Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 496065 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 921
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #855 -: Април 09, 2022, 08:46:59 pm »
Пикси ти не разбра ли че това не тема за "ДЪРВАРИ" и жестоко изостанали в мисленето си рееки се някъде преди 100 години.
Когато човек няма какво аргументирано да каже, и няма достатъчно култура за да води интелигентен, и предполагаемо взаимно обогатяващ спор, започва да обижда. Жалко много жалко.
А престани да спамиш, ти като не си способен да измислиш нищо то има хора които ще измислят каквото трябва.
И понеже толкова мислят, затова им е и такава смешна ефективността, откъдето започна и целия коментар, нали.
Ти продължавай да чакаш. И вземи си сметни че тия дървета са ги събрали тия 100 000kWh за 35-40 години и виж какви смешни цифри ще получиш и после учи другите.
Всъщност не чаквам, работя си в определено направление, и засаждам дръчета, тя природата си знае работата, хем обогатяват почвата, и дръвчетата извличат минерали към повърхностните пластове, хем и правят "carbon sequestration", новия зелен термин (при положение че не сте го чували), а вие чакайте някой да направи по ефективни панели и по евтини "power walls", които се правят с много, много карбонови горива.

А от друга страна вижте, то аз и от ториини мини ядрени реактори се интерсвуам  ;D (та даже съм отворил и теми за това), и съм сигурен че в едно бъдеще, цялата енергиина система ще бъде на техния гръб, но както казахте, и те са "дървена" технология от преди 60 години.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #856 -: Април 09, 2022, 11:40:32 pm »
 Аз имам един аргумент: Ефективноста КПД на първия парен двигател на Нюкоомен е била само един-два процента 5 пъти по-неефективен е бил от усъвършенствания парен двигател на Джеймс Ват който е измислен чак след 75години по-късно и въпреки това Англия тогава с негова помощ е завладяла света и е създадена промишлената революция само от един парен двигател на Нюкоомен с мизерната ефективност 1-3% и се е променил света.

И ако смея да направя аналогия с днешните фотосоларни панели, мче те дори имат двуцифрен КПД процент на ефективност, демек къде къде по-добро начало спрямо КПД ефективността при първите парни двигатели с чиято помощ англо-саксите са завладяли света навремето та досега. 

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #857 -: Април 10, 2022, 08:04:00 am »
Източник: Парна машина
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B0

Альтернативная энергия - хорошо забытое ненужное.
<a href="https://www.youtube.com/v/vjW4Q6sYz7k" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/vjW4Q6sYz7k</a>
https://www.youtube.com/watch?v=vjW4Q6sYz7k
« Последна редакция: Април 10, 2022, 08:21:27 am от alvion »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #858 -: Април 10, 2022, 09:17:11 am »
Когато човек няма какво аргументирано да каже, и няма достатъчно култура за да води интелигентен, и предполагаемо взаимно обогатяващ спор, започва да обижда. Жалко много жалко.
Пикси не ми се прави на обиден от истината, и вместо да се срамуваш от себе си ти ми се правиш на обиден. И за каква интелигентност става на въпрос, какво ти е интелигентното, цял свят търси начини как да спасим горите ти се хвалиш че гориш дърва. Ти ходил ли си лично да видиш каква трагедия представлява гората след като ти отрежат твойте 15 кубика дърва. И как така ти унищожаваш 40 дървета на година а засаждаш само едно, къде ти се губят останалите 39 дървета велики математико, къде са. И защо не засаждаш 80 - 100 дървета на година а ти само едно, съмнявам се дали изобщо засаждаш. Аз живея точо под гората и съм се научил да пазя и уважавам гората, събирам сухи клони стари пънове и режа само изсъхнали дървета и храсти, никога не пипам живо дърво. Наскоро срещнах един горски който ми обясни че е дошъл на оглед да приберат сухите дървета за направа на пелети. Това ме зарадва, той не каза ще изрежем гората, той каза ще изчистим гората от сухите дървета. Ето това е по нов начин на мислене, има интелигентност в него, вече не става въпрос за унищожение.

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #859 -: Април 10, 2022, 10:25:58 am »
Полный коллапс альтернативной энергетики. Мир замер(з) - 2021
<a href="https://www.youtube.com/v/a6YNLKLahsk" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/a6YNLKLahsk</a>
https://www.youtube.com/watch?v=a6YNLKLahsk

А ето какво се случва с ВЕИ, когато сняг забръска през зимъска.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 921
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #860 -: Април 10, 2022, 08:59:27 pm »
И как така ти унищожаваш 40 дървета на година а засаждаш само едно, къде ти се губят останалите 39 дървета велики математико, къде са.
krasias,  личи си че първо не четете това което се пише и второ изобщо си нямате и понятие от, кубатура, и тегло на средно дърво и изобщо енергииния еквивалент на килограм (сух) дъврен материал.

Върнете се и посочете къде съм написъл че консумирам 40 дървета на година??? Хайде покажете това кето "си мислите" че сте прочели.  Вие изобщо имате ли си редстава колко енергия има в 40 (средни по големина ) дъвета !!!! Ами че тази енергия, на мен сециално (с ефективната горивна система и изолацията на къщата), ще ми стигне за минимум 10 години (при много студени зими ) или 20 при (по-леки) !!!

Ето ви елеменарни данни: Дъветата са различни, която е доста ясно, но едно 40 годишно дърво обикновеено има около 100 см диаметър (ето ви детски метод за мерене на диаметъра на дъвото: а https://www.newport.gov.uk/documents/Leisure-and-Tourism/Countryside/Measuring-Trees.pdf, ето и по-сериозен метод, опростен до калкулатор: https://www.cliftonparkopenspaces.org/treecalculator/). Такова дъвро, с метъд иаметър, на метър от земята, има приблизително 10 кубика дъвесна маса. Тук е ясно че има огрмно генерализиране, но те са токова много видове че е необходима генерализация (съседа има бор които е на 40 години и е точно с посочените характеристики). Тоест на мен, на година ми тябват средно между 1 и 1.5 дръвета ( отново върете се в коментарите и прочетете внимателно информацията която съм дал ). А това че имам запас за 3-4 години напред,  първо е защото горя 2 години сезонирани дъва ( отново за виска ефекивност на горивния цикъл ) и второ защото обичам да се зпасявам за непредвидими ситуации, и трето място имам а дъврената енергиина "батеря" си държи енергията практически със стотици години ( при полжение че е на сушина разбира се)

При това забележете, отоплявам за 2 семейства,  2 етажа по 110м2 ) на езон, и топла вода за цяла година. И когато кажа на съседите че сметката ми на сезон е 1000 лева, а те ми кажат че при тях 2500 ( и са на дъва и въглища ), и отопляват 40% по-малка площ от моята, тогава можете да разеберете каква ефективност съм постигнал. Така че не само не ме е срам, а много хора около мен направо че чудят как съм постигнал това.

Така че когато пишете, помислете отново, енергиините процеси ги изледвам от 15-тина години  и ми отне много време изседвания, изчисления и опити за да постигна това което съм направил със собствените си ръце (без чужда помощ), и абсолютно без никаква зависимост от високи технологии (като аз целенасочено ги избягвам, до колкото се може разбира се).

За гората и дърветата браво на вас. Лично имам 22 декара гора във Видинско, и мога само от санитарната сеч  да имам дърва за години напред но е доста далеч и само траспорта ще излезе повече от стойността дървения матерал и затова съм дал правото на горския да въши санитарна сеч ( като през година контролирам нещата разбира се). Но сега ми стана интерсно вие как се отоплявате през зимата? Хайде споделете, и да видим каква е вашата ефективност и на какви високи или ниски технологии разчитате.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #861 -: Април 10, 2022, 10:42:25 pm »
Такова дъвро, с метъд иаметър, на метър от земята, има приблизително 10 кубика дъвесна маса.
Е тая твоя изцепка как да я разбирам а, а аз все си мислех че метър на метър е 1 кубик а то било 10 кубика. Ясно какви точни сметки имаш а ако дървото е 10м високо, значи 100 кубика от едно дърво, с едно дърво изкарваш 10 години. Ми ти си гений.
Но сега ми стана интерсно вие как се отоплявате през зимата? Хайде споделете, и да видим каква е вашата ефективност и на какви високи или ниски технологии разчитате.
Пикси е това се опитвам с кански мъки да ти обясня, тая тема е друга, тия неща не са за нея, това твойто е уникална неадекватност. Ако толкова ти се иска отвори си тема и там пиши за отопление на дърва, снимай, показвай но не тук. Осъзнай къде се намираш и уважавай другите, лично познавам  ELPUNTO и уважавам дейноста му да популяризира тези алтернативни източници и всячески помагам със знания в темата. Лично аз спирам да отговарям на неадекватните ти въпроси тук, които не са за тази тема, защото не искам повече да съдействам на твоята неадекватност.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #862 -: Април 11, 2022, 06:40:13 am »
Краси вече почваш да мислиш как да се заяждаш и не мислиш какво точно казва човека с който спориш. В случая мисля, че е съвсем ясно, че става дума за всичката дървесина на дърво чиито ствол на един метър над земята има дебелина един метър. Просто Пикси е прекалено обстоятелствен. Иначе принципно съм на твоето мнение по същината на спора. То аз вече го заявих де, с примера със поточето който Пикси отказва да приеме, може би защото много точно илюстрира странността на възгледите му.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #863 -: Април 11, 2022, 06:49:45 am »
Дърво на 40 години няма как да има метър диаметър. Не знам какво дървета садите, честно :) Аз мое да съм засадил 10-тина дървета само, но някои от тях съм ги садил когИ купихме вилата преди почи 50 години. С мъка бих се съгласил ,че ОБИКОЛКАТА им е към един метър, но диаметъра... поне още 100 години им трябват за да го достигнат.
Само да напомня... поглеждате към вратата на стаята в която се намирате, стандратната интериорна врата е с широчина 80 см. Сега поглеждате към дърветата дет са на 40 години и намерете едно, чиито диаметър е по-голям от отвора на вратата ви :)

Ако се съгласите че обиколката е метър, то диаметъра му ще е около 30 см, а площта на среза - 0.07 кв.м. За един кубик дърва ще ви трябва около 13 метра ствол. Отново да визуализрам - 13 метра означава че ще стърчи над 4-я етаж на къщата ви.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #864 -: Април 11, 2022, 10:27:26 am »
Ако едно дърво пораства средно с по 2 мм. на година дебелина на гидишният кръг демек по 4мм. по диаметъра това прави 160 мм. За 40 години. Малко са повече в действителност. Са за да достигне един метър трябва да пораства със 5 мм. На година среден ръст. Не знам може и да има дървета със такъв рандеман, може би топола или върба.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #865 -: Април 11, 2022, 10:02:23 pm »
Разград е сред първите български общини, които внедряват водородно гориво за отопление на административна сграда


януари 2022 г.
М. Георгиева

Разград е сред първите български общини, които внедряват водородно гориво за отопление на административна сграда. Инициативата е в изпълнение на Общинската програма за енергийна ефективност.
От първите дни на Новата година сградата на Общинска администрация се отоплява комбинирано – с метан и с водородно-кислородна смес, която се произвежда чрез импулсна електролиза на вода. Зеленото отопление се реализира чрез системата GI5000, произведена и инсталирана от високотехнологичната българска фирма „Грийн Иновейшън“ООД. Тя бе избрана след провеждане на обществена поръчка с предмет: „Доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на система за производство на водородно-кислородна смес по метода импулсна електролиза на вода за нуждите на сградата на Общинска администрация-Разград, гр. Разград, община Разград“ на прогнозна стойност 69 900,00 лв. без ДДС.
След въвеждането в експлоатация на новата система сред първите, които се запознаха с начина й на работа, бяха Кметът на Община Разград Денчо Бояджиев и заместник-кметът Мирослав Грънчаров.
Системата разгражда водата на съставните й части – водород и кислород – по метода на импулсната електролиза, като полученото високоенергийно гориво се добавя към горивния процес. За час системата консумира 4,5kWh електричество и 4 литра вода. Освен, че има екологичен ефект, въвеждането й води и до намаляване на разходите за отопление: разходът за метан намалява с 30%. При настоящите цени на природния газ възвращаемостта на инвестицията е за един и половина отоплителни сезона. Системата е напълно автоматизирана, при спиране на водата или тока се изключва автоматично, но се включва ръчно. Апаратурата е инсталирана към един от двата водогрейни котли в сградата на Община Разград, всеки от които е оборудван с горелка.
Този съвременен подход за подобряване на енергийната ефективност бе въведен за пръв път от български общини в обществени сгради в през 2021 г. Той води до намаляване на вредните емисии и постигане енергийна ефективност със съвременни технологични решения. Общинските инициативи са в синхрон и целите и идеите на Европейския зелен пакт.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #866 -: Април 11, 2022, 11:29:32 pm »
Само ако знаете колко смешно ми изглежда всичко това... :)
Когато на уреда с който измервам състава на димните газове ми пише нещо от порядъка на 5 части на милион СО, аз не мога да разбера как така ще "оптимизираш" още горенето. В това което се изхвърля просто няма какво друго да гори. Типичните стойности на изгорелите газове са около 10% СО2, клонящи към нула стойности на СО, и вариаращи в зависимост от конструкцията на котела стойности на NOx (от 30 до 200 на милион). Има още около 3% кислород (би могъл да се свали до под 2, но за да се гарантира чистота на горенето се допуска само с обратна връзка и корекции в реално време) и азот, който е влезнал заедно с кислорода във въздуха и така си и излиза, т.е. около 80%. Кое от това ще гориш, че да увеличиш ефективността? Единственото дет е останалло да "гори" това е азота, ма първо той топлина няма да ти даде, и второ продукта от изгарянето му изощо не ти трябва да го хвърляш в атмосферата, щото падат киселинни дъждове от него. Там дали ще са азотни оксиди или диоксиди - кат се свържат с влагата от горенето на водорода във въглеводородите и се получава прекрасна азотна киселина.
Както казах - количеството на азотните оксиди зависи най-вече от конструкцията на котела. А по-точно от липсата на прегрети места в горивната му камера. Азота е инертен, и за да се получи трябват високи температури. Колкото по-ниска е температурата на горене, толкова по-малко азоти съединения ще блъскаш. А тия вкарват водород, дет има безумно висока температура на горене. Просто няма как азотните емисии при тоя процес да не скочат.

И акто заключение - идеята да ползваш ток, за да получиш водород който да изгориш за да получиш топло ми се губи тотално... просто сложете един скапан ел. нагревател във водата преди котела и ще избегнете загубите от електролизата :)

Такава инсталация би имала някакъв ефект само ако е съчетана с фотоволтаици на покрива, които произвеждат безплатен ток, който можеш да ползваш за да разлагаш водата. Но пък никога не знаеш колко слънце ще има, съответно колко водород ще напъхаш в горелката, и оттам настройката на горелката отива на кино. Да, има горелки които биха могли да се адаптират към такива промени, но цената няма да е 69 000 лева - и то само за горелката. Дори аз дет се занимавам десетиелтия с това съм виждал контролер способен да гори симултантно два газа само в лабораторията на Вайсхаупт в Швенди, като съм ходил на обучение. В България такова животно не е продадено, нито едно. Да не говорим че за такава малка мощност няма да се изплати само контролера, да не говорим за периферията.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #867 -: Април 12, 2022, 07:12:04 am »
Юияне забравяш, че въпросният електролизер произвежда и водород и кислород.
Като гледам снимката тия са сложили 8 електролизера в паралел. Във всички случай обаче и аз изпитвам огромни съмнения относно ефективността на такава система.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 921
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #868 -: Април 12, 2022, 11:00:09 am »
Във всички случай обаче и аз изпитвам огромни съмнения относно ефективността на такава система.
И нес случайно Радико, в тези системи няма ефективност, има само наливане на пари точно поради тази причина:
Общинските инициативи са в синхрон и целите и идеите на Европейския зелен пакт.
Най-важното е да покажем колко сме "зелени" а това дали всъщност вредим на природата много повече с нашата показна зеленост е маловажно. Важното е да покажем колко сме зелени и да усвоим едни "зелени" пари, раздадени от новите "централни планирочици", разбиа се.

И за да има някаква научна коктретизация, понеже всичко друго, както и посочената статия са жълти весникарски историики, ето страницата на въпросната компания:
https://bg.green-innovation.bg/our-technology

Забележете че първо няма никакви елементарни публикации, или най-малко документ за продукта никъде, и което е най-важното, изобщо не се коментира колко енергия се взема от ел. мрежеата и коло енергия се отдава в топлинна форма (в крайна сметка този водород предполагам няма да се яде  ;D). В крайна сметка тези които купуват тези устройсва ( с дадени Европески пари разбира се, то така се усвояват средствата ), най-малко трябва да се запитат, каква енергия влагам и каква енергия получавам, в едни и същи мерни единици!!! (Joule-in-Joule-out). Понеже когато това не се прави има толкова много вектори за манипулация че на колегите които разбират свят им се завива. Най-лошото е че и самите "иноватори" (и предполагам хората са добри и ентусиати), които произвеждат тези устройства, те самите нямат на престава от такъв точен анализ, понеже при положение че имаха, и в действителност системата даваше вповече топлинна енергия  отколкото директно от реотана, то тогава те щяха да го обявавят това с огромна реклама навсвсякъде.

Най-добрия начин да се използва ел. енергията, за отопление, е чрез термопомпа ( било тя въздушна, водна или земна ), стига да има някакъв амбиент топлинен източник :). Сигурен съм че тази община би направила по-добра инвестиция при положение че бяха закупили елементарни климатици (въздушни термопомпи) отколкото тази система.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 525
  • Невежеството ражда химери...
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #869 -: Април 12, 2022, 11:08:50 am »
https://hightech.fm/2022/04/11/solar-saving-many-years

Исследователи из Технологического университета Чалмерса в Швеции и Шанхайского университета разработали энергетическую систему, позволяющую улавливать солнечную энергию, хранить ее до 18 лет, а затем высвобождать ее, когда и где это необходимо. Об этом говорится в публикации журнала Cell Reports Physical Science.

"Новая технология основана на системе солнечной энергии MOST — Molecular Solar Thermal Energy Storage Systems, разработанной в Технологическом университете Чалмерса. Речь идет о специально разработанной молекуле, которая меняет форму при контакте с солнечным светом. Исследование уже вызвало большой интерес во всем мире.

Шведские исследователи отправили свою специально разработанную молекулу, заряженную солнечной энергией, коллегам Тао Ли и Чжию Ху из Шанхайского университета, где энергия была высвобождена и преобразована в электричество с помощью разработанного ими генератора. По сути, шведское «солнце» было отправлено на другой конец света и преобразовано в электричество в Китае.

«Генератор представляет собой ультратонкий чип, который можно интегрировать в такие электронные устройства, как наушники, смарт-часы и телефоны. До сих пор мы производили лишь небольшое количество электроэнергии, но новые результаты показывают, что концепция действительно работает. Это выглядит очень многообещающе», — говорит исследователь Чжихан Ван из Технологического университета Чалмерса."

Шш има да чакаме :)