Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 489158 пъти)

Неактивен pathfinder

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #780 -: Юли 22, 2021, 10:09:27 pm »
Гласувах за проекта. Стискам палци! Заслужаваш да спечелиш!

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #781 -: Октомври 04, 2021, 10:27:32 pm »
Проектът "ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА КЪЩА" отпадна още на първия тур.Това се очакваше.

Благодаря на всички за подкрепата !

Не си направих труда да запомня първите 10 проекта, които преминаха първия тур.
Направи ми впечатление, че всичките класирани 10 проекта започват с "GREEN . . . " или "ЕКО . . . ".
Нивото на проектите е на ниво кръжок "СРЪЧНИ РЪЦЕ" за учениците от горните класове.   >:(

Може би, ако участвах с проект "Зелена ограда"  или "Зелена котка"    т.е. ако боядисам оградата си в зелено,
или КОТКАТА си, щях да се класирам.   :)
Жалко е, че тех. ниво и интелекта на банковите служители е толкова нисък.
Сред всички проекти имаше 4 – 5 наистина стойностни проекта (тук включвам и моя проект), но нито един от тези сериозни проекта, НЕ СЕ класира за втория тур.

Другото е, че с 10 000 лв. не може да се изпълни сериозен проект.С тази сума може да се довърши или да се започне проект.
Така или иначе и без подкрепата на Пощенска банка, аз работя по моята "ЕНЕРГОНЕЗАВИСИМА КЪЩА" и ако имам сили и с Божията воля, ще я завърша.


Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #782 -: Октомври 05, 2021, 09:58:52 am »
Работи си приятелю и не чакай отникъде финансиране - обществени организации, уж бонусни схеми и европроекти, всичко е таш.к, вятър и мъгла. Само на себе си можеш да разчиташ, на приятели и доволни клиенти /ако имаш такива/. Системата се съпротивлява на иновациите, това е нормално - затова действай извънсистемно и няма да има проблем  :)
Успех в начинанието, стискам палци!
А.   

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #783 -: Март 19, 2022, 07:56:30 am »
ELPUNTO
Има някакво развитие.
Интересуваме твоето мнение.
Сега съм на ниво проучване. Като стигна до някъде ще пиша.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #784 -: Март 19, 2022, 08:52:51 pm »
valex това звучи обещаващо. Това трябваше отдавна да е направено, преди повече от 10 год. Все пак аз оставам скептик, че написаното в тази "Енергийна програма" ще се изпълни, просто защото в БГ държавната и общинска администрация е корумпирана, парализирана, импотентна и слабоумна/слаботелесна.

Всичките ми опити да участвам в подобни програми като юридическо или частно лице са се провалили, въпреки сериозните стойностни проекти с които кандидатствах.

Все пак заслужава да опиташ. Според мен сумата за Домашна Ел. Централа е прилична, с 6 000 лв. може да се изгради ДЕлЦ която да покрие нуждите на едно средно БГ домакинство.Моят опит показва, че една ДЕлЦ може спокойно да се изгради за 2–3
месеца от 2–3 души. Тук включвам доставката на ФВ панели, инвертор, акумулатори, кабели, крепежи и т.н.

valex ти си технич. грамотен човек, разбираш от ток, за теб няма никакъв проблем да направиш проекта и да го изпълниш.
Ще ти трябват 1–2 помощника като изпълнители.Аз или колегите от ФОРУМА ще ти помогнем с опита и съвети.Във Варна има много фирми специализирали се в изграждане на големи/малко ФВ централи.

Според мен си струва да опиташ да кандидатстваш за ДЕлЦ.

Относно системата за Битова Гореща Вода – БГВ, сумата от ? 1 800 лв. ? е достатъчна за "Слънчев бойлер" , но за мен това е куцо решение. Цялостното решение е "Слънчево парно" т.е. Солар подобен на моето "Слънчево парно".
"Слънчево парно" можеш да направиш с 9 000 – 10 000 лв., сумата  1 800 лв. е крайно недостатъчна.

valex това е моето мнение, мисли, смятай и . . . . . действай .
                                                   
                                                             УСПЕХ !

линк за ДЕлЦ . . . . . . . . . . . . . . .   https://balkanmysteries.com/2021/02/07/home-fv-power-plant/

линк за Слънчевото парно . . . . ..   https://balkanmysteries.com/2021/02/07/solar-heating/












   

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #785 -: Март 20, 2022, 03:28:50 pm »
Благодаря за пожеланията!
И аз съм засичал, че подобна програма имаше 2008. И тя умря без  изобщо да тръгне.
Сега се надявам, че поне от Европа ще натискат да стане поне донякъде.
Имама 50% вероятност да стане според мен.
Ако до 2 месеца(такава ми е информацията) се приеме Плана за въстановяване 
най-рано догодина ще почнат да приемат проектите. Имам идея да изпреваря малко нещата.
Най-много да остана с едно по-скъпа система без да взема компенсация :)
Извинявай ама непомня в темата как беше решил въпроса с излишъка от БГВ?
Имам идеи с изпразване на системата(с вакуумни тръби).


Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #786 -: Март 20, 2022, 09:52:20 pm »
valex проблемът с излишната топлинна енергия при мен НЕ Е РЕШЕН. През лятото, когато денят е дълъг и
слънцето силно, произведената топлинна енергия от Солара просто се разсейва, не я използвам.
Същото важи за произведената излишна ел. енергия от ДЕлЦ тя просто не се използва.

Имам някакви идеи, започнах да работя върху идея за "складиране" на топлинната енергия чрез хидратни соли, но
все още подготвям експеримента.Не мога да кажа дали идеята е работеща.

Проблемът със "складиране" на енергията НЕ Е решен в планетарен мащаб.Не е по силите на сам човек, това е работа
за екип от опитни експериментатори и специалисти.
Ние българите трудно работим в екип, всеки мисли, че може всичко сам, но . . . . . когато човек работи сам,
стига до някъде и толкова, няма сили, време, финанси и т.н.

Поздрави от Банкя
 

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #787 -: Март 23, 2022, 09:22:12 pm »
Ние българите трудно работим в екип, всеки мисли, че може всичко сам, но . . . . . когато човек работи сам,
стига до някъде и толкова, няма сили, време, финанси и т.н.
Всъщност ELPUNTO причината да НЕ МОЖЕМ да работим заедно изобщо не е сили, време и финанси, а РАЗСТОЯНИЕ. Разстоянието между отделните участници в колектива. Всяко ново изделие си иска специфичните материали и особена конструкция. Дори при напълно ясен принцип на действие трябва да се намерят подходящите материали - и до тука беше лесното! Тези подходящи материали си имат съответната технология за изработка/термообработка, която производителите не споделят заради производствената тайна. Тази технология трябва да бъде открита/изведена след много опити и то при наличието на съответното оборудване. Нали разбираш че тази работа ще бъде извършена от САМО ЕДИН човек - собственика на оборудването. Останалите ще бъдат просто публика и ще дават само съвети без дори да са пипнали материала или присъствали при работата. Това означава че преобладаващата част от идеите ще бъдат безмислени и не на място.
Стигнахме до самата изработка! Конструкцията трябва да бъде адаптирана към използваният материал и неговата технология. Отново трябва да бъде поне пипнат с ръка материала за да се добие представа какво преставлява и как се работи с него. Отделно че в процеса на работа/изработка всеки страничен поглед върху нещата може да даде добра идея как да продължи или смени технологията. Това отново няма как да стане от дистанция.
И стигаме до самите експерименти. Той трябва да бъде подготвен отново само от единият човек, пак най вече по негово усмотрение. Останалите само ще хвърлят цветя и овации през вайбъра. При провеждането на самият експеримент целият колектив трябва да присъства на опита за да може да се видят нещата от различните гледни точки. А не едностранното представяне на провеждащият експеримента (както той го е видял) - липсва страничният поглед върху нещата.
В заключение искам да кажа че всеки работи сам не защото така иска а заради разстоянията. И точно по тази причина колектива трябва да бъде локиран на едно и също място. Само тогава всички са включени в работата, а не един да тегли каруцата а останалите да се возят в нея. И чак сега, при събирането на едно място, идва въпроса за парите и времето.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #788 -: Март 24, 2022, 09:56:06 am »
През лятото, когато денят е дълъг и слънцето силно, произведената топлинна енергия от Солара просто се разсейва, не я използвам.
Имате ли приблизителна престава колко топлинна енергия разсейвате като абсолютна енерия а и като процент от това което прихващате?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #789 -: Март 25, 2022, 02:34:36 pm »
Bat_Vanko мога да се съглася с теб, но донякъде. В София живее голяма част от активните участници във ФОРУМА, няма да споменавам конкретни хора. Bat_Vanko посочи моля те, ЕДИН проект в който няколко от членовете на ФОРУМА са се обединили и са работили, за да реализират някакъв проект. Без значение дали проектът е успешен или не, просто тези хора да са работили в екип. Аз не знам такъв проект, ще се радвам ако има такъв/такива проект/и.

Не искам да бъда досаден и да се самоизтъквам, но ще спомена няколко проекта, които са завършени, в които аз съм  инициатора, но без екип, нямаше да доведа проектите до успешен завършек.

Проект 1. Електромобил FIAT PUNTO, ако не ме лъже паметта, започнахме преработката на фабричен FIAT в електромобил през септември 2010 г. Аз  и Elektros, двамата, работихме в гаража/сервиз на Elektros в ж.к. Люлин. Инструменти : флекс, ръчна бормашина и заваръчен телоподаваш апарат. Това беше нашата база, за около 20 дни преработихме колата в електромобил и за наша радост, колата–електричка тръгна ! В интерес на истината от Индустриалния Клъстер за Електро Мобили – ИКЕМ получихме безвъзмездно ел. мотор, контролер и оловни тягови акумулатори 6 бр.

Електричката тръгна, вървеше, но с множество нерешени или полвинчато решени проблеми.Аз я карах основно в Банкя и ж.к. Люлин, в часовете когато трафика беше слаб.Нашите сили стигнаха да тук, електричката остана една недодялана самоделка.

Проект 2. Слънчево парно. Идеята за Слънчевото парно – Солар е моя, но веднага казвам че нямах никакъв опит в областта на
слънчевите инсталации.Проекта бе на фирмичка от Нови Искър. Изпълнители : железари 2; строителни работници 2; водопроводчици 2; ел. техници аз + 1; IT специалист 1. 
За монтажа на системата за Мониторинг & Контрол участваха мои приятели и Радико от ФОРУМА, на когото съм признателен и задължен.
Накратко, ако бях започнал да изграждам Солара сам, нямаше да го завърша и Соларът нямаше да работи вече 13 години.

Проект 3. Домашна Ел. Централа ДЕлЦ. Тук нещата за мен бяха по прости защото аз съм ел. специалист. Въпреки това за изграждането на ДЕлЦ ми помагаха поне 3 души, в различно време.Изградихме я за около 1 месец и ДЕлЦ заработи.
Моята Централка мина през различни етапи на развитие, но във всеки етап ел. енергия от ФВ панели се използваше от домакинството ми.
За този проект важи същото, без чужда помощ, едва ли щях да успея сам, едва ли щях да направя солидната носеща
конструкция на покрива и нямаше да ползвам вече девета година БЕЗПЛАТНАТА слънчева ел. енергия.

Това показва моят опит, разбира се, участвал съм и в други проекти някои успешни, други не. Но когато проектът се води от
човек със свръх ГОЛЯМО ЕГО, с претенции да знае всичко, с цел да обсеби труда на екипа, такива проекти завършваха с провал
и хората от екипа се разпиляваха, а водещият оставаше сам. 




 







Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #790 -: Март 25, 2022, 04:09:56 pm »
epwpixieq-1 водя статистика за произведената/използвана топлинна енергия от Солара от 2010 г.
Знам точно, (не приблизително) всеки ден колко топлинна енергия е произведена и колко е оползотворена от домакинството.

Данните са много, те не са тайна, няма какво да крия.Няколко пъти правих запитване във ФОРУМА, дали има интерес към тази
статистика, интересът бе . . . . НУЛЕВ. Никой не се интересува от статистиката ми.

epwpixieq-1 аз ще публикувам данните, въпросът е "Каква е целта?Какво ще докажеш?"
Често пъти разни хора ми искат подробна техн. информация за моите слънчеви системи. Аз им пращам описание, схеми, данни и
. . . . НИЩО, в отговор няма дори едно благодаря.

За ДЕлЦ статистиката ми е епизодична, нямам пълна статистика както за Слънчевото парно.
За пример мога да дам статистика за 2021 г. месец за месец.

                                   СТАТИСТИКА Слънчево парно
                                                     2021 г.


януари        произведена топлинна енергия . . . . . . . . 35 кВт/ч   100%  за отопление
февруари    произведена топлинна енергия . . . . . . . .205 кВт/ч   100%  за отопление 
март           произведена топлинна енергия . . . . . . . .254 кВт/ч   100%  за отопление
април         произведена топлинна енергия . . . . . . . .242 кВт/ч   100%  за отопление
май            произведена топлинна енергия . . . . . . . .232 кВт/ч   157кВт/ч за отопление,75 кВт/ч за БГВ,разсеяна около 85 кВт/ч
юни           произведена топлинна енергия . . . . . . . .240 кВт/ч    200кВт/ч БГВ, 40 кВт/ч теч, разсеяна около 160 кВт/ч
юли           произведена топлинна енергия . . . . . . . .363 кВт/ч    200кВт/ч БГв, 163кВт/ч теч, разсеяна около 200 кВт/ч
август        произведена топлинна енергия . . . . . . . .171 кВт/ч    171кВт/ч БГВ, ???кВт/ч теч, разсеяна  ??????  кВт/ч
септември  произведена топлинна енергия . . . . . . . .237 кВт/ч      75кВт/ч БГВ, 162 кВт/ч отопление, около 50 Квт/ч теч
октомври   произведена топлинна енергия . . . . . . . .185 кВт/ч     100%  за отопление,  около 50 Квт/ч теч
ноември     произведена топлинна енергия . . . . . . . . 80 кВт/ч      100%  за отопление, около 50 Квт/ч теч
декември    произведена топлинна енергия . . . . . . . .   3 кВт/ч      100% за отопление,  около 50 Квт/ч теч

общо произведена и оползотворена топлинна енергия  2 247 кВт/ч

epwpixieq-1 ти сам можеш да пресметнеш топлинната енергия.Системата за Мониторинг & Контрол изпраща данни за
работата на Солара в сайта  ThingSpeak.com

Като влезеш в сайта в раздел          Cannals

в полето     search by tags        се пише                             Solar-Gas Heating
в полето     search by user ID    се пише                             punto100

влизаш в страницата  Solar -  Gas Heating near Sofia

излизат 6 графики на температурите на Солара в реално време

Пояснение на графиките :
графика 1      TRoom . . . . . . температурата на стая с южно изложение
графика 2      TOut . . . . . . . . външната температура около къщата
графика 3      TBuff . . . . . . . . температурата на водата в буферния съд
графика 4      TSol . . . . . . . . .температурата на течността в колекторите
графика 5      TLine . . . . . . . . температурата на щранга за отработената "студената" вода
                                             в кръга на радиаторите

Ако има въпроси аз съм на разположение.
Поздрави от Банкя


 

Активен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #791 -: Март 25, 2022, 07:28:00 pm »
Аз не знам такъв проект, ще се радвам ако има такъв/такива проект/и.
Радвай се.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #792 -: Март 26, 2022, 10:14:06 am »
ELPUNTO, Благодаря за изчерпателния отговор!

Незнам други колеги но според мен най-малкото човек трябва да е вежлив и зачитащ труда на другите при положение че иска неговия труд да е уважаван. От такава гледна точка най-малко мога да ви благодаря за положеното време и усилие за отговора. А сега по съществото на въпроса ми:
въпросът е "Каква е целта?Какво ще докажеш?"
За доказване нищо не целя, просто ми е интересно да видя използваемостта на енергията.

Първо данните малко ме озадачиха, но като погледнах страниците, които сте дали като препратка за система ви и видях че е приблизтелно 8.5 м2, данните се изясниха. Енергията която хващате, във форма на топлина, е доста малко (поне от моя гледна точка), но то няма и как да е по друг начин, понеже имате прихвщаща площ от само 8.5 м2. От моя гледна точка има смисъл човек да се занимава с тези неща но при положение че ги прави с размах и без много парични ресурси, тогава сметките излизат.

Лично аз също имам доста идеи покрай акумулирането на слънчева енергия, като за сега съм само на пасивна система, с големи прозорци и зимна градина (26м2), югоизток-югозапад изложение, които за ден (като тези слънчеви които сега имаме ) вкарват около 100KWh в единия от етажите на къщата. Мисля че сега разбирате защо данните ви ме озадачиха.

Имам идея за акумулирането на лятната топлина, в голям топлинен акумулатор, но според мен при положение че не се акумулира поне 100-150KWh на ден, и в предвид топлинните загуби през времето, даже и с най-икономически изгоден топлинене акумулатор направн с изолация бали слама, икономическата обосновка на проекта е много трудна. Разбира се, при положение че на човек му е интересно, е добре да се занимава, но-поне от моя страна, си мисля че като се прави нещо то трябва да се направи, което означава да си го направя сам, така че да хване максимално енергия от най-голяма площ, и изцяло да изолира, или най-малко драстично минимизира, нуждите за отпление на обекта (къщата, имота ). За съжаление, поне за сега при мен, с необходимост от 150KWh на 24 часа с 20С разлика в температурите (външна вътрешна), това е невъзможно (без такъв дългосрочен топлинен акумуатор)  и затова си консумирам 30-40 кг дръцва (140 - 190KWh) на 24 часа. Трябва да отбележа обаче, че в дни като тези в края на Март, когато има токова слънце което влиза в къщата, и аз вече не паля печка-руска- кузнецовка (4-ри калпака), съседите още палят печките си първо на дърва и след това на въглища.

Поздрави,

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #793 -: Март 30, 2022, 10:28:12 am »

                                            ДОМАШНА  Ел  ЦЕНТРАЛА  2

Домашната Ел. Централа – 2,  ДЕлЦ – 2 е естествено продължение на ДЕлЦ – 1. ДЕлЦ – 1 бе монтирана през 2014 г., тя добросъвестно и вярно работи 8 години.

ДЕлЦ – 1 мина през различни етапи на развитие, тя имаше 8 бр. ФВ панели с обща мощност около 2 кВт/пик, комплектовах я с хибриден Инвертор 4кВт, 4 бр. оловни акумулатори 12 V/ 180 Ah. В този вид ДЕлЦ – 1 произвеждаше 50% от ел. енергия на домакинството повече от 2 години.Когато акумулаторите дефектираха, ФВ панели захранваха ел. печка и маслен радиатор които отопляваха през деня стаите.

На 19 март 2022 г. демонтирах старите ФВ панели, на 28 март една бригада от 4 души качихме нови 8 бр. ФВ панели на покрива, монтирахме, свързахме ги и . . . . . ДЕлЦ – 2 заработи.

Новите ФВ панели са с мощност 450 Вт/пик или общо 3,6 кВт/пик това е почти два пъти повече от мощността на старите ФВ панели.Планирам да кача още 4 бр. ФВ панели, така че крайната мощност на ДЕлЦ – 2 ще бъде 5,4 кВт/пик. Тази мощност от 5,4 кВт/пик покрива нуждите на моето домакинство за едно денонощие или казано просто за 1 час ДЕлЦ – 2 ще произведе достатъчно ток, който ще захранва жилището 24 часа.

Мощността на ДЕлЦ – 2 отваря път за нови проекти, които все още са на идейна фаза, но се надявам с времето да се осъществят.
По мои първоначални прогнози, ДЕлЦ – 2 ще произведе до 80 % от ел. енергия на домакинството за  една година.
Предвиждам излишната ел. енергия да се използва за отопление и БГВ, което значи ДЕлЦ – 2 и Слънчевото парно да произвеждат до 50 % от топлинната енергия на домакинството за една година.

Излишната топлинна и ел. енергия произведена през летните месеци дава основа да работя по проекта „Енергиен склад” за да може тази излишна енергия да се „складира” и използва през отоплителния сезон от домакинството.
Крайната цел на всичките тези проекти е, да се направи „Енергонезависима къща”.Тази цел не е фантастична, тя е постижима и изпълнима.
                                                                                                                                           ELPUNTO   

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #794 -: Март 30, 2022, 02:59:26 pm »
ELPUNTO
Честито!
Да ми се връща :)
Днес взех 9x450W  и чакам инвертора.