат огромен начален ток. Така те се зареждат плавно и безпроблемно. Такива лампи не могат да се комутират с релета, контактори или стандартни мрежови ключове.

Втория вариант е управление с оптрон - също оптосимистор, който не е обвързан с нулев детектор и комутиращия симистор може да бъде отпушен по всяко време на мрежовата синусоида. В този случай комутацията става при много голям ток и това е чуваемо - симистора "свири" и съответно има по-големи загуби в топлина. Използва се за регулиране на напрежението - ШИМ. първия вариант не става за ШИМ. Той се ползва за най-прости релейни комутации.
Имам такава разработена и направена, като готово устройство схема с микроконтролер ATtiny 13 и заводска платка, правил съм го за управление на двигатели с плавен старт. Програмиране на устройството само с един бутон - време на плавния старт, минимален ШИМ и максимален ШИМ. Като ми остане време ще пусна специална тема.
При симисторните комутации следва да се има предвид, че отпуши ли се веднъж симистора не може да се запуши през целия полупериод. Запушването става едва, когато напрежението стане нула волта.

Третия вариант: Комутацията с MOSFET е друг тип и за друго предназначение. Транзистора се вкарва в диоден мост, за да работи с променливо напрежение. Предназначението на такъв комутатор е преди всичко за такива схеми, при които се налага ДА СЕ ИЗКЛЮЧИ захранването в точно определен момент, когато напрежението е различно от нула, което със симистор е невъзможно. Примерно при електронни променливотокови автоматични предпазители. Правил съм такъв за постоянен ток за Li-Ion акумулатор, който работи надеждно години наред - има такава тема във форума.

Не е оправдано да комутираш обикновена релейна верига с MOSFET транзистор.
За такива комутации се ползва описания горе първи вариант.
« Последна редакция: Октомври 07, 2022, 09:59:13 am от EDM electronics »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #988 -: Октомври 07, 2022, 10:18:41 am »

EDM electronics  привет. Благодаря за подробното описание на SSR релетата. Нямах представа за тях, сега имам.
EDM electronics  от описанието ти разбирам, че SSR релетата комутират променлив ток. Каква синусоида при правия ток ?

Аз захранвам ел. уредите с ПОСТОЯНЕН ТОК, което значи че SSR релетата НЕ СА ГОДНИ за комутация на прав ток.
Ако бъркам нещо моля, поправи ме.

Относно ел. схема на Енергийния Оптимизатор за моята ДЕлЦ. Схемата е елементарна, електротехника + МикроКомпютър.
Няма нищо тайно, ако колегите от ФОРУМА проявяват интерес, ще я "пусна". Иначе не искам да ставам досаден и да се натрапвам.

Колегата alvion аз не познавам нито като специалист, нито като човек. Не съм имал до сега контакт с него, понеже само той прояви
интерес към ЕО, реших да му изпратя схемата само на него.
Ще дам ИНФО и ще съдействам на всеки от ФОРУМА и не само, всеки който иска да ползва ФВ панели. Имам не малък практически опит с експлоатацията на ФВ панели и споделям този опит в ИНТЕРНЕТ пространството.

Желая на всички ТОПЛИННАТА ЕНЕРГИЯ да бъде с вас през есенно/зимния сезон !   :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #989 -: Октомври 07, 2022, 10:34:20 am »
ELPUNTO, SSR релетата са за комутация на променливи напрежения и токове.
Постоянния ток се комутира успешно и просто само с MOSFET транзистор или съставен такъв. Не е нужна никаква специална схема, дори драйвер. Такава е комутацията при Li-Ion батериите с BMS-модула. Транзисторите при обикновената комутация нямат никакви загуби и не греят, дори не е нужен радиатор. За по-голям ток и по-ниско съпротивление на ключа се връзват паралелно транзистори. Така може да комутираш стотици ампери, което е много по евтино от използването на релета и с много по-малък обем. Може да комутираш и хиляди ампери с транзистори на много ниска цена. Обикновено такива комутации са за ниски напрежения. При мрежовите напрежения няма големи токове.

SSR релетата не са за твоя проект.
Механичните релета /контактори/ са много по-надеждни от транзисторите. Замяната им с електронни ключове - транзистори е оправдано само, ако имаш голям пусков ток, примерно в товара има електролитни кондензатори. Ако няма такива, карай си с механичните релета и не слушай alvion. Да ползваш в твоя случай транзистори, ако нямаш висок пусков ток от кондензатори, т.е. капацитивен товар, ще е по-скоро мода, отколкото да има някакъв осезаем ефект. Ако комутираш индуктивен товар с релета, имай предвид че началния ток е минимален и релето не се уврежда. В дома ми всички врати входни, вътрешни са електрически, комутирам актуаторите на бравите с релета от много години - релетата не са мръднали. Товара е постояннотоков, но индуктивен и началния ток при комутацията е нулев.