Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 495144 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #990 -: Октомври 07, 2022, 10:23:05 pm »
https://comeco.bg/bg/-ssrd/1094-postoyanno-tokovo-rele-upravlenie-115-vac-komutaciya-5-adc-rabotno-naprezhenie-340vdc.html.             мисля че фирма Комеко все още се намира в бившият Институт по Приложна Физика Пловдив. На времето, докато работех там, бяха наели помещения.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #991 -: Октомври 08, 2022, 01:33:36 pm »
Темата е от колегата ELPUNTO, който е доказан практик и дистанциран от всякакви дрязги.
Такива хора се ползват с преференции, техният дял от "капитала" на форума е най-висок. Правата на такива колеги са пропорционални на дела им /приноса/, ползват се с доверие и уважение, като се има предвид, че повечето от вас не притежават дори 1 грам от капитала и се ползват предимно с неуважение и отвръщание /меко казано/ -  пълни безполезници.

Участник, който за толкова години не е представил една своя авторска тема, в същото време се ползва със същите права, да си дава тъпото мнението и е нагъл критик, е длъжник /той само получава, нищо не дава/ - той е форумен паразит.

Почиствам темата от всички боклучави мнения!
Придържайте се конкретно към темата!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #992 -: Октомври 08, 2022, 06:56:09 pm »
https://comeco.bg/.         поправка на пост #990
Фирма COMECO отдавна е претърпяла развитие.
Така че който се интересува от постоянно токови релета, те произвеждат.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #993 -: Октомври 08, 2022, 07:46:02 pm »
Бай Михаил Кузмов, позволи ми да те поправя:
Релетата са променливотокови и силнотокови, а управляващата верига е постояннотокова и слаботокова.  ;)

И то няма какво толкова да им се произвежда. Ти докато отидеш до магазина да си го купиш, аз ще съм "произвел" две такива релета за без пари. Има един симистор -  10 ст., един оптосимистор - 20 ст., два резистора - 2 ст. и един варистор - 5 ст. /общо 37 ст. комутираш верига до 8 кВт/.

Дори на хвърчащ монтаж съм правил навремето, заливам с полиуретан, поставям в разклонителната кутия и така управлявам веригата на ЛЕД-осветленията - работи вече 7-8 г. безпробойно  :).

Къде са моите 37 ст., къде са тия 29 лв. на пловдивската фирма?  :D

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #994 -: Октомври 09, 2022, 01:11:08 am »

                                                                         ЕНЕРГОНЕЗАВСИМА   КЪЩА
                                                                             
                                                                              Слънчево парно
                                                                          Домашна Ел. Централа


Идеята за Енергонезависима къща, която ми се струваше осъществима, но в някакво неопределено, далечно бъдеще вече е тук и сега. Това осъзнах принудително, по неволя, сякаш съдбата ме притисна, за да разбера какво съм направил.
Още в средата на септември включих ел. нагревателните уреди, захранвани от безплатния слънчев ток на ДЕлЦ – 2. Ел. уреди отопляваха денем стаите, въпреки че дневните температури бяха още високи, а нощем Слънчевото парно отопляваше стаите с акумулираната през деня слънчева топлина.

Това направих за да изпитам как работят двете слънчеви системи и за да избегна космическите цени за газ – метан, които са близо 4 пъти по високи в сравнение с цените от 2021 г.
Към края на септември, температурите започнаха да падат, сутрин по стъклата на колата имаше лед.През октомври стана още по хладно и през деня и нощта. Въпреки това, аз НЕ включвах газ – котела за отопление, то се извършваше от ДЕлЦ – 2 и Слънчевото парно.

На 7 октомври случайно или не (няма нищо случайно) газ – котелът протече, появи се теч, който прави невъзможно ползването на котела. До сега котелът работеше в режим БГВ. От сервиза ми казаха, че най рано техникът може да дойде на 12 октомври т.е. 5 дни семейството ми остава без БГВ и без отопление от газ котела. Слънчевото парно и ДЕлЦ ще трябва да осигурят енергия за отопление и БГВ.

Двете системи се доказаха, че могат да правят това в слънчевите дни.

В полуслънчевите и облачни дни ДЕлЦ работи, макар и на частична мощност, Слънчевото парно акумулира по малко топлина, която бързо се изчерпва.Разбира се, положението не е критично, не е мразовита, люта зима. Все още сме в „златна есен”, която надявам се, че ще ни дари с още приятни, слънчеви дни.

Работата на Слънчевото парно и ДЕлЦ – 2 може да се наблюдава в сайта Thing Speak.com  МикроКомпютрите, които управляват двете слънчеви системи изпращат неперкъснато данни в сайта thingspeak.com  Така  може да се наблюдава как работят тези две слънчеви системи 24 часа в денонощието 365 дни в годината.

Данните могат да се наблюдават в реално време в раздел  channels
в полето    search by tags        се пише                            Solar-Gas Heating
в полето  search by user ID    се пише                              punto100

Излизат два раздела  :
Раздел  за Слънчевото парно                                           Solar-Gas Heating
Раздел за ДЕлЦ – 2                                                         PV Energy Optimizer                                                                                                                                                           
 
Данните от всеки раздел се появяват в графичен вид.
Така може да се наблюдава работата на Слънчевото парно и ДЕлЦ – 2 денонощно.

Пояснение на графиките на  Solar-Gas Heating  :
графика 1      TRoom . . . . . . температурата на стая с южно изложение
графика 2      TOut . . . . . . . . външната температура около къщата
графика 3      TBuff . . . . . . . . температурата на водата в буферния съд
графика 4      TSol . . . . . . . . .температурата на течността в колекторите
графика 5      TLine . . . . . . . . температурата на щранга за отработената "студената" вода в кръга на радиаторите

Пояснение на графиките на  PV Energy Optimizer                                                                                                                                                                 
графика 1   Напрежение   . . . . . . . показва как се изменя напрежението на изхода на ФВ панели през денонощието
графика 2   Брой консуматори  . . .показва броят на ел. уреди които са включени през деня
графика 3    Напрежение/Консуматори . . . . обединява графики 1 и 2, със синьо е показано напрежението, а с червено броят на включените ел. уреди
                                                                               ELPUNTO

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #995 -: Октомври 09, 2022, 09:30:33 am »
Здравейте ELPUNTO,
 забелязах, че ЕО няма измервател на тока има ново ШЕЛИ EM в колекцията - токов измервател  на сайта: https://shelly.cloud/products/shelly-em-smart-home-automation-device/ ако може да добавите към ЕО и сайта където изпращате данните да има напрежение U и ток I (с новото шели ЕМ), сайта да смята U*I=P и P*t=A(енергията във ватчаса) за графики от данните, които получава.

 А така както е сега системата може ли да напишете ел.мощност на консуматорите:
1. 800 Вт "баба Печка" ?
2. 400 Вт малък "Смядовски" радиатор ?
3. 800 + 400 Вт два котло. среден и малък Горение готв.печка ?
За да може да се правят някакви приблизителни сметки за консумираната енергия.

 От снимките видях че сте включили:
1. Комбинирана готварска печка с два ел.котлона, два газови котлона и фурна;
2. Смядовски радиатор с 9 ребра;
3. Малък отоплителен много стар уред реновиран от вас с два реотана.
 Но не сте споделили мощностите които ползвате като Вт за всеки уред. Отделно радиатора има терморегулатор който го изключва и не се следи кога се изключва от терморегулатора печката малка "ретро" няма терморегулатор а готварската печка зависи кога я ползвате през останалото време паралелно или по скоро с превключване докато готварската печка не се използва може да се загрява акумулираща печка за да акумулира топлина за през времето когато слънцето се скрие или през вечерта ако има много слънце.
Това изрових от историята назад в темата ви:
ДЕлЦ-1 ФВ панели последователно свързани и дават около 280 – 300 В на празен ход, около 200 В под "товар" от 1,2 кВт.
В същност моята ДЕЦ работеше така повече от 1 година преди да я комплектовам с Диспечер и акумулатори.

Това е най ефективния  начин за използване на ел. енергия от ФВ панели. Правият ток произведен от ФВ панели се свързва директно към консуматорите /активен товар/, без инвертор, без акумулатори или др. междинни устройства.

От октомври 2019 г. до днес, 26 декември 2020 г. моята ДЕЦ работи по този начин. ФВ панели захранват маслен радиатор 400 Вт и една "баба ел. печка" 800 Вт. Ел. енергия от ФВ панели се използва ИЗЦЯЛО за отопление на стаите в къщата.

Недостатък на тази схема е, че през летните месеци юни, юли, август и част от септември няма нужда от отопление и ел. енергия от ФВ панели не се използва.
На снимката е "баба печка" която вероятно е на 50 – 60 г. Открих я на тавана, почистих я, боядисах я, сложих нов нагревател и "баба печка" живее втори живот.
Куриозното е, че "баба печка" работи по добре от съвременните ел. уреди. Това е така защото "бабата" няма ключ пуск/стоп, няма термостат, няма терморегулатор и това я прави "вечна" :) .
Мойта малка памет е къса и постоянно трябва да ми се припомнят тези основни базови неща, които Вие вече някога сте писали / казали по темата.
« Последна редакция: Октомври 09, 2022, 10:02:31 am от alvion »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #996 -: Октомври 09, 2022, 09:58:24 am »

alvion  привет. Напрежението на ДЕлЦ – 2 се измерва непрекъснато. Напрежението се индицира на
домашния РС, освен това напрежението се изпраща в сайта thingspeak.com и се показва на графиките за
PhV Energy Optimizer

Разгледай внимателно файловете под поста и ще видиш.

Данни за тока няма. Ще разгледам релето Shelly EM и ако параметрите му позволяват да измерва постоянно напрежение
до 230 V и постоянен ток до 20 А, ще добавя релето към ЕО.

Аз предвиждах да се мери тока и напрежението чрез китайско електромерче за прав ток. Аз ли обърках нещо при свързването му, уредчето ли беше заводски брак, но то не заработи.Не съм ползвал такъв тип уреди и не знам колко са надеждни и колко вярно мерят V, I и ел. енергия в кВт/ч . Изпратих уредчето на valex , той се опита да го поправи, но ремонта се оказа сложен и скъп. По лесно е да се достави ново електромерче от Китай.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #997 -: Октомври 09, 2022, 11:15:28 am »
Ти докато отидеш до магазина да си го купиш, аз ще съм "произвел" две такива релета за без пари. Има един симистор -  10 ст., един оптосимистор - 20 ст., два резистора - 2 ст. и един варистор - 5 ст. /общо 37 ст. комутираш верига до 8 кВт/.
...
Къде са моите 37 ст., къде са тия 29 лв. на пловдивската фирма?  :D
EDM electronics, някаква схемичка на това ваше прозиводство, даже и "надраскана" на ръка, мисля че ще бъде полезна за колегите които се интересуват.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #998 -: Октомври 09, 2022, 01:41:08 pm »
EDM electronics, някаква схемичка на това ваше прозиводство, даже и "надраскана" на ръка, мисля че ще бъде полезна за колегите които се интересуват.
Първо да предупредя:
Каквото съм дал и давам от себе си, то задължително работи на 100%, не допускам и 1% неработоспособност!
Лепиш и ако не работи - грешката е в твоя телевизор.  :)

На фиг. 1 е схема с входно управление от мрежата, т.е. 220 V. Това е схема за директно управление на LED-лампи. Има нула, фаза, изход-товар и вход - фаза от ключа за осветлението.

На фиг. 2 е същата схема без входния грец за променливо напрежение, която се управлява от постоянно напрежение от 5-12 В.

Най-важните елементи в схемата са в червения пунктир. Ако бъдат спестени рано или късно СИмистора ще пробие по напрежение от индукция в мрежата. СИмистора е 40А не случайно, а не за 8 или 12 А, каквито използват прехвалените пловдивски фирми - уж те произвели, които дори не са техни, а внос - произведени в Китай, за да издържа ключа на всякакви пикови токове. Това гарантира дълговечност - сигурност, нещо характерно за моите изисквания и работа и най-вече скромност.  :D

Варистора има бързодействие 4-5 nS. Когато напрежението върху него стане над 391V, а знаем мрежовото напрежение е 320 V, а не 220 V, варистора пробива /отпушва се, не се поврежда, издържа на големи пикови токове/ и защитава симистора от напреженов пробив. Това много често се забелязва с примигване на осветлението - това значи, че защитата работи на 100%.

RC-групата паралелно на симистора може и без нея, но аз я поставям, защото тя има още по-голямо бързодействие, но за много по-малък ток.


Това са най-простите и най-надеждните схеми на електронно реле.
Правил съм и доста по-сложни с микроконтролер и фазово вече управление на симистора, с памет на настройките, универсално, плавен старт, детектор на нулата и т.н., но това е отделна тема за която още от преди години имам подготвени и видеа с осцилограми - като ми остане време ще публикувам.
« Последна редакция: Октомври 09, 2022, 02:14:05 pm от EDM electronics »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #999 -: Октомври 09, 2022, 04:18:50 pm »
Постоянно токово реле, управление 230 VAC, комутация 20 АDC, работно напрежение 15...300VDC
Електронното реле SSRD представлява електронен модул с вграден мощен транзистор и е предназначен да превключва постояннотокови активни или активно-индуктивни товари с максимален ток от 5 А до 40 А при напрежение до 300 VDC.       ЕДМ още коментар нужен ли е от този копи-пейст?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1000 -: Октомври 09, 2022, 04:31:04 pm »
Постоянно токово реле, управление 230 VAC, комутация 20 АDC, работно напрежение 15...300VDC
Електронното реле SSRD представлява електронен модул с вграден мощен транзистор и е предназначен да превключва постояннотокови активни или активно-индуктивни товари с максимален ток от 5 А до 40 А при напрежение до 300 VDC.       ЕДМ още коментар нужен ли е от този копи-пейст?
Още по-зле. Та това е най-обикновен мосфет транзистор евентуално с оптрон и входен грец за 42 лв. Вкаран е в пластмасова кутийка и залят със смола да си оправдае цената. Какво реле е това, за лапнишарани?
Да ти начертая ли схемата на това реле с цена под 50 ст.?  :)

Аз съм гледал това реле:
https://comeco.bg/bg/ssrp/28-elektronno-rele-ssrp16-d-ednofazno-nominalen-tok-16-a-vkhod-436-vdc-rabotno-naprezhenie-do-275-vac.html
« Последна редакция: Октомври 09, 2022, 04:50:32 pm от EDM electronics »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1001 -: Октомври 09, 2022, 05:37:51 pm »
Когато публикувах за колегите ползващи ФВ панели, имах в предвид именно този тип релета. Ако ти не си разцъкал достатъчно сайта не е мой проблем. Освен това не всеки може да си спретне за стотинки (според теб) такова реле. И последно, като електроникс, помисли за комутиране на SCR (тиристор) в постояннотокова верига! Ще бъде полезно за колегите! Мен не ме мисли, аз съм зидаромазач!

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1002 -: Октомври 09, 2022, 06:02:10 pm »
Гледах това: Правотоково реле DC SSR 25A 180VDC Цена за 1 брой 18.90 лв.

SSRDC 25A 180VDC е електронно безконтактно DC реле, което може бързо, често и за продължителен период от време да комутира правотоков товар. Предимството му пред електро-механичните релета е, че няма искрене при превключване на контактните тела, няма движещи се части, което значително увеличава живота на релето. И не на последно място са значително по-бързите комутации спрямо механичните релета.

Основни характеристики:
    Тип реле: DC-правотоково;
    Версия на релето: 25A /180 VDC;
    Управляващо напрежение: 3 VDC ÷ 9 VDC;
    Максимален ток на изхода: 25A;
    Номинално напрежение на комутация: 180 VDC;
    Максимална честота на превключване: 15 kHz;
    Индикация за включено захранване;
    Индикация за управляващо напрежение;
    Размер на платката: 44mm x 30mm.

И дори ви предложих помислих си, че ще може да се смени MOSFET транзистор IRFP460 (500V20A):

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 539
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1003 -: Октомври 09, 2022, 07:36:24 pm »
... като електроникс, помисли за комутиране на SCR (тиристор) в постояннотокова верига! Ще бъде полезно за колегите!

Няма особен смисъл да ползваш тиристор в постояннотокова верига, т.к. за тази цел има достатъчно добри транзистори - биполярни и полеви.

Но за целите на спорта ще ти кажа:
Отпушения тиристор в постояннотокова верига може да се запуши, ако направиш така, че напрежението А-К стане по-малко от 2 V. Има два начина: 1. шунтираш тиристора с транзистор, което обезсмисля използването на тиристор и 2. вържеш последователно на тиристора ВЧ-трансформатор и подадеш на управляващата намотка кратък импулс, който ще генерира импулс в работната намотка с обратно напрежение равно на захранващото и разликата между двете не трябва да е по-голяма от 2 V /допустимо е разликата да е отрицателна, но не по-голяма от + 2 V/. Това е равносилно на нулево напрежение - тиристора ще се запуши.

Но както казах подобни гимнастики не са практични, освен ако не е необходим някакъв тригерен режим на тиристора и то във времената, когато електрониката не е била толкова развита или достъпна. Подобни схеми има в старите учебници и списания по електроника. Днешно време при наличието на ИС, които струват стотинки, никой няма да прави такива гимнастики, ще ползва транзистори и ИС.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #1004 -: Октомври 09, 2022, 11:51:10 pm »
...
Да ти начертая ли схемата на това реле с цена под 50 ст.?  :)
...

Здравейте EDM electronics, надявам се ви намирам в добро здраве и настроение, че мене сън не ме хваща от както казахте, че вие знаете как да си направиме постояннотоково SSRD реле 320V20A с MOSFET и Оптрон TLP250 за под 50ст. И тей де с нетърпение ви чакам да дадете вашата 100% работеща схема. Искам да ви Благодаря за предната схема на SSRP zero-cross релетата 275VAC16A, които сте ги разконспирирали на фирмата КОМЕКО, защото никъде не намирам тяхните схеми, а вие сте ги дали, че даже два варианта с различни входни напрежения, още веднъж Благодаря ви.
Много търсих досега с гоогъла в интернета, но нищо, като вашето първото схема не излиза.
« Последна редакция: Октомври 10, 2022, 12:14:57 am от alvion »