Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Домашна електроцентрала

<< < (13/211) > >>

valex:
Радико
Не съществуват фотоволтаици, ветрогенератори, водноелектрически и други централи, които да се свързват към мрежата ако в нея няма напрежение. Да не говорим, че голяма част от тях не могат и да фунционират ако нямат захранване.

android:

--- Цитат на: Зелен Калчо в Януари 30, 2015, 09:08:17 am ---Кви посоки при променлив/синусоидален/ ток бе Радико? Електромера отчита величината на протичащия ток при определено е.д.н. При механичните имаш напреженова и токова намотка и как да обърнеш движението на диска в обратна посока е въпрос на манипулация. Новите електронните битови електромери регистрират генерираната ел. енергия от инвертора като КОНСУМИРАНА!!! Недей да спориш защото е пробвано и доказано!
 
 Андро, очевидно е че 5-10 ватово разд. трафче не може да прехвърли 2KW.h ел.енергия към мрежата. Това разбирам като ограничение на пораженията. Тия няколко вата ще трябва да ги преглътнеш като загуби.

--- Край на цитат ---
Може ли някакъв линк за тези разделителни трафчета?Търсих но ми излизат разни трансформатори като токови и други и не мога да се ориентирам кое е точното.


--- Цитат на: Радико в Януари 30, 2015, 04:02:48 pm ---Точно по същият начин по който са свързани всички тецове вецове АЕЦ. Тоест освен чисто електрическа връзка има и комуникация със съответния диспечер който вижда какво се случва всеки момент и може да изключи или включи всяка мощност по негова преценка.

--- Край на цитат ---
Освен това могат да се изключват и от собствениците на централата.Ако мрежовите инвертори бяха направени да работят без напрежение,нали се сещаш,че при авария и спряно електричество докато чакат диспечер да изключи централата,може да е позакъснял и да има раздрусан техник.

Зелен Калчо:
Радико, тука обсъждаме варианти за Домашна фотоволтаична централа!!! Виждам че повечето колеги се увличат по промишлена такава която обикновенно е присъединена на средно напрежение -20 киловолта. Там защитите включват управляеми елегазови разединители, трансформатори повишаващи, КРУ-та, измервателни шкафове  с измервателни трафове , 20 киловолтови кабели , жерета , катодни отводители  и др. все неща откъм средното напрежение! От към ниското напрежение пак подобни.
Не случайно предлагам ON-GRID INVERTER - имаш захранване инвертора работи и ти сваля сметката от тока. Нямаш захранване инв. не работи! Ако ти трябва допълнителни защита варианти бол за никакви кинти. А как ще си конфигурираш инверторния кръг - според възможностите на ф.в-та инсталация!

ELPUNTO:
На 02 и 03 февруари имаше слънце, 03 февр. си беше един слънчев зимен ден.
ФВ централка започна да подава все повече ел. енергия. 8 - те ФВ панела свързани последователно осигуриха мощност над 750 Вт. ФВ централа успя да захрани руския маслен радиатор (500 Вт) и един конвектор (300 Вт) взет на заем от elektros.

Двата ел.уреда захранвани от ФВ централа работиха на пълна мощност от 11:00 ч. до 14:00 ч.
Напрежението в "слънчевия контакт" достигна 250 V, а тока над 3 А.
За кратко включих и големия маслен радиатор (мощност 2 кВт). Той се загря до Т* - ра 40* градуса. Но напрежението падна до 70 V, а токът се покачи до 4,5 А.
Оказа се, че е по ефективно да бъдат включени двата малки ел. уреда с обща мощност от
800 Вт, вместо един радиатор от 2 кВт.

valex ти си прав, трябва електроника за да се осигури оптимален режим на ФВ или МРРТ контрол. Ако имаш нещо готово като контролерче за МРРТ мога да ти поръчам два.
Разбира се по НАРОДНИ цени  ;D  а не по МЕЖДУНАРОДНИ   >:( .
Идеята ми е да НЕ добавям инвертор към ФВ централа, а да захранвам директно два ел. уреда
с мощност 500 - 800 Вт всеки.

На 03 февруари, който беше зимен слънчев ден, Соларът (топлинните колектори) достигна T*
от 50* градуса в буферния съд.Соларът успя да отоплява жилището от 14:00 ч. до 20:00 ч., като произведи топлинна енергия над 10 кВт/часа.

ФВ централа започна да подава ел. енергия от 10:00 ч. до 16:00 ч. Тази енергия се превръщаше в топлина от ел. уреди. Общо около 4 кВт/часа.

Соларът и ФВ централа отопляваха жилището от 10:00 ч. до 20:00 ч. Температурния комфорт
беше както при включен газов котел т.е. 18* - 21* градуса в помещенията.

С наближаване на пролетта денят ще става по дълъг, слънцето ще се вдига по високо т.е.
ФВ централа ще произвежда повече ел. енергия.
Мисля да акумулирам тази ел. енергия в акумулираща ел. печка и/или в буферния съд във вид на топлина.Идеята ми е да премина на слънчево отопление, все повече се убеждавам, че
това е ВЪЗМОЖНО  ;)   :)   ;D  .

valex:
За съжаление нямам нищо разработено. Стои ми като идеен проект на масата и си чака времето. Все има други неща, които го изместват. Надявам се тази пролет да го почна :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия