Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 488706 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #960 -: Юни 05, 2022, 11:05:33 am »
Краси какво общо има мръсният въздух с ДОКАЗВАНЕТО на парниковия ефект???
Мисля, че нормално МИСЛЕЩИЯТ човек до доказване на едното допуска два варианта замърсяването или увеличава температурата или НАМАЛЯВА температурата. Като второто ма мен някак си ми се вижда по логично. Ти като ти стане топло какво правиш? Може би отиваш някъде на по открито където е по малък парниковия ефект или се криеш някъде на сянка???
Ами нормално мислещия човек трябва да мисли малко повече до достигането на правилен отговор, щото примера със сянката няма нищо общо. Първо много голямо значение има височината на която се намира този смог, а той не е много високо, второ съставът на газовете и праховите частици. Та ако тоя смог беше на много голяма височина щеше да охлажда но той е ниско долу и така хем той се нагрява хем не позволява на топлината която е преминала през него да се излъчва в по голямата си част обратно и резултата е че в градовете става много задушно, нещо което там където има чист въздух и няма смог го няма.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #961 -: Юни 05, 2022, 11:52:44 am »
... Мисля че сте много добре запознат как топлинната енергията ( вибрацията на частиците, понеже точно това ни трябва при зимна буря  ) се акумулира във всяка маса и колкото е по-плътна толкова повече енергия на еденица обем се акумулира в нея.
Болднатото не е вярно. Не изглежда никак логично, но водата има най-голяма специфична топлоемкост. Да, на килограм разликата е огромна, но дори и преизчислена в кубични метри пак е по-голяма от много по-плътни вещества като желязото или дори оловото.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #962 -: Юни 05, 2022, 02:00:12 pm »
Краси не височината на смога има значение от значение е височината на мястото което се взима за сравнение. Обикновено се взима една сравнително ниска котловина "като софииската" и някое място където няма смог защото е доста по на високо. "Някъде по Витоша примерно"  и прохладата идваща от надморската височина се приписва на липсата на смог. Да ама не. Просто по на високо е по хладно.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #963 -: Юни 05, 2022, 08:20:09 pm »
... Просто по на високо е по хладно.
А защо? Би трябвало по-топлия въздух да се издига нагоре.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #964 -: Юни 05, 2022, 08:41:54 pm »
А защо? Би трябвало по-топлия въздух да се издига нагоре.
Ми издига се. При това не се издига равномерно на места се издига по интензивно от колкото на други места.  Примерно над големи южни скатове, особено ако са вертикални. Се образуват възходящи въздушни потоци. Дори и над сравнително равни местности се получава този ефект който използват някой реещи се хищни птици за да се издигат нагоре "на далавера"  също така от делтапланеристи парапланеристи и друга такава авантюристична сган. И да уточня веднага:
Ако смяташ, че увеличеното съдържание на СО2 пречи на  тези вертикални въздушни потоци, въобще не е така СО2 има по голям коефициент на термично рсзширение от въздуха поради което улеснява вертикалните въздушни потоци.
Това е и причината заради която стъклопакетите не ги пълнят с него.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #965 -: Юни 05, 2022, 10:48:01 pm »
Защо в долините температурата е по-висока, когато би трябвало целия топъл въздух да се издига и на негово място да идва студен - оня с -60 градуса дет е на 10 000 метра...
Ми щото макар и по-студен, е по-разреден... и по-лек :) Но това няма нищо общо със спора.

И не - не казвам че СО2-то е виновно за това.

Защо ли температурата на Венера е 450 градуса? Не, не щото е по-близо до Слънцето. На Меркурий е малко по-ниска, макар че е в пъти по-близо.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #966 -: Юни 06, 2022, 07:14:45 am »
Цитат
Защо ли температурата на Венера е 450 градуса? Не, не щото е по-близо до Слънцето. На Меркурий е малко по-ниска, макар че е в пъти по-близо. 
Предполагам си мислиш, че въобще не е от значение факта, че 60% от повърхността на Венера е заета от действащи вулкани а има някаква съвсем друга причина за температурата и.
Пак да повторя:
За доказано се счита нещо което може да бъде симулирано в реални условия не в компютър В РЕАЛНИ УСЛОВИЯ.  Със два сандъка като предложих по горе. 

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #967 -: Юни 06, 2022, 07:58:57 pm »
Ами симулирай го, кой ти пречи :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #968 -: Юни 07, 2022, 12:39:04 pm »
Каква ще ми бъде далаверата да го симулирам? Какво бих спечелил от един такъв експеримент за който ще трябва да похарча над хиляда лева???

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #969 -: Юни 07, 2022, 02:00:43 pm »
В общият парников ефект въглеродният диоксид не влияе пряко, неговата тежест е не повече от 6 до 8%. Най-голямата тежест се пада на водните пари около 90% от парниковият ефект се дължи на тях. Логиката на процеса е проста, колкото повече се покачва температурата толкова повече пари в атмосферата, и  не само водни пари при по-високи температури се засилват и гнилостните процеси така, че въглеродният диоксид расте, съответно това количество пари предизвиква ново покачване на температурите и така докато измрем, или докато поради някакви причини, не се възстанови ново равновесие при по-високи стойности на температурата, която да се казва нормална. Има едни много мощни процеси в океаните, по-високите стойности на температурата на океана повишават pH  на водата, и способността да поглъща въглероден диоксид, докато ниските температури правят океана, прекалено кисел и вместо да поглъща отдава въглероден диоксид. Според мойто скромно мнение, за всяка концентрация на водните парите във въздуха има равновесна температура при коята в атмосферата не се натрупва въглероден диоксид, може и обратното да се кажи, тази равновесна температура, не е проблем да се сметне, според мен е +3 градуса т.е. глобалната температура ще стане около 17.9 градуса в рамките на 30 до 50 години, независимо от дейността на човек от тук нататък.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #970 -: Юни 07, 2022, 02:22:03 pm »
И ти си прав, но човечеството просто се е панирало, че полярните шапки ще се стопят, че ще измрат някакви си рибоци и съсели... Ми ще измрат, но ще дойдат други, дето се чувстват добре при тези условия. Това се е случвало през цялата история на Земята.
Тук ще почнем да отглеждаме банани и ананаси, доматите ще се преместят в Швеция и Финландия...
Само не е много ясно какво ще се случва с питейната вода. А и тия бури с градушки като топки за голф може да се окажат ежедневие...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #971 -: Юни 07, 2022, 03:35:45 pm »
И ти си прав, но човечеството просто се е панирало, че полярните шапки ще се стопят, че ще измрат някакви си рибоци и съсели... Ми ще измрат, но ще дойдат други, дето се чувстват добре при тези условия. Това се е случвало през цялата история на Земята.
Тук ще почнем да отглеждаме банани и ананаси, доматите ще се преместят в Швеция и Финландия...
Само не е много ясно какво ще се случва с питейната вода. А и тия бури с градушки като топки за голф може да се окажат ежедневие...
Е за това съм напълно съгласен. Както съм съгласен и с това дето казва Димитър за водата, за водата дори повече от съгласен. Мисля, че СО2 въобще няма влияние в случая не 7-8% въобще няма влияние. Просто слънцето си променя силата, така е било преди много години после е отслабнало сега пак се засилва, след много много години "ако още има хора де" едни балъци ще плащат данъци на едни тарикати за борба със глобалното застудяване. Както сега плащаме луди пари за борба със затоплянето.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #972 -: Юни 07, 2022, 04:27:19 pm »
Е за това съм напълно съгласен. Както съм съгласен и с това дето казва Димитър за водата, за водата дори повече от съгласен. Мисля, че СО2 въобще няма влияние в случая не 7-8% въобще няма влияние. Просто слънцето си променя силата, така е било преди много години после е отслабнало сега пак се засилва, след много много години "ако още има хора де" едни балъци ще плащат данъци на едни тарикати за борба със глобалното застудяване. Както сега плащаме луди пари за борба със затоплянето.

Радико, има и наблюдения, има и лабораторни опити.  Ето ти един елементарен, дето няма да ти струва 1 000 лева:
https://edu.rsc.org/experiments/modelling-the-greenhouse-effect/1543.article

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #973 -: Юни 12, 2022, 07:58:22 pm »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #974 -: Юни 14, 2022, 07:33:49 pm »
Има едни много мощни процеси в океаните, по-високите стойности на температурата на океана повишават pH  на водата, и способността да поглъща въглероден диоксид, докато ниските температури правят океана, прекалено кисел и вместо да поглъща отдава въглероден диоксид.
dmitarp дайте някакви препратки към тази теза, понеже тя явно е в противоречие с определени зиследвания от NASA: https://earthobservatory.nasa.gov/features/OceanCarbon
Цитат
This simplified graph shows that as atmospheric CO2 increases from pre-industrial levels (blue) to double (2X) the pre-industrial amounts (light green), the ocean CO2 concentration increases as well. However, as water temperature increases, its ability dissolve CO2 decreases.