Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили

Полезна информация от първа ръка за електромобили !!

(1/12) > >>

jopeto:
Здравейте,
четох, четох и ето че и аз се реших да драсна тема.

Имам голям опит с различни електромобили, защото имам фирма и транспорта постепенно мина изцяло на ток.
Идеята ми е ако някой има въпроси, да му отговоря от първа ръка, а не да чета тука из форума разни не дотам верни неща.

Малко история:

Още в края на 2011г. първо започнах с покупката на една РЕВА Г-ВИЗ от Англия със стари оловни батерии - 8 броя по 6V, 160Ah (мисля)
Пробег градско 50 км лято, 25 км зимата, дори и по-малко!
Беше първата регистрирана рева в КАТ София.
Колата обаче се оказа твърде малка и непрактична и като резултат се сдобих със следващият тип електромобил
АИКСАМ СИТИ ЕЛЕКТРИК - малко по-голям и по-луксозен, но отново със стари оловни акумулатори и пробег същият като на "ревата".
Батериите му бяха 12бр, 12V, 100Ah. Отново беше първият регистриран АИКСАМ в КАТ София. Колата се оказа практична и вършеща работа и почти веднага се сдобих с още две такива коли. Сега към момента са три, едната още кара със старите си оловни батерии до ден днешен, а на другите две са сменени с литиеви.
Едната с 16 клетки по 160 Ач - пробег смесен 130км, градско лято - 105км, зимата градско - 95км.
Другата с 16 клетки по 120 Ач - пробег градско лято - 90км, зимата градско - 75км.
В последствие възникна нужда във фирмата от товарна кола и си взех един Ситроен Берлинго (баничарка) без батерии от Германия.
Колата е фабрична електричка. Има си парно на бензин (хийтър) което се оказа голямо предимство. Сложих и литиеви батерии, спрях се на 48 клетки по 100Ач.
Сега се оглеждам да си купя за лична кола електричка - засега съм се спрял на Нисан ЛЕАФ.

Всяка една от колите се кара абсолютно всеки ден и успях да натрупам доста опит покрай това. По-важното е, че опитът ми не е теоретичен, а е практичен, защото са ми се случвали какви ли не неща покрай тези коли, смяна на батерии, контролери зарядни, конверсии, зарядни и т.н.
Ето няколко по интересни неща:
Първият откраднат електромобил в България се оказа мой - в последствие полицията го откри и ми го върна.
Първата глоба за незаконно изградена зарядна станция в центъра на София се оказа пак моя!
Стикер с номер 00000004 (почти първият) за безплатно паркиране в зоните е при мен.
Първата регистрирана Рева и Аиксам в София
Първата фирма в България (много преди куриерите Спиди) с електромобили.
И други неща за които не се сещам в момента.

Разполагам с пълен комплект оловни батерии за АИКСАМ, ако на някой са му нужни.
Имам резервни контролери, оказа се горят във времето...
В момента ще монтирам соларен панел върху Ситроена....
И какво ли още не, въобще ....минал съм в света на електричките

И най-важното, няколко основни извода които са факт, изводи до които стигнах с времето, с практика и т.н.:

1. ПОЛЗВАНЕТО НА ЕЛЕКТРИЧЕСКА КОЛА Е БЕЗКРАЙНО ЕВТИНО - самите коли при ежедневна употреба се изплащат за две години ако им е правена конверсия, ако не е правена - по-скоро за 1 година. 100км пробег струват под 2лв, нямат никаква поддръжка, ниски или липсващи такси.
2. ЕЛЕКТРОМОБИЛ С ОЛОВНИ БАТЕРИИ НЕ Е КОЛА - става за тестове, разни проби и за кратка употреба - не е сериозно с оловни батерии - те са бита технология и имат само недостатъци. Изключително нисък пробег, голямо тегло и най-вече супер голяма зависимост от околната температура - те са по-скоро летни колички.

ще дописвам после, че ми дойдоха гости, питайте!

jopeto:
Разхода в киловат/час на километър се оказа едно доста широко понятие. Зависи кой как кара (колко натиска педала на газта), кой сезон е, колко човека има в колата и т.н.
Капацитета на батериите може лесно да се сметне - Аз съм дал броя елементи (те са 3.2V номинално, но е различно в зависимост дали елементите са заредени или празни - варира от 2.5В разредени до 3.5В заредени) и капацитета им и съответният пробег, т.е.
Капацитета на пакета с батериите на единият АИКСАМ е 16 (бр.) х 3.2 (В) х 160 (Ач) = 8192, а другият например е 16х3.2х120 = 6144, а на СИТРОЕНА е 48х3.2х100= 15360. Разликата е че едните коли са пластмасови и много леки, а ситроена е истински метален и е тежък и е нужна повече енергия за изминаване на определен пробег, а и моторът му е в пъти по-мощен.

Относно сметките за това колко си струва, Аз не си играя да ги смятам на километър или 100, а си смятам колко километра е изминала колата за една година, колко бих дал за нафта за същия пробег + цената на нафтовата кола + поддръжката + данъците го сравнявам с цената на електричката + цената на конверсията + цената за тока за пробега за една година и тегля чертата.

Да добавя още изводи:

3. ПРОБЕГА НА ЕДНА ЕЛЕКТРИЧЕСКА КОЛА ЗАВИСИ В ОГРОМНА СТЕПЕН ОТ БРОЯ ТРЪГВАНИЯ НА КИЛОМЕТЪР - това се оказва водещ фактор защото огромна част от енергията в батериите отива за да потегля колата, а за поддържане на скоростта енергията е десетократно по-малко да речем. То и при колите с ДВГ отива много гориво за тръгванията, но това малко шофьори го осъзнават.
ПРОБЕГА ЗАВИСИ ОТ СЕЗОНА (околната температура) И НЕ НА ПОСЛЕДНО МЯСТО ОТ ПЕДАЛА НА ГАЗТА - оказва се че всеки като кара ел.кола си кътка батериите и тръгва много по-разумно, отколкото като хване бензинова кола и газ,газ....

4.КОЛКОТО ПОВЕЧЕ СЕ ИНВЕСТИРА В БАТЕРИИ, ТОЛКОВА ПО-ДОБРЕ - от много гледни точки. Не само пробега - тока който се тегли от батериите при тръгване е голям и ако батериите са с малък капацитет може да се окаже, че при всяко тръгване теглите по-голям ток от батериите отколкото дава производителя на батериите. Другото може би най-важното е, че:

5.ЕВТИНИТЕ БАТЕРИИ ИЗЛИЗАТ СКЪПО - ще сменяте едни оловни с други, кои от кои по-добри, ще разберете, че с олово нищо не става и накрая пак ще минете на някой вид литиеви. Това го установих - всеки иска да мине с евтини батерии, купува с големи надежди, после се разочарова и пак други, други и т.н. Защо всички трябва да се опарят и пострадат финансово а не се вслушат в съветите на каращите ел.коли - оловото се кара докато изкарат наличните акумулатори - после се мисли за литий. Може първо да се сложат елементи по 60Ач впоследствие да се добавят в паралел по още 60Ач ще е в пъти по-добре отколкото нови оловни. Да не говорим колко са по-леки литиевите и температурната им зависимост е много по-малка, което прави колите целогодишни :-)

Поздрави засега....

valex:
Поздрави jopeto!
Как стои въпроса със времето за зареждането на батериите? Като време и зависимост за живота на батериите?
Имаш ли наблюдение за оловните и литиевите като пробег лв/км. през живота им, с цената и поддръжката им?

ELPUNTO:
колега jopeto поздравления за смелостта и за прозорливостта да караш електромобили. На прав път си, бъдещето е на електричките.

Аз също имам известен опит с електричките. През 2010 г. elektros и моя милост преоборудвахме фабричен ФИАТ ПУНТО (ELPUNTO) в електромобил.
Подробна информация за електричката ELPUNTO има в раздел ЕЛЕКТРОМОБИЛИ.
За съжаление оловните батерии дефектираха една след друга и сега ELPUNTO е на "трупчета".

jopeto има ли възможност да видя твоите електрички за да видя какви контролери и батерии са използвани.Аз искам да пусна в движение ELPUNTO.

GreenHulk:
Разбрах, че от форума има човек с работещо Бедини... Дали би бил склонен за експерименти със зареждане на акумулаторни батерии за електромобил? И другото - ако бединито зарежда в движение, най-малкото може да се дигне пробега.  8)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия