Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 489023 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #930 -: Май 31, 2022, 01:38:20 pm »
ВЕЦ-овете в които ти работиш са най-вредните за околната среда. Избиват масово популацията на рибата заради някакъв тиквеник, дето искал да праЙ пари от държавната вода в схема с директора на язовира - проС цървул, назначен по партийна линия.
Евгени не си прав и ако искаш мога да ти покажа. ВЕЦа взима вода от водовземната кула а тама има врати с решетки и винаги се взема вода от определено ниво според нивото на язовира. Скороста на водата е малка като се има впредвид че тръбите са 1 метър в диаметър, средно ползваме около 650л/с вода и това зависи от потреблението на вода в Перник, според потреблението увеличаваме или намаляваме мощноста. Обикновенно влизат малки рибки но остават живи след турбината, има доста раци и някоя жаба. И понеже всичката вода отива на пречиствателната станция а аз съм работил няколко години и там, та при влизането на водата още в разпределителна шахта има една решетка да спира по едрите неща преди филтрите. Обикновенно два три пъти в месеца тая решетка се вади за почистване, отдолу решетката има кош, рибата е малко. Общо около 7- 8кг се вади на месец ама общо с раци и жаби и боклуци. Малките рибки умират там при решетката щото водата ги притиска, някои рибки успяват да минат покрай мрежата и си плуват из филтрите.
Ядеш го постоянно тоя Пикси, кЪт гУрчива крастЪФца. А той е прав за много неща, и за дървените му батерии, да не споменавам за измамите на Илон Мъск.
Аз Пикси си го ям не защото е прав а най малкото щото не отчита въобще че форума е обществено място и се чете от много хора и всеки от нас носи отговорност за това което е написал.
Това как живее едно тяло, дали преяжда, дали яде витамини се отразява пряко на продължителността на живота. Същото е и с планетата. Ако сега се върнем и живеем, като аскети, пасем трева вместо вратни пържоли на скара и пием вода вместо уиски, и ние и планета ще изкараме повече, но както казват ЗиЗи Топ - "накрая всички ще умрем"  :D.
Ето да ти покажа че и ти понякога пишеш без много да му мислиш, знаеш ли че само това - "накрая всички ще умрем" отваря вратите към ада и към плейбой.....

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #931 -: Май 31, 2022, 02:13:44 pm »
По-миналата година, като умишлено изпразваха язовирите, чрез диверсия според мен, за да свалят правителството на ББ, започнаха масово напролет да изпускат вода през ВЕЦ-овете. Изпразниха повечето язовири в страната под санитарния минимум. Хайвера на всички риби остана по камъните и изсъхна. Днес, две години по-късно има чувствителна разлика в популацията, казвам го от първо лице.

Раздуха се работата с диверсията и на следващата година, т.е. миналата година язовирите преливаха, не ги бях виждал толкова пълни, щото нещата придобиха публичност. Тази година същото се повтори с яз. Ивайловград.

Тази тенденция почна няколко години преди това по по-малко и после решиха направо да изпразнят язовирите. Освен това, като остане малко вода, започва бурен растеж на планктон, намалява силно кислорода във водата и става масово измиране на рибата. Тогава участвах в зарибяване и видях с очите си мъртъв огромна част от зарибителния материал.

Всяка пролет и начало на лятото, точно когато си хвърля рибата хайвера и има приход на вода от пролетните дъждове, все ще се намери назначен боклук в Напоителни системи, който си няма хал хабер от работата и е недобросъвестен, да унищожава, да убива.

Не аз, а juliang с неговия Плейбой отваря вратите към ада.  :D


Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #932 -: Май 31, 2022, 03:05:38 pm »
И при нас тука беше така, но беше много сухо лято без дъждове и заради кметските избори обещаха на Перничани да няма режим на водата, а трябваше да има режим. Та язовира спадна до 1 милион кубика, но рибата оцеля. Бойко ни свърза със Софийския водопровод, оправи Пернишкия и летяха много глави в Басейнова дирекция. Имаше след това три месеца разследване, що съдии и вещи лица се изредиха, Бойко не се шегуваше. Сега в Басейнова дирекция много ги е страх, оттам се командват язовирите и за най малкото нещо искаме разрешение от тях. Сега по тяхно нареждане държиме язовира пълен догоре при все че винаги трябва да има мъртъв обем 2-3 милиона кубика надолу, та ако се случат проливни дъждове да поемем приливната вълна.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #933 -: Май 31, 2022, 07:07:30 pm »
Аз Пикси си го ям не защото е прав а най малкото щото не отчита въобще че форума е обществено място и се чете от много хора и всеки от нас носи отговорност за това което е написал.
krasias, точно и затова се изразявам учтиво към всички, излагайки факти а не лозунги, даже и към колеги които отявлено нямат култура да дискутират интелигентно сложни въпроси по "обществени места". Но вижте, зададох ви два въпроса, единия от които ( за СО2, че да не стане грешка  ;D ) е основно важен за вашата видима "загриженост" за благоденствието на човечеството, и може би отговорите ви ще са полезни на многобройните четци във форума, за които вие също сте загрижен. Понеже, виждате ли, е важно да се разбере къде са големите проблеми и да се положат усилия за решения в тази насока, а не да следваме "зелената" полиция и индустрията в една посока, и да си мислим че правим добро, без релно да змерваме и сравняваме. Понеже виждате ли, без замерване и сравняване науката изчезва, а все пак тук сме в научен форум (или поне аз така си мисля), а не в политически. Има една прекрасна поговорка за "добрите намерения" и отговорността :
Цитат
The road to hell is paved with good intentions

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #934 -: Май 31, 2022, 07:41:14 pm »
По-миналата година, като умишлено изпразваха язовирите, чрез диверсия според мен, за да свалят правителството на ББ, започнаха масово напролет да изпускат вода през ВЕЦ-овете. Изпразниха повечето язовири в страната под санитарния минимум. Хайвера на всички риби остана по камъните и изсъхна. Днес, две години по-късно има чувствителна разлика в популацията, казвам го от първо лице.

Раздуха се работата с диверсията и на следващата година, т.е. миналата година язовирите преливаха, не ги бях виждал толкова пълни, щото нещата придобиха публичност. Тази година същото се повтори с яз. Ивайловград.

Тази тенденция почна няколко години преди това по по-малко и после решиха направо да изпразнят язовирите. Освен това, като остане малко вода, започва бурен растеж на планктон, намалява силно кислорода във водата и става масово измиране на рибата. Тогава участвах в зарибяване и видях с очите си мъртъв огромна част от зарибителния материал.

Всяка пролет и начало на лятото, точно когато си хвърля рибата хайвера и има приход на вода от пролетните дъждове, все ще се намери назначен боклук в Напоителни системи, който си няма хал хабер от работата и е недобросъвестен, да унищожава, да убива.

Не аз, а juliang с неговия Плейбой отваря вратите към ада.  :D

EDM, стига с  тия диверсии, стига с тия взривявания на мостове и обиране на мандри :)
Язовира има много функции, като най-маловажната е грижа за рибата.
Първо - задържане на водите при обилни валежи и контролираното им изпускане, за да се избегне заливане на села и ниви.
Второ - балансиране на енергийната система, тъй като ВЕЦ-а може да се пусне и спре за секунди, за разлика от другите източници на енергия.
Трето - източник на питейна вода за градовете.

Невъзможно е да се предвиди каква ще е годината и колко от полезни обем може да се изпусне така, че оставащия да стигне до следващия дъждовен сезон. Ако не изпуснеш достатъчно и почнат силни валежи - язовира се препълва и всичко почват да реват за реколтата и къщите, които са наводнени. Ако изпуснеш повече в началото на есента почват да реват че няма вода за поливане, няма вода за пиене и подобни. А като се заредят 2-3 сухи години и нещата стават наистина напечени. А на заден фон има един натиск ВЕЦ-овете постоянно да работят, защото те не искат гориво и произвеждат на практика безплатна енергия. А никой частник или дори правителство няма просто ей-така да се лишава от приходи, ще се съгласиш.
Отстрани нещата изглеждат много лесни, но на практика изобщо не е така.

А за пожарите си прав - човечеството с мижавите си горелки и тецове не може да се сравнява с един хубав пожар в Австралия или Сибир, или с едно изригване на вулкан. Такива е имало винаги, и планетата не е загинала.


... juliang, незнаете по каква система горя дръвцата, така че не се изказвайте, понеже виждате ли може даже и пиролизна камина да имам  ;D. Сега вече без майтап, една от задачите ми е точно да си взема такова уредче, подобно на вашето, за да си оптимизрам горивния цикъл.
Пикси, колкото по-дълга молекула има това дет го гориш, толкова по-трудно е да го гориш качествено. Да не говорим че дървото не е само целулоза.
Както вече съм го казвал - няма проблем да се горят чисто и гуми, и повечето от пластмасите, и парцали, и дърва, и в общи линии - всичко каквото гори. Пускал съм дори горелка на патешка мас... още ми се драйфа като се сетя каква мръсотия и воня беше там... Но за да се получи наистина чисто, ефективно и безопасно горене инвестицията е колосална. Отгоре на това инсталацията в повечето случаи е специализирана - примерно в инсталация за горене на пластмаса не можеш да гориш парцали. Също така в такива инсталации се ползва известно количество нормало гориво (метан или нафта), което да подпомогне изгарянето на по-упортитите замърсители с високата си температура на горене.

Става въпрос и за икономичност - идеята е горенето да се извършва с минимаен излишък на кислород. 3% излишък на кислород (който е стандарт при горенето на нормалните горива) означава 15% излишен въздух. 15% излишен въздух означава 15% по-висока скорост на димните газове в печката - 15% по-малко време за престояване на тези газове там, където те биха могли да отдадат топлината си преди да се изхвърлят в комина. Ознчава и 15% повече въздух, който е влезнал в горивната камера, загрял се и после си го изхвърлил през комина.
Уредче което следи само кислород, СО и азотни окиси струва няколко хиляди лева. Клетките са консуматив с доста кратък срок на работа и струват няколко стотин лева бройката. Ако искаш уред който да мери и серни окиси, нещата стават още по-дебели. А какво очно има още в пушека от горящи дърва което би трябвало да се следи... идея си нямам, досега не съм мерил газове на котел с дърва. То там няма и какво да настройваш де... :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #935 -: Май 31, 2022, 07:48:45 pm »
...все пак тук сме в научен форум (или поне аз така си мисля), а не в политически...
Тъй си мислиш.
И до клуб ТНТМ ниво не стига.
В казармата съм бил в такъв - знам за какво говоря.
Тук нивото е да речем: Ганковото кафене.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #936 -: Юни 01, 2022, 11:36:08 am »
А за пожарите си прав - човечеството с мижавите си горелки и тецове не може да се сравнява с един хубав пожар в Австралия или Сибир, или с едно изригване на вулкан. Такива е имало винаги, и планетата не е загинала.
Точно така е, фактите са си факти, но "зелената" полиция виждате ли не може да санкционира природата и затова ще иска да наложи въглероден данък само на тези които могат да плащат. Само в САЩ ( поне за там има добра статискика ) годиншно изгарят между 30 000 - 40 000 км2 гори,
https://www.bankrate.com/insurance/homeowners-insurance/wildfire-statistics/
При положение, че приемем че това е средно за света и се вземе че територията на САЩ е около 6% от сухата земна маса, ще имаме, вземайки долната граница, че около  500 000 км2, но всъщност по скоро 350 000 км 2  гори изгарят ( понеже в тропиците, пустините - 25% от САЩ са безгориста, камесиста и пустинна месност, и в най-северните региони, горски пожари са малко вероятни по обясними прични  ;D). И това са само горските пожари!
Пикси, колкото по-дълга молекула има това дет го гориш, толкова по-трудно е да го гориш качествено.
juliang, мисля че имам добра престава от горивните процеси особенно за технически грамотен човек които не се занимава професионално с това, понеже вйждате ли даже и имам предсатава как може ефективно и въглища да се горят ( в прахообразна форма :) ), не че ще го правя разбира се. Обяснете тези неща на "зелената" полиция, понеже те имат нужа то такива познания, най-малко за ограмотяване, а особенно по отношение на енергиията отделящи се при тези химични процеси!
задържане на водите при обилни валежи и контролираното им изпускане, за да се избегне заливане на села и ниви.
на снимката съм приложил моя начин на задържане на води след дъждове ( и снегове ).
Това което вижате има около 10 м2 площ и "дълбочина" средно около 1 метър, и това е едно от 3-те такива места в имота ми ( които е много насечен ). Съседите ме знаят и когато имат за изхвърляне на клони ( безплатно донесен карбон за мен ), съм им дал право да ги изхвърлят през оградата, като в последствие аз ги сортирам и използвам. След обилен дъжд, цялата маса от клони е като огромна гъба, и така даже и в най-големите жеги и суши, района където са клоните струи от живот, понеже те събират и задържат водата много дълго време. Това е един от принципите на пърмакутура https://en.wikipedia.org/wiki/Permaculture за задържането на водата. Понеже при положение че водата изтича (по повърхността) от имот значи не се използват правилно натуралните ресурси.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #937 -: Юни 01, 2022, 12:10:04 pm »
Пикси, разбирам обясненията ти. На теб вероятно ти харесва да живееш в тия шубраци. Но огромната част от хората искат комфорт. Разбирам че кат се напъна на тоалетната чиния аз изхвърлям ценни вещества, които биха наторили градинката пред блока, но просто не е прието да се прави това. Не мога да се изтропкам между теменужките под прозорците на съкооператорите...
Има хора (болшинството) които не и мсе занимава с цепене на дърва, с ринене на сгурия, с чистене на печки. Имат по-доходоносни дейности, с които да се занимават. те искат да врътнат ключето и да стане светло и топло. И са готови да плащат обезщетение за тези си действия във вид на въглеродни емисии. С тези пари някой би трябвало да засади нови горички, да създаде нови източници на възобновяема енергия. Защо ще караш един инжинер или учен да сади дръчета когато неговия труд макар и индиректно носи много по-големи ползи за човечеството и природата?

Разбери го - човечеството затова и изобретява разни джаджи, за да живее по-удобно. Всички знаем че колите са вредни, но не се връщаме към каручки с магаренца. Да, живота на село е прекрасен, но хората проължават да се стремят да живеят в кутийки в градовете. Да, електроенергията е неефективна за добив и пренос, но е удобна и чиста в дома.

Така че не е съвсем правило да се гледат само голи цифри, без да се взима предвид и "нематериалния принос" при употребата на дадена вещ. Никой не оценява едно произведение на изкуството по тегло и по размер на платното, нали?

П.С. Въглищата няма проблем да се горят, проблема там е сярата. И съм сигурен че в домашни условия няма как да се пребориш с нея.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #938 -: Юни 01, 2022, 10:20:15 pm »
krasias, точно и затова се изразявам учтиво към всички, излагайки факти а не лозунги, даже и към колеги които отявлено нямат култура да дискутират интелигентно сложни въпроси по "обществени места".
Пикси пак не си разбрал, това дали си мноооого културен няма особено значение, най важното е да не лъжеш хората. Но когато човек сам е заблуден той прави точно това.
Но вижте, зададох ви два въпроса, единия от които ( за СО2, че да не стане грешка  ;D ) е основно важен за вашата видима "загриженост" за благоденствието на човечеството, и може би отговорите ви ще са полезни на многобройните четци във форума, за които вие също сте загрижен.
Пикси аз нямам уреди за мерене на СО2 и не съм мерил, не се занимавам с това. На уикипедия и учените пък хич не вярвам по тоя въпрос. Но пък тука е форум за свободна енергия а не за мерене на СО2, та тука търсим чисти източници на енергия за човечеството и това е нашия принос.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #939 -: Юни 02, 2022, 09:16:59 am »
Краси забелязвам, че в по горните си публикации прокламираш идеите на аскетизма, едва ли не като универсално решение на всички световни проблеми.
Това обаче е средство подходящо само за постигане на целите на отделни личности. Когато човек се отдаде на аскетизъм или ди наложи някаква друга по лека възбрана примерно да се лиши от месо или от алкохол. Когато този човек съзнателно прави тази саможертва. Този човек може да постигне някой високи цели в личен аспект. Да но само когато съзнателно прави саможертва.
Когато в цялото нещо е включена презумпцията, че той не се отказва от нещо добро заради идеята си а се предпазва от нещо лошо спазвайки тоя обет. Тази лъжа е като лъжица говна в кацата мед. Прецаква всичко разбираш ли.  А пък налагането на други хора на такова поведение да ти обяснявам ли до какво води???
Най свежият пример е ислямска държава.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #940 -: Юни 02, 2022, 09:43:01 am »
Краси забелязвам, че в по горните си публикации прокламираш идеите на аскетизма, едва ли не като универсално решение на всички световни проблеми.

Тази лъжа е като лъжица говна в кацата мед.

А пък налагането на други хора на такова поведение да ти обяснявам ли до какво води???
Най свежият пример е ислямска държава.

Всеки вижда света такъв от изгледа на собствената си камбанария. Той krasias на 2/3 е аскет, защото работи на язовира и прекарва 2/3 от времето си там, вероятно и медитира  ;), а там е тихо, спокойно, няма хора, може да разговаря с делфините.  :D

Юли обаче или както го наричат още пичоуларски Джул  :D, той не харесва аскетизма и си пада по порока и градския - лъскавия, недостъпния за простолюдието, селячеството и провинциализма "начин на живот"  :D, кара дърти БМВ-та и винаги го съпътства сп. Плейбой, като буржуазен аксесоар - накъде без сп. Плейбой... :D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #941 -: Юни 02, 2022, 10:06:00 am »
Юли обаче или както го наричат още пичоуларски Джул  :D, той не харесва аскетизма и си пада по порока и градския - лъскавия, недостъпния за простолюдието, селячеството и провинциализма "начин на живот"  :D, кара дърти БМВ-та и винаги го съпътства сп. Плейбой, като буржуазен аксесоар - накъде без сп. Плейбой... :D

Радвам се че във всеки товй пост през последната седмица акцентираш на това, че забелязваш и оценяваш начина ми на живот. Явно сън не те хваща... Не се отчайвай - млад си още, ако се трудиш достатъчно и ти ще можеш да си го позволиш някой ден.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #942 -: Юни 02, 2022, 11:51:42 am »
Краси забелязвам, че в по горните си публикации прокламираш идеите на аскетизма, едва ли не като универсално решение на всички световни проблеми.
Това обаче е средство подходящо само за постигане на целите на отделни личности. Когато човек се отдаде на аскетизъм или ди наложи някаква друга по лека възбрана примерно да се лиши от месо или от алкохол. Когато този човек съзнателно прави тази саможертва. Този човек може да постигне някой високи цели в личен аспект. Да но само когато съзнателно прави саможертва.
Когато в цялото нещо е включена презумпцията, че той не се отказва от нещо добро заради идеята си а се предпазва от нещо лошо спазвайки тоя обет. Тази лъжа е като лъжица говна в кацата мед. Прецаква всичко разбираш ли.  А пък налагането на други хора на такова поведение да ти обяснявам ли до какво води???
Най свежият пример е ислямска държава.
Радико, никъде не съм прокламирал идейте на аскетизма просто го споменах като дума в съвсем друг контекст. Аз никога не си налагам възбрани нито налагам на другите. Не правя саможертви, нито пък се отказвам от нещо си заради разни идей, въобще не ме познаваш а си правиш някакви свободни съчинения от неща които въобще не ме засягат.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #943 -: Юни 02, 2022, 12:03:33 pm »
Пикси пак не си разбрал, това дали си мноооого културен няма особено значение, най важното е да не лъжеш хората. Но когато човек сам е заблуден той прави точно това.Пикси аз нямам уреди за мерене на СО2 и не съм мерил, не се занимавам с това. На уикипедия и учените пък хич не вярвам по тоя въпрос.
Ех krasias, на "уикипедия и учените" не трябва да се вярва, преди време бях такъв "учен" самия аз, но трябва да се чете мискли и анализира. А по отношение на СО2, не ви трябва уред или някакви силни научни познания, трябва ви просто заинтересуваност, желание да разберете същността на проблемите, и до някаква степен владеена на Англииски ( поне на такъв език е агрегирана най-много, и сравнително досъпна информация ). Ето ви един източник (а има доста такива), понеже е ясно че не сте запознат:
https://joyce-farms.com/blogs/news/how-tilling-is-killing-the-atmosphere
Но пък тука е форум за свободна енергия а не за мерене на СО2, та тука търсим чисти източници на енергия за човечеството и това е нашия принос.
Така си мислите  ;D, търсите тези "чисти" източници, забележете на електричество (енергиен флукс), а не на енергия (но явно вие не правите разлика), в магазина да ги купите (или някой да ви ги подари) и да си ги накачите и да си "мислите" че правите нещо. Но без разбиране, на основните енергиини зависимости и концентрация на енергията произлизаща от различните източници, вие се самозаблуждавате и живеете в някакъя имагинарен свят. Източниците на чиста енергия (забележете не електричество) са навсякъде около нас във форма на слънчева и подземна топлина (светлинния спектър, това което виждате е много малка част от тази енергия). Огромния въпрос, за слънчевата топлина е, обаче как да я пренесем от лятото когато ги има в изобилие през зимата. А трансформацията на тази енергия в енергиен флух (електричество) удобено за лесна и чиста консумация (както juliang се изразява) е съвсем друг проблем.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #944 -: Юни 02, 2022, 01:32:55 pm »
Ех krasias, на "уикипедия и учените" не трябва да се вярва, преди време бях такъв "учен" самия аз, но трябва да се чете мискли и анализира. А по отношение на СО2, не ви трябва уред или някакви силни научни познания, трябва ви просто заинтересуваност, желание да разберете същността на проблемите, и до някаква степен владеена на Англииски ( поне на такъв език е агрегирана най-много, и сравнително досъпна информация ). Ето ви един източник (а има доста такива), понеже е ясно че не сте запознат:
https://joyce-farms.com/blogs/news/how-tilling-is-killing-the-atmosphere
Акои не вярваме на учените, тогава защо изобщо се притесняваме? Единствено те твърдят някакви "глупости" че Земята се затопляла, че се увеличавало СО2-то... :) Аз лично не усещам нищо.

И за СО2-то... тук вече учените наистина имат вина. За да могат да се съпоставят данни, на всички парникови газове е изчислен коефициент на "парниковост" и е приравнен към СО2. Така че когато прочетете че даден автомобил или изобщо машина изхвърля примерно 150 грама СО2 на километър или на час, това не означава че тя е изхвърлила именно СО2 и именно в това количество. Примерно ако изпускате метан, то неговия коефициент е 23, за N2О пък е 296. Тоест ако вашето съоръжение изпуска един грам двуазотен оксид, то се приравнява към устройство, изпускащо почти 300 грама СО2 за същото време или разстояние.
Затова измерването само на един компонент от отпадния газ не дава голяма яснота относно влиянието на инсталацията върху околната среда като цяло.

Ей тук: https://www.me.government.bg/bg/files/download?hash=f7b39fd6e1acc0b25f2eb71df1fa28eda2bc953c  към края има едно приложение 7, което дава приблизителна представа за "парниковост" на различни горива и материали. За единица енергия въглищата дават около ДВЕСТА ПЪТИ повече парникови емисии спрямо природния газ.