Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 499510 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #810 -: Април 01, 2022, 01:06:15 pm »
Пренасянето на прав ток има по-малко загуби от пренасянето на крив ток. Не е нужно по-голямо сечение.
Това като виц ли да го приемем или като истина, щото навремето когато Едисон предлага правия ток основния проблем е било че на всеки километър е трябвало да има генератор на постоянен ток точно заради загубите. А и поинтересувай се за кабелите при големите ФВ централи какъв е кабела между панелите и инверторите и електрониката на места където разстоянието е малко по голямо кабела е по скъп от електрониката. Затова не се учудвай ако някъде видиш че на всеки ред панели има отделен инвертор просто излиза по евтино от кабелите.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #811 -: Април 01, 2022, 01:39:42 pm »
Краси това са търговски трикове за по голяма печалба истината е това което пише ЕДМ.
Не случайно най дългият далекопровод в света ще бъде на прав ток. Това е защото са по малки загубите. А по времето на Едисон и Тесла надделява променливият ток защото тогава не е имало ефективен начин за трснсформиране на прав ток. Варианта е бил със ротовертери което е крайно неефективно и доста ненадеждно и за това са избрали променливия ток. А и цената на променливотоковите двигатели е доста по ниска от тази на постояннотоковите.
А и да добавя за  ЕДМ:
Не е проблем да се регулира напрежението на електрически уреди свързани ПРЕДИ инвертора и става така, че със един киловат инвертор регулираш 5 киловата мощност.  Примерно.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 596
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #812 -: Април 01, 2022, 01:44:20 pm »
Това като виц ли да го приемем или като истина, щото навремето когато Едисон предлага правия ток основния проблем е било че на всеки километър е трябвало да има генератор на постоянен ток точно заради загубите. А и поинтересувай се за кабелите при големите ФВ централи какъв е кабела между панелите и инверторите и електрониката на места където разстоянието е малко по голямо кабела е по скъп от електрониката. Затова не се учудвай ако някъде видиш че на всеки ред панели има отделен инвертор просто излиза по евтино от кабелите.
Май нещо си се заблудил.

На Едисон му се палили кабелите, защото е пренасял ниско напрежение, което не е можел да трансформира по никакъв начин, тогава е нямало електронни инвертори. Ниското напрежение предполага голям ток, а колкото по-голям тока през проводниците, толкова по-голяма мощност се отлага в тях, т.е. по-големи загуби. При променливите напрежения още от времето на Тесла е можело да се прави трансформация - да се пренасят големи напрежения с по-малък ток, а вече непосредствено при потреблението да се трансформира наобратно.

Проводника е нищо друго освен едно съпротивление R за постоянния ток, но за променливия той е импеданс Z. А импеданса е равен на Z = R + XL. Имаме в повече едно индуктивно съпротивление, което го няма при постоянния ток. Затова и при пренасянето на постоянен ток има по-малки загуби!

Примера който даваш с инверторите и защо им били дебели проводниците е вероятно, защото обслужват ниски напрежения. Резонно е тогава при голяма мощност да имаме и голям ток.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #813 -: Април 01, 2022, 04:48:20 pm »
Примера който даваш с инверторите и защо им били дебели проводниците е вероятно, защото обслужват ниски напрежения. Резонно е тогава при голяма мощност да имаме и голям ток.
Не с инверторите а линията между ФВ панелите и инвертора. И тука говориме за фотоволтаици чието напрежение не е много високо най често 36 до 48V и затова се свързват последователно в стрингове, даже с цел намаляване на загубите при по големите ФВ централи стриговете ги правят до 500V.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #814 -: Април 01, 2022, 05:48:32 pm »
За да не се говори наизуст:

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 596
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #815 -: Април 01, 2022, 05:58:10 pm »
Не с инверторите а линията между ФВ панелите и инвертора. И тука говориме за фотоволтаици чието напрежение не е много високо най често 36 до 48V и затова се свързват последователно в стрингове, даже с цел намаляване на загубите при по големите ФВ централи стриговете ги правят до 500V.
Не съм запознат с подробности на ФВЦ. Но говоря принципни неща, че постоянния ток се пренася с много по-малки загуби от променливия.

Логично е и правилно, ако панелите се връзват последователно за по-високо входно напрежение на инверторите с цел по-малки загуби. При ниски напрежения загубите в проводниците са огромни.

