Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Домашна електроцентрала

<< < (210/211) > >>

ELPUNTO:

                                                                                     
                                                                              ЕНЕРГИЕН  БАЛАНС
                                                                                   април   2023 г.
                                                                             
                                                        Слънчево парно – 2  &  Домашна Ел. Централа 2


Април при мен е 100 % месец от отоплителния сезон. Всеки ден или всяка нощ пускам парното отопление.
За щастие енергията за отопление в по голямата си част беше   слънчева .

Ето какво показва статистиката за м. април 2023 г.
През м. април край София е имало :
                                        слънчеви дни . . . . . . . .  . . . . . . . . . . . . . 4 дни
                                        полуслънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . .10 дни
                  облачни, мъгливи, дъждовни дни . . . . . . . . . . . . . . . . . .16 дни

Топлинната енергията произведена от Слънчевото парно . . . . . . .  230 кВтчаса

Домашната Ел. Централа – ДЕлЦ е работила . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30 дни
Ел. енергия произведена от ДЕлЦ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 310 кВтчаса

Разход на газ за  БГВ и готвене  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17 куб.м.
Изразходвана ел. енергия за отопление дневна тарифа. . . . . . . . . .  50 кВтчаса
Изразходвана ел. енергия за отопление нощна тарифа. . . . . . . . . . .250 кВтчаса

Стаите са отоплявани 100 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13 дни
Стаите са отоплявани 50 – 60 % от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16 дни
Стаите са отоплявани 10 % <  от Соларите. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 ден
Стаите са отоплявани   0 %     от Соларите. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0 дни

Ако направим сравнение, 300 кВтчаса общо ел. енергия за отопление от мрежата
и 540 кВтчаса произведени от Слънчевото парно и ДЕлЦ използвани изцяло за ОТОПЛЕНИЕ.
Общо Соларите произведоха по голямата част от енергията изразходвана за отопление през м. април.

Изразено в проценти изглежда така :
Енергия за отопление през м. март  840кВтчаса . . . . . . . . . . . . . . . . . 100%
Енергия произведена от Соларите за отопление 540 кВтчаса . . . . . . . . 64,3 %
Енергия от ел. мрежа изразходвана за отопление 300 кВтчаса . . . . . . . 35,7 %

Или от 30 дни, през м. април 20 дни къщата е отоплявана с екоЧИСТА
и БЕЗПЛАТНА слънчева енергия и 10 дни с енергия от ел. мрежа.

                                                    Топлинната енергия да бъде с вас !
                                                                      ELPUNTO                   

ELPUNTO:

                                              ОТОПЛИТЕЛЕН СЕЗОН през МЕСЕЦ  МАЙ ?

Месец май при мен НИКОГА не е бил месец от отоплителния сезон. Но сега това е факт, първите 10 дни от
м. май бяха дъждовни и хладни, а 10 май край София е направо СТУДЕН ! Изключение правят 1,2 и 7 май, слънчеви и топли.

След хладния и дъждовен април, сега май продължава с дъждовно и хладно време.
Всяка нощ пускам парното отопление (понякога и през деня) и поддържам температура не по ниска от
20,5* – 21* C в стаите. За сега енергията за отопление идва от Слънчевото парно и Домашната Ел Централа.
Но ако има серия от студени, облачни и дъждовни дни ще се наложи да черпя ток от ел. мрежа.

Ето малко статистически данни за първите десет дни от м. май :

Слънчеви дни  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3 дни
Полуслънчеви дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3 дни
Облачни и дъждовни дни . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4 дни

Топлинна енергия от Слънчевото парно . . . . . . . . . . . . . 78 кВтчаса
Ел. енергия от Домашната Ел. Централа . . . . . . . . . . . . 132 кВтчаса
Общо енергия от Соларите . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .210 кВтчаса

Тези 210 кВтч бяха използвани за отопление, може би 10% от слънчевата
енергия използвах за Битова Гореща Вода. 

                     Топлинната енергия да бъде с вас !
                                       ELPUNTO                   



ELPUNTO:


                                                      Още една нова Домашна ФотоВолтаична Ел Централа

Тези дни участвах в изграждането на още една нова Домашна ФВ Ел Централа.
ДЕлЦ е изградена в София, върху покрива на еднофамилна къща. Покриват е четирискатен, покрит с ламарина.

ФВ панели са 24 бр. с обща мощност около 6,8 кВт. Ориентецията на ФВ панели е югозапад.
Механичната конструкция за закрепване на ФВ панели е доста оригинална и се получи МНОГО здрава.

ДЕлЦ ще има един или два хибридни инвертора, както и пакет литий – йон батерии с капацитет 28 кВт.
Произведената енергия ще се ползва само за нуждите на домакинството.

Най трудоемката част от изграждането е направена, ФВ панели са монтирани на покрива.
Остава окабеляването, настройката и пуска на ДЕлЦ. Това ще стане вероятно в началото на м. октомври 2023 г.

Домакинството е изцяло на ток, отопление с климатици, ел. бойлери, готвене и т.н.
Очакванията са през лятото ДЕлЦ да обезпечи на 100 % ел. енергия , а през отоплителния сезон на 50 % или повече.
Бъдещето ще покаже дали това ще стане.

Elpunto


valex:
С 6.8 kWp ще е трудно да зарежда 28kWh батерии.
При мен в момента 6kWp правят максимум 5.1kWp пикова мощност за 1 час. И то съм го виждал един път от преди месец както сложих новите панели.
Средно сега могат да се заредят максимум  на ден 10-12kWh от мойте панели. Но съм само с 5kWh батерия :(
Вечер мога да изразходвам макс 6-7 kWh и сутрин още около 2-3 kWh.
Това е в сегашно време. Зимата ще е по-зле доста.

ELPUNTO:

Имам заявка за изграждане на две Домашни ФВ Ел. Централи. ДЕлЦ са покривни, с мощностот 4 – 5 кВт.
Това значи че, на покрива се монтират не повече от 10 ФВ панела.
Централите ще се комплектоват с инвертор и акумулатори.
Произведената ел. енергия ще се използва за собствени нужди.

Едната ДЕлЦ ще се изгражда в гр. Елин Пелин, другата в с. Желен край Своге.
Търся бригада или бригади за изграждането на тези две ДЕлЦ.

Аз съм ангажиран в работните дни, на работа съм, мога да отделя време в почивните дни.

Ако някой от Форума има възможност и желание да се включи, моля да се свърже с мен на личния
за подробности.
                                               ELPUNTO

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия