Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 508104 пъти)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #285 -: Юли 26, 2016, 12:46:42 pm »
sasma 6 ФВ панела това е около 1 500 Wp мощност. Добре е като начало, ако са малко винаги може да добавиш още панели.
Има една подробност, броят на панелите трябва да се дели на 2 или 3.
Това е така, защото към Диспечера се свързват панели на групи по 2 или 3 панела.
Ето броят на панелита които ти препоръчвам : 6; 8; 9; 10; 12; и т.н.

Повтарям 6 панела е добре. 

Можеш да добавиш и Диспечер, стига да пресметнеш ДОБРЕ нужната ти мощност.
Диспечерите са с мощност 1 кВт; 2 кВт; 3 кВт и 4 кВт.
Входа за акумулаторите е с напрежение 24 V или 48 V.
Аз лично предпочитам Диспечер с 48 V вход, защото токът който ще се черпи от
акумулаторите е по малък, а това е важно, удължава живота им. 

За начало можеш да съединиш няколко стари "умряли" автомобилни акумулатора,
за да заработи твоята ДЕЦ. Просто Диспечера НЕ работи ако няма акумулатори.
Старите автоакумулатори ще накарат ДЕЦ да работи, разбира се няма да можеш да
натрупваш ток за през нощта, но през светлата част на денонощието твоята ДЕЦ
ще работи.С времето ще добавиш нужните акумулатори.

sasma това мога да те посъветвам, ако имаш още въпроси, питай . . .  8)

Успех !
Съвета ви беше от ясно по ясно. Да почвам да събирам парички. :)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #286 -: Юли 26, 2016, 12:48:24 pm »
samsa,ето как стоят нещата при мен.Панели 3*200вата.Диспечер 2.4кв.Акумулатори 2*100ач.Обща стойност на инвестицията до момента:панели-840лв.Диспечер-1260лв.Акумулатри-втора ръка тягови-300лв.Много съм доволен .Захр.хладилник,фризер,осветл.лаптоп,скара 800вата за 20мин.да изпека наденички🔥но до 17,00,след това дърпа от евн.Ако ще Господ да сложа още 3-панела дано кара до 22,00,когато има слънце.Нощната тарифа не мисля да я правя с акум.поне за сега,като сума е минимална и не си заслужава да инв.в скъпи акумулатори...А и не се притеснявам като спре тока помпата на соларния бойлер и зарядното за ел.колелото си ги кара на 100%.

Благодаря за подробния пример.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #287 -: Юли 26, 2016, 12:53:37 pm »
А, ето и един въпрос - каква е разликата между  HSD EF PWM 3 kVA  и  HSD EF MPPT 3 kVA  Диспечери? Тези съкращения какво означават PWM и MPPT, разликата в цените е доста?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #288 -: Юли 27, 2016, 08:06:05 pm »
А, ето и един въпрос - каква е разликата между  HSD EF PWM 3 kVA  и  HSD EF MPPT 3 kVA  Диспечери? Тези съкращения какво означават PWM и MPPT, разликата в цените е доста?

sasma  PWM означава Pulse Width Modulation в превод е приблизително Широчинно Импулсна Модулация или ШИМ.
MPPT означава Maximum Power Point Tracker в превод е Управление по Максимална Мощност
PWM & MPPT са двата метода или алгоритъма по които Диспечера преобразува DC в AC    ::)

В Уикипедията на англ. е обяснено подробно как работи всеки от двата метода. Доста е сложно.
Не знам дали си струва да се превежда и да се задълбочаваш в подробности.   ::)
Но ако си толкова любознателен . . .    8)

Диспечера е интелигентно устройство. Има доста работа да пресмята и преобразува.
Смята се, че МРРТ е по ефективен метод.Вероятно е и по сложен като схемно и програмно
решение. Моят Диспечер е с PWM, поради простата причина че имам 8 бр. ФВ панела.
При PWM панелите се свързват в групи по 2 бр. при 8 панела имам 4 х 2 = 8
Нямах възможност да намеря и монтирам още един ФВ панел за да станат 8 + 1 = 9

Така или иначе моята ДЕЦ работи с 8 бр. ФВ панела и Диспечер PWM  :)
Ако ти монтираш 6 ФВ панела можеш да избираш и двата типа Диспечери.
Диспечера с МРРТ работи с групи по 3 панела или 6 : 3 = 2 групи
Диспечер с PWM работи с групи по 2 панела или   6 : 2 = 3 групи

Каквото и да избереш . . . ще е вярно . . . 


 



Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #289 -: Юли 28, 2016, 07:17:29 am »
sasma  PWM означава Pulse Width Modulation в превод е приблизително Широчинно Импулсна Модулация или ШИМ.
MPPT означава Maximum Power Point Tracker в превод е Управление по Максимална Мощност
PWM & MPPT са двата метода или алгоритъма по които Диспечера преобразува DC в AC    ::)

В Уикипедията на англ. е обяснено подробно как работи всеки от двата метода. Доста е сложно.
Не знам дали си струва да се превежда и да се задълбочаваш в подробности.   ::)
Но ако си толкова любознателен . . .    8)

Диспечера е интелигентно устройство. Има доста работа да пресмята и преобразува.
Смята се, че МРРТ е по ефективен метод.Вероятно е и по сложен като схемно и програмно
решение. Моят Диспечер е с PWM, поради простата причина че имам 8 бр. ФВ панела.
При PWM панелите се свързват в групи по 2 бр. при 8 панела имам 4 х 2 = 8
Нямах възможност да намеря и монтирам още един ФВ панел за да станат 8 + 1 = 9

Така или иначе моята ДЕЦ работи с 8 бр. ФВ панела и Диспечер PWM  :)
Ако ти монтираш 6 ФВ панела можеш да избираш и двата типа Диспечери.
Диспечера с МРРТ работи с групи по 3 панела или 6 : 3 = 2 групи
Диспечер с PWM работи с групи по 2 панела или   6 : 2 = 3 групи

Каквото и да избереш . . . ще е вярно . . . 


 

Много ви благодаря за подробните отговори, да задам и още няколко въпроса за да знамоткъде за започна.

1. - Като си имам Диспечер налага ли се да си купя и контолери?
2. - Диспечера можели да работи и с вятърна турбина комбинирано с слънчевите панели (защото зимно време имам силни ветрове), а за вятърната турбина ще трябвали контолер?

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #290 -: Юли 28, 2016, 09:18:12 am »
И кои панели са по добри поли и моно кристалните?

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #291 -: Август 04, 2016, 08:44:47 am »
В ebay намирам диспечери на изключително актрактивни цени, но дали като се поръча се плаща някакво мито или ДДС върху цената?

5kva 4000w 48v pure sine wave off grid solar inverter charger 80A mppt solar   

Price:GBP 590.00
Approximately US $785.50

от Германия ще е доставката.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #292 -: Август 04, 2016, 09:59:01 pm »
Samsa,има някакво мито иначе цените са ок.Покупка от фирма в БГ.ти дава 2 год.гаранция.Ако се скапе сериозно ремонта е 50%от цената.Ти си преценяш..По отношение на панели само съм чувал мнение че моно-кристалните са по добри.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #293 -: Август 05, 2016, 09:54:53 am »
Samsa,има някакво мито иначе цените са ок.Покупка от фирма в БГ.ти дава 2 год.гаранция.Ако се скапе сериозно ремонта е 50%от цената.Ти си преценяш..По отношение на панели само съм чувал мнение че моно-кристалните са по добри.

Питах един приятел който пазарува постоянно от чужбина пък той ми каза, ако стоката се изпраща от ЕС не дължа мито и ДДС.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #294 -: Август 09, 2016, 10:59:15 pm »
Втори месец продължава нулево потребление на ток от мрежата.
Силното лятно слънце и дългият ден позволяват ДЕЦ да произвежда ел. енергия
която покрива потреблението на домакинството през деня и през нощта.

От 01 до 31 юли домакинството е изразходвало . . . . . . . 112,1 кВт/часа

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0,7 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3,7 кВт/ч
   ---------------------------------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4,4 кВт/ч

Ток произведен от ДЕЦ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .107,7 кВт/ч

В действителност ДЕЦ можеше да произведе около 300 кВт/часа за месец юли,
но тази енергия е в повече. Просто няма за какво да я използвам. Нямам и технология
за "складиране" на излишната енергия . . . за сега.  :( 

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 446
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #295 -: Август 10, 2016, 09:58:10 am »
ЕлПунто, глей с'я ... искрено се радвам за това което си постигнал, но сметките ти съвсем ясно показват че поне на сегашния момент една инвестиция "от нулата" на такава инсталация с части купени от магазина е абсолютно невъзвръщаема.
Първо ... не знам как изкарвате със 100 киловата месеца. Мен 250 едва ми стигат, а по цял ден в къщи няма никой...
И второто - тия 100 киловата ако си ги купиш от енергото, ще ти струват под 20 лева. За година ще имаш към 200 лева икономия. За 10 години - 2 000 лева. Мисля, че 10 години е доста повече от максималния срок, който ще изкарат както панелите, така и акумулаторите и те трябва да бъдат подменени доста по-рано. Дали 2 000 лева икономия ще стигнат за това? Айде, разните инвертори, кабели и друга железария може да изкарат и повече, ма една авария на инвертора и си още хилядарка назад... Една градушка също те връща с много пари назад (освен ако не плащаш застраховка, която пък е разход)...

Та така ...

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #296 -: Август 10, 2016, 11:35:11 am »
ЕлПунто, глей с'я ... искрено се радвам за това което си постигнал, но сметките ти съвсем ясно показват че поне на сегашния момент една инвестиция "от нулата" на такава инсталация с части купени от магазина е абсолютно невъзвръщаема.
Първо ... не знам как изкарвате със 100 киловата месеца. Мен 250 едва ми стигат, а по цял ден в къщи няма никой...
И второто - тия 100 киловата ако си ги купиш от енергото, ще ти струват под 20 лева. За година ще имаш към 200 лева икономия. За 10 години - 2 000 лева. Мисля, че 10 години е доста повече от максималния срок, който ще изкарат както панелите, така и акумулаторите и те трябва да бъдат подменени доста по-рано. Дали 2 000 лева икономия ще стигнат за това? Айде, разните инвертори, кабели и друга железария може да изкарат и повече, ма една авария на инвертора и си още хилядарка назад... Една градушка също те връща с много пари назад (освен ако не плащаш застраховка, която пък е разход)...

Та така ...

Аз имам средно 500 кв изразходвани дали си струва да инвестирам с няколко хиледи?

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #297 -: Август 10, 2016, 02:23:45 pm »
Ееех, juliang, пак си с черните очила. А тези с хектарите знаят ли твоята матема-тика? Въпроса е колко от копърката в собствен сос ще налапа бастуна.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #298 -: Август 10, 2016, 02:55:17 pm »
В случая, juliang е напълно прав, ако мислим от финансова гледна точка. Ако е за спорта, естествено, че не е прав.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 687
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #299 -: Август 10, 2016, 03:48:24 pm »
juliang е прав за сметките. Файда йок при тия цени на тока.
Между копърките обаче има и паламуди. Първите дето се захванаха да продават на НЕК са паламудите. Те са ония с многото хектари и на тях им изкупуват киловата на 45 ст. при условие, че АЕЦ произвежда по 3-4 ст.

Темата с ВЕИ-тата беше как Западните частни банки да ограбят държавите. Точно тези банки се явяват съставна част от международни институции, които "подпомагат" бизнеса на изпадналите в беда държави. Така приеха закон в ЕС с който принудиха държавите да купуват прескъпо тока от такива предприемачи, като тЕ, банкитЕ да ги финансират. Накрая се получава така, че държавите плащат за скъпия ток на предприемачите от държавния бюджет или от заеми /все тая, все пари от народа/, а тези пари отиват директно в банкитЕ, които са прокарали европейския закон за ВЕИ. Лихвите са такива, че дока се изплати инвестицията, току виж слънчевите панели се изтощили и за паламудите няма предварително калкулираната печалба. Т.е. това е лицето на корпорациите извисяващи се над суверена на държавите. Нарича се пладнешки, нагъл обир. Естествено фирмите които имат такива централи са доволни, нищо, че на собствения им народ му свалят кожата от гърба. Днешно време девиза е: "Всеки да се спасява по единично" и накрая настъпва онова, което Хан Кубрат е дал за пример на синовете си със стрелите.

Ето наглия замисъл:
Държавата тегли заем от западните банки да плаща за скъпия ток. Предприемача тегли заем от същите банки да си изгради централа. Погасяването на този заем става с парите взети от държавата. Така едни пари циркулират и жонглират в едни и същи банки, като ония които посредничат в играта плащат лихви, които печелят от гърба на народа. Накрая държавата е източена.