Вкъщи имам изградена паралелна и алтернативна 12В система на постоянно напрежение, която захранва електрически плъзгащи врати, датчиците на мивките, ЛЕД-панели за дежурно осветление и мн. други, която има и УПС-акумулатор. Като включа панелите - те са по 80Вт, напрежението кляка с около 25 %. Е, толкова са загубите при ниските напрежения в проводниците. И това е при консумация около 500Вт. Ако е над 1 кВт загубите ще са над 35%. Но като я правих бях съвсем наясно с това. В противен случай трябваше да поставям безброй нисковолтови захранвания, постоянно обслужване и нямаше да има дежурно захранване, ако спре тока. Входната ми врата също е с електрическо заключване, ако спре тока и нямам акумулатор е невъзможно са вляза.

Имам и една картечница, и тя е на 12В.  ;D

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 928
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #816 -: Април 03, 2022, 10:03:46 am »
Лято жега ти качваш някакъв баир в планината и ти е пресъхнала устата от жажда. Виждаш едно планинско поточе което си ромоли с дебит стотина литра в минута. Навеждаш се и почваш да пиеш, пиеш със 30-40 глътки в минута. Какво разхищение на вода какво безбожно ниско КПД при употребата на водата!!!!
Аналогичен случай с по горното.
Радико, надявам се да не мислите че това е логическо свързано с това което казвам. Вашия приемр е леко казано неиздържана логика, понеже се основава на идеята за "marginal utility" ( тоава е фундаментална концепция в икономиката ).  Първо рядко ходя в планината без да имам достъп до вода ( поне 1.5 литра с мен ) или поне да зная къде да я намеря  :),  който го прави значи не познава планината. Второ, което е по-важното, това е екстремна ситуация, точно идеята за добавеността ( marginal utility ) идва на помощ. Идята  обаче за използването на фотоволтаици за топлинна енергия ежедневно, а не само веднъж при екстримни ситуации ( понеже никой нямя да си помисли и да направи такава систма при положение че е я използва много рядко, което е в основата на вашия пример) е толкова неефективна, колкото и за използването на автомобил да си цепите дърва (имат такива ентусасти, вижте ги в "вашия кинескоп" или "youtube"), може да се направи но ефективността на процеса е по-малко от 15%, инцидентно приблизително колкото използването на слънчевите волтаици, с преубразователните процеси, и съхранението ( чрез химическо преобрзвуане при батериите ), евентуално до загряването на субстанцията за готвене.

Отново подчетавам, нямам нищо нпротив слънчевите вотлаици да се използват, но не за топлинни цели, най-малкото не директно. Както много пъти съм споменавал, използването на електричество ( електомагнитен флукс ) за топлинни цели ( освен ако не минава през някакъв вид термопомпа с висок коефициент, която всъщност върши работата ) е най-неикономичния начин да се използва тази технология. 

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #817 -: Април 03, 2022, 10:25:39 am »
Имам 6х1KW-тови (фкесабилни, навиващи се) соларни панели които съм ги взел преди 7 години и още не съм ги сложил, точно понеже 99% от годишната ми енергиина консумация е в топлинна форма а фотоволтаиците не са добри за това.
Пикси е точно това е най неикономичния начин да използваш едни ФВ панели да ги имаш 7 години и още да не си ги сложил. А сега вземи ги сложи, направи една ФВ централа и после убеждавай хора които са правили вече такива централи. Пикси когато имаш излишества от безплатна енергия от слънцето най неикономичното нещо е да не ги ползваш, ясно ли ти е. Ма това трябва да го видиш за да разбереш щот ти е много трудно в момента, така че направи нещо и тогава пиши.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #818 -: Април 03, 2022, 04:55:15 pm »
Много съм ви казвал че сте изостанали с тези тъпи слънчеви системи

Неактивен alvion

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 524
  • Пол: Мъж
  • Dum spiros ,spero
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #819 -: Април 04, 2022, 09:12:32 am »
Доколкото разбрах, въпреки че нямам ДЕЛЦ - панелите трябва да са повечко или 10 пъти повече от необходимото ни като енергия, за да може и в неслънчево време да дават необходимия ток. А през слънчевото лятно време с неоползотворената «излишна» енергия в повече, да загряваме бойлер с БГВ примерно,  вместо просто да не я използваме нея,  както ELPUNTO написа за уловена и прахосана т. е.  неизползвана енергия. Докато Слънцето «нашия термоядрен синтез реактор в близост до Земята» ни грее и топли абсолютно безплатно за всички демократично - без да ни дели независимо какви сме или не сме.
Ако говорим за КПД на уползотворяване на безплатната енергия има смисъл само ако ще правим икономическа сметка за разходите инвестицията която струва ДЕЛЦ и пропуснати ползи ако нямаме и си плащаме за тока вместо да ни е даром е без. загубите - цената на ДЕЛЦ и подръжката и през годините на работата и ремонти и подобренията и ако се налага..

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 928
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #820 -: Април 04, 2022, 11:59:32 am »
Пикси е точно това е най неикономичния начин да използваш едни ФВ панели да ги имаш 7 години и още да не си ги сложил. А сега вземи ги сложи, направи една ФВ централа и после убеждавай хора които са правили вече такива централи.
krasias, вие прочетохте ли че 99% от изразходваната ми е нергия (а съм сигурен че това е така за всяко домакинство) е в топлинна форма. Имате ли предсава че 7 тези пикиливи ( с извинение на думата) панели които имам, могат да ми дадат под 0.01% от годиншния ми разход на енергия. На къщата си имам над 75 м2 прозорци (югоизток-югозапад) които ми дават отопление когато има слънце (през по студените месеци, може ли да изчислите коко енергия ми дават те?), е верно не мога да ги вкюча към котлон но затова си има газ. За готвене, за 18 месеца, в домакинството използваме толкова газ с колкото когато пътувам от София до Хасково и обратно (това го правя веднъж на 2 месеца). Пак ви казвам, но вие май неразбирате, или нямате ефективно мислене, вижте за какво ви трябва енергията и тогава си проектирайте систмата. При положение че фотоволтаиците (забележете НЕ говоря за соларните термални системи) бяха на 80% (а те са максумум на 18%, при оптимални условия, средно, през времето, под 10%), тъпите и огрмини батериини системи, пак щяха да правят цялостната система неикономична. Превъртете малко цифртите ( в Joules ), вижте ефективността на цялоснтата система, и тогава говорете.
Много съм ви казвал че сте изостанали с тези тъпи слънчеви системи
бай Теню, слънчевите системи не са никак тъпи, но има по-ефектитни и много по-неефективни начин за използване на директната слънчева енергия.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #821 -: Април 04, 2022, 08:25:54 pm »
Пикси аз много добре чета какво пишеш но проблема е че ти не четеш и само повтаряш едно и също нещо като надраскана плоча. Питам те аз ти знаеш ли въобще какво е това ИЗЛИШНА БЕЗПЛАТНА ЕНЕРГИЯ и има ли значение как ще я употребиш, не няма никакво значение щото ако не я употребиш просто я губиш. И спри да ми повтаряш за тия джаули, направи си ФЕЦ и тогава ми обяснявай щот аз съм правил даже го има сниман тук в тази тема и нещата са ми много по ясни. Аз споделям личен опит а не празни приказки.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 928
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #822 -: Април 05, 2022, 11:34:05 am »
Пикси аз много добре чета какво пишеш но проблема е че ти не четеш и само повтаряш едно и също нещо като надраскана плоча.
повтарям нещата понеже единици във форума ги разибрат.
Питам те аз ти знаеш ли въобще какво е това ИЗЛИШНА БЕЗПЛАТНА ЕНЕРГИЯ и има ли значение как ще я употребиш, не няма никакво значение щото ако не я употребиш просто я губиш.
Много добре знам какво е защото в момента я използвам, когато другите горят дърва вечерно време, в тези слънчеви Мартенсик дни които минаха. Но не е върпроса да се сложи соларка и да си мислим че хващанещо (все едно да се пие със сламка от извора, а не със шепи както се изрази Радико), а с каква ефективност се прихваща и как се използва, понеже при полежение че си мислите че нещата са "безплатни", много бъркате, в живота няма нищо безплатно (както се казва "no free lunch"), всичко си има стойност, познания, материали, труд, време усилия.

Вие прочетохте ли коко прозорци (като площ) имам? Занете ли че тзи прозорци хващат сълнчева енергия еквивалетни на 300 м2 соларни панели ( със згубите при превръщане ), ами че 1м2 от тези прозорци прихваща повече нергия отколкото всички тез тези соларки които ми стоят.

Нали за да се сложат трези соларки се иска работа проектиране на системата, акумулатори за зареждане, окабеляване разчети, и след това следене за използването им. Всичкото това за някакви си 2-3KWh на ден (и тов в най-добрите дни). Ами че само една цепеница дъвце, като тези които посотянно намирам с десетки ако не и стотици, когато се разхождам по Витоша, има 4.7KWh, да не говорим че къщата ми поема (по повърхността си) 1000-1200КWh, в топлинна форма, на нен! Моята цел е да използвам тази енергия (даже и само 10% от нея) и исобенно в топлинната и форма, а не да се ограничавам в неефективността на мижавите електро-соларки.

При положение че имате ФЕЦ, хубаво поиграли сте си и сте направили нещо, поздравления, но интересно изчислявали ли сте ефективността на вашата система на годишна база и особенно на база разхода ви като цялостен процент от енергията на домакинството ви? Направете го и тогава напишете данните както ELPUNTO е направил, тогава нещата се виждат много лесно без абсолютно никакви приказки.

И вземете научете Джаулите понеже това е нещо което е фундаментално за енергиината плътност при различните горива и за да можете ефективно да превръщате енергините еденици от една в други.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #823 -: Април 05, 2022, 11:03:43 pm »
И вземете научете Джаулите понеже това е нещо което е фундаментално за енергиината плътност при различните горива и за да можете ефективно да превръщате енергините еденици от една в други.
Пикси ти пак нищо не си разбрал не е важно дали можеш да сметнеш някакви джаули, важното е дали ги имаш, като ги нямаш просто си правиш упражнения да не забравиш математиката.
а с каква ефективност се прихваща и как се използва
Пак почваш с тая ефективност на панелите и какво толкова ще се промени повишавайки ефективноста на панелите. Ми нищо кой знае колко съществено просто ще намалее площа на панелите. При сегашните панели примерно за 6kW ще трябват 30кв.метра площ, а някъде в бъдещето никой не знае кога за 6kW ще трябват 10кв.метра площ. Е да ама мене въбще не ме притеснява дали площа е 10кв.м или 30кв.м имам много повече площ, 6kW са си 6kW независимо дали ги вадиш от 10 или 30кв.м . Има и нещо друго което не се оценява правилно при ФВ панелите. Ето сега аз работя на ВЕЦ Студена и днес 12 часа генератора ми буча цял ден, ФВ панелите са си почти иделния източник на ток, те произвеждат ток тихо и съвсем чисто, няма никакви движещи се части, никакъв шум.
понеже при полежение че си мислите че нещата са "безплатни", много бъркате, в живота няма нищо безплатно (както се казва "no free lunch"), всичко си има стойност, познания, материали, труд, време усилия.
Айде да не се объркваш да кажеме че едва когато си направиш ФЕЦ ще разбереш че има и такова нещо като "излишък от енергия". Аз не съм правил собствена ФЕЦ, правих я за един съсед, е преди да го направя съседа мислеше да си купи и вакуумно тръбен колектор за бойлера. След три месеца експлоатация на ФЕЦа съседа реши че няма да купува вакуумно тръбен колектор щото имаше доста излишна енергия от ФЕЦа. Само ме помоли да намаля консумацията на бойлера. Сложих му един по мощен димер и от 3kW го намалих на 1,5kW, сложих и един директен ключ когато има повече излишна енергия да го включва директно.
Нали за да се сложат трези соларки се иска работа проектиране на системата, акумулатори за зареждане, окабеляване разчети, и след това следене за използването им. Всичкото това за някакви си 2-3KWh на ден (и тов в най-добрите дни). Ами че само една цепеница дъвце, като тези които посотянно намирам с десетки ако не и стотици, когато се разхождам по Витоша, има 4.7KWh, да не говорим че къщата ми поема (по повърхността си) 1000-1200КWh, в топлинна форма, на нен! Моята цел е да използвам тази енергия (даже и само 10% от нея) и исобенно в топлинната и форма, а не да се ограничавам в неефективността на мижавите електро-соларки.
Ето тука пак бъркаш нещата има едни хора с много по добро мислене от твоето. Те купуват панели правят ФЕЦове независимо колко ефективни са панелите, експлоатират ги 6-7 години, през това време излизат по нови и по ефективни панели. За тия 6-7 години те са си върнали част от цената на панелите, продават ги и си купуват по нови и ефективни панели, след 6-7 години пак същото и така върви прогреса. Та ако преди седем години беше направил ФЕЦ сега щеше да продаваш старите панели и да знаеш много повече. Ако искаш да видиш ФЕЦа на съседа тук https://mazeto.net/index.php/topic,9376.345.html отговор 351 ELPUNTO го е снимал.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 928
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #824 -: Април 06, 2022, 12:11:41 pm »
Пикси ти пак нищо не си разбрал не е важно дали можеш да сметнеш някакви джаули, важното е дали ги имаш, като ги нямаш просто си правиш упражнения да не забравиш математиката.
krasias, винаги започвам с джаулите ( входящи ) и завършвам с тях (изходящи) понеже това е най-важното. Джаулите ( енергията в някаква плътност ) винаги е има около нас и тя изобщо не е проблем, основния проблем е нейното ефективно усвояване.
Пак почваш с тая ефективност на панелите и какво толкова ще се промени повишавайки ефективноста на панелите. Ми нищо кой знае колко съществено просто ще намалее площа на панелите. При сегашните панели примерно за 6kW ще трябват 30кв.метра площ, а някъде в бъдещето никой не знае кога за 6kW ще трябват 10кв.метра площ.
Ето тук си противоречите основно. Значи, сега да направим система е доказана неефкетивност, тоест да губим 4х повече енергия отколкото извличаме, но някъде в бъдещето незнайно кога тя ще бъде по ефективна  :)
Е да ама мене въбще не ме притеснява дали площа е 10кв.м или 30кв.м имам много повече площ, 6kW са си 6kW независимо дали ги вадиш от 10 или 30кв.м .
И точно тук вие, както и много други правите фундаментална грешка. Има огромно значение какви ресурси се използват за прихващане на определно количество използваема нергия. При положение че нямаше значение никой нямяше и да се интересува от енергиина плътност на горива!!!
ФВ панелите са си почти иделния източник на ток, те произвеждат ток тихо и съвсем чисто, няма никакви движещи се части, никакъв шум. 
Тук сте напълно прав, по отношение че намат движещи се части, и съм съгласен с това, и завбъдеще най-вероятно ще ги използам но само когато се развият до такава степен, върпеки че са токова неефективни, че да са като боя ( и евтини като нея), и просто тогава ще си боядисам цялата къща с такива, а и каквото си пожелая с тях.
Айде да не се объркваш да кажеме че едва когато си направиш ФЕЦ ще разбереш че има и такова нещо като "излишък от енергия".
Ех krasias, тук леко ме разсмивате  ;D, ами че аз вече повече от 15 години виждам навсякъде излишък на енергия и основно нейното прахосване. Два елементарни примера: Какво са радиаторите на автомобилите, ако не устройства за изхвърляне на "излишната" енергия, отопление на въздуха, за която ние порядъчно сме си платили? През топлите летни дни нали си отваряте прозорците вечерно време (където е възможно разибра се)за да изкарате "излишната" енергия,  или през деня използвате климатици отново за да изкарате навън "излишната" енергия. Разберете, енергията не е електричество (поне не това което се движи по проводниците), електричеството е енергиен флукс, енергията и енергиината плътност са много по-големи понятия и само когато това се осъзнае, ще започнете да виждате енергиините "проблеми" по коренно различен начин.
Те купуват панели правят ФЕЦове независимо колко ефективни са панелите, експлоатират ги 6-7 години, през това време излизат по нови и по ефективни панели. За тия 6-7 години те са си върнали част от цената на панелите, продават ги и си купуват по нови и ефективни панели, след 6-7 години пак същото и така върви прогреса.
Много хора не занят какво праят. Точно така и един много добър приятел, който  наскоро си купи 2 декара земя около Панчарево, си мислешече като  електро-волтаици на къщата ще бъде енергиино независим, понеже му бяха наблъскали главата с реклами и какви ли не други глупости. Седнахме за 2-3 часа и започнахме с изчисления на основни енергиини необходимости които ще има домакинството през цялата година и какво се оказа че всички тези които му предлагат услуги за фотоволтаици абсолютно нишо не разбират от енергиина ефективност, понеже при положение че потроши пари за такива те ще прокриват, при най-добри предположения, само по-малко от 0.2-0.3% от годишните енергиини нужди. В допълнение му обясних за топлинните акумулатори. в контекста на отопление през зимата, и той остана озадъчен че никой не му е говорил за това.
Та ако преди седем години беше направил ФЕЦ сега щеше да продаваш старите панели и да знаеш много повече.
krasias, аз няма да ги продавам направо ще ги подарявам  :), даже вече имам познат на който ше ги дам. Човека е ентусиаст но не ги разбира нещата (просто няма основа за да ги разбира), та като му ги подаря, едно ще го зарадвам и друго, след време когато му направя анализ на системата ще му покажа, за да разбере, коко труд е хвърлил ( даже и без да купува панелите ) за събиране на минимално количество енергия. И че за същия този труд, при друг (солар-термален) дизайн, е могъл да събере 4-5х повече енргия.