Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 496814 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #315 -: Август 13, 2016, 03:20:59 pm »
PyroVeso Ами ако този от вица подхвръква след някой самолет представяш ли си колко ще спести  Ама не може да подхвръква. Е, Елпунто се е понаучил да подхвръква и е по добре човек да се учи от него от колкото да се опитва да се подиграва. Между другото преди два дни или три покрай мен мина едно такси
"yeloutaxi" някакъв Фиат  подобен на Мултипла но малко по малък. решетката на радиатора беше премахната и на нейно място стоеше плътна ламаринена или пластмасова декоративна кора с надпис FUL ELEKTRIC
Та мисля, че елпунто е на много правилен път. Ако електричката е такси не три години една е предостатъчна за дс се изплати инвестицията. Дори и сега знам хора които си поръчват не друго а зелените таксита на Тойота понеже са хибтидни и били по екологични, въпреки, че цените им са по високи. А какво да кажем за фул електрик. Особено и ако е на по ниска цена което е лесно осъществимо.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #316 -: Август 13, 2016, 05:58:20 pm »
Господа, явно летните жеги съвсем са ви изпарили чувството за хумор! Или пък участието ви в този форум не ви се отразява никак добре... Станали сте едни такива мнителни и докачливи, и всеки да каже нещо по-по-най- и да затапи другия...
Кой ви каза, че се подигравам на ELPUNTO?! С него чудесно се знаем, вече имаме обменен опит и технологии, и аз мога само да му се радвам на волята, инициативите и постиженията. Е, не успяхме, засега, да реализираме една идея с йонистори, но дето се вика - що е време, все е пред нас.

ДЕЦ-ът наистина е супер-нещо да си го търкаля човек. Засега обаче малко издиша в икономически смисъл, особено в частта с акумулаторите и цената/експлоатационния живот на фотоволтаиците. Но определено това е пътят, и е сигурно, че с времето нещата ще стават все по-изгодни и все по-лесно/евтино реализируеми. Междувременно, както казва Радико, се трупа безценен опит и се дебъгват важни подсистеми.

Отделно предимство е, че технологията е реална, ЗЕМНА, работеща и е далеч извън сферата на научната фантастика или на откровените фантасмагории (в най-добрия случай непроверени и недоказуеми факти) като оргони, криптони, теслони, етерони и други подобни бозони...

Така че само успех на начинанието можем да желаем!

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #317 -: Август 14, 2016, 01:57:10 pm »
Привет на всички любители на свободна енергия.... :PСлед около 2-3месеца работа на моята малка Дец.съм доволен.Благодаря за съветите и мненията на всички.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #318 -: Август 14, 2016, 02:09:07 pm »
Привет на всички любители на свободна енергия.... :PСлед около 2-3месеца работа на моята малка Дец.съм доволен.Благодаря за съветите и мненията на всички.

Може ли малко информация с какво разполагаш или т.е. с къкво започна и къкво захранваш. :)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #319 -: Август 14, 2016, 07:30:03 pm »
Sasma ,започнах миналата година като си купих 100 вата панел,контролер и един инвертор от най-евтините 40лв от пазара и стар акумулатор от кола.Това бе началото...подкарах лаптопа и телевизора.След като се логнах във форума и прочетох за Дец на Елпунто се реших да продължа.След малко време си взех мрежов инвертор и още панели.Оказа се обаче,че мрежовика не изгодно. Изтеглих едно кредитче и от мерак цял ден не ядох веднага си закупих дипечер 2,4kw.-1260лвсъс табло и предпазители.И за финал 2бр.тягови акум.втора употреба300лв100ah.В момента захранвам осветл.хладилник фризер.тв.лаптоп.помпа на солар бойлер зарядно за ел велосипед.Има консуматори които несъм вързал към дец защото няма тази мощност.Например фражомелка 3kw.Тостера за филийки също захранвам.Купих си индукц.котлон и на 500w работи.Това е през деня.за ноща -евн..панелите ми са 600 w.ще сложа още 400-600w.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #320 -: Август 14, 2016, 07:41:59 pm »
Sasma ,започнах миналата година като си купих 100 вата панел,контролер и един инвертор от най-евтините 40лв от пазара и стар акумулатор от кола.Това бе началото...подкарах лаптопа и телевизора.След като се логнах във форума и прочетох за Дец на Елпунто се реших да продължа.След малко време си взех мрежов инвертор и още панели.Оказа се обаче,че мрежовика не изгодно. Изтеглих едно кредитче и от мерак цял ден не ядох веднага си закупих дипечер 2,4kw.-1260лвсъс табло и предпазители.И за финал 2бр.тягови акум.втора употреба300лв100ah.В момента захранвам осветл.хладилник фризер.тв.лаптоп.помпа на солар бойлер зарядно за ел велосипед.Има консуматори които несъм вързал към дец защото няма тази мощност.Например фражомелка 3kw.Тостера за филийки също захранвам.Купих си индукц.котлон и на 500w работи.Това е през деня.за ноща -евн..панелите ми са 600 w.ще сложа още 400-600w.

Браво, аз си намерих Диспечер от ебай 5кв за тия пари дето си дал за твоя, но все още се колебая скакво да започна защото нямам всиките пари. Миля да започна първо с 2х250 W панела и диспечера, а за акумулатори не знам откаде може да се купят ( втора ръка ).

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #321 -: Август 14, 2016, 08:43:40 pm »
Ами аз акум.ги взех от магазин за акумулатори нови и използвани.Казаха ми,че продали над 40бр.на хора с подобни Дец.А нови са 800лв.за 2бр.по 100ah.Да на ебей моя диспечер го видях за около 300$.незнам колко е доставката.Реално тук съм дал 560лв.повече ,но имам табло с предпаз.и 2г.гаранция.Сега си взех един мотор за сателит ще му направя стойка и мисля да пробвам да закача 2 панела.и да следи слънчо...Акум.били от мобилен оператор които ги подменя периодично.След някоя година ако ще Господ мисля за електромобил до 10 000лв.

Sasma,ако си погледнал електричката на ВВТУ София ,пише че им струва около 10.000лв.

И още един плюс на Дец.Когато спре тока аз имам.Преди време бях на работа и съседа каза че спрял тока а аз дори не разбрах кога е било..е в един контакт които не към дец съм вкл.един уред за икономия на ток и по него разбирам че спрял тока..
« Последна редакция: Август 14, 2016, 09:49:33 pm от atos »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #322 -: Август 14, 2016, 10:39:47 pm »
Получих фактурата за юли от ЧЕЗ.
Изненадан съм . . . приятно . . .   ;D
По фактура съм черпил ток от мрежата :

ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2 кВт/ч
   ---------------------------------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3 кВт/ч

Сума за плащане  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0,54 лв.

В действтелност токът който ползвах от мрежата бе . . . . . . .4,4 кВт/ч

По някаква причина ЧЕЗ ме кредитира с 1,4 кВт/часа    ???
Възможно е да ме таксуват като производител на ток, или като конкурент . . .
знам ли . . .  ???

Както върви до сега, август ще бъде трети месец с нулев разход на ток от мрежата . . .  :)




Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #323 -: Август 15, 2016, 03:18:22 pm »
Намерих отговор на предишния си въпрос, ето да се възползват и други:

  Каква е разликата между PWM и MPPT вариантите?


Зарядните контролери с широчинно-импулсна модулация (PWM) използват сложни алгоритми, за да се определи размерът на тока за зареждане на батерията. Едно от най-големите предимства на PWM контролерите вградени в AS инвертори от серията PWM е, че те са по-евтини, но са приложими в по-малки системи тъй като са ограничени до 50 ампера максимум.
Контролерите, които следят максималната точка на мощността (MPPT) вземат под внимание факта, че слънчевия панел понякога има променлива мощност поради метеорологичните условия. Функцията MPPT на соларните контролери вградени в AS инвертори от серията MPPT е аналогична на съединителя в автомобила. Когато съединителя е в грешна предавка, колелата не получават максимална мощност. Това е така, защото двигателят работи или по-бавно или по-бързо от идеалния обхват на предавката. Целта на предаването е да съедини двигателя към колелата, по начин, който позволява да работи в най-благоприятния обхват на скоростта.
Да сравним един фотоволтаичен панел с двигателя на колата. Неговото напрежение е аналогично на оборотите на двигателя. Идеалното му напрежение е това, при което той може да подаде максимална мощност, което се постига със следене на максимална точка на мощността (MPPT). Напрежението при MPPT варира с интензивността на слънчевата светлина и температурата на фотоволтаичните клетки. Напрежението на акумулатора е аналогично пък на скоростта на колелата на автомобила. Предавките на автомобила варират съотношението между скорост и въртящ момент. При ниска предавка, скоростта на колелата се намалява и въртящия момент се увеличава. По същия начин, MPPT варира съотношението между напрежението и тока доставени на батерията, за да се отдаде максимална мощност също, като автоматичната трансмисия. Перфектния MPPT контролер ще достави 50% повече заряден ток! В действителност, има загуби в конверсията, както има триене в съединителя на автомобила.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #324 -: Август 15, 2016, 04:24:56 pm »
sasma, това обяснение е ... като help-а на windows-а. Много думи, нищо като смисъл.

PWM регулирането много наподобява реле-регулатора на старите Жигули. В момента в който напрежението в системата/акумулаторите падне под определено ниво, релето затваря веригата и панела почва да храни. И това продължава докато напрежението в акумулаторите се вдигне до зададената стойност. След туй веригата се откача и солара само се пече, без да отдава енергия. И това се повтаря постоянно.
Обаче за тая цел солара трябва да дава много по-високо напрежение, за да може когато към него се включат акумулаторите, напрежението му да не се срине и да остане по-високо от това, което е необходимо за зареждането.

МРРТ системата е доста по-сложна. В нея има DC-DC инвертор, който следи напрежението и от солара, и във веригата на аку-тата. Електрониката балансира с тока така, че хем да задържи напрежението към аку-тата толкова колкото е необходимо за да се зареждат, хем да не срине солара като поиска от него прекалено голям ток. По този начин може да се "цоца" макар и по-малко ток при слаба осветеност или при висока температура на панела. А ако има достатъчно осветеност, системата следи напрежението и тока така, че да държи солара в точка, в която той отдава максимална енергия - оттам идва и името му. Примерно е много по-ефективно да черпиш от солара 10 ампера на 30 волта (300 вата), вместо да го зориш, да го сриваш и да получиш 15 ампера, обаче при 15 волта (225 вата), което се случва при PWM системите.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #325 -: Август 15, 2016, 07:06:52 pm »
Да задам още няколко въпроса :)

като съм почнал с 2 панела с 100 Вата и трябва само с 100 Вата ли да продължавам да добавам или може и по мощни, същата работа и с акумулаторите ако съм купил 80 аппра мога ли да добава после и 100 апрерови акумулатори?

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #326 -: Август 15, 2016, 09:57:53 pm »
Sasma аз си купих смесени мощности:2*100,4*50,1*150,но ги продадох и си купих три еднакви.Трябва да бъдат еднакви.Аз сега съм 3*200w.и ще слагам пак по 200.Акум.същата работа ако са различни единия ще се зареди другия може да не зареден напълно.Това което чета е ,че трябва панели и акум.да са еднакви.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #327 -: Август 17, 2016, 01:50:32 pm »
Ако, се наложи да купя слънчеви панели втора ръка, как мога да им измеря W и A дали отговаря на казаното.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #328 -: Август 17, 2016, 04:15:16 pm »
Очаквайте проверка от ЧЕЗ в най-скоро време. Всички енергоразпределителни дружества в България имат софтуер, който засича и като засече три месеца последователно занижени сметки за ток, алармира екипите да проверят абоната. Може дори да не разберете, че ви проверяват, не са длъжни да ви уведомяват предварително, но ще ви проверят електромера и връзките, да не би да крадете незаконно ток, да сте се подключили директно. ::) :) :) :)

 Вместо да проектирате и купувате скъпи системи за съхранение на енергия, е по-лесно да сключите договор ЧЕЗ да ви изкупува излишната произведена електроенергия на преференциални цени. Ще ви трябва инвестиция в скъп On-Grid инвертор, с който да продавате електроенергия на ЧЕЗ, на завишени цени, когато имате излишък. ЧЕЗ ще ви монтират, специален двупосочен електромер, когато черпите ще се върти на плюс, когато продавате, ще се върти на минус. :) :) :)

locco сметката ми за ток намаля значително от м. април. Напомням как изглеждат сметките :

април     разход ток--38 кВт/ч ............... сума--6,79 лв.
май         разход ток--21 кВт/ч ............... сума--3,82 лв.
юни        разход ток--  6 кВт/ч ............... сума--1,06 лв.
юли        разход ток--   3 кВт/ч ...............сума--0,54 лв.

Така че от ЧЕЗ вече са уловили разликата и ако правят проверки . . . да заповядат, аз няма
от какво да се притеснявам . . .  :)

locco вариантът с продажба/бартер на ток с ЧЕЗ за мен е приемлив, но е неосъществим. Моите 2 кВт инсталирана мощност не са примамвливи за ЧЕЗ, а и 20 или 200 кВт да бяха, пак нямаше да мога да сключа договор с ЧЕЗ.Не по моя вина.Това знам от хора които 2 години се опитват да сключат договор за продажба на ток и в крайна сметка се отказаха и направиха като моята ДЕЦ. Ако ти имаш възможност да ми съдействаш за такъв договор, ще ти бъда много благодарен.

Иначе системите за "складиране" на енергия наистина са сложни и скъпи, но това е някакво решение за усвояване на излишната енергия. 
   



velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #329 -: Август 17, 2016, 04:51:43 pm »
Elpunto,продавай на комшията на народни цени :D.А ако се сетиш пиши колко струва батерията на твоита електричка.За продажби на ток от Дец,питах инженер приятел работи в евн,за момента е забранено "обикновени"хора да се включват...Иначе двама "от нашите"се включиха с 5kw.Явно са подали молба до които трябва..