Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 495791 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #525 -: Януари 06, 2017, 07:13:47 pm »
sasma, тези тягови акумулатори, които си взел - "стават", но далеч не са най-подходящите в случая...
Най-подходящи и най-оптимални като съотношение цена/производителност/дълъг живот са гръцките SunLight, произведени по AGM/VLRA-технология. Предлагат се например тук:

https://shop.chepakov.com/akumulatori/agm

Теб те интересуват:
Акумулаторна Батерия Sunlight VRLA 12V 100Ah
Акумулаторна Батерия Sunlight VRLA 12V 120Ah
Акумулаторна Батерия Sunlight VRLA 12V 150Ah

Във всички сървърни, които обслужваме понастоящем, слагаме такива.

Междувпрочем имам един такъв за продан. Чисто нов е, неупотребяван, една година е стоял на склад. Експлоатационният им живот е над 10 години. Дозареждан е до 14,8V през месец-два (което е силно препоръчително). Само трябва да видя колко Ah беше. Давам го със 100 лв. отстъпка, ако някой се интересува.

За това, което пише Юлиян: Coke2K има много добро решение (с кондензатори и бързо превключване), с което подобни акумулатори хем се слагат да се зареждат последователно, хем устройството гарантира постоянно зарядно напрежение върху всеки от тях. Ефектът е все едно се зареждат паралелно. При консумация - обратно: щади акумулаторите, чието напрежение пада по-бързо като дърпа повече ток от по яките. Като резултат гарантира константно разрядно напрежение за всички.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #526 -: Януари 06, 2017, 07:32:18 pm »
sasma, когато се купуват нови акумулатори преди да бъдат свързани последователно същите трябва да бъдат балансирани. Най-лесният начин това да се направи е, като ги свържеш в паралел. Т.е. четирите акумулатора в паралел и да преседят поне 48 часа без товар. След това свързваш една лампа от фар (55W) и разреждаш поне до 11.5V. След това, както са в паралел с мощно зарядно ги зареждаш поне до 14.5V ( в твоя случай, заряден ток поне 20А). Като ги заредиш пак ги оставяш свързани в паралел да престоят 24 часа без товар и чак тогава без проблем ги връзваш последователно да работят. Проблема при теб е бил че веднага си ги пуснал в експлоатация и от там единия който е бил с най-малък химичен заряд буквално си го скапал, 6V си е много дълбок разряд.
За да оправиш проблема сега (макар, че шансовете не са големи) този който ти е паднал на 6V го откачаш от групата и самостоятелно го зареждаш до 14.8 V после с контролен шунт (какъвто имат във фирмите продаващи акумулатори.. можеш да замъкнеш акумулатора) да се замерят клетките дали са читави. Следващата стъпка е един по един останалите три акумулатора също да ги заредиш (отделно). Като свършиш тази работа ги свързваш и четирите акумулатора в паралел (задължително с дебели кабели) да преседят в тази схема поне 48 часа и след това ги връщаш отново в играта.

П.П. По принцип напълно разреден акумулатора е когато падне на 10.5V при товар 1:10 от капацитета му. Така че диспечера спокойно можеш да го настроиш да изключва при достигане на 44V. Въпросът е да зарежда до поне 58V. Аз имам UPS на APS който работи точно на 48V с 120Ah акумулатори на Panasonic и карат вече 3-та година, но съм ги балансирал точно по схемата описана по-горе. Самия UPS изключва при 44.6V при мен (знам защото съм го мерил) И изключва зареждането на акумулаторите на 59.6V. (пак измерено).
Поздрави.

Докато съм писал други са ме изпреварили :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #527 -: Януари 06, 2017, 07:47:58 pm »
Да добавя някои полезни линкове, които е задължително да бъдат прочетени от хора, захващащи се с тази материя:

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_the_lead_acid_battery
http://batteryuniversity.com/learn/article/discharge_methods

http://batteryuniversity.com/learn/article/lead_based_batteries
...

Абе... целия сайт е пълен с много-много важна информация, подредена, обяснена достъпно ... само човек да иска да чете :)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #528 -: Януари 06, 2017, 08:53:39 pm »
Sasma, провери топлия печат отгоре на акумулаторите да се ориентираш кога са произведени. Че може и да са ти продали акумулатори стояли дълго на склад.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #529 -: Януари 08, 2017, 10:23:31 am »
Sasma имах същия проблем със един нов монбат :-\Просто се срива без причина и после пак въстановявя.Няколко пъти в гаранциония срок го мериха всичко било ок.Монбат не бих взел.Аз имам проблем с компортА не може да се свърже с компа..и не мога да видя настоики ,но при мен е ок за сега.Успешна година на всички ::)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #530 -: Януари 08, 2017, 10:54:32 am »
sasma, когато се купуват нови акумулатори преди да бъдат свързани последователно същите трябва да бъдат балансирани. Най-лесният начин това да се направи е, като ги свържеш в паралел. Т.е. четирите акумулатора в паралел и да преседят поне 48 часа без товар. След това свързваш една лампа от фар (55W) и разреждаш поне до 11.5V. След това, както са в паралел с мощно зарядно ги зареждаш поне до 14.5V ( в твоя случай, заряден ток поне 20А). Като ги заредиш пак ги оставяш свързани в паралел да престоят 24 часа без товар и чак тогава без проблем ги връзваш последователно да работят. Проблема при теб е бил че веднага си ги пуснал в експлоатация и от там единия който е бил с най-малък химичен заряд буквално си го скапал, 6V си е много дълбок разряд.
За да оправиш проблема сега (макар, че шансовете не са големи) този който ти е паднал на 6V го откачаш от групата и самостоятелно го зареждаш до 14.8 V после с контролен шунт (какъвто имат във фирмите продаващи акумулатори.. можеш да замъкнеш акумулатора) да се замерят клетките дали са читави. Следващата стъпка е един по един останалите три акумулатора също да ги заредиш (отделно). Като свършиш тази работа ги свързваш и четирите акумулатора в паралел (задължително с дебели кабели) да преседят в тази схема поне 48 часа и след това ги връщаш отново в играта.

П.П. По принцип напълно разреден акумулатора е когато падне на 10.5V при товар 1:10 от капацитета му. Така че диспечера спокойно можеш да го настроиш да изключва при достигане на 44V. Въпросът е да зарежда до поне 58V. Аз имам UPS на APS който работи точно на 48V с 120Ah акумулатори на Panasonic и карат вече 3-та година, но съм ги балансирал точно по схемата описана по-горе. Самия UPS изключва при 44.6V при мен (знам защото съм го мерил) И изключва зареждането на акумулаторите на 59.6V. (пак измерено).
Поздрави.

Докато съм писал други са ме изпреварили :)


Написаното от Вас изглежда доста логично и почнах да го приложа дано да се оправи акумулатора. Инвестирах доста пари и почнах да се отчайвам.  :(

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #531 -: Януари 08, 2017, 02:32:01 pm »
При днешния слънчев и студен ден ФЦ ми дава от 50-250вата.което е достатъчно за помпа за парно компютър и телевизор . ::)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #532 -: Януари 08, 2017, 02:55:22 pm »
Sasma ми за инфо да ти кажа какво видях във 14:30 днес.От 1 kw.панели-340w  реални 150w моментна консумация и 1А зарежда батерии.Напрежение в акумулатори-55,8.V.Това е при мен...

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #533 -: Януари 08, 2017, 05:51:21 pm »
Sasma ми за инфо да ти кажа какво видях във 14:30 днес.От 1 kw.панели-340w  реални 150w моментна консумация и 1А зарежда батерии.Напрежение в акумулатори-55,8.V.Това е при мен...

Как си задал твоите настройки кога да ти включва енергото на колко волта и на колко да  ти  изключва енергото?

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #534 -: Януари 09, 2017, 09:01:45 am »
sasma
Акумулатора мисля, че вече ти е скапан или поне няма да се въстанови и да стане като другите. А щом са чисто нови върни го на продавача докато можеш.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #535 -: Януари 09, 2017, 01:15:11 pm »
Sasma аз нищо не съм правил ,като купих диспечера от фирмата ме попитаха с какви батерии съм,погледнаха в интернет какви параметри дава производителя и зададоха AGM .Това което мога да видя е че разрежда до 45v и включва мрежа.Но този диспечер е с компорт и немога да го свържа с компа купих кабел драйври канала работи но няма връзка.Но фирмата ще влязат през програма тиимвиуър за отдалечен достъп и ще ми отстранят проблема.Иначе днес в облачно време ме зарадва 180w.и съм на светлина енергия.Имам предвид че консуматорите помпа за парно Тv, и лаптоп ги кара на косъм но изключи Евн.Напрежение в батериите-48,9..

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #536 -: Януари 13, 2017, 10:36:01 pm »
Акумулатора сякаш се пооправи след като ги вързах паралелно и стояха 48 часа и всичките станаха на 12 волта и нещо и после пак ги вързах последователно за да станат 48 волта и така карам няколко дена. Наблюдавам че всеки акумулатор стана пак с различен волтаж, първите акумулатори които купих имат по малък волтаж, по новите държат на по голям волтаж. Има ли някакво устройство да ми зарежда акумулаторите да са на еднакъв волтаж? Мисля на седмица един път да зареждам тия акумулатори с зарядно за акумулатор да достигнат другите с по голям волтаж, т.е ще се опитам да ги оеднаквя ръчно.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #537 -: Януари 13, 2017, 11:46:09 pm »
На колко си сложил горната граница на зареждането? Според мен пак е ниска, щом волтажите се различават.

Помисли - какво ще стане ако дадеш горна граница на 60 волта? Ще стигнеш до положение, в което всички акумулатори кипят, заредени до капаците, а диспечера ще продължава да се опитва да ги зарежда. Това е гаранция, че всички акумулатори ще са заредени. Но аку-тата ще изкипят...
Сега другия вариант - задаваш горна граница 52 волта. Това означава, че теоретично всички акумулатори ще стигнат 13 волта и заряда ще приключи. На практика ще имаш 1 или 2 акумулатора заредени горе-долу добре (на 14 волта), и два на по 12 волта... Или 3 на 14 волта и един на 10...
По-добре е някой от акумулаторите да се презареди малко повече, отколкото да остава недозареден акумулатор. Така че качвай напрежението на което зареждането спира.

Има устройства за балансиране, но за толкова големи акумуалтори не знам каква ще им е цената.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #538 -: Януари 14, 2017, 09:46:58 am »
sasma, трябват ти балансьори. Доколкото помня locco предложи някакви самоделни, а може и да си купиш: https://shop.chepakov.com/baterien-balansyor

За 48 волтова система трябват 3 такива, а свързването е описано тук: https://shop.chepakov.com/fileuploader/download/download/?d=0&file=custom%2Fupload%2FFile-1452520567.pdf

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #539 -: Януари 14, 2017, 10:15:39 am »
Забравих да отбележа. Това, че смесваш нови и стари батерии, различни марки и т.н. силно осакатява цялата ти банка батерии. Когато ти почнеш точиш ток от сформиралата се 48V батерия, то ти ще получиш възможно най-малко от системата, защото първа ще се разреди батерията с най-малък капацитет, тя ще понижи волтажа на всичките 4 които са в серия и диспечера ще обяви банката за разредена, въпреки, че реално е разредена само батерията, която има най-малък капацитет. При заряд пък, първа си вдига волтажа батерията с най-малък капацитет, като този и волтаж лъже диспечера, че банката не може да поеме повече заряд.
Реално ти в момента, приравняваш новите си батерии да работят като по-слабата от двете стари. Разбираш ли го това? Нещо като верига, която се къса. Първо се къса най-слабото звено и няма значение, че всички други са здрави и могат да издържат повече.