Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Цилиндрична нагревателна вакуумна тръба

<< < (3/3)

GreenHulk:

--- Цитат на: atos в Януари 12, 2015, 11:54:30 am ---На мен ми трябва някой приличен стърлинг да ми препоръча?

--- Край на цитат ---
Atos, първо да уточним за какво ти трябва, нискотемпературните на по-малка разлика в температурата могат да работят, но  за някаква по-голяма мощност трябва по-голяма площ.
Друг вариант е да се направи клъстер от няколколко нискотемпературни, които да въртят един вал. Тука дори само една вакуумна тръба може да е достатъчна да дига водата до към 80-90 гр. по-голям обем, който да се разклонява. Имам идеен макет, а ако се намери някой да ми го завари... :P
За нискотемпературните съм разбрал, че трябва диспласера да е около 10 пъти по-малък по площ от основния цилиндър.

Като перспективни се разглеждат така наречените фрее пистон само с една камера - но там трябва много внимателно да се уцели пружината. Тука си мисля че трябва да има някакви формули за еди какъв си метал еди каква си дебелина да дава толкова нютона реакция - да се изчислява предварително вместо да се прави на проба грешка.
Но за производството на пружини предполагам един металург би казал интересни неща, иначе самото устройство е много просто - камера, тръба и бутало.

друго интересно нещо виждал съм към охлаждащата камера да слагат вода или водна риза.
или връзката между камерите да е с тръбичка, да са на разстояние един от друг двата цилиндъра - за да не се нагрява единия от другия.

Но според мен дизайна също може да е в зависимост от това, за какво мислиш да го ползваш.

Аtos:

--- Цитат на: GreenHulk в Януари 12, 2015, 10:36:46 pm ---
Като перспективни се разглеждат така наречените фрее пистон само с една камера - но там трябва много внимателно да се уцели пружината. Тука си мисля че трябва да има някакви формули за еди какъв си метал еди каква си дебелина да дава толкова нютона реакция - да се изчислява предварително вместо да се прави на проба грешка.
Но за производството на пружини предполагам един металург би казал интересни неща, иначе самото устройство е много просто - камера, тръба и бутало.

друго интересно нещо виждал съм към охлаждащата камера да слагат вода или водна риза.
или връзката между камерите да е с тръбичка, да са на разстояние един от друг двата цилиндъра - за да не се нагрява единия от другия.

Но според мен дизайна също може да е в зависимост от това, за какво мислиш да го ползваш.

--- Край на цитат ---

Колкото до пружината (аз самият съм металург и заварчик) имат си фабрични спецификации, а когато човек има известен опит, по-лесно е с пробата, повярвай:)

Би ми свършил работа такъв, еднокамерен, високотемпературен- около 160-200 градуса.
Въпросът е, че ми трябва определен въртящ момент, способен да задвижи генератор от ЛАДА например. В същото време нагреваемата част на буталото не бива да е повече от 50-60 см. За водно охлаждане на този етап не може и дума да става, ще се задоволя и с алуминиев радиатор от процесор или подобно:)

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия